מהי המשמעות לכך שהגוף נשאר שלם בקבר?

מגנא ומצלא

משתמש ותיק
בשבוע שעבר הובא ארונו של הרב שלום אידלמן זצ"ל שליח חב"ד במרוקו. לפי עדויות העוסקים, גופו היה שלם לחלוטין אחרי שנתיים מפטירתו. מעניין מהי ההתייחסות התורנית לתופעות אלו. (מצורפת תמונה מההלוויה)

קבצים מצורפים

• 619762d95d88e_1637311193_news_images_gallery.jpg
    619762d95d88e_1637311193_news_images_gallery.jpg
    111.2 KB · צפיות: 425

DS054

משתמש רגיל
זה נושא מאוד מעניין. מצד אחד המהרש"א בברכות אומר שחלק מהתיקון של האדם לאחר מותו זה ע"י שהגוף נאכל בקבר ע"י תולעים ומצד שני מצינו בצדיקים שגופם נשאר שלם.

אור מופלא

משתמש רגיל
פינחס רוזנצוויג אמר:
זה מראה שהקרקע היתה יבשה מאוד, והגוף נשמר בה היטב.
מאיפה לקחת את ההנחה הזו שבשר, ועוד גוף שלם עם דם ואיברים פנימיים, יכול להשאר שלם בקרקע יבשה?
וחוצמזה, בדקת האם באמת הקרקע באותו מקום יבשה?
לי ידוע על מקרים בהם הקרקע רחוקה מלהיות יבשה והגוף נשמר בה.
האם שאר הקבורים בקברים הסמוכים גם נשמרו כך?

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:

...הניח ידו על בני מעיו אמר שישו בני מעי שישו ומה ספיקות שלכם כך ודאית שלכם על אחת כמה וכמה מובטח אני בכם שאין רמה ותולעה שולטת בכם ואפי' הכי לא מייתבא דעתיה אשקיוהו סמא דשינתא ועיילוהו לביתא דשישא וקרעו לכריסיה הוו מפקו מיניה דיקולי דיקולי דתרבא ומותבי בשמשא בתמוז ואב ולא מסרחי כל תרבא נמי לא סריח כל תרבא לא סריח שורייקי סומקי מסריח הכא אף על גב דאיכא שורייקי סומקי לא מסריח קרי אנפשיה אף בשרי ישכון לבטח. (בבא מציעא פג:)

פלגי מים

משתמש ותיק
יהודה יעקבזון אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

...הניח ידו על בני מעיו אמר שישו בני מעי שישו ומה ספיקות שלכם כך ודאית שלכם על אחת כמה וכמה מובטח אני בכם שאין רמה ותולעה שולטת בכם ואפי' הכי לא מייתבא דעתיה אשקיוהו סמא דשינתא ועיילוהו לביתא דשישא וקרעו לכריסיה הוו מפקו מיניה דיקולי דיקולי דתרבא ומותבי בשמשא בתמוז ואב ולא מסרחי כל תרבא נמי לא סריח כל תרבא לא סריח שורייקי סומקי מסריח הכא אף על גב דאיכא שורייקי סומקי לא מסריח קרי אנפשיה אף בשרי ישכון לבטח. (בבא מציעא פג:)

נראה שקצת קשה להשוות אותו לר' אלעזר ברשב''י ע''ה....

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
שלומיאל בן צורישדי אמר:
יהודה יעקבזון אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

נראה שקצת קשה להשוות אותו לר' אלעזר ברשב''י ע''ה....

לא משווה,
הבאתי את הגמ' הזו לידיעה בלבד.

אני מעתיק סיפור שהתפרסם בעבר.
שמעתי על אישה יהודייה שנפטרה באוקראיינה ומכיוון שלא היו לה קרובים ובני משפחה, נקברה בטעות בבית קברות נוצרי באחת העיירות.
כעבור חמש שנים נודע הדבר לאחד הרבנים המקומיים, והוא פעל להוציאה מבית הקברות הנוצרי ולהעביר את קברה לארץ. מיטתה נשלחה מאוקראיינה לבית העלמין בבאר יעקב, ושם נדהמו אנשי ה"חברה קדישא" לראות שגופתה היתה שלימה כאילו זה עתה נפטרה! לאחר הקבורה החלו לברר פרטים על האישה בכדי להבין איך זכתה שנשארה שלימה אף לאחר מותה. מתברר שאישה זו בגיל 17 איבדה את הכרתה והייתה במצב של "צמח" במשך 73 שנה. כשבאו עם הפרטים אל הרב קנייבסקי שליט"א אמר הגאון: שלמה המלך אמר: "וּרְקַב עֲצָמוֹת קִנְאָה" (משלי יד ל'), דהיינו שהדבר שגורם לעצמות להרקיב בקבר זה הקנאה. וכיון שאשה זו כמעט כל ימיה היתה ללא הכרה, לא הספיקה לקנא באף אחד, ולכן נותרה גופתה שלימה…

מגנא ומצלא

משתמש ותיק
פותח הנושא
כמדומני שהיו עוד שגופם נשאר שלם כשהובאו לארץ כמו האהבת ישראל מויז'ניץ.

אברהם משה

משתמש ותיק
מגנא ומצלא אמר:
בשבוע שעבר הובא ארונו של הרב שלום אידלמן זצ"ל שליח חב"ד במרוקו. לפי עדויות העוסקים, גופו היה שלם לחלוטין אחרי שנתיים מפטירתו. מעניין מהי ההתייחסות התורנית לתופעות אלו. (מצורפת תמונה מההלוויה)
ריגשתני מאוד!
ישר כח מיוחד.

שניאור

משתמש ותיק
מגנא ומצלא אמר:
אצל האהבת ישראל לא פתחו את הארון, בגלל שהאמרי חיים לא הרשה, כך שמעתי מכמה חסידי וויזניץ.
אמנם היו אחרים שכן פתחו, כמו הרה"ק ר' יוחנן מקרלין יותר משנה אחרי הפטירה, והרה"ק משטפינשט כ-35 שנה אחרי הפטירה!

מגנא ומצלא

משתמש ותיק
פותח הנושא
שניאור אמר:
מגנא ומצלא אמר:
אצל האהבת ישראל לא פתחו את הארון, בגלל שהאמרי חיים לא הרשה, כך שמעתי מכמה חסידי וויזניץ.
אמנם היו אחרים שכן פתחו, כמו הרה"ק ר' יוחנן מקרלין יותר משנה אחרי הפטירה, והרה"ק משטפינשט כ-35 שנה אחרי הפטירה!
שמעתי שהחזו"א אמר לפתוח כדי שיראו שנשאר שלם אך האמרי חיים לא הרשה מפאת כבודו

ש

אברהם משה

משתמש ותיק
פריחת ההרים אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
היה קבור בארון? אולי דפנות הארון היו מחסום בפני הריקבון.
יש לך עוף בבית?
לך תניח אותו כמה ימים בתוך ארון, אבל יבש לגמרי,
רק אל תאמר לי מה יוצא לך משם!

בשלמא

משתמש ותיק
שניאור אמר:
מגנא ומצלא אמר:
פתחו וראו עצמות!!!

לבי במערב

משתמש ותיק
אור מופלא אמר:
האם שאר הקבורים בקברים הסמוכים גם נשמרו כך?
ככל הידוע לי - נפטר שנקבר בסמוך, באותה צורה ובאותו הזמן, הגיע בעצמות מלוקטות.

אברהם משה אמר:
אשמח למקור מהימן.
כפי הנשמע התגלה הדבר רק באה"ק ת"ו (הארון הי' סגור עד אז), ואנשי הח"ק בבית ההלויות 'שמגר' - שבטוחים היו כי מדובר בנפטר מהימים האחרונים - קראו לזוגתו הרבנית תליט"א לזהותו...

שניאור

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
שניאור אמר:
מגנא ומצלא אמר:
פתחו וראו עצמות!!!
נדמה לי שאתה טועה, אני שמעתי ממקור מאוד מוסמך שהאמ"ח לא הרשה לפתוח.

בשלמא

משתמש ותיק
שניאור אמר:
בשלמא אמר:
שניאור אמר:
פתחו וראו עצמות!!!
מה אעשה שד"ר דוד משה רוזן הרב הכולל של רומניה בימים ההם, מתאר לנו בספרו "והסנה איננו אוכל" בפרוטרוט את בזיון העצמות כפי שראה במו עיניו, וגם מקונן על בזיון התפוררות העצמות.
הרב רוזן נדרש לטפל בהעלאת הארון אחרי שהעסק הסתבך, וחשדו שיש בו הברחות.
כל שמועה אחרת בענין אין לה שום יסוד.
הסיבה שהאמ"ח לא הרשה לפתוח את הארון כאן בארץ, כי הוא כבר ידע את אשר לפניו, רוזן שלח מברק עידכון מפורט.

אדיר במרום

משתמש ותיק
DS054 אמר:
זה נושא מאוד מעניין. מצד אחד המהרש"א בברכות אומר שחלק מהתיקון של האדם לאחר מותו זה ע"י שהגוף נאכל בקבר ע"י תולעים ומצד שני מצינו בצדיקים שגופם נשאר שלם.

אולי היא הנותנת שמי שאין גופו נאכל פירושו שצדיק כ"כ עד שלא נזקק לתיקון זה

לבי במערב

משתמש ותיק
אגב, כפי הנשמע (ולכאו' כן מוכח גם בתמונות ממעמד ההספד) - אף גופו של מהר"ח בלעיש שלם הי' (נלב"ע כ' סיון תש"ז, והועלה קברו לאחרונה לבית־החיים דלוד).

ה' הוא האלוקים

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
שניאור אמר:
בשלמא אמר:
פתחו וראו עצמות!!!
מה אעשה שד"ר דוד משה רוזן הרב הכולל של רומניה בימים ההם, מתאר לנו בספרו "והסנה איננו אוכל" בפרוטרוט את בזיון העצמות כפי שראה במו עיניו, וגם מקונן על בזיון התפוררות העצמות.
הרב רוזן נדרש לטפל בהעלאת הארון אחרי שהעסק הסתבך, וחשדו שיש בו הברחות.
כל שמועה אחרת בענין אין לה שום יסוד.
הסיבה שהאמ"ח לא הרשה לפתוח את הארון כאן בארץ, כי הוא כבר ידע את אשר לפניו, רוזן שלח מברק עידכון מפורט.

מבלי להכנס למהימנות-זה המקור:
https://tablet.otzar.org/book/book.php?book=191295&fs=4629;4645;5429;5700;6366;10683;16392;21253;21296;21300;23126;23398;24072;25029;25497;28909;30249;30641;35158;35201;35224;48552;48667;51353;58504;58533;58582;60350;61029;61350;62118;63516;63597;63999;67138;68646;71022;71284;72281;74212;77638;82676;83150;91727;91823;93109;94131;98268;98502;99534;99844;100020;100310;100723;100954;101204;102474;102840;102935&pagenum=99

דברי יושר

משתמש ותיק
אני שמעתי מפי איש ח"ק שהוציא אישה שנקברה בקומות שנתיים אחרי קבורתה, והייתה שלמה לגמרי כולל התכריכים.

הוא טען שזה בגלל שהקבורה בקומות לפעמים מתחממת בשמש, ואזי הבשר מתייבש לפני שהוא מספיק להרקיב.

פריחת ההרים

משתמש ותיק
אברהם משה אמר:
פריחת ההרים אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
יש לך עוף בבית?
אני מבין שבדקת...
בכל אופן, כאשר הארון יהיה אטום בתוך שכבות אדמה, יתכן בהחלט שהוא ישאר שלם.
אם בדקת אשמח לשמוע מסקנות.

אברהם משה

משתמש ותיק
פריחת ההרים אמר:
אברהם משה אמר:
פריחת ההרים אמר:
יש לך עוף בבית?
אני מבין שבדקת...
בכל אופן, כאשר הארון יהיה אטום בתוך שכבות אדמה, יתכן בהחלט שהוא ישאר שלם.
אם בדקת אשמח לשמוע מסקנות.
לא בדקתי...
אבל אדמה זה לא מקרר.
וגם מקרר אחרי תקופה זה מסריח.
אם רובא דרובא מרקיבים - גם במקומות קרים ביותר,
ואחד נשאר שלם.
יש בכך יותר ממשהו.

beri

משתמש ותיק
לא זוכר כעת מקור . אבל זוכר שגם צדיקים רגע לפני תחיית המתים מוכרח שיתכלה הגוף מפני שחיית המתים צריך להיות מאפס

חלק עליון תַחתִית