בד"ה | הגה"ח ר' יואל כהן ע"ה | ה'חוזר' של הרבי ומגדולי המשכילים בתורת החסידות

משיב דבר

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
משיב דבר אמר:
חייל של הרבי אמר:
 בפורום ציבורי לא לעניין לכתוב בקודים המובנים רק ליחידים. בשביל זה נועד הכתיבה הפרטית. לתשומת לבו של ה @מחכים 
הרב המחכים רק ענה באותה מטבע שבה דיבר הרב יצחק פון ישיבה. הוא כתב לי"ג אז המחכים תיקן יפ"ג.

ברור שאם הרב המחכים הי' הראשון לומר את שמו של הרב גינזבורג, לא הי' נוקט בר"ת אלו שהם אינם מצויים.

לעצם הבקשה לא לדבר כאן ברמזים, רק אזכיר שבנידו"ד יש להתייחס לזה כמו מקרה של דלח"ר, וד"ל.
(בהומור)
מה זה דלח"ר? רק אני לא הבנתי?? (אולי ד'י ל'חכימא ר'מיזא?)
):

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
משיב דבר אמר:
חייל של הרבי אמר:
משיב דבר אמר:
 בפורום ציבורי לא לעניין לכתוב בקודים המובנים רק ליחידים. בשביל זה נועד הכתיבה הפרטית. לתשומת לבו של ה @מחכים 
הרב המחכים רק ענה באותה מטבע שבה דיבר הרב יצחק פון ישיבה. הוא כתב לי"ג אז המחכים תיקן יפ"ג.

ברור שאם הרב המחכים הי' הראשון לומר את שמו של הרב גינזבורג, לא הי' נוקט בר"ת אלו שהם אינם מצויים.

לעצם הבקשה לא לדבר כאן ברמזים, רק אזכיר שבנידו"ד יש להתייחס לזה כמו מקרה של דלח"ר, וד"ל.
(בהומור)
):
אלו ר"ת שהמצאתי בשביל ההומור. ראה בכיתוב הקטן המוסגר. אבל רעיון יפה.

כיוון שהאשכול קצת הוסט (ובעיקר באשמתי),
אחזירו למסלולו -

יש ווידאו ידוע (בל"נ אנסה להעלות בהמשך),
שהרבי (באמצע התוועדות) נעזר בר' יואל באיזה עניין, ובסוף הרבי אומר לו - "תמחל לי שהשתמשתי בכהן".
כמעט כל אדם הי' מתחיל להצטנע ולעשות תנועות של ביטול וענווה, ואף לענות "מה פתאום, זו זכות" וכו', אבל ר' יואל - כמו 'פנימי' אמיתי, פשוט מסתלק אחורה ונותן להתוועדות להמשיך. מאוד התפעלתי מן הדבר הזה, אני מקווה שהובנתי כראוי. 

משיב דבר

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
משיב דבר אמר:
חייל של הרבי אמר:

(בהומור)
):
אלו ר"ת שהמצאתי בשביל ההומור. ראה בכיתוב הקטן המוסגר. אבל רעיון יפה.

כיוון שהאשכול קצת הוסט (ובעיקר באשמתי),
אחזירו למסלולו -

יש ווידאו ידוע (בל"נ אנסה להעלות בהמשך),
שהרבי (באמצע התוועדות) נעזר בר' יואל באיזה עניין, ובסוף הרבי אומר לו - "תמחל לי שהשתמשתי בכהן".
כמעט כל אדם הי' מתחיל להצטנע ולעשות תנועות של ביטול וענווה, ואף לענות "מה פתאום, זו זכות" וכו', אבל ר' יואל - כמו 'פנימי' אמיתי, פשוט מסתלק אחורה ונותן להתוועדות להמשיך. מאוד התפעלתי מן הדבר הזה, אני מקווה שהובנתי כראוי. 
ושמעי' דעתי' דהרבי נ"ע ש:
א. מועיל מחילה על וקדשתו (והוא פלוג' של האחרו')
ב. שגם באופן שמשמש לרבו שייך ס' זו (והוא פלו' בראשונים, שר' פטר היה משמש לרבו "כי זהו כבודו")
אנשלודיג אויף די ליטווק'ע טענות. 
ושוב - יהיה מוטל עליך להחזיר את האשכול לעוד דיבורים אודות ר' יואל.

משיב נפש

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
נדיב לב אמר:
אם יואיל מר להרחיב אודות הפגישה המשולשת.
נדיב לב אמר:
בכו"א מה בדבר הפגישה המשולשת.
https://col.org.il/news/51623
http://shturem.net/index.php?section=multimedia&id=1040

רי''כ - דחוס.mp4
הגרב"ד שליט"א מספר שם שהיה אצל הרבי זצוק"ל?  מישהו יכול להוסיף פרטים בזה?
אני נזכר עכשיו שהיה פעם ראיון איתו בכפר חב"ד מישהו יכול להעלות?

מחכים

משתמש ותיק
ובכן אמר:
חייל של הרבי אמר:
...ברור שאם הרב המחכים הי' הראשון לומר את שמו של הרב גינזבורג, לא הי' נוקט בר"ת אלו שהם אינם מצויים...
לא בדיוק...

[יסלח לי ה@מחכים, כן?]
אבל כתבתי פרטים אחרים שלא נותנים מקום לטעות........

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב נפש אמר:
הגרב"ד שליט"א מספר שם שהיה אצל הרבי זצוק"ל? מישהו יכול להוסיף פרטים בזה?
מה יש להוסיף?
הכתבה התפרסמה בגל' 1552.

לבי במערב

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
יש ווידאו ידוע (בל"נ אנסה להעלות בהמשך)
הצג קובץ מצורף רי''כ.mp4
אחר המחילה על 'קלקול' המעשה הנחמד, הגר"י הכהן העיד לימים כי לא עלה בידו לשמוע את סיום דברי כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע...
ככלל, כהנים רבים שזכו ל'התנצלות' זו מכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע - לא הגיבו מאומה, וכמובן מאליו.

משיב דבר

משתמש ותיק
אחרי כל הדברים, אצלי (בודאי גם אצל עוד רבים שאינם בקיאים בנבכי ה770) לא ברור כה"צ. היוכל מי שהוא לסכם את פעלו של ר' יואל כדלהלן:
א. מה היה תפקידו הרשמי (חוץ מהיותו החוזר) כל ימי חייו על אדמת קראון הייסט?
ב. איזה ספרים הו"ל מלבד הערכים (ומענה חכם)?
ג. להעלות התייחסויות של רבו נ"ע אליו?!
@לבי במערב @חייל של הרבי ושאר החברים.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
לבי במערב אמר:
חייל של הרבי אמר:
יש ווידאו ידוע (בל"נ אנסה להעלות בהמשך)
רי''כ.mp4
[ואחר המחילה על 'קלקול' המעשה הנחמד, הגר"י הכהן העיד לימים כי לא עלה בידו לשמוע את סיום דברי כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע...].

האמת קלקול מהודר :),
אבל נראה לי שזה מתאים לו בכל זאת

משיב דבר

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
'קלקול' המעשה הנחמד
אין כאן שום קלקול.
נראה אותנו עומדים בכזה מעמד ואין שום סימן על הפנים שלא שמע/הבין את מה שנאמר לו. רק מסתובב והולך. (יעוי' היטב בוידאו המצורף לעיל)
אויך הפנמי'תע הנהגה!
מה דעת ה @חייל של הרבי ?

משיב נפש

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
משיב נפש אמר:
הגרב"ד שליט"א מספר שם שהיה אצל הרבי זצוק"ל? מישהו יכול להוסיף פרטים בזה?
מה יש להוסיף?
הכתבה התפרסמה בגל' 1552.
יש לך אפשרות להעלות את הכתבה כולה?
ייש"כ

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
א. מה היה תפקידו הרשמי (חוץ מהיותו החוזר) כל ימי חייו על אדמת קראון הייסט?
ב. איזה ספרים הו"ל מלבד הערכים (ומענה חכם)?
ג. להעלות התייחסויות של רבו נ"ע אליו?!
א. משפיע בישיבת תות"ל המרכזית וחבר הנהלתה. מראשי ה'מניחים' בשנים הראשונות, ועורך תורת כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע לאורך השנים.
ב. 'המועדים בחסידות', 'סוגיות בחסידות', 'מחשבת החסידות', 'להבין ולהשכיל' (ביאור על ארבעה מאמרים מכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע), ביאור לקונטרס 'ענינה של תורת החסידות', ביאור על התניא (המכונה בשם 'המאור שבתורה'); קונטרסים מתורת כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע (י"ל בשנים הסמוכות לג' תמוז תשנ"ד) - 'מהותם של ישראל', 'מאי חנוכה', 'חוקים ומשפטים'.
ג. שמא בהמשך אי"ה.

ובכן

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
לבי במערב אמר:
'קלקול' המעשה הנחמד
אין כאן שום קלקול.
נראה אותנו עומדים בכזה מעמד ואין שום סימן על הפנים שלא שמע/הבין את מה שנאמר לו. רק מסתובב והולך. (יעוי' היטב בוידאו המצורף לעיל)
אויך הפנמי'תע הנהגה!
מה דעת ה @חייל של הרבי ?
לא שאלו אותי, אבל אני לא חושב שבאופן כזה יש משום 'פנימיות'.
אבל יש כאן חוש לקלוט שהדברים שנאמרו עכשיו אינם מעכבים, ואפשר ללכת הלאה, לעומת הדברים הקודמים - שטרח לשמעם.

משיב דבר

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
משפיע בישיבת תות"ל המרכזית
ומה היה תפקידו במסגרת זו (שיעורים/ השגחה וכו' לעל הבחורים וכו')?
(יש חוסר הכרה בפעלו של האיש לענ"ד, הוא מוכר כחוזר ולא יודעים שפעל ועשה עוד הרבה מאוד... בחינוך ועוד).

לבי במערב

משתמש ותיק
ובכן אמר:
אבל יש כאן חוש לקלוט שהדברים שנאמרו עכשיו אינם מעכבים, ואפשר ללכת הלאה, לעומת הדברים הקודמים - שטרח לשמעם.
אכן נתייחד הגר"י הכהן בענין זה. כך, למשל, הבין תמיד מתי כיוון כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע לבקש הימנו שיפתח בנגון שקודם מאמר (אף שלא הי' לכך שום סימן מיוחד!); כששאלוהו על־כך - התחמק דרך קבע...

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
משיב דבר אמר:
לבי במערב אמר:
משפיע בישיבת תות"ל המרכזית
(יש חוסר הכרה בפעלו של האיש לענ"ד, הוא מוכר כחוזר ולא יודעים שפעל ועשה עוד הרבה מאוד... בחינוך ועוד).

שיעורים בחסידות, התוועדויות, וסעודות השבת בביתו המתובלות כל טוב (לגבי הסעודות לכאורה לא הי' זה מתפקידו הרשמי אך נגזר מתפקידו להיות משפיע)

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
בעיקר שיעורים (ובפרט כשהי' עסוק במקביל גם בעבודתו כ'חוזר'), אך תמיד גם הדריך ודאג לתלמידיו בכל עניניהם.
השגחה פורמלית לא היתה מתפקידו מעולם, והיא גם היפך טבעו.

לבי במערב

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
שיעורים בחסידות, התוועדויות, וסעודות השבת בביתו המתובלות כל טוב (לגבי הסעודות לכאורה לא הי' זה מתפקידו הרשמי אך נגזר מתפקידו להיות משפיע)
זהו תיאור נכון ומדויק לגבי חמש־עשרה השנים האחרונות, כשהוסיף אומץ וטרחא יתרה בעבודתו עם צעירי הצאן.
בשנים שמלפנים הי' מתוועד פעם בשנה, ולא היתה אפילו הוה־אמינא להצטרף לסעודותיו... אך, כאמור, גם אז טרח ודאג לתלמידיו בכל עניניהם, הגשמיים כרוחניים.

משיב דבר

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
אך תמיד גם הדריך ודאג לתלמידיו בכל עניניהם.
א. היה לו קשר אישי עם תלמידים?
ב. מה נחשב "חידוש" של ר' יואל (בהנהגה או בתפיסת העולם וכיו"ב) שנכנס בכללות הציבור החבד"י (או רובו)?
פשוט מנסה להבין עוד, חוץ ממה שהיה חוזר, כנ"ל.
בקיצור: אתם לא שמים לב שחסר קוים ברורים לפעלו הלא נתפס? הוא מוזכר בכ"מ כחוזר בזמן שבמקביל פעל עוד רבות ונצורות. גם באתרי חב"ד הבעיה קיימת. יזכר לטוב עלון כי קרוב שהרחיב את היריעה להשפעתו הנוספת שהיו לו.

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
ש"מ שהיה תפקידו לפתוח בנגון (או שמא בכולם)?
כשהי' כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע מורה לפתוח בנגון - הי' הגר"י הכהן ממונה על כך בד"כ.
הנגונים שהושרו בין השיחות - הרצ"ה גאנזבורג ע"ה הוא שהי' פותח בהם דרך־כלל.

נערך לאחרונה על ידי מנהל:

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
א. היה לו קשר אישי עם תלמידים?
ב. מה נחשב "חידוש" של ר' יואל (בהנהגה או בתפיסת העולם וכיו"ב) שנכנס בכללות הציבור החבד"י (או רובו)? פשוט מנסה להבין עוד, חוץ ממה שהיה חוזר, כנ"ל.
[ג] בקיצור: אתם לא שמים לב שחסר קוים ברורים לפעלו הלא נתפס? הוא מוזכר בכ"מ כחוזר בזמן שבמקביל פעל עוד רבות ונצורות. גם באתרי חב"ד הבעיה קיימת. יזכר לטוב עלון כי קרוב שהרחיב את היריעה להשפעתו הנוספת שהיו לו.
א. בהחלט.
ב. קצת קשה להגדיר... אנסה אולי בהמשך.
ג. שמים לב, אך גם כך קשה לכתוב על ענק כמותו - ועוד בידיעה שמן הסתם הי' מחמיץ פניו (בלשון עדינה) למראה הכתבות אודותיו...

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
משיב דבר אמר:
לבי במערב אמר:
אך תמיד גם הדריך ודאג לתלמידיו בכל עניניהם.

ב. מה נחשב "חידוש" של ר' יואל (בהנהגה או בתפיסת העולם וכיו"ב) שנכנס בכללות הציבור החבד"י (או רובו)?
פשוט מנסה להבין עוד, חוץ ממה שהיה חוזר, כנ"ל.

ר' יואל הוביל זרם בחב"ד ששם דגש על לימוד מאמרי הרבי כעיקר בחסידות, וכמעט ביטל (קצת הקצנתי) את החשיבות שבלימוד מאמרי הרביים הקודמים.
כמובן לא כקביעה הלכה למעשה (והרי למעשה ברור שכל חסיד מחוייב ללמוד מאמרי כל הרביים, ופשיטא שהוא הי' בקיא בעל זה ואף ביאר את תורת רבותינו נשיאינו), אלא כסגנון לימוד, כהעדפה. אצלו זה ברור שעיקר הלימוד צריך להיות ב'מלוקט' של הרבי.
בדומה לכך הוא הרים את קרנם של ה'משכילים' בחסידות (לעומת ה'עובדים'), וזה נושא מאוד מעניין ומורכב ודורש ביאור רחב יותר משורות אלו, אולי בהזדמנות.

הדברים די חופפים מפני שמאמרי הרבי הם מאוד 'משכילים' (שונים בתכלית מסגנונו של הרבי הריי"צ למשל) 

לבי במערב

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
מה טיבה של עריכה זו?
עריכת הסדרות 'לקוטי שיחות' ו'תורת מנחם - התוועדויות' בדרכו הותוותה.
ערך בעצמו את החלקים ה-ט שבלקו"ש, וכן עשרות שיחות אחרות, בנוסף לסיוע תמידי בעבודת צוות 'ועד הנחות בלה"ק' ושאר המוסדות.

כמו כן ערך את רובם המוחלט של מאמרי כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע המוגהים.

חלק עליון תַחתִית