מנהגי עדות ישראל

לאיזו עדה אתה שייך?

• אשכנז

קולות: 10 16.9%
  • פולין

קולות: 5 8.5%
  • ליטא

קולות: 22 37.3%
  • מרוקו

קולות: 5 8.5%
  • הונגריה

קולות: 11 18.6%
  • תימן

קולות: 1 1.7%
  • עירק

קולות: 1 1.7%
  • פרס

קולות: 0 0.0%
  • אוקראינה

קולות: 2 3.4%
  • אחר

קולות: 2 3.4%

• סה"כ בוחרים
    59

לביא

משתמש ותיק
סקר כזה בעייתי כשהוא לא מביא את כל העדות, ועוד שכמה עדות הולכות לפי אותו מנהג.
אני לצורך העניין תוניסאי מאבי ולכן אף שאמי פולנייה אני הולך בעקבות הלכות הספרדים. (מניח שרוב הפורום כבר יודע שאני הולך אחר מרן הגר״ע...)

עת הזמיר

משתמש ותיק
טאהש'ער אייניקעל אמר:
לבי במערב אמר:
ומה בדבר בלארוס?
תיכלל בליטא?

ובוכארא - בפרס? וגרוזיא?
בא  נלמד את כבודו קצת רוסית בל פירושו לבן רוס פירושו רוסי'
אז איך בלרוס שייכת לליטא ?

בלארוס הינה חלק ברוסיה שגובלת עם כחמש מדינות כיום מה שגרם בעבר לשינוי ולכיבוש חלקים ממנו ע"י מדינות האיזור .
כך יכול להיות אדם שמוצאו מגרודנא והוא ליטאי בנפשו שיכול ל"התפאר" במוצאו הפולני. וכן אזור גומל הגובל עם אוקריינה וראדין וולאז'ין ומיר שאינם רחוקים מוילנא וכו'.

דבש לפי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
לביא אמר:
(מניח שרוב הפורום כבר יודע שאני הולך אחר מרן הגר״ע...)
כידוע, ולכן חשבת תמיד שאתה פרסי, כמרן.
אבל אם אביך תוניסאי ואמך פולנייה, אז מהיכן הגיע מרן?
מרן לא היה פרסי, אלא שבני פרס נמשכו אחריו יותר משאר עדות מפני שאין להם מסורת עצמאית.

לומד ומלמד

משתמש ותיק
ונחנו מה אמר:
לפי פענוח התוצאות נראה שאנשים חושבים שהשאלה לאיזה זרם אתה שייך
אחרי מלחמת העולם השניה נשארו 8000 ליטאיים!!!!
אז איך זה ש36 אחוזים כאן כתבו שהם ליטאיים???
ליטאים בהגדרה הגיאוגרפית- מדינית בתקופת השואה היא הגדרה מצומצמת מאוד. לדוגמא ראדין, וואלוזין בריסק מינסק שקלוב סלונים גרודנא נובהרדוק מיר - כל אלו ועוד כהנה רבות מאוד, אינם מצויות  ב'ליטא'. כנראה הכוונה בדברי המשיבים לסקר או שהם 'ליטאים' מבחינה יהודית - כלומר כל האיזורים שנסמכו על ליטא מבחינה מנטלית. או שהם 'יוצאי הישיבות' מה שאוטומטית מקטלג אותם עם ההגדרה 'ליטאים'

ונחנו מה

משתמש ותיק
לומד ומלמד אמר:
ונחנו מה אמר:
לפי פענוח התוצאות נראה שאנשים חושבים שהשאלה לאיזה זרם אתה שייך
אחרי מלחמת העולם השניה נשארו 8000 ליטאיים!!!!
אז איך זה ש36 אחוזים כאן כתבו שהם ליטאיים???
ליטאים בהגדרה הגיאוגרפית- מדינית בתקופת השואה היא הגדרה מצומצמת מאוד. לדוגמא ראדין, וואלוזין בריסק מינסק שקלוב סלונים גרודנא נובהרדוק מיר - כל אלו ועוד כהנה רבות מאוד, אינם מצויות  ב'ליטא'. כנראה הכוונה בדברי המשיבים לסקר או שהם 'ליטאים' מבחינה יהודית - כלומר כל האיזורים שנסמכו על ליטא מבחינה מנטלית. או שהם 'יוצאי הישיבות' מה שאוטומטית מקטלג אותם עם ההגדרה 'ליטאים'
הסיבה שליטה הוכחדה הייתה בגלל שההשמדה נעשתה ע"י התושבים בעיירות עצמם, זה היה תקף גם בעיירות של ליטא הפולנית כמו ראדין סלונים וכל העיירות הנ"ל, ברובם הגדול הם לא נשלחו למחנות שהשאירו ניצולים אלא הושמדו מיידית בעיירה.
בפועל כמות הליטאים גם מהמקומות הנ"ל קטן מאוד, וגם לפני המלחמה הם לא היו רבים יחסים לרוסיה פולין הונגריה וכיוצ"ב.
ולכן זה מוביל אותי למסקנא שכל מי שמשתייך לזרם הליטאי רשם ליטאי, ומשכך הסקר לא נכון, כי אם ככה היה צריך להוסיף אופציה של חבד"י.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
לביא אמר:
(מניח שרוב הפורום כבר יודע שאני הולך אחר מרן הגר״ע...)
כידוע, ולכן חשבת תמיד שאתה פרסי, כמרן.
אבל אם אביך תוניסאי ואמך פולנייה, אז מהיכן הגיע מרן?

הגרע"י הי' עיראקי (ולא פסק כמסורת העיראקים באותה בתקופה, אלא פעל שכל בני עדה"מ יפסקו כמרן הב"י - ולכן מצויים הרבה תוניסאיים, מרוקניים וכו' שפוסקים כמותו)

הצעיר שבחבורה

משתמש ותיק
רק אני לא הבנתי את מטרת פותח האשכול והסקר??

הכותרת היא מנהגי עדות ישראל ובהודעה הראשונה נכתב 

איש הישראלי אמר:
אשמח לשמוע על מנהגים
מתפוצות ישראל
מה יועיל לכל זה לדעת כמה מבני ארץ זו או עדה זו (גם בזה אני נבוך בכוונת שאלת הסקר) נמנים על חברי הפורום?

לבי במערב

משתמש ותיק
א. גם בזמן שלא היתה אוטונומי' שלטונית לתושבי אוקראינה, זהותם האתנית היתה מוגדרת ומובחנת.
ב. כבקשת ר' '@בשלמא': הסיבה בשלהּ לא היו קהלות יהודיות בעומק רוסיא היא גזרת 'תחום המושב', ודין גרמא שגם כשהתבטלה - לא פרחו שם חיים יהודיים במובן שלם ומלא.

פרובוקציה

משתמש רגיל
איש הישראלי אמר:
אשמח לשמוע על מנהגים
מתפוצות ישראל
אצל אבותי ה'יקים' נהגו חלקם להמתין אך כשעה בין אכילת בשר לאכילת חלב, וחלקם שלוש שעות.
הבנתי נכון את כוונת פתיחת האשכול??

חלק עליון תַחתִית