סיפורים נשגבים על בני החסידות

קדמא ואזלא אמר:
למה זה תשאל לשמי אמר:
הרבי מטאהש שואל מיהו היהודי בעל צורה היושב לידו.mp4
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=45&t=6097&p=251417&hilit=%D7%9E%D7%98%D7%90%D7%94%D7%A9#p251417
היה במחשבי ולא זכרתי מהיכן... אתקן.

גבעת לוד

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
במרכז הבית של רבי מתתיהו לוריא זצ"ל עמד ארון,
על דלת הארון הייתה תלויה מראה גדולה.
פעם הראו לו תמונה שלו יושב עם שאר זקני החסידים והוא לא הכיר את עצמו,
למרות שעבר כמה פעמים כל יום ליד הארון הזה.

היה פעם שחיפשו 'ארון קודש' זמני לישיבת סלונים, הנתיבות שלום אמר שראוי ארון קדוש זה,
להיות משכן כבוד לספר התורה בישיבה.

יש סיפור דומה על המהר"י אסאד כמדומני, שביקר פעם בארמון המלוכה, ולמראה דמותו הנשקפת ממראות האולם, שאל מי זה?
חפשתי את המקור לסיפור שראיתי בעבר [לא בפורום אף שהוזכר מקצת זה] ועד כה לא מצאתי. ואולי יעלו החברים.
ראה כאן (תולדות המחבר עמ' 21) שהמעשה היה שראה דמותו במראה ואמר שוודאי יצליחו בשליחותם לפי שראה שהגיעו עמם מלאכים וכן כתבו ג"כ במבוא לשו"ת מהר"י אסאד בהוצאת מכון שלמה אומן, ובשפע חיים (דרשות חומש רש"י תשמ"ג) כתב שאמר שכדאי שיהודי זה ידבר לפני הקיסר לפי שנראה ששורה עליו שכינה

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
גבעת לוד אמר:
נדיב לב אמר:
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
במרכז הבית של רבי מתתיהו לוריא זצ"ל עמד ארון,
על דלת הארון הייתה תלויה מראה גדולה.
פעם הראו לו תמונה שלו יושב עם שאר זקני החסידים והוא לא הכיר את עצמו,
למרות שעבר כמה פעמים כל יום ליד הארון הזה.

היה פעם שחיפשו 'ארון קודש' זמני לישיבת סלונים, הנתיבות שלום אמר שראוי ארון קדוש זה,
להיות משכן כבוד לספר התורה בישיבה.

יש סיפור דומה על המהר"י אסאד כמדומני, שביקר פעם בארמון המלוכה, ולמראה דמותו הנשקפת ממראות האולם, שאל מי זה?
חפשתי את המקור לסיפור שראיתי בעבר [לא בפורום אף שהוזכר מקצת זה] ועד כה לא מצאתי. ואולי יעלו החברים.
ראה כאן (תולדות המחבר עמ' 21) שהמעשה היה שראה דמותו במראה ואמר שוודאי יצליחו בשליחותם לפי שראה שהגיעו עמם מלאכים וכן כתבו ג"כ במבוא לשו"ת מהר"י אסאד בהוצאת מכון שלמה אומן, ובשפע חיים (דרשות חומש רש"י תשמ"ג) כתב שאמר שכדאי שיהודי זה ידבר לפני הקיסר לפי שנראה ששורה עליו שכינה

עמוד 22 23 באוצה"ח. ויש"כ.

22.jpg
23.jpg

משה נפתלי

משתמש ותיק
מ אלישע אמר:
סיפר לו הרמ"ח מסלונים על חסיד ברסלב שהיה בטבריה.
רבים מסיפוריו של רבי מוטל נ"ע משלים היו ולא מעשים שהיו. כידוע ליודעי חן.​
ובשעה שיצא לאור הספר 'סיפורי מרן הרמ"ח', הרבה מביני מדע מחסידי סלאנים החמיצו פנים.

מ אלישע

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
מ אלישע אמר:
ועוד סיפור
שפעם היה רבי ישראל דוב קצת שבור.
ושמע שמתקיימת תפילה על עצירת גשמים והתפלא . שאלוהו למה מתפלא.
והשיב כשאין גשם, מתפללים ויורד,
אמרו לו תעשה כך כאן. ויצא לחצר וביקש וירדו גשמים.

מעניין. זה סיפור מפי שמועה או שנדפס בספרים עם תאריכים שאפשר לדייק?
גם לי היה קשה כך.
מ"מ כמדומה לא נדפס עם תאריכים.
גם לשון תפילת היהודי כתובה (יותר טוב ממה שזכרתי)

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
סיפור על אחד האדמו"רים בתחילת כהונתו, כאשר נפל עליו עול מוסדות מסועפים שלא הסכין לו.

לאחד מחסידיו, אדם שגר וסוחר באירופה, נולד בן למז''ט.
החסיד חפץ מאד שהרבי החדש יהיה נוכח בברית, אבל להביא את הרך הנולד מאירופה לארץ הקודש לא בא בחשבון.
בא החסיד בדברים עם הגבאים, על האפשרות שהרבי יגיע במיוחד לאירופה לרגל הברית מילה.

נמנו וגמרו, שעבור תרומה הגונה למוסדות בסך כרבע מליון דולר הרבי יטרח להגיע במיוחד.

כך היה, והחסיד עלז ושש על הכבוד שנפל בחלקו, ועמד בדיבורו מיד אחר הברית.

עוד בדרכו של האדמו"ר חזרה לארץ ישראל, קיבל הגבאי טלפון מיהודי בארה"ב, אשר בא בטענה.

הייתכן שהרבי מקבל תרומה כזו מבעל השמחה, בעוד הוא חייב לו עצמו סכום דומה, ומתמהמה מלפורעו זה עידן ועידנים?

הגבאי שיתף את הרבי בתוכן השיחה,
והרבי, ללא היסוס, ביקש לדאוג להעביר תיכף ומיד את הסכום בשלמותו ליהודי בארה"ב!
מקור הסיפור מהאיש שביצע את ההעברה בפועל, ואני מכיר את הנפשות הפועלות כולן.

דרך אגב, רבי כזה זוכה שיש לו גבאי כזה...
גבאים רבים היו מסננים את תוכן השיחה וחסל...
אלו הודעות שקיבלתי בפרטי: 
עלי לציין כי את ההודעה עם הסיפור ציטט הרב נדיב לב, אך ההודעות הפרטיות נשלחו אלי ע"י כותבים אחרים. 

את הסיפור על הרבע מיליון דולר אתה יודע ממקור מוסמך?זה נשמע לי מופרך, אא"כ מדובר בר' אברהם סלאנים, שזה משהו אחר לגמרי, הייתי קצת בעניינים של גולובנציץ, והוא יהודי שלא מעלמא הדין.אבל אם כן לא ידוע לי שהוא משב"ק.

אחר ברכת השלום, מסקרן אותי מאוד מי זה שמסיים מסכת שבת כל בכל שבת? מותר לך להעביר את שמו?

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 
מדובר אכן בר' אברהם סלונים, שהתלווה לאדמו"ר מראחמסטריווקא בתפקידו הלא ממש מוגדר, כמנכ"ל, גבאי, יועץ, לאדמו"ר מראחמסטריווקא שליט"א. 

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:
סיפור על אחד האדמו"רים בתחילת כהונתו, כאשר נפל עליו עול מוסדות מסועפים שלא הסכין לו.

את הסיפור על הרבע מיליון דולר אתה יודע ממקור מוסמך?זה נשמע לי מופרך, אא"כ מדובר בר' אברהם סלאנים, שזה משהו אחר לגמרי, הייתי קצת בעניינים של גולובנציץ, והוא יהודי שלא מעלמא הדין.אבל אם כן לא ידוע לי שהוא משב"ק.

לא רק בפרטי קיבלת [אין לי מושג ממי וגם לא מעניין.] גם באשכול העלו תהייה. ואפנה את השואל שציטט את הודעתי, למר שישיב לו.

משה נפתלי אמר:
נדיב לב אמר:
מספר אנונימי, ממקור אנונימי, סיפור על אדמו"ר אנונימי. מִי הוּא לְיָדִי יִתָּקֵעַ?​

שו"ר עוד מה שכתב, וה"ז תשובה למכובדנו @משה נפתלי

מדובר אכן בר' אברהם סלונים, שהתלווה לאדמו"ר מראחמסטריווקא בתפקידו הלא ממש מוגדר, כמנכ"ל, גבאי, יועץ, לאדמו"ר מראחמסטריווקא שליט"א.

מ אלישע

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
אחר ברכת השלום, מסקרן אותי מאוד מי זה שמסיים מסכת שבת כל בכל שבת? מותר לך להעביר את שמו?

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 
מסכת שבת עם גמרא? 
(הרב לורנץ נהג כך, אבל היה לומד בהרהור)

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 
מדובר אכן בר' אברהם סלונים,

גם ר' יעקב פרידמן מרה"י תפרח מסיים כל שבת מסכת שבת. ויש לחלק..

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 

מה החילוק? אני מכיר את שניהם, והחילוק ממש לא ברור. 

אמונת אומן

משתמש ותיק
מ אלישע אמר:
אמונת אומן אמר:

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 
מסכת שבת עם גמרא? 
(יהודי אחד נהג בזה בדורנו, אבל היה לומד בהרהור)
גמרא, אלא מאי. 

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:

לא רק בפרטי קיבלת [אין לי מושג ממי וגם לא מעניין.] גם באשכול העלו תהייה. ואפנה את השואל שציטט את הודעתי, למר שישיב לו.
משה נפתלי אמר:
נדיב לב אמר:
מספר אנונימי, ממקור אנונימי, סיפור על אדמו"ר אנונימי. מִי הוּא לְיָדִי יִתָּקֵעַ?​

שו"ר עוד מה שכתב, וה"ז תשובה למכובדנו @משה נפתלי

אז עניתי עם שמות מלאים,
ואני לא בדיוק מספר אנונימי.אפשר להכיר אדם בצורה מספקת מהפורום, וידיעת שמו הנקוב בת.ז. לא רלוונטית לנאמנותו או להיפך. 

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 

מה החילוק? אני מכיר את שניהם, והחילוק ממש לא ברור. 

הלכת רחוק מדי.. לא זו כוונתי.
אלא בהקשר של הסיפור, שוודאי לא מדובר בר' יעקב פרידמן. מקווה שכעת אובנתי.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:
מ אלישע אמר:
אמונת אומן אמר:

ובכן: 
נכונה ניחש השואל, 
מסכת שבת עם גמרא? 
גמרא, אלא מאי. 

מסתבר שכוונתו לשאול גמרא או משניות שבת וכנהוג אצל כמה.

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:
מ אלישע אמר:
מסכת שבת עם גמרא? 
גמרא, אלא מאי. 

מסתבר שכוונתו לשאול גמרא או משניות שבת וכנהוג אצל כמה.
השאלה הובנה, 
אלא מאי קס''ד שאבוא להפליג במעלתו של אדם שמסיים  משניות שבת מידי שבת בשבתו, מה שהוא אצל רבים כחלק מתיקוני התפילה. 

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
מ אלישע אמר:
נדיב לב אמר:
מ אלישע אמר:
ועוד סיפור
שפעם היה רבי ישראל דוב קצת שבור.
ושמע שמתקיימת תפילה על עצירת גשמים והתפלא . שאלוהו למה מתפלא.
והשיב כשאין גשם, מתפללים ויורד,
אמרו לו תעשה כך כאן. ויצא לחצר וביקש וירדו גשמים.

גם לי היה קשה כך.

אם תוכל לבאר את השורה האחרונה שלא זכיתי לעמוד על דב"ק.

אמונת אומן

משתמש ותיק
משה נפתלי אמר:
נדיב לב אמר:
7מדובר באדמו"ר מרחמיסטריווקא.
אי הכי, מאי רבותא? לגבי דוד מילתא זוטרתא היא!​
הא גופא רבותא, לפרסם שיש בימינו כה''ג, 
והחידוש היותר גדול על איש אמונו ר''א סלאנים. 

כתבו לי בפרטי שאינו עוצם את עיניו כל השבת. 

ולתשומת לב מכובדנו הרב @נדיב לב ,
לענ"ד איש מעשה שעול הציבור עליו ומזכה את הרבים, ובחייו האישיים הוא בדרגה כזו, אינו נופל כלל מאברך כולל. 

אמונת אומן

משתמש ותיק
מעניין לעניין באותו ענין, ובהחלט מעניינו של אשכול,

שמעתי פעם מהרה"ג רי''ו שבעצמו הוא ר''מ בישיבה שנים רבות, שהיה חברותא בסדר עיון עם כ"ק אדמו"ר ר' ישראל מרדכי מראחמסטריווקא זצוק"ל, כמדומני שלמדו מסכת יבמות, והיו לומדים כמה חברותות יחד כדי שלא ייווצר מצב שאחד יוצא והרבי נשאר ללא חברותא, כי הרבי לעולם אינו מפסיק... והרב אברהם סלונים היה גם הוא בחברותא.

הוא אמר שהלימוד היה ברמה גבוהה כזו של רציפות ועיון, שהיה בסוף הסדר מרגיש כמו אחרי 3 כוללים...

אחרי שנה של לימוד מאומץ כזה, ערכו סיום מסכת בינם לבין עצמם, ואח"כ ישבו לתכנן איזו מסכת מתחילים למחרת...

אחרי כו"כ הצעות שעלו וירדו,
הרבי שאל בהיסוס אם יסכימו להתחיל... יבמות, פעם נוספת!

כמובן שכך היה!

ובכן

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
הרבי שאל בהיסוס אם יסכימו...
אגב, זה אחד החלקים החזקים בסיפור הלז.

והזכרתני, שבעת שגמרו לבנות את ביהמ"ד החדש בגוש שמונים, ורצו לחנכו בראש השנה.
נכנסו העסקנים אל הרבי זצ"ל, ושחו לו שבסייעתא דשמיא, יתחילו להתפלל בראש השנה בבית המדרש החדש.
בירר הרבי: "והרה"צ רי"מ אנגלנדר, יהא בעל תוקע שם. הלא כך?"
כמובן, כמובן.
שאל הרבי: "ומי יתקע אצלינו, כאן?..."

משום מה, לא שת ליבו לכך שהכוונה היא שגם הרבי יעבור שם להתפלל, ואף לא עלה על דעתו שבלעדיו - כל ה'חגיגה' בטלה...

E. W

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
משה נפתלי אמר:
נדיב לב אמר:
7מדובר באדמו"ר מרחמיסטריווקא.
אי הכי, מאי רבותא? לגבי דוד מילתא זוטרתא היא!​
הא גופא רבותא, לפרסם שיש בימינו כה''ג, 
והחידוש היותר גדול על איש אמונו ר''א סלאנים. 

כתבו לי בפרטי שאינו עוצם את עיניו כל השבת. 

לענ"ד איש מעשה שעול הציבור עליו ומזכה את הרבים, ובחייו האישיים הוא בדרגה כזו, אינו נופל כלל מאברך כולל. 
לפי איך שהתרשמתי כאן, הוא בחייו האישיים ממש לומד בהתמדה כמו אברך כולל, אלא שבנוסף הוא גם איש מעשה מופלא ומזכה הרבים דגול... א"כ אדרבה הוא יותר מאברך כולל. 

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:

הבנתי אותך כבר באשכול ההוא לפני שעדכנת מיהו ומה טיבו של הכמעט משב"ק החסידי, ובחרתי מטעמי שלי שלא לחלק שם ולא להסביר למר שלא יטיב בעיניו, כ"ש לאחר שעדכן במי המדובר.

אמונת אומן

משתמש ותיק
לאחרונה נפל בחלקי לשוחח שיחה ארוכה בת כחצי שעה עם כ''ק אדמו''ר מלעלוב שמקום מושבו בבית שמש.

במשך כל זמן השיחה ההרגשה שקיבלתיהיתה של שני אנשים שווים שמשוחחים, עד שכמעט התפתיתי שאכן כך הוא.
מדובר באדמו''ר שמופקד על חסידות רצינית ולא קטנה, ת''ח בעל שיעור קומה.
פשוט גאונות בענווה מתוך נעימות בלתי מצויה.
גם כשעמד על דעתו בענין מסויים, זה היה מפוזיציה של 'מילה כנגד מילה' כמון חברותות בישיבה שמייצגים 2 דעות.
לא אדמו''ר ולא מעין זה.
אני מתקשה לצייר לעצמי שיחה כזו עם ר''מ בישיבה קטנה!

מ אלישע

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
מ אלישע אמר:
נדיב לב אמר:
גם לי היה קשה כך.

אם תוכל לבאר את השורה האחרונה 
חיפשתי מעט.
ולא ראיתי בכתבי סלונים, כנראה שמעתי זאת מנכד בת הרמ"ח.
מ"מ הסיפור מודפס בשיח שרפי קדש (ברסלב) ואינו תחת ידי.
(במכתבי חסידים מארץ ישראל - ברנאי מופיעה תפילה על גשמים בשנת תקמ"ה-תקמ"ו ולכאורה אינו מתאים עם ברסלב.)

לשון התפילה כמדומה הרים ידיו לשמים ואמר רבונו של עולם אני צריך גשם.

שניאור

משתמש ותיק
מ אלישע אמר:
ועוד סיפור
שפעם היה רבי ישראל דוב
אספר סיפור מופלא ששמעתיו לאחרונה.
כידוע ר' ישראל דוב לא היה במקורו מחסידי ברסלב, והוא למד בישיבת אור תורה של סלונים בטבריה, אחרי שהוא נהיה ברסלבר הוא התחיל לעשות התבודדות כל יום בבוקר, וזה גרם לו להגיע בתדירות גבוהה מאוחר לישיבה, הרה"ק ר' אברהם וויינברג שהיה מנהל הישיבה [ברבות הימים נהיה האדמו"ר הברכת אברהם מסלונים] ניגש אליו ואמר לו בכזו צורה לא תוכל להמשיך בישיבה, ר' ישראל דוב שהיה מאוד זקוק למילגה של הישיבה נלחץ ואמר לו תראה לפני ברסלב לא היה לי טעם בעבודת ה', עכשיו כשאתה מקצץ לי אתה מעמיד אותי בדילמה לא פשוטה, לבחור או טעם בעבודת ה' או אוכל לבית, ר' אברהם ראה שהוא רציני ולכן אמר לו תראה אותי שכנעת אבל היות שבישיבות הנהלה יושבים חוץ ממני עוד שני אנשים ר' משה קליערס ור' מוטל סלונים [הרמ"ח זיע"א] תראה לשכנע אחד מהם וכך יהיה רוב בעדך, אמר לו ר' ישראל דוב איתך קל לי לדבר אבל איתם? הם אנשים מבוגרים וחשובים אני לא מסוגל להתוודות בפניהם, אמר לו ר' אברהם יש לי רעיון בשבילך, בפעם הבאה שאתה רואה את ר' מוטל תראה לפגוע בו קצת, ואז בישיבת הנהלה כשהשם שלך יעלה ר' מוטל יפחד מהאיסורים של לא תטור ולא תקום, ולכן הוא ילחם בעדך בכל כוחו!

מכובדנו ר' @דוד ריזל (הפרסומאי) ור' @אברהם משה האם שמעתם פעם את הסיפור? אתם יכולים לאשר אם הוא נכון?

מ אלישע

משתמש ותיק
מסופר על רבי ישראל אודסר שבשנה אחת ביקש ממי שהכין לו את הסוכה,
שיבנה אותה עם כל דיעבד (או הלכה) שיש בפוסקים.
אחרי כן הסביר,
מי שיכנס לסוכה זו יתפלא כיצד כשרה. ויסבירו לו,
עכ"פ יהיה הרבה מה לדבר בסוכה זו בד"ת.

אמונת אומן

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:

שמעתי פעם מהרה"ג רי''ו שבעצמו הוא ר''מ בישיבה שנים רבות, שהיה חברותא בסדר עיון עם כ"ק אדמו"ר ר' ישראל מרדכי מראחמסטריווקא זצוק"ל, כמדומני שלמדו מסכת יבמות, והיו לומדים כמה חברותות יחד כדי שלא ייווצר מצב שאחד יוצא והרבי נשאר ללא חברותא, כי הרבי לעולם אינו מפסיק... והרב אברהם סלונים היה גם הוא בחברותא.

הוא אמר שהלימוד היה ברמה גבוהה כזו של רציפות ועיון, שהיה בסוף הסדר מרגיש כמו אחרי 3 כוללים...

אחרי שנה של לימוד מאומץ כזה, ערכו סיום מסכת בינם לבין עצמם, ואח"כ ישבו לתכנן איזו מסכת מתחילים למחרת...

כמובן שכך היה!
אולי החיסרון הוא בי.
הסיפור הזה בשעתו שבר אותי לאלפי רסיסים, להווכח אהבת תורה אמיתית מהי, ועד כמה רחוק אני ממוקם.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:
אמונת אומן אמר:

כמובן שכך היה!
אולי החיסרון הוא בי.
הסיפור הזה בשעתו שבר אותי לאלפי רסיסים, להווכח אהבת תורה אמיתית מהי, ועד כמה רחוק אני ממוקם.

לא ידידי החסרון הוא תלוי ועומד במי שנשאר מקשה אחת למקרא הסיפור המדהים.
תבורך על כל הסיפורים המדהימים שאתה משתף את החברים בפורום - מאוצרך הבלתי נדלה, חזק ואמץ!

חלק עליון תַחתִית