הרב יהושע נביס זצ''ל

בן אהרון

משתמש ותיק
שבוע שעבר הלך לעולמו הגאון רב יהושע זליג נביס זצ''ל. 
אשמח אם אנשים יעלו פרטים ומעשים עליו.

תורני

משתמש רגיל
לא הכרתי אותו אישית אבל הייתי רואה אותו במשך שנים רבות כשהוא כולו לבת אש כשהוא מדבר בלימוד, וכולו שקוע בלימוד ולא שם לב כלל למה שסביבו.

יואל נהרי

משתמש ותיק
מתמיד עצום, לא פסק פומיה מגירסא.
גם בעל חסד עצום, היו אנשים בשכונתו שהוא עזר להם באופן אישי ונשא אותם על כתפיו.

בן אהרון

משתמש ותיק
פותח הנושא
כמה דברים ששמעתי מחתנו הג''ר גבריאל מאיר שליט''א.
הגאון ר' יהושע זליג נביס זצ''ל נולד בארה''ב וגדל בעיר שיקאגו. בגיל 14 בהשתדלות הרב מפונוביז' נכנס לישיבת טלז קליבלנד. למד בהתמדה גדולה עד כדי שהגר''מ גיפטר התבטא עליו שאינו זוכר מתמיד כזה אפ' מהתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה. למד שם כ12 שנה ואח''כ עלה לארץ ישראל ועבר ללמוד בישיבת סלבודקא.
המשיך בהתמדתו כל חייו ללא שום התחייבות כלל, לא היה בכולל ולא קיבל משרה. היה מקורב לתלמידי החזו''א. התגורר בירושלים בשכונת בר אילן נפטר כבן 82. מן המספידים ר' חיים וואלקין שליט''א ידידו מתקופת טלז. זכה לבנים ולחתנים תלמידי חכמים (אלה שאני מכיר: הג''ר גבריאל מאיר ראש כולל משכן הלויים בבית וגן, הג''ר בצלאל שטרוכליץ  ת''ח הלומד בחבורת הג''ר יחזקאל כהן בישיבת מיר.)
אפשר להשיג אצלי בהודעה פרטית הספד בשפה הצרפתית שממנו נלקחו הדברים הנ''ל ושאר הספדי הלויה. 

בן אהרון

משתמש ותיק
פותח הנושא
085583698c43a9f895f3.jpg

בן המתחטא

משתמש ותיק
האם נהרגה בתו בת הארבע בעת חציית כביש וכתב ר' דוד זריצקי מאמר על הורי הילדה?

שומע כעונה

משתמש רגיל
בן המתחטא אמר:
נראה לי שהיה כתוב ביתד שבתו נהרגה, 
ואם אכן כן, האם מאן דהו יכול להעלות המאמר?

צדיקוש

משתמש ותיק
מספר הגר"ח ואלקין המשגי דעטרס'
כי הגר"א קוטלר אמר עליו בבחרותו כי צומח כאן החזו"א של הדור הבא.
ע"כ.

דרך האמצע

משתמש ותיק
שמעתי מעד ראיה, כי בימי השבעה הגיע הגרא"מ שך זצ"ל לנחם, והרבנית נביס ע"ה שאלה אותו לפי מה שכתוב בחז"ל כי ילדים מתים בעוון הוריהם, ועל בעלה היא יודעת בבירור שהוא צדיק תמים, וא"כ בוודאי זה קרא משום החטאים שלה, ועל כן היא שואלת מה עליה לתקן, והרב שך השיב בתקיפות ובאריכות שאסור לה לחשוב על זה ואין זה חשבונות שלה בכלל,
לאחר מיכן כשיצא הרב שך וירד לרכב, הוא פנה שוב וטרח ועלה את כל הקומות לבית משפתחת נביס, ופנה אל הרבנית ואמר לה "את מבטיחה לי שלא תחשבי על זה" ולא זז משם עד ששמע את הבטחתה.

נר לדוד

משתמש רגיל
נראה לי שהיה כתוב ביתד שבתו נהרגה,
ואם אכן כן, האם מאן דהו יכול להעלות המאמר?
מצורף בזה.
"שיחה על ילדה".
מאמר נפלא שעורר בזמנו הרבה הדים ונחקק בהרבה לבבות.
הודפס בספר "הרקידה לפני המשיח".

קבצים מצורפים

• שיחה על ילדה - דוד זריצקי.pdf
    118 KB · צפיות: 27

יושב אוהלים

משתמש ותיק
כמדומה ששמו המקורי של הגריז"נ הי' גליק.
מתי הוא שינה את זה? גם אאמו"ר זצ"ל וגם מורי חמי זצ"ל שניהם הכירוהו בצעירותו בחו"ל, ותמיד קראו לו 'זליג נביס' ולא זליג גליק.
וא"כ כבר לפני החתונה כבר היה שם משפחתו נביס, ואיך כתוב על ביתו ששם המקורי שלה היה גליק?
נראה שמקור השם גליק אינו ממנו כלל, אלא מהבת, ועל זה אני תמה מה הכוונה בזה.

לבי במערב

משתמש ותיק
שמשפחת הגריז"נ אינה מוכרת לי עד כדי כך, ולכן אינני הכתובת לשאלות כאלו...

שו"ר שעל המצבה המדוברת נכתב כדלהלן (ההדגשות אינן במקור, כמובן):
פ"נ האשה הצדקת מרת שרה נביס ע"ה בת הרה"ג ר' יהושע זליג גליק זצ"ל יקדה בה אהבת התורה והיתה רבת מעשים לתורה ולחסד נלב"ע ב' בניסן תשמ"ג תנצב"ה
וכמובן, אינו שייך לנשוא אשכולנו.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
פ"נ האשה הצדקת מרת שרה נביס ע"ה בת הרה"ג ר' יהושע זליג גליק זצ"ל יקדה בה אהבת התורה והיתה רבת מעשים לתורה ולחסד נלב"ע ב' בניסן תשמ"ג תנצב"ה
מוזר מאוד!
מי זאת? זאת לא הבת של ר' זליג נביס שנהרגה בתאונת דרכים בילדותה??

שי מלכים

משתמש רגיל
בתו של הרב נביס זצ"ל הגב' בולק תחי' מרח' אבן האזל, כתבה ספר על אמא הרבנית רבקה נביס ע"ה. בספר יש תיאור חי על בית משפ' נביס, ובין היתר על גדולת אביה זיע"א ושקידתו הפלאית.
מדובר באנשי מעלה שכמעט ואין כיוצא בהם בדורינו, וכ"ז ללא שום מחייב חיצוני וכ"ש ללא פרסומת כבוד ממון וכד', בלתי לה' לבדו.
זכינו ובניו וחתניו חיים בתוכנו שעליהם ניתן לראות מעין השגות רוחניות נשגבות אלו.

יעקב משה

משתמש ותיק
שמעתי מעד ראיה, כי בימי השבעה הגיע הגרא"מ שך זצ"ל לנחם, והרבנית נביס ע"ה שאלה אותו לפי מה שכתוב בחז"ל כי ילדים מתים בעוון הוריהם, ועל בעלה היא יודעת בבירור שהוא צדיק תמים, וא"כ בוודאי זה קרא משום החטאים שלה, ועל כן היא שואלת מה עליה לתקן, והרב שך השיב בתקיפות ובאריכות שאסור לה לחשוב על זה ואין זה חשבונות שלה בכלל,
לאחר מיכן כשיצא הרב שך וירד לרכב, הוא פנה שוב וטרח ועלה את כל הקומות לבית משפתחת נביס, ופנה אל הרבנית ואמר לה "את מבטיחה לי שלא תחשבי על זה" ולא זז משם עד ששמע את הבטחתה.
סיפור נפלא [נדפס גם בספר שי"ל על הרבנית נביס] המשקף את דמותו של הרב שך כזקן מלא רחמים, וכמה טרח ויגע ושקד להיטיב לכל יהודי, בחכמה עצומה. [יש לי יסוד להניח-משום מאורע אחר כיו"ב- שהרב שך חשב מראש שירד ויעלה אח"כ במיוחד להדגיש את דבריו שיתקבלו יותר בלב השומעת.

וכמה נואלו אלו המתיימרים לצייר את הרב שך בדמיונם כתקיף ומקפיד בכל מאורע ומאורע על החובה מיד לעשות חשבון נפש, ובפרט כאן שזו "גמרא מפורשת" שהדבר נגרם משום חטאי ההורים. אלא בכל מקרה ומקרה יש שיקול דעת עמוק מה מתאים להיאמר ולהיעשות ואין בזה כללים הנמסרים לכל אחד.

חלק עליון תַחתִית