יט כסלו - גילוי פנימיות התורה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

מחכים

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
מחכים אמר:
האם טחו עינכם מראות אלפים ורבבות שומרי תורה ומצוות מכל החוגים שנחשפו לחב"ד ויונקים מתורתה בכל לבם ונפשם ומודים בכל יום על הפטרונות של אלו שדאגו להאירם באור הזה?
מליונים...

תודה על הגיחוך, במקום להתייחס ענייני
כמובן ש"אלפים ורבבות" הוא מספר כללי שאני משער שכנראה אמיתי עכ"פ צביחס לאלו שבמידה זו או אחרת מחוברים לאור החב"ד, אם כי מסתבר שבמשך הדורות הרי שמספר זה נכון גם ביחס לאלו שממש התחברו לחב"ד

מחכים

משתמש ותיק
עץ פרי אמר:
אני חושב שרוב הכותבים כאן אינם תינוקות
ולא קרה שום אסון אם יש אשכול שבו ויכוח
ורק על דברים שחורגים מאוד מרוח הפורום
יש טעם לנעול את האשכול.
אולי ואולי יש להגלותו לבית הקברות לאשכולות.

אני מצטרף להנ"ל
אכן כך בעיניי מגוחך לנעול אשכול רק בגלל להט הויכוח, 
לא קרה שום דבר ואני חושב שאני עדיין מסוגל לכבד את אלו שאני מתווכח איתם כאן בחריפות

מחכים

משתמש ותיק
עץ פרי אמר:
יש טעם לנעול את האשכול.

איפה הוא בית הקברות לאשכולות?

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
מחכים אמר:
יראתי בפצותי אמר:
מחכים אמר:
האם טחו עינכם מראות אלפים ורבבות שומרי תורה ומצוות מכל החוגים שנחשפו לחב"ד ויונקים מתורתה בכל לבם ונפשם ומודים בכל יום על הפטרונות של אלו שדאגו להאירם באור הזה?
מליונים...

כמובן ש"אלפים ורבבות" הוא מספר כללי שאני משער שכנראה אמיתי עכ"פ צביחס לאלו שבמידה זו או אחרת מחוברים לאור החב"ד, אם כי מסתבר שבמשך הדורות הרי שמספר זה נכון גם ביחס לאלו שממש התחברו לחב"ד
אשמח להתייחס ענייני אחרי שתראה לכולנו מה היה ענייני בדבריך, חוץ מקשקוש הרבבות.

הצעיר שבחבורה

משתמש ותיק
עץ פרי אמר:
יש טעם לנעול את האשכול.
אין לי בעיה עם ויכוח, כלל ועיקר.
יש לי בעיה עם התכתבות שבה אני מתקשה 'להבין' את צדדי הויכוח, ועל מה נסוב הדיון.
שמא ינסה מר להחכימני?

נ.ב. בתחילה עוד הבנתי פחות או יותר את הנושאים הנידונים, או לפחות את רובם.

מחכים

משתמש ותיק
הצעיר שבחבורה אמר:
עץ פרי אמר:
יש טעם לנעול את האשכול.
שמא ינסה מר להחכימני?

אני גם לא מבין כ"כ את הויכוח
ועדיין אני מרגיש מבוייש לסגור אשכולות
ומבחינתי לא צריך לסגור אשכולות כלל מקסימום להעיר או לחסום ניקים בוטים במיוחד
אבל כמובן זה רק דעתי

מחכים

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
מחכים אמר:
יראתי בפצותי אמר:
מליונים...

אשמח להתייחס ענייני אחרי שתראה לכולנו מה היה ענייני בדבריך, חוץ מקשקוש הרבבות.
קשקוש?
שיהיה מאות 
בכל אופן מציאות קיימים רבים מאד (ואני בתוכם) שמודים בכל לבם לחבניקים שגילו עליהם פטרונות... מכל החוגים
וכמובן שאולי מבחינתך אני טפש ופתי, ולא איכפת לי, וגם לא איכפת לי, כי בזכות זה אני כהיום הזה מגלה פטרונות ומזכה עוד יהודים להעמיק את הקשר שלהם לאביהם שבשמים ע"י שאני לומד איתם מתורת חב"ד (ותתפלא ההתעסקות שלי הוא דווקא במיוחד עם אלו מהחוג שלך...)

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
מחכים אמר:
בכל אופן מציאות קיימים רבים מאד (ואני בתוכם) שמודים בכל לבם לחבניקים שגילו עליהם פטרונות... מכל החוגים
וכמובן שאולי מבחינתך אני טפש ופתי, ולא איכפת לי, וגם לא איכפת לי, כי בזכות זה אני כהיום הזה מגלה פטרונות ומזכה עוד יהודים להעמיק את הקשר שלהם לאביהם שבשמים ע"י שאני לומד איתם מתורת חב"ד (ותתפלא ההתעסקות שלי הוא דווקא במיוחד עם אלו מהחוג שלך...)
כמה שאתה חולה כבוד "בזכות זה אני כהיום מגלה פטרונות"
ועל כל דבריך נאמר לא רעב ללחם וכו' ואמרו בזה שהחיסרון ברעב שאוכלים בו גם אוכל שאינו ראוי למאכל.

מחכים

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
מחכים אמר:
כמה שאתה חולה כבוד "בזכות זה אני כהיום מגלה פטרונות"
ועל כל דבריך נאמר לא רעב ללחם וכו' ואמרו בזה שהחיסרון ברעב שאוכלים בו גם אוכל שאינו ראוי למאכל.
ולהגיד משפט כזה על מאות (ולדידי אלפים) יהודים טובים שגיבשו את דעתם באופן עצמאי, זה לא פטרונות!!!!
ובכלל, מדוע יש רעב אצלכם???

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
מחכים אמר:
ולהגיד משפט כזה על מאות (ולדידי אלפים) יהודים טובים שגיבשו את דעתם באופן עצמאי, זה לא פטרונות!!!!
ובכלל, מדוע יש רעב אצלכם???
הרעב קיים כי לצערנו העולם מלא טומאה ואין השפעת קדושה בשפע על עולמנו עד כי יבוא שילה.

הצעיר שבחבורה

משתמש ותיק
מחכים אמר:
הצעיר שבחבורה אמר:
עץ פרי אמר:
יש טעם לנעול את האשכול.
שמא ינסה מר להחכימני?

אני גם לא מבין כ"כ את הויכוח
ועדיין אני מרגיש מבוייש לסגור אשכולות
ומבחינתי לא צריך לסגור אשכולות כלל מקסימום להעיר או לחסום ניקים בוטים במיוחד
אבל כמובן זה רק דעתי
ע"פ כללי הפורום (כמדומני), בהודעה הנכתבת, נדרש שתועיל לקוראים האחרים ולא 'רק' לכותב עצמו.
במקרה שבו אף הכותב עצמו אומר שאינו מבין את הויכוח, לא נראה לי שיש תועלת בקריאת ההודעות לאי מי.

לבי במערב

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
יש לנו חיסון משל עצמנו (הן לליטאים, הן לשאר החסידים, הן לספרדים והן לתימנים)
סתם עצה טובה: לפני שתיטול עליהם פטרונות (הגרועה שבעתים, כי היא רק 'חוסמת' ומונעת, וד"ל) - כדאי שתברר את דעתם־שלהם על הנושא.
ואכפול שוב: המטרה היחידה היא עידוד העסק בפנימיות התורה, מבלי הבדלי חוג ומפלגה.

לבי במערב

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
הרעב קיים כי לצערנו העולם מלא טומאה ואין השפעת קדושה בשפע על עולמנו עד כי יבוא שילה.
נסיון התכחשות לפעמי־משיח הנשמעים בעולמנו,
וכחלק מזה - הכרח העסק בפנימיות התורה, עד שבלא זה פשוט אא"פ להשאר יהודי ירא ושלם ועובד ה'.

מחכים

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
יראתי בפצותי אמר:
נסיון התכחשות לפעמי־משיח הנשמעים בעולמנו,
וכחלק מזה - הכרח העסק בפנימיות התורה, עד שבלא זה פשוט אא"פ להשאר יהודי ירא ושלם ועובד ה'.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
מחכים אמר:
איפה הוא בית הקברות לאשכולות?
פח־הזבל [דהיינו: מחיקה].

דווקא לפי הבנתי, בית הקברות הוא מדור 'נושאים בפיקוח', מפני שאינו מופיע בעמוד הראשי, ויש עיכוב בפרסום ההודעות, כך שהרוחות נרגעות מאליהן והאשכול נשכח.

עשירית האיפה

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
עשירית האיפה אמר:
סתם עצה טובה: לפני שתיטול עליהם פטרונות (הגרועה שבעתים, כי היא רק 'חוסמת' ומונעת, וד"ל) - כדאי שתברר את דעתם־שלהם על הנושא.
התימנים בתימן לא הלכו בדרכה של חב"ד, למדו תורה ואף פנימיות התורה, אבל לא תורת חב"ד.
איזה פטרונות יש כאן??
(ודרך אגב, דווקא יצא לי לדבר עם תימני אחד על חב"ד לאחרונה, זה נחשב לברר את 'דעתם שלהם' ?)

עשירית האיפה

משתמש ותיק
מחכים אמר:
אותי פחות מעניין האלפים והרבבות שאתם שכנעתם,
יותר מעניין אותי ה'אף אחד' ש'אנחנו' לא הצלחנו לשכנע.....
כי מאות אלפים (בלי שום גוזמא) חוזרים בתשובה דרך ארגונים שאינם חב"ד (ליטאים-חסידים-ספרדים) הם 'אף אחד'
הרבים מתוכם שנהיו יראים ושלמים בציבור הליטאי/ספרדי וחלקם אף חסידי הם 'אף אחד'

ואם כוונתך שמחב"ד לא הצליחו לשכנע אף אחד להפוך לליטאי, לא זכור לי שניסו יותר מדי ........

מחכים

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
מחכים אמר:
כי מאות אלפים (בלי שום גוזמא) חוזרים בתשובה דרך ארגונים שאינם חב"ד (ליטאים-חסידים-ספרדים) הם 'אף אחד'

ואם כוונתך שמחב"ד לא הצליחו לשכנע אף אחד להפוך לליטאי, לא זכור לי שניסו יותר מדי ........

כאמור לא דברתי על חוזרים בתשובה שכלפיהם בוודאי כל דרך של שמירת תו"מ הוא אמת מוחלטת ובוודאי בכחה של אמת זו לשכנע רבים.
אבל בתוך קהל שומרי התורה לא הצליחו לשכנע (כמעט) אף אחד שדרך הליטאיות היא היא הדרך בה ישכון אור ה', 
אני שומע שזה בגלל שלא ניסיתם, אוקיי.

בן עמינדב

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
בן עמינדב אמר:
אמשול את משל ההתנגדות לחסידות כמשל ההתנגדות לחיסונים.
כלומר: המתנגדים לחסידות הינם חולים, אין להם תרופה משל עצמם, בואו וקחו את התרופה היחידה הקיימת, שהיא כמובן אצלנו.
(מישהו הזכיר פטרונות??)

אז נודיע לכם סופית:
אנחנו לא רוצים את החיסון שלכם, לדעתנו (ולדעת רבותינו) שלנו יותר טוב.
ולדעתנו (ולדעת רבותינו) כן התגלו פגמים בחיסון שלכם, אולי קטנים ממה שחששו בהתחלה, אבל עדיין שלנו יותר טוב (שוב, לדעתנו ולדעת רבותינו).
מי שלא רוצה את החיסון המשווק על ידינו ומעדיף חיסונים אחרים זו זכותו. (ומסתמא מצד אהבת ישראל ידאג גם הוא לזכות בזה כמה שיותר יהודים) עכ"פ הרופא הראשי שלנו שאנו תלמידיו ושלוחיו ס"ל שזה החיסון האידיאלי ביותר ומבקש מאיתנו לזכות בו כל מי שאפשר לזכותו בזה בדרכי נועם ובדרכי שלום.

חוזר ומגיד

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
עשירית האיפה אמר:
אציין את הידוע שכאשר חבד פעלו במרוקו רבני המקום לא הסכימו בשום פנים שילמדו עם הנערים בספר התניא.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
לבי במערב אמר:
התימנים בתימן לא הלכו בדרכה של חב"ד, למדו תורה ואף פנימיות התורה, אבל לא תורת חב"ד.
איזה פטרונות יש כאן??
(ודרך אגב, דווקא יצא לי לדבר עם תימני אחד על חב"ד לאחרונה, זה נחשב לברר את 'דעתם שלהם' ?)

כיום, יש ככל הנראה הרבה מעל 'מיעוט המצוי' מתוך כלל התימנים שומרי המצוות - שהם חסידי חב"ד. וכמובן זה אומר גם שאחוזים ענקיים מחב"ד הם תימניים.
ודאי שיש הרבה תימניים חרדים לדבר ה' שאינם חסידי חב"ד - לא הכחשנו זאת. אבל לקיחת דוג' (לעדה שחולקת על חב"ד) מעדה שאחוזים ניכרים ממנה (ברמות של שמות משפחה מסויימים שככל הנראה תמצא רק בחב"ד) נהרו אל חב"ד ונעשו השפיץ של השפיץ עם כל העניינים (ועד כדי כך שהם חלק בלתי מבוטל מרשימת גדולי הפוסקים והמשפיעים החסידיים), וזכו לקירובים בלתי רגילים מהרבי -
כנראה זה מה שגרם לרבינו אשר לבו במערב - להתקומם מעט.
(דרך אגב, אחת הסיבות לכך שרבים מזקני התימנים שלחו את בניהם ונכדיהם למוסדות חב"ד לפני עשרות שנים - היא מפני שחיפשו מקום בו צאצאיהם ילמדו תורה בחריפות מחד, ומאידך לא יגלחו את זקנם ופיאותיהם - כך שבנידון דידן [פטרונות וכו'] - ניתן לומר שברוב המקרים, יותר ממה שהפרה רצתה להניק, העגל רצה לינוק)

עשירית האיפה

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
עשירית האיפה אמר:
לבי במערב אמר:
איזה פטרונות יש כאן??

כיום, יש ככל הנראה הרבה מעל 'מיעוט המצוי' מתוך כלל התימנים שומרי המצוות - שהם חסידי חב"ד. וכמובן זה אומר גם שאחוזים ענקיים מחב"ד הם תימניים.
ודאי שיש הרבה תימניים חרדים לדבר ה' שאינם חסידי חב"ד - לא הכחשנו זאת. אבל לקיחת דוג' (לעדה שחולקת על חב"ד) מעדה שאחוזים ניכרים ממנה (ברמות של שמות משפחה מסויימים שככל הנראה תמצא רק בחב"ד) נהרו אל חב"ד ונעשו השפיץ של השפיץ עם כל העניינים, וזכו לקירובים בלתי רגילים מהרבי -
כנראה זה מה שגרם לרבינו אשר לבו במערב - להתקומם מעט.
(דרך אגב, אחת הסיבות לכך שרבים מזקני התימנים שלחו את בניהם ונכדיהם למוסדות חב"ד לפני עשרות שנים - היא מפני שחיפשו מקום בו צאצאיהם ילמדו תורה בחריפות מחד, ומאידך לא יגלחו את זקנם ופיאותיהם - כך שבנידון דידן [פטרונות וכו'] - ניתן לומר שברוב המקרים, יותר ממה שהפרה רצתה להניק, העגל רצה לינוק)

למותר לציין שהתכוונתי כמובן לדרך התימנית, ולא לתימני זה או אחר, אני מאמין שיש גם הרבה ספרדים שהתקרבו לחב"ד, אבל זה לא הדרך הספרדית המקובלת.

בן עמינדב

משתמש ותיק
חוזר ומגיד אמר:
לבי במערב אמר:
עשירית האיפה אמר:
אציין את הידוע שכאשר חבד פעלו במרוקו רבני המקום לא הסכימו בשום פנים שילמדו עם הנערים בספר התניא.

איני יודע מה אתה שח
מכיר אני באופן אישי רבים מתלמידי חב"ד במרוקו וכולם מדברים בערגה על שיעורי התניא שזכו להם ע"י הרבנים החבדיים שם.
ברור לי שגם הרבה מרבני מרוקו דבקו בלימוד ספר התניא קדישא ולימדוהו ברבים.

עשירית האיפה

משתמש ותיק
מחכים אמר:
אמור לא דברתי על חוזרים בתשובה שכלפיהם בוודאי כל דרך של שמירת תו"מ הוא אמת מוחלטת ובוודאי בכחה של אמת זו לשכנע רבים.
אבל בתוך קהל שומרי התורה לא הצליחו לשכנע (כמעט) אף אחד שדרך הליטאיות היא היא הדרך בה ישכון אור ה', 

דרך אגב, אני ספרדי ולא ליטאי.
ועוד דרך אגב, אין דרך ליטאית (או ספרדית), ומשום זה אי אפשר לשכנע בצדקתה, וגם אין את מי,
כי מבחינתנו אנחנו בדרך היהודית הפשוטה, שהייתה לפני הבעש"ט הקדוש ותלמידיו, שיש את לימוד הפשט לכלל העם ואת לימוד הפנימיות לשרידים אשר ה' קורא (כמו שודאי מצוי אצל הספרדים)
לכן אין לנו מה לבוא ולשכנע אתכם, כי לפי דעתנו אצלכם הכל בסדר, אתם הולכים בדרך המסורה ממשה רבינו ולומדים גם בתורת רבותיכם גדולי החסידות
(שאע"פ שאנחנו לא הולכים בדרכם, ודאי שהיו גדולי עולם וספריהם קדושים וחשובים)
ולכן רואים שלפעמים 'לא חסידים' (שם כללי לליטאים/ספרדים וכד') מעירים לחסידים רק בעניינים נקודתיים (כמו תפילה בזמן) כי בדברים העיקריים אין שום בעיה ל'לא חסידים' (וכיום אפילו למתנגדים....)עם החסידים.

וגם לרוב החסידים אין שום בעיה עם ה'לא חסידים' (שוב, מלבד כמה הערות קלות וכו') אבל לא מנסים להראות להם את ה'אור' שכביכול שורה רק עליהם.

משא"כ חב"ד, שבטוחים שרק אצלהם נמצאת האמת, וכל השאר רחוקים, ולא בכיוון הנכון ולכן מנסים לשכנע את כולם בצדקת דרכם.

ולמי שאמר שהעניין הוא לימוד הפנימיות (ולאו דווקא חב"ד), אני לא חושב שירגיע את המשכנעים אם אני אומר להם שאני (נניח) משתתף קבוע בשיעור בשער הכוונות או אוצרות חיים. או לחילופין הוגה בקביעות בשפת אמת או ליקוטי מוהר"ן.

והראיה, שגם אצל חסידויות אחרות הם מנסים לעשות נפשות.

עשירית האיפה

משתמש ותיק
בן עמינדב אמר:
חוזר ומגיד אמר:
לבי במערב אמר:

איני יודע מה אתה שח
מכיר אני באופן אישי רבים מתלמידי חב"ד במרוקו וכולם מדברים בערגה על שיעורי התניא שזכו להם ע"י הרבנים החבדיים שם.
תלמידי חב"ד במרוקו - אכן
רבני מרוקו - פחות אהבו את הכניסה של חב"ד למקום, אם מפני החסידות ואם מפני ההלכות שלימדו כדעת האשכנזים.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
בן עמינדב אמר:
חוזר ומגיד אמר:

איני יודע מה אתה שח

וכי יש מי שיכחיש את האהבה ואת האהדה של הבאבא סאלי לרבי ולחב"ד?! (כמובן זה הי' הדדי).
וכי יש או הי' רב במרוקו בדורות האחרונים שהוא יותר מקובל (מלשון - מקובל על כולם) מהבאבא סאלי?
@עשירית האיפה 

מאור עינים

משתמש ותיק
מחכים אמר:
עשירית האיפה אמר:
מחכים אמר:

כאמור לא דברתי על חוזרים בתשובה שכלפיהם בוודאי כל דרך של שמירת תו"מ הוא אמת מוחלטת ובוודאי בכחה של אמת זו לשכנע רבים.

כמובן שיותר מגרה זה להיות חבדניק, לעסוק ב"פנימיות" עם שליחויות וכו', מאשר לעמול על סימן בחזו"א, ואין בזה הוכחה לצדקת מאן דהו,
אבל חשוב לציין שכן יש בעלי תשובה עולי בריה"מ וכדו' שחב"ד קירבו אותם בתחילת הדרך, ואח"כ גילו את הדרך הליטאית, ויש להם בטן מליאה על חב"ד, אני מכיר אישית כמה מהם, [וחלקם אנשים ברמה גבוהה מאוד שב"ה עושים חייל בדרך התורה]

חייל של הרבי

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
בן עמינדב אמר:
תלמידי חב"ד במרוקו - אכן
רבני מרוקו - פחות אהבו את הכניסה של חב"ד למקום, אם מפני החסידות ואם מפני ההלכות שלימדו כדעת האשכנזים.

כמעט בטוחני שדברי כבודו ממש מנותקים מן המציאות. יילך אצל זקני המרוקאים (ת"ח ושאינם) וישאל על כך. מספרים שכמעט בכל בית יהודי שם היתה תמונתו של כ"ק אדמו"ר הריי"צ. אני בעצמי גם צריך יותר לברר אבל נראה לי שגם כבודו.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון תַחתִית