שיתוף עצות איך הלהבה תעלה יפה

נחמן הקטן

משתמש ותיק
אשמח אם ישתפו פה עצות איך להדליק כדי שהלהבה תעלה יפה !

שלא תכבה באמצע, ולא תעשה קטנה,
ללא גושי פחם
להבה יפה ומרצדת
וכו' וכו'

איזה פתילות ?
איזה שמן ?
וכו' וכו'

צ''ע

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
יש טענה לבעלי הנערוון שפתיל צף חסר ב''שעור'' ההדלקה, כי הרי מבואר בשו''ע שמכיון שהדלקה עושה מצוה לכך צריך שיהי' השעור של חצי שעה כבר בשעת ההדלקה ולא עוזר אם הוא יוסיף אח''כ שמן לשעור, 
ובפתיל צף הרי בהתחלה הוא מדליק את השעוה בלבד שאין לה שעור מספיק ורק אח''כ נדלק גם הפתילה.....

אברהם בן ארוש

משתמש ותיק
שמן זית איכותי לאכילה דולק יפה.
בלי קשר, זו שיטה מצויינת לדעת את איכות השמן זית.
לא אחת הדלקתי כאשר בכוס אחת שמן מסוג פלוני ובכוס אחת שמן מסוג אלמוני, והיה הבדל ניכר במראה הלהבה, וגם אחת דלקה עד שלא נשארה לחלוחית של שמן, והשניה כבתה עוד לפני שתם השמן.

אני מדליק בצמר גפן
כדאי להבהב את הפתילה קודם ולעשות לה ראש חלק ללא גושים.
כל יום לקטום את הפחם שנותר למעלה

אמונת אומן

משתמש ותיק
מומלץ שראש הפתיל יבלוט בדיוק עפ"י ההוראות, לא יותר.
מסתמא יש אשכולות משנים קודמות

בן אבנר

משתמש ותיק
מבין השמנים להדלקה שניסיתי בשנים האחרונות השמן שדלק הכי טוב הוא של חברת "שדות" [שהוא אכן שמן זית בלבד ללא הגרעינים וכדו'].

אברהם בן ארוש

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
מבין השמנים להדלקה שניסיתי בשנים האחרונות השמן שדלק הכי טוב הוא של חברת "שדות" [שהוא אכן שמן זית בלבד ללא הגרעינים וכדו'].

מהיכן שהוא ללא הגרעינים?

חיצי גיבור

משתמש רגיל
צ''ע אמר:
יראתי בפצותי אמר:
יש טענה לבעלי הנערוון שפתיל צף חסר ב''שעור'' ההדלקה, כי הרי מבואר בשו''ע שמכיון שהדלקה עושה מצוה לכך צריך שיהי' השעור של חצי שעה כבר בשעת ההדלקה ולא עוזר אם הוא יוסיף אח''כ שמן לשעור, 
ובפתיל צף הרי בהתחלה הוא מדליק את השעוה בלבד שאין לה שעור מספיק ורק אח''כ נדלק גם הפתילה.....
טענה אווילית, כך צורת הנר...

בן אבנר

משתמש ותיק
אברהם בן ארוש אמר:
בן אבנר אמר:

מהיכן שהוא ללא הגרעינים?

איני יודע מידיעה ברורה, אך ברוב השמנים האחרים כתוב שמן גפת זית וכדו', ואילו עליו כתוב 100% שמן זית

חיים כץ

משתמש ותיק
צ''ע אמר:
יראתי בפצותי אמר:
עיין כאן בזה

במבי

משתמש ותיק
נחמן הקטן אמר:

ללא גושי פחם
להבה יפה ומרצדת
וכו' וכו'

איזה פתילות ? 
איזה שמן ?
וכו' וכו'

אני משתמש בפתילות צמר גפן (בתוך צינורית) ובעת שאני ממלא את הכוסית בשמן אני מרטיב את כל הפתילה (גם מלמעלה) אח"כ אני לוקח נר שעווה ומטפטף על הפתילה מספר טיפות שעווה כדי שתהיה מצופה כהוגן, ובעת ההדלקה השעווה נדלקת יפה מאד ביחד עם הפתיל שספוג עדיין בשמן ולהבת הנר ממש יפה !

(זהו רעיון שלי, מותר ומצווה להעתיק ולפרסם)

שש אנוכי

משתמש ותיק
במבי אמר:
נחמן הקטן אמר:

ללא גושי פחם
להבה יפה ומרצדת
וכו' וכו'

איזה פתילות ? 
איזה שמן ?
וכו' וכו'

אני משתמש בפתילות צמר גפן (בתוך צינורית) ובעת שאני ממלא את הכוסית בשמן אני מרטיב את כל הפתילה (גם מלמעלה) אח"כ אני לוקח נר שעווה ומטפטף על הפתילה מספר טיפות שעווה כדי שתהיה מצופה כהוגן, ובעת ההדלקה השעווה נדלקת יפה מאד ביחד עם הפתיל שספוג עדיין בשמן ולהבת הנר ממש יפה !

כיון שנחת לזה ניתן לעשות גם להיפך
ולטפטף מעט שמן על הפתילות ה'ורודות'
שבלי קשר לעצה זו דולקות הכי יפה.
[ולחוששים ניתן להדליק בלי סילוק היד עד שהפתילה תתחיל למשוך השמן וכמדומה שזה בזמן קצר ממש רק ש'תיתפס' הלהבה ועוד מעט]

בחור

משתמש ותיק
צ''ע אמר:
יראתי בפצותי אמר:

לא כ"כ הבינותי דבריו, ואף אם נכונים הם איכא האי חסרון בכל פתילות שעווה.
ועוד דרק לכתחילה בעינן שבהדלקה תהיה כל הפתילה עולה בשלהבת,
ועוד דהא אשו משום חציו ועי'.

שש אנוכי

משתמש ותיק
שש אנוכי אמר:
במבי אמר:
נחמן הקטן אמר:

ללא גושי פחם
להבה יפה ומרצדת
וכו' וכו'

איזה פתילות ? 
איזה שמן ?
וכו' וכו'

כיון שנחת לזה ניתן לעשות גם להיפך
ולטפטף מעט שמן על הפתילות ה'ורודות'
שבלי קשר לעצה זו דולקות הכי יפה.
[ולחוששים ניתן להדליק בלי סילוק היד עד שהפתילה תתחיל למשוך השמן וכמדומה שזה בזמן קצר ממש רק ש'תיתפס' הלהבה ועוד מעט]
שו"ר שנחתו לזה באשכול שקושר לעיל.

צ''ע

משתמש ותיק
בחור אמר:
ואף אם נכונים הם איכא האי חסרון בכל פתילות שעווה.

אה''נ, תלוי מה השיעור של השעווה לבד,

בחור אמר:
ועוד דרק לכתחילה בעינן שבהדלקה תהיה כל הפתילה עולה בשלהבת,

לא הבנת, הבעי' היא שצריך שיהי' בשעת ההדלקה כל השעור של 'זמן' ההדלקה בתוך הנר ולא יעזור אם אח''כ הוא יוסיף שמן,
וכאן הוא לא מדליק את השמן שיש בו שעו אלא את השעווה,
וכעת אני רואה בקישור שהגיבו כאן שלא רק בעלי הנערוון טענו את זה אלא עוד רבנים יעוי',

בחור אמר:

.....
כלתה,

אור זרוע

משתמש ותיק
למשתמשים בצינורית לראות שהפתילה לא תהיה דחוסה ועבה מידיי, אלא אוורירית ורפויה שהשמן יעבור דרכה בקלות.

אור זרוע

משתמש ותיק
במבי אמר:
אח"כ אני לוקח נר שעווה ומטפטף על הפתילה מספר טיפות שעווה כדי שתהיה מצופה כהוגן, ובעת ההדלקה השעווה נדלקת יפה מאד ביחד עם הפתיל שספוג עדיין בשמן ולהבת הנר ממש יפה !

אין בזה חיסרון שנחשב שההדלקה היא בשעווה ולא בשמן זית?

נחמן הקטן

משתמש ותיק
פותח הנושא
אנסה לכתוב את אשר העליתי אני בחכתי, לאחר ניסיונות רבים כמה שנים :

גושי הפחם - הם נעשים כשיש מעט מהפתילה יוצאת מאזור הלהבה, ואז מצטבר שם עשן השמן, לשם כך צריך להקפיד שהפתילה תהיה גוש אחד ואם יש חוטים שמתפזרים לקבץ אותם ע"י לחלוח שמן לגוש אחד, כמו"כ הרוח שמנענעת את הלהבה הלוך ושוב גורמת ג"כ לכך שיש חלק מהפתילה שלא בלהבה.
פתרון נוסף לכך הוא לכפול את הפתילה לשניים ולסובב בקיפול, וכך ראש הפתילה היוצאת מן הצינורית הוא בעצם פתילה מקופלת מסובבת כך שאין חוטים היוצאים מן הלהבה, ודוק [יש מי שטען שזה אבוקה, אך לאחר העיון אין בכך כל חשש לדעתי].

להקפיד שהצינורית תהיה רחבה שהשמן יוכל להכנס ולזרום שם ברווחה, ניתן להכניס מברג קטן וכדו' כדי להרחיב את הצינורית.
כמובן להקפיד שהפתילה תהיה כולה ספוגה בשמן היטב היטב.

בענין השמן, אין לי בזה הכרע, רק שידוע לי שה"למאכל" אינו בהכרח דליק יותר, ולפעמים אף להפך.

מי שאוהב להבה רחבה שיקח פתילות עבות, ולחפצים בלהבה צרה ליקח פתילות דקות.
כמו"כ המעוניין בלהבה גבוהה שיוציא את הפתילה מעט יותר מן הצינורית, וללהבה נמוכה להוציא רק מעט.
לטעמי יש יופי בלהבה גבוהה ולא רחבה מדי.

עד כאן לפי זכרוני, אם אזכר בעוד אכתוב בהמשך.

הפתילות הטובות ביותר הם אלו שקונים, ובפרט אלו שעשויים מקובץ חוטים מקובצים.
ודבר חשוב, לא לעשות כוסית עמוקה מידי כי אין כח לפתילה לשאוב מהעומק.

בחור

משתמש ותיק
צ''ע אמר:

.....
כלתה,
זה לא המצאה שלי אלא של אחד מגאוני דורות הקודמים שדן במי שמדליק למעלה מכ' אמה על מוט שהאש יורדת מאיליה לאט וכך תרד לפחות מכ',
(לא כתבתי זה הלכה רק לחידודי)

רואים שקוף

משתמש ותיק
אני מדליק בפתיל צף, בדר"כ מכלה את כל השמן.
לטענה שאין די שמן בנר, אני משתדל להדליק עד שהשעווה כלה, ואז יניקתו מהשמן.
אולי זה הדין של 'רוב היוצא'.

כוסיות זכוכית. מנורת פס. בית.

איזה שמן למאכל דולק יפה?????
יש הבדל בין פתילות צמר גפן לאחרות ????
שמן למאכל שדולק פחות יפה או שמן למאור הי מינייהו עדיף אליביה דהגריש"א זיע"א????

לקט יושר

משתמש רגיל
בחור אמר:
צ''ע אמר:

.....
כלתה,
זה לא המצאה שלי אלא של אחד מגאוני דורות הקודמים שדן במי שמדליק למעלה מכ' אמה על מוט שהאש יורדת מאיליה לאט וכך תרד לפחות מכ',
(לא כתבתי זה הלכה רק לחידודי)

חידה ידועה בקרב בני הישי''ק...
ומה זה קשור למשום חיציו,

מי מגאוני הדורות ?

יושב אוהלים

משתמש ותיק
צ''ע אמר:
גם בפתילה רגילה מתחילה מדליק את הטיפה הראשונה שאין בה שיעור בעירה לחצי שעה.
אני שמעתי שחוששין ששעת ההדלקה הוא בשעוה והרי רוצים להדר להדליק בשמן זית. ולכן יש שמקפידים להוריד את השעוה מראש הפתילה לפני ההדלקה.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
מנסיון שלי פתילות הצמר גפן בוערים הרבה יותר יפה מפתילות שעשויים מחוטים, ודוקא אלה (החוטיים) הם שעושים גושי פחם בראשם.

חיים כץ

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
מנסיון שלי פתילות הצמר גפן בוערים הרבה יותר יפה מפתילות שעשויים מחוטים, ודוקא אלה (החוטיים) הם שעושים גושי פחם בראשם.

כמובן כשלא יודעים איך לתקנם קודם,
אם תרצה לנסות קודם השרה  בתוך כוס או צלחת באותו השמן שתדליק בו ואח"כ להדקו אם האצבעות עד שתהיה כגוש אחד,
מומלץ מנסיון.

צ''ע

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
גם בפתילה רגילה מתחילה מדליק את הטיפה הראשונה שאין בה שיעור בעירה לחצי שעה.

וא''כ לא שייך מה שכתוב בשו''ע,
ברור שיש הבדל, כי זה כל החפצא של נר שמן שמושך את השמן לפתילה, ופשוט,
אלא שהפשטות הוא שלמעשה בנר כולו יש כבר את כל הנחוץ להדלקת חצי שעה,

יושב אוהלים

משתמש ותיק
חיים כץ אמר:
יושב אוהלים אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

כמובן כשלא יודעים איך לתקנם קודם,
אם תרצה לנסות קודם השרה  בתוך כוס או צלחת באותו השמן שתדליק בו ואח"כ להדקו אם האצבעות עד שתהיה כגוש אחד,
מומלץ מנסיון.
כך אני עושה עם הפתילות של צמר גפן

בן אבנר

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
בן אבנר אמר:
ברוב השמנים האחרים כתוב שמן גפת זית וכדו',
זה בשמן "למאור" אבל בשמן זית רגיל אינו מגפת.

אכן זו היתה כוונתי, [ולא דייקתי בלשוני בכותבי "מבין השמנים להדלקה" במקום "השמנים למאור"].

חלק עליון תַחתִית