השגחת 'מסורת השמיטה'? זהירות!

דניאלי

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
דניאלי אמר:
ועכ"פ מה שהיה בשפע שוק לשיטתך היה הרבה יותר קל 
מנין הנחה זו?! הלא כך כתבתי לעיל:
לבי במערב אמר:
לפענ"ד - שונה היא מדיניות כוללת של רשת, ובפרט כשבאה לפרוץ הגדר במקום השמור (ידועים לי, כמובן, החרמות שאורגנו בעשורים האחרונים...),
כאחד שהיה מעורב בנושא בזמנו, ההרגשה היתה אז שהבעיה הרבה יותר קלה ולא היה מובן על מה יצא הקצף מכמה טעמים, אבל מרן הגרי"ש זצ"ל היה מאד תקיף בדעתו שאסור לוותר ע"ז בשום צורה עד שיסגרו את החנויות עד לאחרון בשבת..
והיום אנו יודעים שאם לא היו חזקים אז, ה' ירחם איך היה נראה היום השמירת שבת (לא שככה אין חילולי שבת אבל לפחות בעלי הרשתות ובעלי האינטרסים למדו לפחד מהציבור החרדי שיודע לעמוד על עקרונותיו כשצריך) 

דניאלי

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
דניאלי אמר:
כאחד שהיה מעורב בנושא בזמנו, ההרגשה היתה אז שהבעיה הרבה יותר קלה
נא לא לערב את הרגשת מר עם דברי־שלי באשכול.
לא התכוונתי מעורב בהרגשה אלא במציאות, אני דיברתי בעצמי על כך עם מרן זצ"ל וגם עם מנהלי שפע שוק ואני מכיר את הדברים מקרוב

זעירא קטינא

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
לבי במערב אמר:
דניאלי אמר:
כאחד שהיה מעורב בנושא בזמנו, ההרגשה היתה אז שהבעיה הרבה יותר קלה
לא התכוונתי מעורב בהרגשה אלא במציאות, אני דיברתי בעצמי על כך עם מרן זצ"ל וגם עם מנהלי שפע שוק ואני מכיר את הדברים מקרוב
כנראה כוונת מרן היתה שאחרי שיצאו בזה בפרסום אין לסגת 

דניאלי

משתמש ותיק
זעירא קטינא אמר:
דניאלי אמר:
לבי במערב אמר:

זעירא קטינא

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
זעירא קטינא אמר:
דניאלי אמר:
או שאולי הוא סתם אהב אקשן...
חלילה לתלמיד מרן לכתוב כדבר הזה אני כתבתי את הודעתי ברצינות 

זעירא קטינא

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
זעירא קטינא אמר:
דניאלי אמר:
חלילה לתלמיד מרן לכתוב כדבר הזה אני כתבתי את הודעתי ברצינות 
זה היה בבחינת ענה.. כאוולתו
הוא זה שהתחיל את הכל איך אפשר לומר שזה היה חוסר ברירה
טוב באמת אודה שלא עקבתי אחרי הכל נאלצתי לנטוש  לכמה זמן 
ויהי חלקו מן החושדים בו ואין בו

לבי במערב

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
אין בידי לנחש את כוונות מר, כשכתב במפורש להפך... (וייש"כ שכיבדתני בתואר הנחשק. על לא־דבר).
עכ"פ, בארתי די את דברי, ואינני רואה טעם לדון בכך עוד.
וליתר שאת: מדברי מר מבואר בהחלט כי הדבר תלוי בשיקול דעת גדולי־הדור. יפנה נא אליהם ויציע שיחתו...

חימקו

משתמש ותיק
לאחרונה קראתי ראיון עם רמי לוי שהתפאר איך כל עסקיו סגורים בשבת ואפילו שרכש לאחרונה את ישראייר, התחייב לשמור על השבת כהלכתה, לכן צריך קודם כל לכבדו על כך מאד ולברר אצלו בקשר לאתר,.
(הרי ברור שאין שירות משלוחים בשבת, אלא שאולי יש אופצייה להזמין בשבת, שאם זה נכון זה בודאי לא טוב, אך נראה לי שונה מלפתוח ממש עסק בשבת)

דניאלי

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
דניאלי אמר:
אין בידי לנחש את כוונות מר, כשכתב במפורש להפך... (וייש"כ שכיבדתני בתואר הנחשק. על לא־דבר).
עכ"פ, בארתי די את דברי, ואינני רואה טעם לדון בכך עוד.
וליתר שאת: מדברי מר מבואר בהחלט כי הדבר תלוי בשיקול דעת גדולי־הדור. יפנה נא אליהם ויציע שיחתו...
איני תנא ואפילו לא אחרון אין צורך עד כדי כך לפרש ולדייק את דבריי..
לא כתבתי שום תואר גנאי ובוודאי לא לך (בכוונה עשיתי רק נקודות כדי שלא יובן ח"ו על מישהו שהוא כסיל אלא רק רעיון הדברים ע"ב הפסוק, ובכל אופן לא נכתבה ההודעה בייחס להודעותיך)
התכוונתי בהודעה למרן זצ"ל שהוא זה שהתחיל את הכל ולא שפרסמו ואח"כ מחוסר ברירה הוא הצטרף..
בכל אופן לא התכוונתי לצאת מחר בהפגנות או מחאות וחרמות אלא לעורר על הדבר ולבררו להראות שאין הדבר פשוט כלל

ברוךווייס

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
זעירא קטינא אמר:
לבי במערב אמר:
יתר דיוק, צ"ל: להפסיק מלקנות באתרו. ופשוט

הודעה שכתבתי בפרטי 
ודאי שזה לא לכתחילה אבל לא עד כדי כך שצריך לעשות חרם כמו שהציע אח' מחשובי הכותבים 
אם כבר זה דומה לת"ד שמניחים בה את רשימת הקניות 
ולדעתי האתר של יש חסד בבעלות חרדית גם פתוח בשבת כמובן לא בדקתי
אעשה כן אף אני
השאלה אם זה לא פירצה גם אם זה רק כת"ד דהיום זה רק ללא מגע יד אדם ומחר ע"י נכרי וכו', ואתה צודק שצריך גם לברר המציאות אם אין שם חילול שבת ממשי ע"י ארגון משלוחים וכדו' שאם הם אינם שומרי תו"מ למה לא יקלו מעצמם ביום ראשון...
הם מתקשרים אליך תוך כדי איסוף המוצרים - למשל כשחסר משהו

עשירית האיפה

משתמש ותיק
חימקו אמר:
לאחרונה קראתי ראיון עם רמי לוי שהתפאר איך כל עסקיו סגורים בשבת ואפילו שרכש לאחרונה את ישראייר, התחייב לשמור על השבת כהלכתה, לכן צריך קודם כל לכבדו על כך מאד ולברר אצלו בקשר לאתר,.
(הרי ברור שאין שירות משלוחים בשבת, אלא שאולי יש אופצייה להזמין בשבת, שאם זה נכון זה בודאי לא טוב, אך נראה לי שונה מלפתוח ממש עסק בשבת)
יש שם זמני משלוח ברורים לכל אזור, וודאי שאין משלוחים (וממילא איסופים) בשבת
השאלה היא רק על תמיכה באתר
וכן בכלל על זה שאפשר להזמין בשבת

שלום רב

משתמש ותיק
א' השינויים בעקבות החלפת הכשרות מהעדה"ח למסורת השמיטה הוא הפסקת הפיקוח אודות ירקות עלים. בחנויות שתחת השגחת העדה"ח מפקחים שיימכרו בחנות ירקות עלים שתחת השגחתם, אם כי נתנו אפשרות להצבת ירקות עלים מכשרויות אחרות במקום ייעודי ומסומן. לכשרות הרב לנדא אין כשרות לירקות עלים (הרב לנדא המנוח זצ"ל שאין בהם שום תיקון ותועלת ויש לנהוג בעלים כאילו היו מגידול רגיל) ואין הם מתערבים בירקות העלים אותם בוחרת החנות להגיש לצרכנים. בירקות עלים מגידול מיוחד יש כשרויות שונות - ביניהן 'רבנות' רגילה - ויש לבדוק את הכשרות על האריזה. אי אפשר להסתמך על שם היצרן, שכן גם החברות העובדות עם העדה"ח משווקות ירקים עם הכשרים נוספים (יתכן, מה שהעדה"ח פסלו ע"פ הקריטריונים שלהם), ויש לתת על כך את הדעת ולהתרגל למציאות החדשה.

דבר נוסף שטרם ראיתי ש'מסורת השמיטה' נוהג. בחנויות העדה"ח התוצרת המובאת מהערבה מסומנת, ונכתב אם היא מהערבה הדרומית שהיא חו"ל לכו"ע, או מהערבה הצפונית (פארן ועין יהב וכדו') שהם שנויים במחלוקת הפוסקים אם נחשבים לחו"ל. העדה"ח נוקטת כשיטת המשנת יוסף שהערבה הצפונית נחשבת חו"ל ועם זאת היא מספקת את המידע עבור המחמירים על כך, כדעת הגרי"ש אלישיב ועוד. במסורת השמיטה עוד לא ראיתי שנוהגים כך. גם הם, לפי השמועה, פוסקים שהערבה הצפונית היא חו"ל. לפי גישתו של הרב לנדא זצ"ל הם לא אמורים לספק המידע הזה, אבל עכשיו אולי הגישה השתנתה.

פראנק

משתמש ותיק
שמעתי שהיה מכתב מהרב אדלר (מביתר) נגד ההשגחה הנל בבתי כנסיות באזורו שבת שעברה מערב שבת עד צאת השבת 

שלום רב

משתמש ותיק
הגר"ח ווייס שליט"א, רבה של העיר ביתר והיה מהחותמים על מגילת היסוד של ההכשר החדש, מגיע לרמי לוי לבדוק את הטענות אודות כשרות ירקות העלים. 
בתמונה הוא נראה בוחן מוצרים של חסלט שעומדים תחת הכשר 'אוצר הארץ', הכשר של רבנים מהסקטור הדתי לאומי. (מוצרים שלא היו נכנסים לחנות כאשר ההשגחה היתה של העדה"ח. הצרכנים שלא מודעים להבדלי הכשרויות בחברת חסלט קנו ממוצרים אלו בחושבם שהם תחת השגחה המקובלת עליהם)

הרב חיים ווייס.jpeg

שלום רב

משתמש ותיק
פראנק אמר:
שמעתי שהיה מכתב מהרב אדלר (מביתר) נגד ההשגחה הנל בבתי כנסיות באזורו שבת שעברה מערב שבת עד צאת השבת 

לא נכתב בו במפורש נגד הכשר כלשהו, רק נכתב בו שעקב החלפת הכשרויות יש להיות מודעים לשני הדברים שמניתי לעיל: ירקות עלים ותוצרת הערבה הצפונית.

כותר

משתמש ותיק
שלום רב אמר:
א' השינויים בעקבות החלפת הכשרות מהעדה"ח למסורת השמיטה הוא הפסקת הפיקוח אודות ירקות עלים. בחנויות שתחת השגחת העדה"ח מפקחים שיימכרו בחנות ירקות עלים שתחת השגחתם, אם כי נתנו אפשרות להצבת ירקות עלים מכשרויות אחרות במקום ייעודי ומסומן. לכשרות הרב לנדא אין כשרות לירקות עלים (הרב לנדא המנוח זצ"ל שאין בהם שום תיקון ותועלת ויש לנהוג בעלים כאילו היו מגידול רגיל) ואין הם מתערבים בירקות העלים אותם בוחרת החנות להגיש לצרכנים. בירקות עלים מגידול מיוחד יש כשרויות שונות - ביניהן 'רבנות' רגילה - ויש לבדוק את הכשרות על האריזה. אי אפשר להסתמך על שם היצרן, שכן גם החברות העובדות עם העדה"ח משווקות ירקים עם הכשרים נוספים (יתכן, מה שהעדה"ח פסלו ע"פ הקריטריונים שלהם), ויש לתת על כך את הדעת ולהתרגל למציאות החדשה.

זה לא נכון. יש השגחה מהרב לנדא על ירקות עלים, וכפי שאמרתי אין את החותמת כדי שלא יחשבו שזה כשר ללא שטיפה והשריה.
אבל כתוב במילים. 

מענטשאלע

משתמש רגיל
שמעתי שבאלעד וביתר עבדו ראשי העיר להחתמת הרבנים והעברת רשתות וחנויות למסורת, תוך הבטחות להנחות ארנונה וכדומה, מישהו יכול לאשר או להכחיש???

רימון

משתמש ותיק
אני שמעתי מאחד ששאל את ר' חיים ווייס כבר בעשרת ימי תשובה (עוד לפני שהיה בננות של אוצר בי"ד, וחסלט של רבנות כו'), ואמר לו שלמרות שהוא חתם כו', אבל בינתיים הוא עצמו רק קונה מהעדה"ח...

דגש קל

משתמש רגיל
מה שקורה ברמי לוי בביתר זה 'סיפור' אחר לגמרי --- שנים שההכשר שם בהשגחת העדה החרדית רבים הנמנים על אוכלי שולחנם של העדה החרדית אם בגלל דקדוק הדין אם משום הרגילות או המסורת בביתם, כואבים על כך - לא משנה למה - אבל המציאות שבעלי החנות הסכימו לעבור להכשר של מסורת השמיטה.
כאמור מוכרים שם גם דברים שמרן הרב עובדיה ועוד רבנים התירו (היתר מכירה...) וגם דברים מאוצר בי"ד (כמו בננות) --- ותרעש כל העיר שמוכרי גם דברים שלא ממסורת השמיטה ! גיאוולדד!! --- המסקנה הנדרשת היא 1. לא לשלוח ילדים קטנים. 2. לבדוק ולהיות ערני ביתר שאת על המדפים (שלא תחשבו שלא היה כתוב שהבננות הינם מאוצר בי"ד, פשוט לא ראו (לא יודע למה) להודיע על כך באותיות של קידוש לבנה, היה כתוב על המחירון וכמו"כ על המדף צריך פשוט להיות עירני!!!! זה הכל !!! גם רמי לוי בגבעת שאול שבהכשר העדה"ח קורים דברים כאלה.... כן ראית טוב) - - - בשנת השמיטה יותר עירניים לדעת מה קונים!!!  

דגש קל

משתמש רגיל
השמועה (לא שאינו נכון אלא כך שמעתי) אומרת שהרב אדלר שליט"א מרבני ביתר אמר לקנות ברמי לוי רק באשראי - מכיון שהיות ויש שם כסף בקופה של דברים מהיתר מכירה וממילא אם יקבל עודף מזומן עדיין הכסף שהו יקנה אבקת כביסה יהיה קדוש בקדושת שביעית.

chaim

משתמש ותיק
מי שהוא יכול להעלות צילום של המודיע שפורסם רבנים התומכים בהכשר מסורת
תודה רבה

פראנק

משתמש ותיק
דגש קל אמר:
מה שקורה ברמי לוי בביתר זה 'סיפור' אחר לגמרי --- שנים שההכשר שם בהשגחת העדה החרדית רבים הנמנים על אוכלי שולחנם של העדה החרדית אם בגלל דקדוק הדין אם משום הרגילות או המסורת בביתם, כואבים על כך - לא משנה למה - אבל המציאות שבעלי החנות הסכימו לעבור להכשר של מסורת השמיטה.
כאמור מוכרים שם גם דברים שמרן הרב עובדיה ועוד רבנים התירו (היתר מכירה...) וגם דברים מאוצר בי"ד (כמו בננות) --- ותרעש כל העיר שמוכרי גם דברים שלא ממסורת השמיטה ! גיאוולדד!! --- המסקנה הנדרשת היא 1. לא לשלוח ילדים קטנים. 2. לבדוק ולהיות ערני ביתר שאת על המדפים (שלא תחשבו שלא היה כתוב שהבננות הינם מאוצר בי"ד, פשוט לא ראו (לא יודע למה) להודיע על כך באותיות של קידוש לבנה, היה כתוב על המחירון וכמו"כ על המדף צריך פשוט להיות עירני!!!! זה הכל !!! גם רמי לוי בגבעת שאול שבהכשר העדה"ח קורים דברים כאלה.... כן ראית טוב) - - - בשנת השמיטה יותר עירניים לדעת מה קונים!!!  

לקנות בחנויות אחרות של העדה עד שאני לוי ירגיש את הטעות שלו בכיס .....
אני לא ראיתי הבננות או הצנון (היות והפסקתי לבקר בחנות מאז ראש השנה כפי שהורה לי הרב טופיק) אבל שמעתי שלא היה שילוט (שמעתי שעקב לחץ מהציבור זה תוקן) 

פראנק

משתמש ותיק
דגש קל אמר:
השמועה (לא שאינו נכון אלא כך שמעתי) אומרת שהרב אדלר שליט"א מרבני ביתר אמר לקנות ברמי לוי רק באשראי - מכיון שהיות ויש שם כסף בקופה של דברים מהיתר מכירה וממילא אם יקבל עודף מזומן עדיין הכסף שהו יקנה אבקת כביסה יהיה קדוש בקדושת שביעית.

כדי בכל חנות לשנה וחצי הקרובה. 
או לחלל על סוכריה (יש נוהגים לעשות כל יום או כל ערב שבת) 

קדמא ואזלא

משתמש ותיק
מענטשאלע אמר:
שמעתי שבאלעד וביתר עבדו ראשי העיר להחתמת הרבנים והעברת רשתות וחנויות למסורת, תוך הבטחות להנחות ארנונה וכדומה, מישהו יכול לאשר או להכחיש???
קשקוש והוש''ר

דגש קל

משתמש רגיל
פראנק אמר:
לקנות בחנויות אחרות של העדה עד שאני לוי ירגיש את הטעות שלו בכיס .....
אני לא ראיתי הבננות או הצנון (היות והפסקתי לבקר בחנות מאז ראש השנה כפי שהורה לי הרב טופיק) אבל שמעתי שלא היה שילוט (שמעתי שעקב לחץ מהציבור זה תוקן) 

שמועות רבות מסתובבים בשטיבלאך בביתר -- אינני יודע על כמה מהם אפשר לסמוך היות והם נוגעים בדבר לא בשל קדושת שביעית אלא בשל קדושת העדה החרדית, וד"ל.
מה דעת הרב תופיק שליט"א בעניין ?

דגש קל

משתמש רגיל
שלום רב אמר:
הגר"ח ווייס שליט"א, רבה של העיר ביתר והיה מהחותמים על מגילת היסוד של ההכשר החדש, מגיע לרמי לוי לבדוק את הטענות אודות כשרות ירקות העלים. 
בתמונה הוא נראה בוחן מוצרים של חסלט שעומדים תחת הכשר 'אוצר הארץ', הכשר של רבנים מהסקטור הדתי לאומי. (מוצרים שלא היו נכנסים לחנות כאשר ההשגחה היתה של העדה"ח. הצרכנים שלא מודעים להבדלי הכשרויות בחברת חסלט קנו ממוצרים אלו בחושבם שהם תחת השגחה המקובלת עליהם)
ע"ע רמי לוי גבעת שאול - האם אין שם חסלט ?

חלק עליון תַחתִית