יט כסלו - גילוי פנימיות התורה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

ונחנו מה

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
הכוונה היא שכ"ק אדה"ז נ"ע קיבל מהרה"ק ר"א ה'מלאך', שקיבל מאביו הה"מ 'בלי לבושים'.
בנו רש"ש הי' כבן שמונה בעת הסתלקותו, ומסתבר שלא קיבל הימנו רבות בענינים אלו.
יש בליובאויטש מצבה של אחד מבני האדמורי"ם שנפטר בן 8 שנים, וכתוב על מצבתו הגאון האלוקי, אם כן אפשר עד גיל 8 להיות הגאון האלוקי, אם כן גם רש"ש הספיק ללמוד מאביו עד גיל 8 בשיעור שנהיה הגאון האלוקי

פלגי מים

משתמש ותיק
ונחנו מה אמר:
לבי במערב אמר:
הכוונה היא שכ"ק אדה"ז נ"ע קיבל מהרה"ק ר"א ה'מלאך', שקיבל מאביו הה"מ 'בלי לבושים'.
יש בליובאויטש מצבה של אחד מבני האדמורי"ם שנפטר בן 8 שנים, וכתוב על מצבתו הגאון האלוקי, אם כן אפשר עד גיל 8 להיות הגאון האלוקי, אם כן גם רש"ש הספיק ללמוד מאביו עד גיל 8 בשיעור שנהיה הגאון האלוקי
כנראה שאינך יודע מי היה הילד,  מדוברפה על ילד קדוש שע"פ עדות הצ"צ היה נשמת בעל התניא ןכך שהביטוי הולם אותו כמוכח ממה שידוע עליו הן בלימודו והן בקדושתו (על שאר ילדי האדמורי"ם כהרמ"מ אחיו של הילד המדובר וכן בעוד מצבות לא נכתב הגאון האלוקי אין זה כי אם מדובר פה על מקרה מיוחד שראו לכתוב עליו כך מפני קדושתו ואינו קשור כלל). 

פלגי מים

משתמש ותיק
שמואל092 אמר:
חייל של הרבי אמר:
שמואל092 אמר:
סליחה על הבוטות 
אבל כל עוד הדעות האלו היו נאמרות בהתוועדויות פנימיות אפופות אלכוהול זה לא הפריע לאף אחד
אבל אחרי שכל התאוריות האלו מפורסמות בשלל אופני פרסום וים של כסף
וסוחפות אחריהם את בנינו הצעירים לדרך שאף אחד מרבותינו לא הלך בה
אפשר להבין מה מפריע (כמדומני שחב"ד פסקו שבדרכי שלום נקרא "ויכוף" אז יש כאן גם כפיה)
וסתם שאלה: אם רלוי"צ מברדיטשוב ידע שהגדיכטע נמצא בחבד למה הוא ובניו אחריו לא הלכו בדרך זו?
א. "אפופות אלכוהול" הוא כנראה ביטוי "עולמשער" נחות המתאר חסידים יר"ש שאומרים לחיים על כ4 כוסיות משקה במשך 6 שעות.
ב. לאן נסחפים בניכם? להתוועדות חסידית בי"ט כסלו? אם בני (לכשיהי' בעז"ה) ייסחף וירצה ללכת לקומזיץ עם שירי רגש יחד עם בחורים ליטאיים - אתן לו בחפץ לב. לא עוברים שם על שו"ע, ובטוחני שהוא לא יקצץ את זקנו בעקבות קומזיץ.
ג. שמא לבניכם חסר משהו בצורת עבודת ה' שהם התרגלו, ובגלל זה הולכים להתוועדות? לא הכל באשמת ה"פרסום". ישני צדדים למטבע.
ד. לשאלתך על הרה"ק מבארדיטשב - מניין לי תשובה לזה? וכי אני אמרתי זאת? וכי רבותיי לימדוני פשט בזה? זו אמרה שמיוחסת אליו זצוק"ל (ולא אליי). והשאלה אל חסידי חב"ד היא תמוהה ובלתי קשורה, שהרי אנו כן הלכנו בדרך זו (של אדמה"ז).
א. באמת שאלה למה את גזירת המשקה לא מקיימים כל כך באדיקות (מניסיון אישי)
ב. מי מדבר על קומזיץ, אפילו במערכות על הקדוש והיקר לנו, מקומם של חבד נפקד, אולי באמת תסביר למה
ג.מצחיק, כל בחור בגיל הזה אפשר למשוך בקלות
ד. התשובה היא פשוטה, שהווארט הזה כנראה מקורו בגניזה החרסונית כמו עוד הרבה ווארטים שנולדו במהלך הדורות
אבל בעיקר מה שאיכפת לי הוא שתשובת הנגד לכל התעמולה הזאת היא לחשוף בפני הצעירים את הצד השני בנושא
ועצוב שדווקא בגללכם צריכים לחשוף אותם בגיל צעיר נושא, אבל חבד לא משאירה הרבה ברירה בנושא
האמרה של הרה"ק מברדיטשוב לא קשורה כלל וכלל לגניזה החרסונית מצחיק שכל דבר שאין תשובה עליו תולים אותה בגניזה החרסונית כך שמידי תירוץ מספק לשאלה יצא מחובתו ויתלה אותה בגניזה החרסונית המוחזקת בעיני העולם כמזוייפת. 

לבי במערב

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
מניין לי תשובה לזה?
באמת חסרה תשובה?! הרה"ק מבארדיטשוב שידך את צאצאיו עם משפחת כ"ק אדה"ז נ"ע, וכמובן - צאצאיהם חונכו בדרך זו...
ואם השאלה היא אודות הרה"ק מבארדיטשוב עצמו, זהו כבר מ'רבישע ענינים' שלא לנו העסק בהם.

לבי במערב

משתמש ותיק
שמואל092 אמר:
א. באמת שאלה למה את גזירת המשקה לא מקיימים כל כך באדיקות (מניסיון אישי)
ב. מי מדבר על קומזיץ, אפילו במערכות על הקדוש והיקר לנו, מקומם של חבד נפקד, אולי באמת תסביר למה
 . . ד. התשובה היא פשוטה, שהווארט הזה כנראה מקורו בגניזה החרסונית כמו עוד הרבה ווארטים שנולדו במהלך הדורות
א. איני יודע במי פגש מר. רק אעיר שלא ניתן להקיש מהפרט על הכלל, וק"ל.
ב. מעניין באיזה מערכות 'נפקדנו'... בינתיים יש בכחי למנות מקרים הפוכים (למי ששכח, ורוצה כעת לקנטר: ב'עצרת המליון' השתתפו ישיבות חב"ד על אלפי תלמידיהן).
ד. אין קשר בין ה'גניזה' לנדו"ד אם הי' טורח מר לברר את העובדות - הי' מגלה כי גם בענין ה'גניזה' אין שום קושיא על שיטת כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע, ודלא כטעות העולם).
כהערה בעלמא: מי 'הכריח' בשנת תשמ"ט לבאר כל מיני דברים לילדים?... וד"ב.

ראשון לציון

משתמש ותיק
בענין האשכול חשבתי על דבר מעניין, ששני הצדיקים שתמכו במיוחד בבעה"ת - הרה"ק רמ"מ מויטבסק והרה"ק רלוי"צ מבארדיטשוב - לא העמידו שושלת אחריהם (יתכן ויימצא איזה יורש פה ושם, כוונתי לשושלת גדולה ומכובדת בדוגמת גור, ויזניץ, בעלזא וכו'). וד"ל.

ונחנו מה

משתמש ותיק
שלומיאל בן צורישדי אמר:
ונחנו מה אמר:
לבי במערב אמר:
כנראה שאינך יודע מי היה הילד,  מדוברפה על ילד קדוש שע"פ עדות הצ"צ היה נשמת בעל התניא ןכך שהביטוי הולם אותו כמוכח ממה שידוע עליו הן בלימודו והן בקדושתו (על שאר ילדי האדמורי"ם כהרמ"מ אחיו של הילד המדובר וכן בעוד מצבות לא נכתב הגאון האלוקי אין זה כי אם מדובר פה על מקרה מיוחד שראו לכתוב עליו כך מפני קדושתו ואינו קשור כלל). 

כנראה שאינך יודע מיהו רש"ש מסופר כי הסבא משפאלי התבטא כלפיו: "אביו היה מלאך (רבי אברהם המלאך) אם כך אמו הייתה מלאכית, לא פלא שנולד להם בן כזה.

ונחנו מה

משתמש ותיק
לא מצליח להבין למה החלטת שילד בן 8 יכול להיקרא הגאון האלוקי, ואילו הרש"ש מלאך בן מלאך לא קבל מאביו תורה עד גיל 8 ברמה כזו שהיה ראוי להיקרא גאון אלוקי

עשירית האיפה

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
לאן נסחפים בניכם? להתוועדות חסידית בי"ט כסלו?

לא קשור לדיון עצמו, אבל חב"ד מנסים 'לסחוף' (כלשון המגיב הקודם) את הליטאים/ספרדים להרבה יותר מהתוועדות, כמו מבחנים על ספר התניא עם תשלום הוגן
(שאני מאמין שתלמידי ישיבות חב"ד היו רוצים גם לעשות מבחנים אלו.......)

אישית, אני מרגיש שיש לזה ריח לא הכי טוב......

לבי במערב

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
שאני מאמין שתלמידי ישיבות חב"ד היו רוצים גם לעשות מבחנים אלו
ואכן עושים, תמידין כסדרם [ויש שגם מקבלים מלגות, אם לזה כוונת מר].

מה דעת מר על מבחני 'דרשו'?
דבר רצוי ומבורך, או 'מריח לא טוב'?

עשירית האיפה

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
עשירית האיפה אמר:

גם בישיבות חב"ד מקבלים מאות שקלים למבחן ?!?!?!?!?!

בדירשו בוחנים על מה שממילא לומדים בישיבה, או דברים שמקובל ללמוד אותם בכלל ישראל
לא פונים ישירות רק לאנשי צד אחד שילמדו את שיטת הצד השני

ישר א-ל

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
להשיג אמר:
יש ע"ז מאמרים או התייחסויות רשמיות במקומות כלשהם על המקום של תורת חב"ד (וברסלב) כמהלך מסוים, ועניין שאר ספרי החסידות כמשהו שממלא עניין שונה?
לגבי תורת ברסלב לעומת החסידות הכללית לא אדע.

התבאר כאן

https://www.youtube.com/watch?v=IagDz2-VTJA

ובעוד מקומות

ופטור בלא כלום אי אפשר
אציין כמה נקודות:

א. השמחה היא ערך ברוב ככל החסידויות

אבל באיזה אופן?
האם באופן של התרוממות מעל המצב, או לשמוח בתוך המצב כעת. (עיין ליקו"מ סי' רפב)

ב. וביתר עומק, האם ניתן לתקן את המצב המקולקל של העצב. (עיין ליקו"מ סי' כג)

ג. ובאופן כלי, האם עבודת ד' אמורה לבוא בשינוי מצב, או באפן והמעמד שאני בו כעת.

ד. האם יש תיקון למצב של חלל הפנוי. (עיין ליקו"מ סי' סד. ח"ב סי' יב) 

שמואל092

משתמש רגיל
לבי במערב אמר:
חייל של הרבי אמר:
מניין לי תשובה לזה?
באמת חסרה תשובה?! הרה"ק מבארדיטשוב שידך את צאצאיו עם משפחת כ"ק אדה"ז נ"ע, וכמובן - צאצאיהם חונכו בדרך זו...
ואם השאלה היא אודות הרה"ק מבארדיטשוב עצמו, זהו כבר מ'רבישע ענינים' שלא לנו העסק בהם.
לא אמרתי שדרך חבד הייתה פסולה בעיניו
וודאי שלא מנע מצאצאיו (למרות שה"כ אחד מנכדיו נישא לבת אדמור חבדי-איני יודע אם בכלל צאצאיו היו חבדניקים)
אבל מזה שלא הוא ולא צאצאיו עקרו לחבד רואים שהמשמעות שמייחסים לווארט הזה (אם בכלל נאמר) לא נכונה
לבי במערב אמר:
ב. מעניין באיזה מערכות 'נפקדנו'... בינתיים יש בכחי למנות מקרים הפוכים (למי ששכח, ורוצה כעת לקנטר: ב'עצרת המליון' השתתפו ישיבות חב"ד על אלפי תלמידיהן).
הא גופא בחרתם לכם מערכות אחרות (וגם אם השתתפו בהפגנה למעשה כמה שנים אחרי זה מאשרים לבחורים ללכת לצבא בלי לחשו על הנזק העצום שזה עושה לכל כלל הציבור החרדי (בשבירת השורות מול הצבא)
אל תבואו ותנסו לכבוש אותנו
לבי במערב אמר:

כהערה בעלמא בשנת תשמ"ט היה יהודי גדול שלחם נגד מה שלדעתו היא כפירה
בעיני השכל הוא צדק וצריך הרבה אמונת צדיקים (ויש לי) כדי לא לקבל את דעתו
ולשיטתו זו באמת הדרך
אני יכול בקלות לחנך את בני בשיטתו של אותו גדול והוא לא יחלום לפזול לכיוון חבד
אבל אם ארצה להעביר לו מצד אחד אמונה והערכה לצדיק ומצד שני למה אסור לו להיסחף לשם זה דבר מורכב
יש סיכוי גדול שבסוף אבחר בדרך הקלה (גליון אחד של בית משיח יעשה את העבודה מצוין) וזה יהיה באשמת התעמולה שלכם

ונחנו מה

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
לבי במערב אמר:
עשירית האיפה אמר:

גם בישיבות חב"ד מקבלים מאות שקלים למבחן ?!?!?!?!?!

בדירשו בוחנים על מה שממילא לומדים בישיבה, או דברים שמקובל ללמוד אותם בכלל ישראל
לא פונים ישירות רק לאנשי צד אחד שילמדו את שיטת הצד השני

תנסה לארגן בחב"ד מבחנים בתשלום על נפש החיים

לבי במערב

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
מקבלים מאות שקלים למבחן ?!?!?!?!?!
רק אתרגם לעברית פשוטה: מבחן על רובו ככולו של ספר התניא, הדורש השקעה של זמן רב. ובכן, בהחלט (תלוי, כמובן, בכמות הלימוד...).

עשירית האיפה אמר:
או דברים שמקובל ללמוד אותם בכלל ישראל
על הגדרה זו כבר הערתי בעבר, ובכל אופן - כמדומה שספר ה'תניא' קדישא עונה ל'קריטריונים'.

פלגי מים

משתמש ותיק
עשו פרוייקט    'ישיבה על קברו' לזכר הרב שטיינמן זצ''ל שסחף הרבה[אפילו מחב''ד כמו שמכיר הנני]וזה יותר טוב??

לבי במערב

משתמש ותיק
שמואל092 אמר:
איני יודע אם בכלל צאצאיו היו חבדניקים
ולי ידוע (וכמ"ש לעיל).

שמואל092 אמר:
למעשה כמה שנים אחרי זה
כדאי לברר את המציאות בפועל (רמז: אין קשר למה שמתפרסם, לרוב במימון שוטף מצד גורמים אינטרסנטים...).

על בי"מ אין לי שום אחריות, ויש לשער כי דעתי בנושא נוקבת יותר משלך... עדיין, מ'בין־השורות' עולה כי לא זהו המפריע בעיני מר.

פלגי מים

משתמש ותיק
שמואל092 אמר:
לבי במערב אמר:
חייל של הרבי אמר:
מניין לי תשובה לזה?
לא אמרתי שדרך חבד הייתה פסולה בעיניו
וודאי שלא מנע מצאצאיו (למרות שה"כ אחד מנכדיו נישא לבת אדמור חבדי-איני יודע אם בכלל צאצאיו היו חבדניקים)
אבל מזה שלא הוא ולא צאצאיו עקרו לחבד רואים שהמשמעות שמייחסים לווארט הזה (אם בכלל נאמר) לא נכונה
לבי במערב אמר:
הא גופא בחרתם לכם מערכות אחרות (וגם אם השתתפו בהפגנה למעשה כמה שנים אחרי זה מאשרים לבחורים ללכת לצבא בלי לחשו על הנזק העצום שזה עושה לכל כלל הציבור החרדי (בשבירת השורות מול הצבא)
אל תבואו ותנסו לכבוש אותנו
לבי במערב אמר:

ולשיטתו זו באמת הדרך
אבל אם ארצה להעביר לו מצד אחד אמונה והערכה לצדיק ומצד שני למה אסור לו להיסחף לשם זה דבר מורכב
יש סיכוי גדול שבסוף אבחר בדרך הקלה (גליון אחד של בית משיח יעשה את העבודה מצוין) וזה יהיה באשמת התעמולה שלכם

וזה גרם לשטיפת מח וקללות נגד צדיק ושריפת ספריו בתשמ''ט וקולותיה נשמעים לפעמים עד היום מכוחו של אותו גדול .

חייל של הרבי

משתמש ותיק
עשירית האיפה אמר:
חייל של הרבי אמר:

לא קשור לדיון עצמו, אבל חב"ד מנסים 'לסחוף' (כלשון המגיב הקודם) את הליטאים/ספרדים להרבה יותר מהתוועדות, כמו מבחנים על ספר התניא עם תשלום הוגן
(שאני מאמין שתלמידי ישיבות חב"ד היו רוצים גם לעשות מבחנים אלו.......)

אישית, אני מרגיש שיש לזה ריח לא הכי טוב......
מה הריח הלא טוב? שרוצים שמי שאינו רגיל ללמוד תניא, כן ילמד? כי זה כל הסיפור. לא חוטפים אותם בסוף למרתף של החיזבאללה.

שמואל092

משתמש רגיל
לבי במערב אמר:
שמואל092 אמר:
איני יודע אם בכלל צאצאיו היו חבדניקים
ולי ידוע (וכמ"ש לעיל).

השכן שלי כבר מסתובב למעלה משנה עם מדים וכיפה גדולה בתוככי עיר חרדית 
ובענין צאצאי רלוי"צ היו לו 8 ילדים וכנראה מאות נכדים ונינים
אחד מהם היה חבדי, נו.

פלגי מים

משתמש ותיק
הצעיר שבחבורה אמר:
שלומיאל בן צורישדי אמר:
עשו פרוייקט    'ישיבה על קברו' לזכר הרב שטיינמן זצ''ל שסחף הרבה[אפילו מחב''ד כמו שמכיר הנני]וזה יותר טוב??
מה הם לומדים שם?!

זה לא משנה, עצם הענין  הוא שמתעסקים סביב זה.

שמואל092

משתמש רגיל
שלומיאל בן צורישדי אמר:
שמואל092 אמר:
לבי במערב אמר:

ולשיטתו זו באמת הדרך

וזה גרם לשטיפת מח וקללות נגד צדיק ושריפת ספריו בתשמ''ט וקולותיה נשמעים לפעמים עד היום מכוחו של אותו גדול .
לדעתו של אותו גדול זה היה מוצדק
ומי אנחנו שנביע דעה

פלגי מים

משתמש ותיק
שמואל092 אמר:
שלומיאל בן צורישדי אמר:
שמואל092 אמר:
ולשיטתו זו באמת הדרך

לדעתו של אותו גדול זה היה מוצדק
ומי אנחנו שנביע דעה

ולדעתו של הבעש''ט גם מה שעושים בחב''ד מוצדק.

הצעיר שבחבורה

משתמש ותיק
שלומיאל בן צורישדי אמר:
הצעיר שבחבורה אמר:
שלומיאל בן צורישדי אמר:
מה הם לומדים שם?!
זה לא משנה, עצם הענין  הוא שמתעסקים סביב זה.
לו יהי.
לענ"ד ההבדל בין הלימוד בספר התניא, לבין התעסקות סביב זכרו, תהום פעורה ביניהם.

נ.ב. לא נראה לי שאי מי מחברי הפורום היה מזדעק, אילו היו המבחנים מתקיימים על שו"ע הגר"ז.

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון תַחתִית