האם קרה שהכשר הודה בטעותו והזהיר הציבור

חייל של הרבי

משתמש ותיק
ב"ה
האם אי פעם הודיע גוף כשרות כלשהו על מוצר בעייתי שיצא מתחת ידו ואין לאכלו, או שיש להכשיר הכלים וכיוצ"ב

והאר עינינו

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
ב"ה
האם אי פעם הודיע גוף כשרות כלשהו על מוצר בעייתי שיצא מתחת ידו ואין לאכלו, או שיש להכשיר הכלים וכיוצ"ב

זכורני שבשמיטה שעברה היה ביום ו' תקלה בחנויות בכשרות "חניכי הישיבות" שנכנסה סחורה לא מאושרת התקלה היתה נקודתית בב"ב ומיהרו לתלות מודעות בבהכנ"ס בבני ברק שאין להשתמש במוצרים הללו

שניאור

משתמש ותיק
לפני כמה שנים העדה"ח תלו פתקים בחוה"מ פסח בכל הערים ובכל העיתונים [שיוצאים בחוה"מ], על איזה סוג צ'יפס בהשגחתם שהוא בחשש קטניות, זה מה שאני זוכר כרגע, ובזכרוני שהיו להם עוד כמה הודעות כאלה במשך השנים.

יהודה בן יעקב

משתמש ותיק
לאחרונה שמעתי על מכשול שקרה, איני יודע באיזה מערכת כשרות [אך היה נשמע שזה מהטובות], על שסמכו כי יש אש הדולקת בתנור באופן קבוע, כפי שנאמר להם בשעת בנייתו, ומשום כך הגוי היה מדליק את שאר האש, אך כשנכנס משגיח חדש הוא רצה לבדוק את זה בפועל, והתברר שאין אש כלל. נמצא שכל המוצרים הם פת עכו"ם ממש.
רבני הכשרות התדיינו בענין, והחליטו שיש לאסוף את כל המוצרים מהחנויות, אך לא הודיעו דבר בענין.

mashav

משתמש רגיל
יהודה בן יעקב אמר:
לאחרונה שמעתי על מכשול שקרה, איני יודע באיזה מערכת כשרות [אך היה נשמע שזה מהטובות], על שסמכו כי יש אש הדולקת בתנור באופן קבוע, כפי שנאמר להם בשעת בנייתו, ומשום כך הגוי היה מדליק את שאר האש, אך כשנכנס משגיח חדש הוא רצה לבדוק את זה בפועל, והתברר שאין אש כלל. נמצא שכל המוצרים הם פת עכו"ם ממש.
רבני הכשרות התדיינו בענין, והחליטו שיש לאסוף את כל המוצרים מהחנויות, אך לא הודיעו דבר בענין.

לא נראה לי שהכשרויות המהודרות סומכות בכלל על הפטנט של "אש תמיד".

mashav

משתמש רגיל
איני יודע בוודאות, כך הבנתי מפי השמועה, יתכן שחוששים של"ח כלל אפי' כגפרור אחד שאינו קשור לחום שיש בתנור, או שחוששים לתקלות כנ"ל.
ואולי יש כאן מי שיודע בענין בידיעה ויחכימנו.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
mashav אמר:
איני יודע בוודאות, כך הבנתי מפי השמועה, יתכן שחוששים של"ח כלל אפי' כגפרור אחד שאינו קשור לחום שיש בתנור, או שחוששים לתקלות כנ"ל.
ואולי יש כאן מי שיודע בענין בידיעה ויחכימנו.

באגו"י סומכים על נר תמיד (עכ"פ בפת), בוודאות (לא יודע עד כמה הם נחשבים מהודרים)

אחד התלמידים

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
הוה מעשה, שהורו ופרסמו בד"צ העדה"ח כי יש להכשיר הכלים שבושל בהם בשר בהשגחתם (מזמן מסוים, כמובן).
אינני זוכר פרטים מדויקים כעת.

אני התפעלתי מהמעשה כששמעתי אותה לראשונה, אבל היום פחות. נתגלה טריפות במקום שאין חיוב לבדוק שם [מונח לי בראש שהיה ניקב קרום המוח], ואין אף הכשר בעולם הנוהג לבדוק את זה. ממילא לא שום פגם בהכשר שלהם, שיש מה להעלים. והיו צריכים להיות רשעים ממש להסתיר את זה.
יש עוד תקלה שהם הודו בה, נגיעות של תולעים בקופסות פטריות מסין שבהשגחתם, שהם אפילו כתבו על זה במדריך הכשרות. אבל גם זה נתגלה כבר לכל, ובודאי היה עדיף לכתוב על זה ולהסביר איך קרתה הטעות כדי למעט הנזק למוניטון שלהם. וחוץ מזה, כל ההכשירים נפלו בפח, וזה לא היה רק פאשלה שלהם.
מעניין לדעת אם יש הכשר שהודה בטעות במה שהיה פאשלה מצידם ו/או לא היה עתיד להתגלות כלל אילו היו שותקים.

פרי הארץ

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
ב"ה
סתם מעניין, למאי נ"מ, ואם אין הכשר כזה מר יפרוש מאכילות מוצרים המיוצרים בחנויות?

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
השפל באמת אמר:
חייל של הרבי אמר:
סתם מעניין, למאי נ"מ, ואם אין הכשר כזה מר יפרוש מאכילות מוצרים המיוצרים בחנויות?
לא נפק"מ מעשית. אמשיך לצרוך מההכשרים המקובלים עליי.
אבל איך אמרת - "סתם מעניין"! :)

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
ראו כאן, הודעת הבד"ץ על טעות בהכשרת חומוס. וצ"ע אולי זה מילתא דעבידא לאגלויי ולכן זה לא כ"כ מרשים...

כי היא חכמתכם

משתמש חדש
אמונת אומן אמר:
mashav אמר:
לפני קצת יותר מעשור "שארית" נתנו הכשר למיונז לפסח, והתברר שהוא קטניות.
הם הוציאו רמקולים ברחובות הערים החרדיות ע"כ.
למיטב זכרוני זה היה כאשר כבר נתפרסם הענין. 

לצערי ידוע לי על רב שנחשב למפורסם ומקובל וגם "מבין בכשרות" שבמקרים דומים העלים את המידע ע"י כל מיני צירופי טענות ושאר בוקי סריקי,
אני ב"ה לא סומך עליו עוד קודם מאז שהכשיל ציבור גדול בקהילתו בשחיטה מאד מפוקפקת
צריך לדעת שלא כל אחד הוא בר סמכא בעניני כשרות
אני מדבר על אחד שהוא באמת ת"ח גדול אך כשרות היא לא התחום שלו

יושב אוהלים

משתמש ותיק
כי היא חכמתכם אמר:
אמונת אומן אמר:
mashav אמר:
לפני קצת יותר מעשור "שארית" נתנו הכשר למיונז לפסח, והתברר שהוא קטניות.
הם הוציאו רמקולים ברחובות הערים החרדיות ע"כ.

לצערי ידוע לי על רב שנחשב למפורסם ומקובל וגם "מבין בכשרות" שבמקרים דומים העלים את המידע ע"י כל מיני צירופי טענות ושאר בוקי סריקי,
גם בשאלות בענייני רבית, יש לצערנו מורי הוראה ת"ח שאינם יודעים הלכות רבית על בוריים, ואנשים חושבים שכיון שהוא "מו"צ" אפשר לשאול אותו בכל סוגי ההלכות שיש, והוא עונה מסברא דנפשיה, כשכמעט אין לו ניסיון בהוראות הלכות בשאלות כאלה וכו'.

יהודי

משתמש ותיק
בכל ענין וענין אנשים חושבים שכל מי שמתהדר בתואר מו"צ יודע את כל התורה לפרטיה.
אני מכיר ת"ח גדול ונחשב שביקשו אותו לשבת בבית הוראה מסוים, ואמר שאינו יכול לענות מיד על כל שאלה ברחבי התורה.
ישבתי פעם ליד אחד שענה בא' מקווי ההלכה (שאכ"מ לדון בעניינם), ונשאל בענייני גרימת מוות, וענה בלי להניד עפעף בגלל שאמר שזכר איזה גמרא באיזה מקום. וידועים דברי המשנה באבות שהגס לבו בהוראה הוא שוטה רשע וגס רוח. וב"ה בדורנו רבים עונים להגדרה זו.

huo yuc יום טוב

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
כי היא חכמתכם אמר:
אמונת אומן אמר:

גם בשאלות בענייני רבית, יש לצערנו מורי הוראה ת"ח שאינם יודעים הלכות רבית על בוריים, ואנשים חושבים שכיון שהוא "מו"צ" אפשר לשאול אותו בכל סוגי ההלכות שיש, והוא עונה מסברא דנפשיה, כשכמעט אין לו ניסיון בהוראות הלכות בשאלות כאלה וכו'.

היה לי שאלה בדיני ממנות
שאלתי אחד מהרבנים החשובים
ולא ענה נכון
אחר כך שאלתי אחד שמונח בחו"מ
וענה לי נכון

כותר

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
mashav אמר:
הם וודאי יסמכו, מעניין לשמוע על העדה"ח לנדא רובין ושארית.

ביררתי כעת עם משגיח של הרב לנדא - אצלם משתמשים בזה כתוספת ליתר ביטחון.
לפי הרמ"א זה מועיל לפי המחבר לא.
הרב לנדא מחמיר כדי שיתאים לשיטת הספרדים.

רמ"א סימן קיב סעיף י'
הגה: ויש אומרים דאם הכשיר התנור פעם א' ולא עמד התנור מעת לעת בלא היסק אפילו אפאו בו כך כמה ימים, הכל מותר מכח הכשר הראשון (ארוך כלל מ"ד ואגור). ויש לסמוך על זה.

לבי במערב

משתמש ותיק
איש פשוט מאד אמר:
אחד התלמידים אמר:
file.php
מישהו חיפש בעבר שבד"ץ פרסמו על טעות שטעו וחזרו בהם.
הנה לנו קבל עם ועולם.
איש פשוט מאד אמר:
כוונתי לשורה האחרונה לגבי ברזל של סופהרב.

הבוחן

משתמש ותיק
דרופתקי דאורייתא אמר:
באופן כללי לא בטוח כלל שאם יש איזה קולות בהלכה שעליהן אפשר לסמוך בשעת הדחק ודיעבד, שיש לפרסם ברבים על "תקלה" לא צפויה.
לגבי מכירת תפילין וכדו' מורים למעשה להודיע לקונה על בדיעבד וכו',
ויש דמיון בין הדברים, כי לכאורה הסיבה שמודיעים זה כדי שלא יהיה מקח טעות,
ואולי כן אף במוצרים שמוכרים עם הכשר מהודר שהלקוח לא רוצה לקנות מוצר שהוא בדיעבד.

יהודי מי-ם

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
איש פשוט מאד אמר:
אחד התלמידים אמר:
מישהו חיפש בעבר שבד"ץ פרסמו על טעות שטעו וחזרו בהם.
הנה לנו קבל עם ועולם.
איש פשוט מאד אמר:
כוונתי לשורה האחרונה לגבי ברזל של סופהרב.
כשקיבלתי מודעה זו ברשימת התפוצה של "עידכוני העדה"ח", הציק לי שזה ב"כמו כן", במקום שזה יהיה במודעה בפנ"ע, או לכה"פ בתחילת המודעה.
כמו"כ האם זה פרסם ברחובות, או רק ברשימת התפוצה? כי הרי רוב קוני המדריך אינם מקבלים ברשימת התפוצה.
עכ"פ ללא ספק שהעדה"ח הוא ההכשר השקוף ביותר. ולוואי שהכשרים אחרים כשנשאלים יענו לכה"פ על כמות המידע שהעדה"ח נותנים מעצמם...

לבי במערב

משתמש ותיק
יהודי מי-ם אמר:
[א] כשקיבלתי מודעה זו ברשימת התפוצה של "עידכוני העדה"ח", הציק לי שזה ב"כמו כן", במקום שזה יהיה במודעה בפנ"ע, או לכה"פ בתחילת המודעה.
[ב] כמו"כ האם זה פ[ו]רסם ברחובות, או רק ברשימת התפוצה? כי הרי רוב קוני המדריך אינם מקבלים ברשימת התפוצה.
א. יתכן שאינו אלא חשש רחוק.
ב. אינני יודע.

דוד ה.

משתמש ותיק
יהודי מי-ם אמר:
כשקיבלתי מודעה זו ברשימת התפוצה של "עידכוני העדה"ח", הציק לי שזה ב"כמו כן", במקום שזה יהיה במודעה בפנ"ע, או לכה"פ בתחילת המודעה.
כמו"כ האם זה פרסם ברחובות, או רק ברשימת התפוצה? כי הרי רוב קוני המדריך אינם מקבלים ברשימת התפוצה.
עכ"פ ללא ספק שהעדה"ח הוא ההכשר השקוף ביותר. ולוואי שהכשרים אחרים כשנשאלים יענו לכה"פ על כמות המידע שהעדה"ח נותנים מעצמם...
לדעתי העדה החרדית לא פרסמו את זה ברחובות בשל היחס המיוחד שיש לתרופות שאינם בכשרות.
במהלך כל השנה וגם ברשימה לפסח אין כל התייחסות האם יש בתרופות נבלות וטרפות וכל איסור שבעולם כיון שכל הפוסקים סוברים שאין לאסור בתרופות גם באיסורים גמורים.
הסיבה לפרסום לפסח הוא בגלל החשש שלולי זה לא יסכימו חולים לקחת תרופות לפסח שמא יש בהם חמץ כי בפסח אנשים מחמירים יותר מכל השנה.
לכן אם יש להם טעות הכי טוב זה לא לפרסם בכלל שהרי לכל הדעות זה מותר, בשל והייתם נקיים הם פרסמו את זה (ואולי בגלל שזה תוסף ולא תרופה הם חששו יותר) אבל אין מקום למודעות רחוב להסיר מכשול כי אין מכשול.

חלק עליון תַחתִית