אמירה מצילת חיים

באיזה תדירות אתם נותנים מחמאות לאנשים (לא במשפחה)

• אינני נוהג כמעט לחלק מחמאות

קולות: 11 18.3%
  • אם אני מכיר את הבן אדם וזה בדיוק מזדמן לי אני יגיד לו.

קולות: 23 38.3%
  • אם אני מכירו וראיתי משהו שאפשר להחמיא אשמור זאת בזכרוני להזדמנות שאוכל להגיד לו או לקרובו.

קולות: 5 8.3%
  • כמה שיותר אפילו שאינני מכיר אותו אשתדל לזכור ולפזר מילים טובות

קולות: 18 30.0%
  • פחות מ 10 לשבוע

קולות: 1 1.7%
  • יותר מ 30 לשבוע

קולות: 2 3.3%

• סה"כ בוחרים
    60

להאמין בה'

משתמש ותיק
כידוע בימי ספירת העומר מתאבלים על תלמידי ר''ע שלא נהגו כבוד זה בזה
הבה ונתחזק באמירת מילים טובות והתייחסות נאה לשני,
לפעמים מילה טובה פועלת לאין ערוך.
ידועה מעלתה של מחמאה ומילה טובה,
הרבה פעמים זה פשוט מתגלגל כיהלומים לידינו ורק צריך לשים לב אליה.
ראית ילד לומד /מתפלל טוב ? תזכור ותגיד לאביו אחר כך, אין לכם מושג כמה זה יכול לחולל. ועוד ועוד
(אצרף דוגמא שראיתי השבוע, השנה היה חסה מהעדה''ח , ורק חנות אחת באיזורי הביא את זה, באסרו חג ראיתי מישהו שניגש לבעל המכולת שהביא את זה והודה לו , אמר לו כמה זה עזר שלא היה צריך לשטוף את החסה, ושמחת החג שהיה לו בזה, בעיני ראיתי כמה הוא שמח בזה.)
צירפתי סקר בנושא, אינני מתכווין על מחמאות למשפחה.
תחשבו כמה פעמים בשבוע אתם מעודדים מישהו .
אשריכם ישראל

א. ל. חנן

משתמש ותיק
בזכות האשכול עלה לי ווארט.
טוב המלבין שיניים לחבירו ממשקהו חלב.
המלבין שיניים - רמז להתחזקות של ימי הספירה
משקהו חלב - רמז לחג מתן תורתינו
וכמו שאי' מרבינו חיים ויטאל זי"ע שהקדמת ימי הספירה ותיקון המדות למתן תורה כי אין התורה שוכנת בגוף שאינו בעל מידות טובות.

להאמין בה'

משתמש ותיק
פותח הנושא
יעקב שלם אמר:
להאמין בה' אמר:
אינני מתכווין על מחמאות למשפחה.

תתכוון תתכוון
לפעמים זה החלק הקשה
בפרט
לילד היותר מעצבן...

אתה אכן צודק שצריך לדבר גם על זה. אולי תפתח נושא בזה.
לא דיברתי על זה- בגלל שזה בדרך כלל נכלל בבחינה והקשר הרגשי והאישי. יש כאלו שקשה להם יותר -בפרט באופן שצריך לחזק את הקשר- ועל זה צריך עבודת המידות,
מצד שני יש אנשים שבמשפחה הרבה יותר קל להם, והם זורמים עם זה. אבל הם לא חושבים אפילו שאפשר לתת גם לאנשים אחרים.
מה שאין כן לאנשים אחרים זה לא מתקשר ל בחינה הרגשית. כשנותנים לו מחמאה זה לא מקרב/מרחק אישית.

בכל אופן בטח שאפשר להשתפר בנושא הזה, אני חושב שילדים שרואים את ההורים מחמיאים אחד לשני הם לומדים מזה הרבה לבד מעוד הרבה תועלת שאפשר לקבל מזה.

להאמין בה' אמר:
יעקב שלם אמר:
להאמין בה' אמר:
אינני מתכווין על מחמאות למשפחה.

תתכוון תתכוון
לפעמים זה החלק הקשה
בפרט
לילד היותר מעצבן...

לא דיברתי על זה- בגלל שזה בדרך כלל נכלל בבחינה והקשר הרגשי והאישי. יש כאלו שקשה להם יותר -בפרט באופן שצריך לחזק את הקשר- ועל זה צריך עבודת המידות,
מצד שני יש אנשים שבמשפחה הרבה יותר קל להם, והם זורמים עם זה. אבל הם לא חושבים אפילו שאפשר לתת גם לאנשים אחרים.
מה שאין כן לאנשים אחרים זה לא מתקשר ל בחינה הרגשית. כשנותנים לו מחמאה זה לא מקרב/מרחק אישית.

בכל אופן בטח שאפשר להשתפר בנושא הזה, אני חושב שילדים שרואים את ההורים מחמיאים אחד לשני הם לומדים מזה הרבה לבד מעוד הרבה תועלת שאפשר לקבל מזה.
זה הסוד האמיתי 

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
ניצוץ מן המדורה אמר:
להאמין בה' אמר:
יעקב שלם אמר:
תתכוון תתכוון
לפעמים זה החלק הקשה
בפרט
לילד היותר מעצבן...

זה הסוד האמיתי 

לרבים השואלים.. מהו הסוד האמתי מאחורי ילדים מחונכים כדבעי.
מחמאה זה הרי ביטוי של אהבה ונתינה, [בעומק, אהבה עצמית בריאה] אם זה קיים, יש את העיקר, ואם זה לא קיים, הכל טפל.

יהודה יעקבזון אמר:
ניצוץ מן המדורה אמר:
להאמין בה' אמר:

זה הסוד האמיתי 

זה נכון לגבי כל תחום 
החינוך הכי טוב זה דוגמא אישית 

הערשלה

משתמש ותיק
להאמין בה' אמר:
כידוע בימי ספירת העומר מתאבלים על תלמידי ר''ע שלא נהגו כבוד זה בזה
הבה ונתחזק באמירת מילים טובות והתייחסות נאה לשני,
לפעמים מילה טובה פועלת לאין ערוך.
ידועה מעלתה של מחמאה ומילה טובה,
הרבה פעמים זה פשוט מתגלגל כיהלומים לידינו ורק צריך לשים לב אליה.
ראית ילד לומד /מתפלל טוב ? תזכור ותגיד לאביו אחר כך, אין לכם מושג כמה זה יכול לחולל. ועוד ועוד
(אצרף דוגמא שראיתי השבוע, השנה היה חסה מהעדה''ח , ורק חנות אחת באיזורי הביא את זה, באסרו חג ראיתי מישהו שניגש לבעל המכולת שהביא את זה והודה לו , אמר לו כמה זה עזר שלא היה צריך לשטוף את החסה, ושמחת החג שהיה לו בזה, בעיני ראיתי כמה הוא שמח בזה.)
צירפתי סקר בנושא, אינני מתכווין על מחמאות למשפחה.
תחשבו כמה פעמים בשבוע אתם מעודדים מישהו .
אשריכם ישראל
יש בנותן טעם להוסיף את זה לכאן.

• תודה
Reactions: mmh

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
ניצוץ מן המדורה אמר:
יהודה יעקבזון אמר:
ניצוץ מן המדורה אמר:
זה הסוד האמיתי 

זה נכון לגבי כל תחום 
החינוך הכי טוב זה דוגמא אישית 

אכתוב מניסיון,
מעולם לא שיקרתי לילדיי,
[ולא דיברתי עמם בגנות וחומר השקר]
וראה זה פלא, מעולם הם לא שיקרו לי, ואני בטוח שגם לא לאחרים.
זה לימד אותי הרבה, וגם חייב אותי.

להאמין בה'

משתמש ותיק
פותח הנושא
ניצוץ מן המדורה אמר:
להאמין בה' אמר:
יעקב שלם אמר:
תתכוון תתכוון
לפעמים זה החלק הקשה
בפרט
לילד היותר מעצבן...

זה הסוד האמיתי 

שמעתי פעם ממשגיח בשם אחד מגדולי המחנכים בדורינו שבית שיש בו שלום ושלווה לא יהיה לילדים בעיות בקדושה
יש למישהו הסבר על זה?

יעקב שלם

משתמש ותיק
להאמין בה' אמר:
ניצוץ מן המדורה אמר:
להאמין בה' אמר:

זה הסוד האמיתי 

שמעתי פעם ממשגיח בשם אחד מגדולי המחנכים בדורינו שבית שיש בו שלום ושלווה לא יהיה לילדים בעיות בקדושה
יש למישהו הסבר על זה?

אם זה לא נותן טעם לפגם
אשמח אם תוכל להביא גאולה לעולם

• תודה

להאמין בה'

משתמש ותיק
פותח הנושא
יעקב שלם אמר:
אם זה לא נותן טעם לפגם

המשגיח הוא אמר לי את זה בשמו של אחד מגדולי המחנכים בדורינו אך לא אמר לי את שמו,
את שמו של המשגיח אני יודע אבל אני לא חושב שיהיה בזה משום ידיעה כלשהוא כי הוא רק העביר את הדברים

• תודה

יעקב שלם

משתמש ותיק
להאמין בה' אמר:
יעקב שלם אמר:
אם זה לא נותן טעם לפגם

המשגיח הוא אמר לי את זה בשמו של אחד מגדולי המחנכים בדורינו אך לא אמר לי את שמו,
את שמו של המשגיח אני יודע אבל אני לא חושב שיהיה בזה משום ידיעה כלשהוא כי הוא רק העביר את הדברים

חזל אחזו שיש בזה תועלת

בכל אופן אני אוהב להגיד בשם מישהו

ועצם זה שהמשגיח אוחז כך או מצטט זאת זה כבר מעין הסכמה

אם נמשיך כך לדון הו"ש אם יש תועלת או לא
תגיע לסך הודעות שאוכל לבקש בפרטי....

להאמין בה'

משתמש ותיק
פותח הנושא
יעקב שלם אמר:
חזל אחזו שיש בזה תועלת

מאיפה אתה לוקח שחזל אחזו שיש בזה תועלת
הם דיברו על מי שאמר את הסוגיא אך האם הם דיברו גם על מי שהביא את הסוגיא משמו של בעל המימרא?
לגבי שמו אני חושב שהמשגיח הנ''ל לא יהיה מרצה שאכתוב את שמו, מסיבה כלשהיא.
בכל אופן לגופו של עניין ייתכן שהם דברים המסתברים

• תודה

להאמין בה'

משתמש ותיק
פותח הנושא
יעקב שלם אמר:
יש למישהו הסבר על זה?

בזהירות הייתי אומר, שכשהבנים לומדים ומבינים הדברים, אזי אם הם רואים את ההורים בשלום ובשלווה הם מבינים שיש בזה עניין רוחני וקדוש. ולא ח''ו כמו שהחילוני חושב על זה , וכידוע שבנושא זה הוא הדבר הכי קיצוני שבזה רואים את ההבדל כרחוק מזרח ממערב בין החרדים לבין החילונים והגויים. זה דבר והיפוכו
או שממבט של בחור הוא לא יכול להבין את זה?

• תודה

שמעון ברנר

משתמש רגיל
כמו''כ יש לציין בענין זה שלפעמים יש מי שמעלה קובץ וכדו' לפורום, כתוב שהיו כך וכך הורדות, אבל מספר התודות למי שהעלה את הקובץ זעום ללא כל השוואה להורדות.

כהן זריז

משתמש ותיק
מטבע הדברים רוב גולשי הפורום הם בנים [אני מקווה..], והמציאות מחלקת בין בנים לבנות בתדירות חלוקת המחמאות, לדעתי שורש העניין טמון בעצם הצורך לקבל מחמאה שאצל רוב הבנים נצרך הרבה פחות מבנות, ממילא במוח הגברי נקלט חשיבות פחותה לאמירת מחמאה, אך צודק פותח האשכול שכלפי ילדים ונשים יש צורך בתשומת לב מיוחדת בעניין.

להאמין בה' אמר:
יעקב שלם אמר:
חזל אחזו שיש בזה תועלת

מאיפה אתה לוקח שחזל אחזו שיש בזה תועלת
הם דיברו על מי שאמר את הסוגיא אך האם הם דיברו גם על מי שהביא את הסוגיא משמו של בעל המימרא?

כל מה שתלמיד ותיק עתיד להורות בפני רבו
הלכה למשה מסיני (לא זוכר את הנוסח המדויק)
יוצא שגם 'בעל המימרא' רק הבין את עיקר הסוגיה (משנה, פסוק וכו')
באופן מסויים מתוך מה שמשה קיבל בסיני
ולא שחידש חידוש שלא היה קיים

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
להאמין בה' אמר:
ניצוץ מן המדורה אמר:
להאמין בה' אמר:

זה הסוד האמיתי 

יש למישהו הסבר על זה?
יש לי הסבר לזה.
היות וכל בעיות הקדושה קשור ל'קשר' / אהבה וחיבור, הדבר פשוט, כשזה קיים, יש סיכויים קלושים שהילד 'יתור ויחפש' אחרי זה.
כדאי להבין עוד משהו, גם פוגעים מזהים במודע ובתת מודע, ילדים שיש להם חסרים זהים כמוהם, ואכמ"ל.

שמעון ברנר

משתמש רגיל
אם כבר מדברים בנושא זה, באתי לבקש מכם בתחינה, תפרגנו גם לילדיכם,
בתור בחור היו לי המון נפילות והמון פזילות החוצה והייתי על סף תהום, הדבר היחיד שהחזיק אותי היתה מחמאה שאבי אמר לי אי פעם [כנראה] ללא מחשבה יתירה, מה שגרם לי שבסופו של יום תמיד האמנתי בעצמי, וזה מה שהחזיק וחיזק אותי [גם היום היא מחמיאה לי מאד],
אם חשובה לכם הרוחניות של בנכם, אם חשוב לכם הלימוד של בנכם, אם חשובות לכם המידות טובות של בנכם, אנא החמיאו לו [ולא מן השפה ולחוץ].
כולנו זוכרים מחמאות שנאמרו לנו גם לפני שנים [מחמאות שגם נחשבות מחמאות בעיני האומר] בואו ונאמר איש לאחיו חזק ונתחזק.

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
שמעון ברנר אמר:
אם כבר מדברים בנושא זה, באתי לבקש מכם בתחינה, תפרגנו גם לילדיכם,
בתור בחור היו לי המון נפילות והמון פזילות החוצה והייתי על סף תהום, הדבר היחיד שהחזיק אותי היתה מחמאה שאבי אמר לי אי פעם [כנראה] ללא מחשבה יתירה, מה שגרם לי שבסופו של יום תמיד האמנתי בעצמי, וזה מה שהחזיק וחיזק אותי [גם היום היא מחמיאה לי מאד],
אם חשובה לכם הרוחניות של בנכם, אם חשוב לכם הלימוד של בנכם, אם חשובות לכם המידות טובות של בנכם, אנא החמיאו לו [ולא מן השפה ולחוץ].
כולנו זוכרים מחמאות שנאמרו לנו גם לפני שנים [מחמאות שגם נחשבות מחמאות בעיני האומר] בואו ונאמר איש לאחיו חזק ונתחזק.

יש עוד נקודה שכדאי לתת את הדעת לזה.
אם לא נגיד לילד את מעלותיו וכישרונותיו, הילד יכול להיות עם מידות טובות ועם כישרונות, והוא פשוט לא ידע מזה. ולכן גם לא יאמין בעצמו.
זה אולי נשמע מוזר, אבל זה ככה במציאות.

כדאי גם לא להשתמש במחמאות לשם תובענות יתר מהילד, אלא רק להחמיא על מעשה טוב, על תוצאה טובה, ובעיקר על עצם היותו מיוחד וטוב וכו'.

הערשלה

משתמש ותיק
יהודה יעקבזון אמר:
אלא רק להחמיא על מעשה טוב, על תוצאה טובה, ובעיקר על עצם היותו מיוחד וטוב וכו'.
מחמאה או ביקורת על מעשה או תוצאה לא כ"כ מתייחסת לאדם עצמו.
לכן בביקורת נדגיש את ההתייחסות למעשה או לתוצאה בלבד ונבדל זאת מהאדם עצמו.
לעומת זאת במחמאה נדגיש את ההתייחסות לאדם עצמו המשתקף ע"י המעשה והתוצאה.

תיובתא

משתמש ותיק
יש"כ מקצה הביהמ"ד לחזן בסוף התפילה, במשך 50 שנה = 50400 מצוות לערך. (3*7*4*12*50). לוקח פחות משניה לאמירה.

חלק עליון תַחתִית