נגד צפייה בתלת מימד

עת הזמיר

משתמש ותיק
ברור שנוצר היום חוסר אמון גדול בין הציבור הקלאסי הממושמע לבין אותם שלקחו על עצמם להיות פרנסי הציבור (פעם קראו לזה חברי ב"ד משמר התורה....) ולהשמיע לציבור את דעת התורה ברמה בנוגע לכל חידוש טכנולוגי או אופנתי וכדו', ועיקר הבעיה מלבד כל הנגיעות שהובררו בעבר שהיה להרבה מרבני "הועד לענין ... (השלם את החסר)" הרי שהמציאות השבה וטופחת בפנים בכל גזרה ואיסור שאינה מחזיקה זמן כלל.
הרי שהציבור רוצה כלים להתמודד עם הבעיות ולראות את הנולד וליצור כלים לבעיות הנוצרות, ולא לעסוק בגזרות ואיסורים שלא תופסים כי העיקר בהם הוא בריחה מהבעיה ולא כלים ועזרה להתמודד איתם.
)מתאים דוקא לקהילות שהוזכרו כאן לעיל שבד"כ עסוקים בלברוח מבעיות במקום להתמודד איתם וד"ל..

mmh

משתמש ותיק
בפוליטיקה אומרים שהדרך להתפטר מבעיה בוערת היא להקים עבורה 'ועדה'.
בציבור שלנו 'ועדה' נועדה כדי לייצר בעיות או כדי להגדיר אותם.

המצב המשונה שבעצם הקמת ועדות לקדושת וטהרת וביצור וחיזוק וכו',
כאשר חברי הועדה ממנים את עצמם, לא התחיל מאתמול,
זה מצחיק לקרוא את הרצינות התהומית שבה רב לא כ"כ מוכר בקהילתו,
כותב לכל הדור כאילו הוא מחזיק באחריות או סמכות לאסור או להתריע.

צ'אלמער חביב הסביר לי איך שהוא תופס את כל המודעות האלו,
הוא ראה בי תמים שמתרגש ועושה מזה ענין.

צריך לזכור, שבד"כ כל הוועדות האלו הם רק איש אחד שהוא המזכיר של הארגון.

חדשים לבקרים הם ימצאו על מה להתריע ולהזדעזע,
עד שכל המילים המפוצצות שלהם כבר אבדו כל ערך.

רוב הדברים שהם מתריעים נגדם, היו תופסים יותר טוב בציבור ע"י הסברה,
אך ההסברה שלהם בזמן האחרון נהפכה להיות מכוערת.
והנה דוגמא,
בשבוע האחרון, חולק בבתי הכנסיות עלון נגד מכשיר שפתוח רק לוויז,
לאחר שקראתי את בליל הטענות שלהם שבלחיצה קלה הוא נהפך להיות מכשיר פתוח,
הגעתי לעמוד האחרון והבנתי,
יש שם פרסומת למכשיר שהניווט מבוסס על GPS.
תודה. הבנתי.

ברל

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
ברל אמר:
קל וחומר של שטות אמר:
"מהמבקשים" סלח לי אבל אני חולק עליך. מבלי להביע את דעתי בעניין האיור הספיציפי או שאר איסורים על טכנולוגיה...
כל הרעיון של הקהילה החרדית מהו? זו קהילה שהוקמה כדי להימנע מהמודרניזציה וכך לשמר את היהדות. אז בריחה מהמודרניזציה היא היא מה שהופך את החרדים לחרדים...
הרעיון של הקהילה החרדית הוא להיות חרד לדבר ה' וכל המוסיף גורע כך דעתי אין קש בין זה לטכנולוגיה אלא אם אתה אומר שהטכנולגיה מונעת ממך להיות חרד לדבר ה'.

הוספתי חולצה כחולה..
זה לא אומר משהו על ההגדרה למעשה של מר?

זה שאדם שהולך עם חולצה כחולה הוא מחוץ לקהילה החרדית (אגב דבר שתפס בעיקר ב40 שנה האחרונות) זה לא בגלל שזה נהיה מאפיין של אדם שמחפש להיות פחות חרד לדבר ה' שחושב שחולצה כחולה בעצם בעיתית אומר דרשני 

להשיג

משתמש ותיק
לרבנים הנוטים לאיסור.
יש למישהו צד שיש פה חידוש יותר משמעותי מהחידוש שהיה בזמנו בהמצאת המצלמה?

ברל אמר:
קל וחומר של שטות אמר:
"מהמבקשים" סלח לי אבל אני חולק עליך. מבלי להביע את דעתי בעניין האיור הספיציפי או שאר איסורים על טכנולוגיה...
כל הרעיון של הקהילה החרדית מהו? זו קהילה שהוקמה כדי להימנע מהמודרניזציה וכך לשמר את היהדות. אז בריחה מהמודרניזציה היא היא מה שהופך את החרדים לחרדים...
הרעיון של הקהילה החרדית הוא להיות חרד לדבר ה' וכל המוסיף גורע כך דעתי אין קש בין זה לטכנולוגיה אלא אם אתה אומר שהטכנולגיה מונעת ממך להיות חרד לדבר ה'.
זה ממש לא נכון, וזה כמעט בגדר שטחיות לומר כן!
חרדי זה לא סתם כינוי, זה שם לקהילה. יש מי שכן ויש מי שלא.
נכון או לא?
יש אנשים דתיים אבל לא חרדים. ויש אנשים שמגדירים את עצמם חרדים, אבל כשעושים מעשים כלשהם אתה תגיד "הם? הם לא חרדים!"
אז חיבת להיות הגדרה!
ו"חרד לדבר ה'" זו הגדרה נתונה לשיפוט, וגם אם לא, אי אפשר לעמוד על גבולותיה.
תשאל דתי אם הוא חרד לדבר ה', תשובתו תהיה "כן". והאם הוא חרדי? לא!
ומלבד זאת, חרדי זה לא דבר שהיה מאז ומעולם! זה החל מימי ה"חתם סופר". אז השאלה היא מה התחיל!
ומה שהתחיל זו קהילה עם הגדרות וסיבה.

ידידיה

משתמש ותיק
הבד"ץ שהוציאו איסור על תלת מימד, סרטים רגילים הם לא אוסרים?

פרי הארץ

משתמש ותיק
חימקו אמר:
השפל באמת אמר:
ידידיה אמר:

לא באופן גורף כ"כ.
וגם אם אוסרים מחשב,
מקרן הם לא אסרו.
מה יש במקרן שלא חל עליו האיסור?
תמיד מקרן על הקיר יותר מאובטח כי זה דבר גדול ומורכב יותר,
וכן אף אדם לא מורח תמונות תועבה על קירות ביתו וכן לא מתמכר להם יומם ולילה.
והדברים פשוטים.

ידידיה

משתמש ותיק
השפל באמת אמר:
ידידיה אמר:

לא באופן גורף כ"כ.
וגם אם אוסרים מחשב,
מקרן הם לא אסרו.
כמדומני שאינך צודק והם אוסרים כל סוג של צפיה בוידאו.
אם כנים הדברים, אין שום ערך לדבריהם בנידו"ד לגבי רוב הציבור שנוהג היתר בסרטים, והצגת הדברים כאילו יש כאן התנגדות המיוחדת רק לתלת מימד אינה אלא גניבת דעת.

יון

משתמש רשום
אני נגד תלת מימד כי זה מאד סוחף. לא כדאי להתעלם מזה וראיתי בחורים ובחורות מבולבלים אחרי שראו את זה.

שאר לעמו

משתמש ותיק
סליחה ממע"כ, הבלים. לא יודע מה ראית. גם אחרי משחק בטטריס קשה להתרכז בלימוד..
גם טיול מאתגר סוחף..

כלפי ליא

משתמש ותיק
הבלים מוחלטים, בלא סליחה

זה סוחף יותר מאשר סרטים, כי האדם נמצא במציאות מדומה כאילו הוא עצמו חלק מהענין.

זה לא רק ענין של חוסר יכולת להתרכז בלימוד, אלא כניסה לעולם דמיוני חווייתי מושך.

לא אמרתי שזה סיבה לאיסור, אבל בהחלט יש כאן סיבה להציב תמרור זהירות ענק, כי סופו מי ישורנו

קל וחומר של שטות אמר:

מאיפה זה?

שאר לעמו

משתמש ותיק
כלפי ליא אמר:
הבלים מוחלטים, בלא סליחה

לא אמרתי שזה סיבה לאיסור, אבל בהחלט יש כאן סיבה להציב תמרור זהירות ענק, כי סופו מי ישורנו
ככל שאינך רואה בכך שזה סיבה לאסור אזי סתם ליהגת ללא תכלית, וטובה לך היתה משתוקא בתרי.
גם סרט במחשב סוחף. כל דבר משוכלל יותר מהווה הנאה יותר. ולכן מה.
מכאן ועד להגדרה הפאשקווילית שלך ושל אחרים - זה גמלים פורחים באויר; מניין לך שסופו מי ישורנו? מה המילים המפוצצות הללו? מה הינך ואחרים מהלכים אימים ללא כיסוי?

אישית אני סבור שגם צפיה במחשב ביתי, מעבר לשיעור מועט ובאופן מיקרי, היא הרסנית לאיכות החינוך של ילד וגם של מבוגר (ק"ו, כי החיים יקרים). אבל לא משנה מהו הכלי. אם זה במינון נכון, אין ביניהם כל בעיה.

פרי הארץ

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
מניין לך שסופו מי ישורנו? מה המילים המפוצצות הללו? מה הינך ואחרים מהלכים אימים ללא כיסוי?
בעולם ניסו להמחיש בזה כוחות הטומאה וכדו'.
אינני זוכר מניין שמעתי זאת,
וזה נשמע דמיוני,
אך אם זה נכון ברור מדוע אחריתה מי ישורנה.
וכן ברור שהרבה מגדרי הצניעות של אדם נפרצים כאשר הוא רואה לבד בתוך משקפיו וללא ידיעת אף אחד וכדו'.

חימקו

משתמש ותיק
כלפי ליא אמר:
הבלים מוחלטים, בלא סליחה

מישהו שיש לו, נתן לי פעם אחת, אותי באופן אישי, לא משך כלל.

קטון אני ונבער מדעת, ואף ךא קראתי את כל דברי כבוד החכמים שליט"א שכתבו כאן, אך זאת אמרתי אל ליבי לכתוב מה שנראה לי שהרבה מהחרדים לדבר ה' שכחו את זאת.
הטכנולוגיה על כל נסיונותיה וכן גם ההתמכרות לצפיה בתלת מימד (וכבר אמר זאת מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל על מסכי מגע שהתחילו בקושי בסוף חייו) היא היא הניסיון הכבד ביותר שהיהדות החרדית צריכה להתמודד כנגדו.
וע"כ כל התרחקות ואף "התעלמות מהמציאות" שהעולם מתקדם וכדו' היא היא לפחות האטה בקבלת הדברים.
ודי למבין ישמע חכם ויוסף לקח

יושב ציון

משתמש רגיל
ידידיה אמר:
השפל באמת אמר:
ידידיה אמר:

לא באופן גורף כ"כ.
וגם אם אוסרים מחשב,
מקרן הם לא אסרו.
אם כנים הדברים, אין שום ערך לדבריהם בנידו"ד לגבי רוב הציבור שנוהג היתר בסרטים, והצגת הדברים כאילו יש כאן התנגדות המיוחדת רק לתלת מימד אינה אלא גניבת דעת.
מוזר קצת.
כל גדולי ישראל מהדור העבר אסרו את הצפייה בסרטים באיסור חמור (כולל הקרנת סרטים עם מקרן). בינתיים אף אחד לא התיר אלא המציאות היא שהכלל מקילים בו יותר, ומה הסיבה א"כ שכבודו תולה את האיסור להעה"ח?

ברוךווייס

משתמש ותיק
קל וחומר של שטות אמר:

אני מאוד מקווה שאם אתה מכריח את אשתך לכבס את הבגדים בנהר אתה לפחות עוזר לה עם העבודה הקשה הזו

לגופו של עניין אינני מכיר את המכשיר ואין לי מושג על מה מדובר

ברוךווייס

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
נפתולי אמר:
רק עכשיו ראיתי את האשכול, והיות והנושא מוכר לי מקרוב ויש לי קשר קרוב לאחד הרבנים האוסרים אפרט:
המכשירים הללו יש בהם 2 סוגים,
יש סוג אחד שהוא הנפוץ יותר, שבו מכניסים תוכנית (מצגת או סרט) ורואים אותה בצורה תלת מימדית. במכשיר ספציפי זה לכאורה לא אמור להיות בעיה, בעיקר עקב העלות הגבוהה של רכישת המכשיר. עד לאחרונה הוא היה ניתן רק להשכרה, ולא כל אחד היה יכול להשים בתוך המכשיר כל סרט שהוא רוצה.
יש סוג נוסף, שהוא מתחבר לסמארטפון, והסמארטפון משגר את התוכנית למכשיר. המכשיר הזה הוא זול בהרבה, אבל עקב הצורך בסמארטפון (שהוא ממילא אסור ברוב רובם של קהילות ישראל) הוא לא מהווה כעת סכנה.
ולכן עד היום, למרות שזה כבר כמה שנים שהמכשיר בשימוש, לא יצא שום איסור, ואף חלק מהרבנים הנ"ל התירו אותו.
מה שהשתנה לאחרונה שהעסק התחיל להתפתח "מדי", המכשיר, גם הסוג הראשון, הפך להיות זול יותר ונגיש יותר, כל אחד יכול לרכוש אותו, והכי חמור שהתחילו להווצר תוכניות וסרטים לצפיה דרך המכשיר, ללא שום אפשרות פיקוח של וועדי הקהילות, שמצאו את עצמם כיצד סרטים ומצגות שאמורים להיות מחוץ לתחום הציבור החרדי, קנו להם שביתה בתוך המשפחות בתירוץ של מכשיר לצפיה תלת מימד.
משכך הוחלט בוועד הקהילות לצאת באיסור גורף על המכשיר.
שיאסרו באופן גורף להחזיק מחשב בבית (ולא להתמם - הוא לא רק בגלל 'פרנסה'!), כי אפשר להכניס שם סרטים ביותר קלות מאשר במכשיר לצפיה תלת מימד.
אלא מאי, איסור גורף לא רלוונטי לגבי מחשב, אף שכל בית אב חייב לפקח עליו ביתר שאת. ה"נ בזה.

כי בכל דבר צריך לחשב את הרווח מול ההפסד.  אם אין לזה שום תועלת חוץ מבילוי באמת מובן לכאורה שכל צד של שמץ של בעיה הוא סיבה לאסור למרות שאינני כלל מכיר את גוף העניין.

דבר אחד מפריע לי בכל זה.  סיפר לי שבוע שעבר אדם גדול שבמדינה בה הוא מתגורר עלתה הצעה בממשלה שיוכלו להכריח אדם לתת גט לאשתו.  כמובן כל הרבנים עשו רעש גדול שעי"ז כל הגיטין יהיו פסולים וכו' וכו'ץ  כששאלו את החברים בממשלה שמגבים את ההצעה איך יתמודדו עם זה הם אמרו זה בסדר גמור לפני כמה שנים כל מיני דברים היו יהרג ואל יעבור ועכשיו הרבנים כבר התחילו להתיר.

מאוד מסוכן להגיד מילים בומבסטיות על דברים שאין בהם באמת משהו בעייתי  כי יש השלכות מסוכנות לדיבורים כאלה.

להגיד שיש בזה סכנות ושזה דבר לא ראוי לבן תורה וכו וכו מתקבל לגמרי על הדעת 

ידידיה

משתמש ותיק
יושב ציון אמר:
ידידיה אמר:
השפל באמת אמר:
לא באופן גורף כ"כ.
וגם אם אוסרים מחשב,
מקרן הם לא אסרו.
מוזר קצת.
כל גדולי ישראל מהדור העבר אסרו את הצפייה בסרטים באיסור חמור (כולל הקרנת סרטים עם מקרן). בינתיים אף אחד לא התיר אלא המציאות היא שהכלל מקילים בו יותר, ומה הסיבה א"כ שכבודו תולה את האיסור להעה"ח?
תנסה לשאול רב שלא מהעדה האם מותר לראות סרט ותחזור אלינו עם התוצאות.

המקשיב

משתמש רגיל
לא קראתי את כול האשכול. אך לעניות דעתי,( ודאי שאין בדעתי לחלוק אל גדולי ישראל) מי שמתנגד, למשקפי תלת מימד. הם בעיקר מהציבור הקנאי, שהם מתנגדים לכול דבר שיש בו טכנולוגיה.

ידידיה אמר:
תנסה לשאול רב שלא מהעדה האם מותר לראות סרט ותחזור אלינו עם התוצאות.
זה לא ענין של מותר או אסור, אדם מבוגר [גבר] שרואה סרט זה מגיע מריקנות ומחפש איך להעביר את הזמן, אומנם אישה זה שונה כי היא צריכה את הריגוש שבסרט ולא את הבזבוז זמן שבזה.
אגב אשתי שתחיה [ועוד נשים רבות] לא רואה סרט לא מפרומקייט אלא כי היא גם לא משחקת בלגו... הריגושים שלה מגיעים מדברים על רמה יותר. היא לא צרכה את זה.

שאר לעמו

משתמש ותיק
המקשיב אמר:
לא קראתי את כול האשכול. אך לעניות דעתי,( ודאי שאין בדעתי לחלוק אל גדולי ישראל) מי שמתנגד, למשקפי תלת מימד. הם בעיקר מהציבור הקנאי, שהם מתנגדים לכול דבר שיש בו טכנולוגיה.

כשבסופו של דבר כל השנים, דוקא צעירי הירושלמים הזדרזו תמיד לרכוש את הדאדג'טים הראשונים בכל תחום (לא סמארטפון, כמובן).
ישנו חוג מצומצם מאוד ש'תקוע', וזה בהחלט לגיטימי, ואולי אפילו חיובי. אבל מכאן ולצווח אודות 'הפרצה הנוראה' בכל דבר שהוא, הלא לשטות תיחשב ולשוטים ייחשבו. וכ"פטר הרועה"..
אין דבר משחק לילדים ושעשוע או קריאה, שלא צורך ביקורת הורים. כ"ש דאדג'טים כגון נגנים, כרטיסי זכרון, מחשבים ביתיים וניידים.
ולא רק התכנים אלא ההתמכרות. וכן, אפילו סתם טלפון סלולרי פשוט (שחדר לבתים מאז הקורונה עד כדי התמכרות והרגל).
מי שלא יודע לשים לעצמו גדר הוא בבעיה. מי שיש לו טיפה שכל בראש דואג גם לזה.

א"א לצווח אודות האסון ('שכרון חושים טוטאלי' - איזו הגדרה מוטעית ומטופשת!). הרי הרי הוא פשוט לא קיים.
אך כן יש להתריע. ככלל דברי תורה צריכים חיזוק; רגעי משחק ושעשוע כן - בזבוז זמן והרגלים כרוניים לא.

ה' הוא האלוקים

משתמש ותיק
ר' יונה אמר:
הבעיה הגדולה לדעתי, אחר בקשת המחילה, היא מהתערבות ועדות ורבנים בדברים שאין להם לכאורה שום הבנה בנושא המדובר.
ראינו את זה בקורונה, רואים את זה בפגעי הטכנולוגיה, ומדבריהם שלהם מוכח שאין להם שמץ של הבנה בעניין, אז למה שהציבור ישתכנע?
בשבוע שעבר פרסם "הועד לטוהר המחנה" שלטי חוצות נגד כוונת מוכרים מסוימים להפיל תמימים בפח, וכשבאים לקנות טבק לסיגריות דוחפים להם סמים מסוכנים וכו'.
ואני הקטן שואל, מחיר גרם לירק הוא כחמישים שקלים לגרם, בעוד שטבק לסיגריות עולה שקל או שניים לגרם, אז מי מטומטם להפסיד כסף סתם כך, ולצערנו לא חסרים צורכי סמים, אדרבה, הביקוש רב על ההיצע רח"ל.
נו, אז אחרי כאלו מודעות, למה שאדם פשוט ישתכנע מהועדה הנ"ל בעניים החופים (שבזה לכאו' הם די צודקים)?
טעם הסמים פשוט ביותר.
לאחר שהקונה יתמכר, יוכלו לגבות ממנו מחיר מלא-מלא.
שניאור אמר:
שאר לעמו אמר:
הדבר כמובן לא מקובל
למה כמובן? עם כל הכבוד שיש לי אל מע"כ [ויש לי, והרבה] יש חולקים עליו.
האם כבודו מכיר את הרבנים דשם ויודע שאין הם מבינים בטכנולוגיה יותר מכל אדם אחר?
יש לי חדשות בשביל כבודו, את הרבנים מתוכם שאני מכיר הם אלו שמנהלים את ענייני הטכנולוגיה בקהילותיהם.
ואולי זה לבד סיבה לבדוק פעמיים את סיבת התנגדותם?

שירת הלווים

משתמש ותיק
לא קראתי את כל התגובות אז אם יש כפילות אזאי אבקש את סלחתכם מראש.
א. יש הבדל בין מציאות מדומה לשם בילוי לבין אינטרנט סמרטפונים וכדו' בעוד בבילוים היתה הצלחה במאבק נגדם יעויין ערך טלווזיה ואפי' סרטים המאבק נגד האינטרנט כעיקרון כשל לחלוטין אמנם הצורך בסינון החדר היטב מבלי להכנס לוויכוח האם המאבק נגד העיקרון הוא זה שהביא את ההצלחה להבנה בצרוך לסינון כנ"ל לגבי הסמרטפונים נדבר בעניינם בעוד חמש שנים כמו שעכשיו אנחנו מדברים על האינטרנט ולפני שמישהו קופץ שיחשוב טוב מה הוא אמר לפני עשר שנים על האינטרנט.
ב. תחום מציאות מדומה הוא לא רק למטרות בילוי אלא גם העולם הרפואי מתעד לעשות בו שימוש בתחום הפסיכולוגיה כגון להעמיד אנשים במצבים שונים ואין כאן מקום להאריך
ג. הבעיה האמתית תווצר אם התחום הבא והוא מציאות רבודה וזה אכן סכנה לאנושות כולה ואם ירצו יפתחו על כך אשכול ואשתדל להרחיב בעניין

חלק עליון תַחתִית