היונים בכותל המערבי

HaimL

משתמש ותיק
אכן, מחזה מפעים, שגם ראיתי בעצמי לפני כמה וכמה שנים.

אני לא אורניתולוג, וגם לא איש ידיעת הארץ. התיאוריה שלי (שמאוד קל לסתור, במידה והיא לא נכונה), היא שקיימים מרווחים, בחלק מהאבנים (אולי העליונות), שבעצם מהווים קולומבריום ליוני בר, שבאות לקנן שם. מאחר והמתפללים מפחידים אותן (אולי הן זוכרות את הימים הטובים של "תורים או בני יונה") הן מרחפות מעל, עד שהן מרגישות בטוחות למדי בשביל לשוב ולקנן בין האבנים. מעניין אם זהו ההסבר האמיתי

בשלמא

משתמש ותיק
אריק אמר:
צדיק האמת אמר:
למישהו יש הסבר מדעי לתופעת היונים החגות במעגלים סביב רחבת הכותל??
או שמא זוהי תופעה ניסית 😉
[youtube]d6f5koiHaeM[/youtube]
כתוב כאן את ההסבר
(ההסבר חסום לי)
בסרטון אני מזהה סנוניות לא יונים
כמובן חגים בכותל גם יונות סלעים

משיב דבר

משתמש ותיק
צדיק האמת אמר:
א .גם אם יש הסבר מדעי זה אינו אומר שאין לזה גם הסבר פנימי. גם למחלות יש הסבר מדעי אבל כמובן גם סיבה פנימית.
ב. מישהו יודע האם גם למעלה - בהר הבית - ישנה תופעה דומה?
אם זה קשור לקדושה מסתמא למעלה יש מליוני יונים. (וד"ל)

דניאלי

משתמש ותיק
צדיק האמת אמר:
זה קורה גם בבתי מדרשות וכדומה שהם גבוהים ויש ליונים מקום להסתובב 

עדין

משתמש ותיק
בספר הגאון החסיד על רבי שמאי גיזנזבורג (עמוד 324) דיבר בזה באופן יפה, ובסוף כתב וז"ל: המשיך וסיפר על תופעה מופלאה: בשנת תשי"ח, כשירושלים העתיקה נכבשה ולא נתנו ליהודים גישה לכותל המערבי - לא היו יונים בסביבה. עם שיבת עם ישראל למקום המקדש, בשנת תשכ"ז, חזרו גם היונים - - -. עכ"ל.

עדין

משתמש ותיק
אור עולם אמר:
איך הוא יודע?

בסוף ספר יחוס הצדיקים מהדורת תשל"ח יש את ספר שריד מקדשנו ובעמוד סב כתב וז"ל: אחד הפלאות שבכותל המערבי הוא שזה זמן עשרים שנה אומרים הערבים הגרים על יד הכותל המערבי שלא היו יונים בכותל המערבי כל העשרים שנה ומיום שבאו היהודים להתפלל שמה חזרו היונים אל הכותל המערבי. אפשר לתרץ וכו'. עכ"ל. עיין שם הסברו.
אולי כך גם הוא ידע על ידי "הערבים הגרים על יד הכותל". ואם לא, נחזור לתירוץ הקודם של המצלמות.
ובקובץ מריח ניחוח (בא, התשע"ה גליון מס' 225, עמוד 10) מביא בשם הרב סלמן מוצפי שכמה שבועות טרם המלחמה פגש אותו ערבי ואמר לו שהיהודים בקרוב יחזרו להתפלל בכותל המערבי וכששאלו מנין יודע ענה לו הערבי שבשבועות האחרונים מגיעות להקות גדולות של יונים אל הכותל המערבי דבר שלא היה מצוי. ע"כ.

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
צדיק האמת אמר:
יש בפתח תקוה ככר שיש בו הרבה יותר יונים בכל יום.

נפתולי

משתמש ותיק
אני מציע לכל מי שמבטל במחי יד את התופעה כתופעה ניסית
שיתבונן האם הוא לא מאמין שזה נס משום שהוא לא מאמין שהקב"ה יכול לעשות כזה נס
או שבאופן אובייקטיבי הגיע למסקנה שכאן זה לא נס...
את התשובה שכל אחד ישאיר לעצמו וד"ל

רוצה להתעלות

משתמש ותיק
עדין אמר:
בספר הגאון החסיד על רבי שמאי גיזנזבורג (עמוד 324) דיבר בזה באופן יפה, ובסוף כתב וז"ל: המשיך וסיפר על תופעה מופלאה: בשנת תשי"ח, כשירושלים העתיקה נכבשה ולא נתנו ליהודים גישה לכותל המערבי - לא היו יונים בסביבה. עם שיבת עם ישראל למקום המקדש, בשנת תשכ"ז, חזרו גם היונים - - -. עכ"ל.

לכאורה הסיבה פשוטה -
יונים אוהבים מרחבים גדולים, וכשהיה הכותל ביד הערבים, הם גרו שם ולא היה רחבה כמעט, [וכמו עד היום שהמשך הכותל לצד צפון משמש כקירות לבית המוסלמים שגרים שם, ואגב - שם יש יונים?] אך לאחר שעבר ליד היהודים והכשירו את הרחבה הגדולה, שוב מצאו היונים מקום כלבבם...

קדמא ואזלא

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
זו תופעה ניסית גמורה,
שמתרחשת בכותל וליד ביתם של צדיקים גמורים
למשל, ליד הבית שלי.
אולי זה שייך לאשכול מילתא דבדיחותא, אבל מספרים על הגרב''מ אזרחי שנתלכלך פעם כובעו ע''י ציפור שחלף מעליו, ואמר הגרב''מ: אצל יונתן בן עוזיאל כתוב שכל עוף הפורח מעליו נשרף, אצלי הוא אמנם לא נשרף, אבל נלחץ כהוגן..

דניאלי

משתמש ותיק
נפתולי אמר:
אני מציע לכל מי שמבטל במחי יד את התופעה כתופעה ניסית
שיתבונן האם הוא לא מאמין שזה נס משום שהוא לא מאמין שהקב"ה יכול לעשות כזה נס
או שבאופן אובייקטיבי הגיע למסקנה שכאן זה לא נס...
את התשובה שכל אחד ישאיר לעצמו וד"ל
פה ספציפית אתה לא צודק, צריך ללמוד שלא לעשות מכל דבר סיפור...

עדין

משתמש ותיק
רוצה להתעלות אמר:
עדין אמר:

לכאורה הסיבה פשוטה -
יונים אוהבים מרחבים גדולים, וכשהיה הכותל ביד הערבים, הם גרו שם ולא היה רחבה כמעט, [וכמו עד היום שהמשך הכותל לצד צפון משמש כקירות לבית המוסלמים שגרים שם, ואגב - שם יש יונים?] אך לאחר שעבר ליד היהודים והכשירו את הרחבה הגדולה, שוב מצאו היונים מקום כלבבם...
לפי איך שסופר בשם רב סלמן מוצפי לעיל שכמה שבועות קודם שחזרו היהודים כבר חזרו היונים. לא חל טעם זה.

ואראה בחזון

משתמש רגיל
שמעתי לפני כמה שנים שיחה בין כמה מרוקאים ישישים ושם הם אמרו שבמקום שיש קדושה תמצא יונים ובמקומות שיש טומאה אתה תמצא עורבים מאז אני מסתכל על זה וזה ממש נכון

ואראה בחזון אמר:
שמעתי לפני כמה שנים שיחה בין כמה מרוקאים ישישים ושם הם אמרו שבמקום שיש קדושה תמצא יונים ובמקומות שיש טומאה אתה תמצא עורבים מאז אני מסתכל על זה וזה ממש נכון
מעניין מאוד, כי ברחבה של הותיקן זה אחד מהמקומות שיש הכי הרבה יונים, ומפורסם מאוד.

תודרוס אבוזגלו

משתמש רגיל
אני חושב שהסיבה שקשה לחלק מהאנשים להאמין שזה נס לא בגלל שהם לא מאמינים שיש ניסים אלא שיש ניסים גלויים בימנו שזה דור של הסתרה
אבל כמדוני שבכותל שנאמר עליו לא זזה שכינה מעולם יכול להיות גם בימנו נסים גלויים –- וכדי שזה לא יהיה נס גלוי ממש אז מי שירצה עדיין יכול למצוא לזה כל מיני הסברים דחוקים
פינחס רוזנצוויג אמר:
מעניין מאוד, כי ברחבה של הותיקן זה אחד מהמקומות שיש הכי הרבה יונים, ומפורסם מאוד.
אף אחד לא אמר שאין יונים במקומות של טומאה אלא מה שכיח יותר [וגם אני נתקלתי בתופעה זו אם כי כי לא באופן חד משמעי אבל די נראה לעין.
[ואגב האם מאכילים שם את היונים? או שסתם כך יש להם הרבה פירורים שם ? אם כן זה מאד מובן למה יש שם כל כך הרבה אבל איני יודע מה המציאות].

משנת הריף

משתמש ותיק
מישהו יודע מה זה אומר אם הגיע לחצר ביתי באותו יום גם חתולה לבנה וגם יונה לבנה?

אדם שחושב-חשוב

משתמש ותיק
או שמא זוהי תופעה ניסית 😉
אם כבר להיפך, דהרי כתוב שבזמן בית המקדש הראשון לא היו יונים פורחים מעל ההיכל, ומשו''ה לא היו נצרכים למשולשים מעל ההיכל, משא''כ בזמן בהמ''ק השני שכן היו נצרכים לדבר זה משום חטאיהם.
ואולי יש לחלק .
[ואולי הדבר קשור לעניין היותה של כנסת ישראל משולה ליונה.]

אליעזר_טויק

משתמש רגיל
כמדומני שגם במרפסת שליד בית הכנסת במרכז רפואי שערי צדק יש יונים.
פעם שמעתי שזה בבחינת "שכינה מעל מראשותיו של חולה".

נופך

משתמש ותיק
אם כבר להיפך, דהרי כתוב שבזמן בית המקדש הראשון לא היו יונים פורחים מעל ההיכל, ומשו''ה לא היו נצרכים למשולשים מעל ההיכל, משא''כ בזמן בהמ''ק השני שכן היו נצרכים לדבר זה משום חטאיהם.
ואולי יש לחלק .
[ואולי הדבר קשור לעניין היותה של כנסת ישראל משולה ליונה.]
כליא עורב, ומשמע שבבית שני היו צריכים לגרש עורבים, ולאומרים שהם במקומות היפך הקדושה צ"ב.

חלק עליון תַחתִית