האם יש סיכוי שיהיה אחדות בכלל ישראל?

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
חככתי אם ראוי לכתוב זאת, אבל האמת אהובה מכל ובחרתי לכתוב בכנות ובעדינות, קשה לי להאמין לסיפור שנכתב כקונטרה!
ובאופן טבעי בא להגן על שם הטוב של חסידותו או המסתעף ממנה. והניסוח שבחרת בפרט התזמון, מעיד כאלף עדים.
אם כב' ימצא בין 4000 הודעותי, אחת כזו שאפשר להכחישה או להזימה, אזי היה מקום להשערה כזו.
מעולם לא כתבתי פרט שסוטה מן האמת, אא"כ מדובר במה שנדרש כדי למנוע חשיפה.

אינני חסיד בעלזא, ותמיד הרגשתי שם כאורח שצריך להלך על קצות האצבעות וכך אף התנהגתי.

התפללתי שם על תקן זה שנים רבות,
מעולם לא נתקלתי בהנהגה של שנאה מגזרית כזו או אחרת, ויש שם עשרות רבות של מתפללים מבני כל העדות, שמרשים לעצמם להרגיש יותר מידי בבית... 

כן נתקלתי בהקפדות המיוחדות להם, כולל הלכתיות,
ויש מביניהם שמתייחסים להפרתם בקפדנות יתירה, וכאלו יש באופן טבעי בכל ציבור.

כמדומני שסיפור זה כבר נכתב על ידי בפורום, ואני חלש מאד באיתור מידע בפורום ובכל הענין הטכני.

אמונת אומן

משתמש ותיק
הכהן אמר:
אבי חי אמר:
האם זה נכון, או שיש חסידויות/שטיבלאך שזה לא מעניין אף אחד איך אני לבוש?
ראיתי פעם אדמו"ר בוגר ישיבה ליטאית, יושב בבימ"ד שלו ולומד בלי חליפה!
במקרה הזה מדובר באדמו"ר ליטאי, לא רק בוגר ישיבה ליטאית. 
אבל בהחלט ייתכן כזאת גם אצל אדמו"ר אורגינל. 

יודעני באדמו"ר חשוב שקיבל קוויטלעך לפרקים בדרך עראי ללא חליפה. 

נדיב לב

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:
חככתי אם ראוי לכתוב זאת, אבל האמת אהובה מכל ובחרתי לכתוב בכנות ובעדינות, קשה לי להאמין לסיפור שנכתב כקונטרה!
ובאופן טבעי בא להגן על שם הטוב של חסידותו או המסתעף ממנה. והניסוח שבחרת בפרט התזמון, מעיד כאלף עדים.
אם כב' ימצא בין 4000 הודעותי, אחת כזו שאפשר להכחישה או להזימה, אזי היה מקום להשערה כזו.

אינני חסיד בעלזא, ותמיד הרגשתי שם כאורח שצריך להלך על קצות האצבעות וכך אף התנהגתי.

מעולם לא נתקלתי בהנהגה של שנאה מגזרית כזו או אחרת.

כמדומני שסיפור זה כבר נכתב על ידי בפורום, ואני חלש מאד באיתור מידע בפורום ובכל הענין הטכני.

טוב מקבל ומתנצל על אף שלולא הודעת הבהרה זו היה קשה לי להאמין שאינו אלא כמשל.
מי שקרא את הודעתי כמו גם ידידי, מבין שלא באתי ממקם מתריס חלילה. ושקלתי בעצמי כמה וכמה פעמים אם ראוי לעלות פקפוק על מעשה שיצא מפי מר שמוחזק לדובר אמת וישר דרך. וישר כח שהגיב לנקודה זו בצורה מושכלת ונעימה, והבין כנראה את הסיטאוציה שנכתבה תגובתי.
בכו"א כפי שכבר הבהרתי מה שחרה אפי:) זה כל ההלוך ילך באשכול, צד אחד מסנגר והשני מקטרג והשלישי מתבלבל ושואל מה קורה כאן? מה הקשר בין הדיון באשכול לסיפורי הקטגוריא כמו הסנגוריא. למה לחטאות וללכת סחור סחור במקום לדון בליבת הפצע שפעור בכלל ישראל, בלי לטשטש במעשים חיובים או שלילים כאחת.

אמונת אומן

משתמש ותיק
ואם כבר פתחתי בשבחם,
אוסיף כאן סיפור נוסף שלא ישכח ממני למרות השנים הרבות שחלפו.
עמדתי והנחתי תפילין במקומי הקבוע פחות או יותר.

ניגש אלי יהודי ת"ח, מראשי ההנהלה של מוסדות בעלזא, הרב י. ג. שליט"א, ואומר לי בערך בלשון הזו:

''תסלח לי שאני מתערב, אבל שמתי לב שאתה מניח את השל - יד באופן שונה מרוב האנשים, אין לי מושג אולי עפ"י הלכה ככה יותר נכון, אבל זה אחרת ממה שכולם עושים, אולי כדאי לך לברר את הענין''...

מה אומר לכם,
יצאתי עם תמיהה רבה על מאמר הגמרא 'תמהני אם יש מי שיודע להוכיח'!

אמונת אומן

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:

מי שקרא את הודעתי כמו גם ידידי, מבין שלא באתי ממקם מתריס חלילה. ושקלתי בעצמי כמה וכמה פעמים אם ראוי לעלות פקפוק על מעשה שיצא מפי מר שמוחזק לדובר אמת וישר דרך. וישר כח שהגיב לנקודה זו בצורה מושכלת ונעימה, והבין כנראה את הסיטאוציה שנכתבה תגובתי.
בכו"א כפי שכבר הבהרתי מה שחרה אפי:) זה כל ההלוך ילך באשכול, צד אחד מסנגר והשני מקטרג והשלישי מתבלבל ושואל מה קורה כאן? מה הקשר בין הדיון באשכול לסיפורי הקטגוריא כמו הסנגוריא. למה לחטאות וללכת סחור סחור במקום לדון בליבת הפצע שפעור בכלל ישראל, בלי לטשטש במעשים חיובים או שלילים כאחת.
התנצלותך מקובלת. 

ייתכן שהגיל הוא ההבדל! 
אני פשוט זוכר ציבור חרדי עם הרבה הרבה יותר שנאת חינם, עם הרבה יותר דיבורים בתפילות ולה''ר, ולמה להאריך יותר. 

נדיב לב

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
נדיב לב אמר:
אמונת אומן אמר:

התנצלותך מקובלת. 

ייתכן שהגיל הוא ההבדל! 
אני פשוט זוכר ציבור חרדי עם הרבה הרבה יותר שנאת חינם, עם הרבה יותר דיבורים בתפילות ולה''ר, ולמה להאריך יותר. 

תודה. העיקר שתקובל ברסון...:)
אני לא חושב שפער הגיל כאן קובע [בא נאמר שכבר יותר משלושה פעמים החלפתי ריהוט מהחתונה, ואני לא פדנט...:)] אם לא שבגיל מתקדם שוכחים דבר או שניים..:) כמו הפער בין המציאות נכוחה למשאלת לב, והלוואי שתתגשם.

ידידי הרבנים @שמעיה @אמונת אומן @יהודה יעקבזון,

כמי שמכיר מקרוב את ביהמד"ר בעלזא ומתארח בו לא אחת, אני חש צורך מובהק להצטרף לדבריכם בענין טוב העין המופלא של קהילה זו, שמקבלת בספר פנים יפות של ממש את כל באיה, בבית מדרש שמרחיב דעתו של אדם, ממוזג בכל עת ושעה, שתיה חמה וקרה, וכו'.
רק לסבר את האוזן, אלו הקובעים שם את מקום תלמודם ומטבע הדברים נקבע להם מקום כלשהו למקום ישיבתם הקבוע, בעלזער חסיד (!) שיתיישב שם לפי תומו ויווכח שהוא יושב במקום קבוע של אותו פרעמדער לכאורה, לרוב יפנה לו את מקומו בהתנצלות <אני כותב דברים שאני מכיר וראיתי לא פעם ולא פעמיים>. גם בימים שהבעלזערס קובעים שם את תלמודם בייחוד, כשלשת ימי הגבלה וכיו"ב, משיירים תמיד מקומות ל'אורחים', ועוד ועוד.

ונכון, יש להם את הסגנון שהם כן מעונינים שישרור בביהמד"ר, לימוד עם מעיל עליון, מחשבים עם מדבקה של אישור מטעמם, וכי זו לא זכותם? הגם לכבוש את המלכה עמי בבית? ואוסיף לומר, שהדרישה למדבקה על המחשב לא תופנה לאדם שנקלע לשם באורח חד פעמי אלא רק לקבועים, וגם זה בהצנע ובדרך אגב, בדרך כלל כשהלומד הדיגיטלי מפסיק ממשנתו וקם ממקומו וכיו"ב, וגם הדרישה לחליפה לרוב באה בניחותא (למעט מכמה בודדים באים בשנים...). ואגב, לדעתי לליטאים דשם חורה עוד יותר על חסרי הרגישות שאינם ערים לכגון דא.

קשה לי להאריך בדברים שכל מי שמכיר מקרוב יודע שאין בהם כל חידוש, ושהתחושה שהם מעניקים היא שביהמד"ר דידהו הוא כמעט 'בית מדרש אזורי' שגם הרבה חסידי בעלזא נמצאים בו בין עוד רבים אחרים, וכל זה בלי לתבוע ולדרוש מאום ובתחושה של לכתחילה ממש, אבל משראיתי שנכתבו דברים בסגנון שונה, לא החרשתי.

אמונת אומן

משתמש ותיק
יושב בשבת תחכמוני אמר:

כמי שמכיר מקרוב את ביהמד"ר בעלזא ומתארח בו לא אחת, אני חש צורך מובהק להצטרף לדבריכם בענין טוב העין המופלא של קהילה זו, שמקבלת בספר פנים יפות של ממש את כל באיה, בבית מדרש שמרחיב דעתו של אדם, ממוזג בכל עת ושעה, שתיה חמה וקרה, וכו'.
רק לסבר את האוזן, אלו הקובעים שם את מקום תלמודם ומטבע הדברים נקבע להם מקום כלשהו למקום ישיבתם הקבוע, בעלזער חסיד (!) שיתיישב שם לפי תומו ויווכח שהוא יושב במקום קבוע של אותו פרעמדער לכאורה, לרוב יפנה לו את מקומו בהתנצלות <אני כותב דברים שאני מכיר וראיתי לא פעם ולא פעמיים>. גם בימים שהבעלזערס קובעים שם את תלמודם בייחוד, כשלשת ימי הגבלה וכיו"ב, משיירים תמיד מקומות ל'אורחים', ועוד ועוד.

ונכון, יש להם את הסגנון שהם כן מעונינים שישרור בביהמד"ר, לימוד עם מעיל עליון, מחשבים עם מדבקה של אישור מטעמם, וכי זו לא זכותם? הגם לכבוש את המלכה עמי בבית? ואוסיף לומר, שהדרישה למדבקה על המחשב לא תופנה לאדם שנקלע לשם באורח חד פעמי אלא רק לקבועים, וגם זה בהצנע ובדרך אגב, בדרך כלל כשהלומד הדיגיטלי מפסיק ממשנתו וקם ממקומו וכיו"ב, וגם הדרישה לחליפה לרוב באה בניחותא (למעט מכמה בודדים באים בשנים...). ואגב, לדעתי לליטאים דשם חורה עוד יותר על חסרי הרגישות שאינם ערים לכגון דא.

קשה לי להאריך בדברים שכל מי שמכיר מקרוב יודע שאין בהם כל חידוש, ושהתחושה שהם מעניקים היא שביהמד"ר דידהו הוא כמעט 'בית מדרש אזורי' שגם הרבה חסידי בעלזא נמצאים בו בין עוד רבים אחרים, וכל זה בלי לתבוע ולדרוש מאום ובתחושה של לכתחילה ממש, אבל משראיתי שנכתבו דברים בסגנון שונה, לא החרשתי.
ויצויין שכל הדברים הנכונים הללו הם בגדר מרפסין איגרא למי שזוכר את בעלזא שלפני ארבעים שנה, היפוך מגמה מהקצה אל הקצה שהנהיג האדמו"ר מבעלזא שליט"א, 
וזה מצטרף היטב אל נושא האשכול. 

נדיב לב

משתמש ותיק
יושב בשבת תחכמוני אמר:

כמי שמכיר מקרוב את ביהמד"ר בעלזא ומתארח בו לא אחת, אני חש צורך מובהק להצטרף לדבריכם בענין טוב העין המופלא של קהילה זו,

מצטרף לנ"ל. מכיר את הבנין על אוצר ספריו מגיל אפס! [קרי לפני עשרים ושתיים שנה כמדומני] מכיר את האנשים הנפלאים מגיל אפס. וחותם על כל מילה כשכן וכיהודי שביקר שם פעמים אין ספור.

אמונת אומן אמר:
ויצויין שכל הדברים הנכונים הללו הם בגדר מרפסין איגרא למי שזוכר את בעלזא שלפני ארבעים שנה, היפוך מגמה מהקצה אל הקצה שהנהיג האדמו"ר מבעלזא שליט"א,
זה אני כבר לא זוכר, (אינו בתורת לזכור..), אבל בהחלט בולט שם שזה ענין של 'חינוך' ו'קו', ואכן, חינוך, בפרט עם דוגמא אישית - מחלחל לאופי.

סתם, נזכרתי בעוד דבר מענין, על אף שהיושבים שם כל השנה 24/7 לא נדרשים לכל השתתפות שהיא בהחזקת המקום, (למעט המודעה שתלויה שם זה שנות נצח וקוראת לכל הבאים 'לתרום בעין יפה' להוצאות החלב והשתיה), אחת בשנה גבאי אוצה"ס דשם פונה לכל הלומדים (גם לבלזאים עצמם, אלא שגם לכל הלומדים הקבועים) ומבקש תרומה כלשהי עבור שכלול האוצר, ואמנם - אף בקשה צנועה זו באה בשפה רפה, וכשיש כאלו שלא מנצלים את ההזדמנות להשיב טובה פעם ב.., לא תראה כל סימן תרעומת שהוא. פלא.

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
וזה מצטרף היטב אל נושא האשכול. 

הערה משמעותית.
וזה מצטרף לנושא האשכול "עם כמה משמעויות". יש לי רצון להרחיב עליהם, אך הזמן לא נותן לי כעת, אי"ה בהזדמנות.
בכל אופן, תודה על כך שהערת את תשומת לבי לזה.

נדיב לב

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:

מסתבר שפער הגישות תלוי בפער שנפער בין אחיהם הק..., האם לזו ירמז מר.

ובכן

משתמש ותיק
HaimL אמר:
אמונת אומן אמר:
כקונטרה לסיפור של הרב @HaimL התפללתי יום אחד בבעלזא, ונכנס מישהו שהיה חיוב למנין, אך עפ"י תקנות ביהמ"ד לא היה רשאי לעמוד לפני התיבה.

ברגע כמימרא התארגן עבורו מנין בחצר!
ולאו מילתא זוטרתא היא, שחרית שלמה בחצר,לעזרת אדם בלתי מוכר.
הנה. עכשיו נתברר למפרע שאני צדקתי, למרבה הצער.
כי מדוע לגיסי לא התארגן מניין ברגע כמימרא? אין זאת אלא משום ש...
HaimL אמר:
אמונת אומן אמר:
גברא א גברא קרמית? 
כל מה שבאתי לומר כאן, הוא שאני מאמין שהוא חווה אפלייה מגזרית. אם עד לסיפור שלך היה לי ספק שקול, בא הסיפור שלך והצמיח רגליים לדבר...

מחפש ותר אחרי הרציונל שהינך מפגין בדרך כלל. בינתיים לא מצליח, אולי תעזור לי.

נכנס אדם יקר לישיבה, מבקש להוציא בחורים מן הסדר למטרת קידוש השם, והמשגיח לא נענה לו. אין מבטלים ת"ת וכו'.
בלי להכנס לגוף טעונו של המשגיח הקטן שליט"א, אתה הבחנת שמעבר לטיעון יש אפליה מגזרית, תוכ"ד הרגשה שאם יהודי משלהם היה מבקש זאת, היה המ"ק מסכים.
הרגשה, זה דבר נחמד. או שכן או שלא. ובפרט שאין באמת שום דרך להוכיח ספציפית על המשגיח ההוא מה היו כוונותיו [לבד מהסברא שרוב מק"קים אכזריים...].
בא @אמונת אומן להוכיח צדקת בני בעלז, והראה שבמקרה ממש כזה, רק לא בישיבה אלא בביהמ"ד שלהם - שנפל הטיעון של 'אין מבטלין' כו', היתה הסכמת בני אדם להתפלל בחוץ, למען לא יחסר לאורח צרכו, ומאידך לא תפול מתקנות ביהמ"ד צרור ארצה.
הרי, שלא אפליה מגזרית יש כאן, אלא טיעון לגופו של ענין. ישיבה כאן, תקרא לזה 'ישיבת אור אלחנן', ישיבה!

mmh

משתמש ותיק
אוקי. אז בבעלז ובפרט בבימ"ד הגדול - הכל בסדר!
אז זהו, אפשר שתהיה אחדות?
או שפשוט נהיה כולנו בעלז?

סליחה על הציניות,
אבל לרגע חשבתי שהנושא שלנו הוא 'החינוך של בעלז',
וטרחו פה כמה (שאינם נמנים על חסידות חשובה זו (: כמובן...),
לעדכן ולשתף אותנו כמה שהכל וורוד זורח ונפלא שם.

אבל מורי ורבותי,
זו אינה התמונה השלימה.

אולי לרגע, תנו לבכם לתוצאות, לאיך נראית אחדות, 
ציירו לכם בדמיון, תארו אוטופיה...
איך זה יראה כשתהיה אחדות?

ועל הדרך נסכים לדרוך על כמה מהיבלות של עצמינו,
קבלה למוסדות...
שידוכים...

טוב, די.

נדיב לב

משתמש ותיק
mmh אמר:
או שפשוט נהיה כולנו בעלז?

ועל הדרך נסכים לדרוך על כמה מהיבלות של עצמינו,
קבלה למוסדות...
שידוכים...

טוב, די.

הצטרפתי שם ואצטרף גם כאן, ואינו סתירה כפי שנכתב כאן בהודעה צרופה.. טוב די עם הקישורים...:)

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
ובכן אמר:

אני לא מתכוון דווקא להרב חיימל,
אך כשיש 'פגיעה' אל תחפש ותתור אחרי הרציונל.
גיסו היקר נפגע מהיחס שקיבל, גם אם ב'ישיבה' אחרת של בעלזא המשגיח הסכים להוציא מנין באמצע הסדר, זה לא יתן מנוח לפגיעתו.

ובכן

משתמש ותיק
יהודה יעקבזון אמר:
גיסו היקר נפגע מהיחס שקיבל, גם אם ב'ישיבה' אחרת של בעלזא המשגיח הסכים להוציא מנין באמצע הסדר, זה לא יתן מנוח לפגיעתו.
גם אם אתה צודק
יש לי רתיעה להשכיב אדם על ספת הפסיכולוג - בלי לשאול לדעתו על כך.

[מה שנשאר, הוא להסביר מבחינה פסיכולוגית את הרתיעה שלי... :)]

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
ובכן אמר:
יהודה יעקבזון אמר:
גם אם אתה צודק
יש לי רתיעה להשכיב אדם על ספת הפסיכולוג - בלי לשאול לדעתו על כך.

[מה שנשאר, הוא להסביר מבחינה פסיכולוגית את הרתיעה שלי... :)]
אני כעת נרתע מעצמי, אם זה מה שעשיתי...

mmh אמר:
לדעתי העניה, וכבר כתבתיה לעיל, המושג 'אחדות' הוא עמוק יותר מהתיאור המלבב הנ"ל, וצובט יותר את הנפש עד דכדוכה, ואינו פוגע כהוא זה בייחודיות של כל שבט ושבט וכל מהלך ומהלך, ואדרבה - הוא בא מכך שכל מהלך שלם וממוצה בדרכו שלו וכך יש בידו לספק במלואו את הפן שלו ומתוך כולם נוצרת האחדות והשלמות המיוחלת, (וכמובן ששימור הייחודיות של כל שבט וזרם עלול לפעמים להאכף גם ביד קשה, והתורה לא נרתעת בכלל מהפעלת יד קשה במקום הצורך, כידוע, וזה לא סותר ל'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום', ואפי' בענין שידוכים כבר מצינו בתורה תקדים בבנות צלפחד בדור נוחלי הארץ...)

ומכל מקום, בהחלט לפי דרגתנו אנו יש מקום להעלות על נס מקומות שמפנימים 'למעשה' <ולו יהי בתחומים מוגדרים> את התפיסה שכל ישראל הם גוף אחד עם איברים מחולקים, וחשוב להדגיש (וזה אולי העיקר הרלוונטי באמת לאשכול) - שלא מתוך טשטוש זהותם הפרטית הם, וזאת במקום שנקל לחוש בו קושי בענין דק זה.

ישתבח שמו לעד

משתמש ותיק
בלי קשר לכל האמור לעיל,
יתכן שמה שאנחנו צריכים לשים עינינו הוא כך:
כשהתחילו הפלג הירושלמי בתכניתם, אמר המשגיח הגר"ד סגל שליט"א למה אי אפשר שתהיה מחלוקת בדיוק כמו שאמרה בת קול "ישמעאל בני אומר כך, והוא אומר כך וכו'",
למה כל מחלוקת צריכה להפוך לחרמות ונידויים וכו',
יתכן שההבדל הגדול בין הדור הזה לדורות הקודמים, הוא שאז ידעו להפריד בין דעות לבין אנשים, והיום "הכל אישי"....
מחלוקות תמיד היו וכנראה שעוד יהיו, אבל ביום שבו נדע כולנו לעשות את ההבחנה הנכונה, הרבה דברים ישתנו לטובה, וזה תלוי רק בנו,
כי כשלא יהיה גיבוי מהשטח לעוד מלחמות, בסופו של דבר הם גם ימעטו אצל החלונות הגבוהים!!!

לבי במערב

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
אמונת אומן אמר:
במציאות אפשר להווכח בנקל כי עפ"י רוב, גדולי ישראל האמיתיים התייחסו בכבוד רב לבעלי שיטה שונה, פרט למקרים קיצוניים ביותר שנכנסו בחשש אפיקורסות וכדומה. 
בבית הכנסת בו אני מתפלל, אסור להתפלל לפני התיבה מי שמגלח זקנו, אבל אם יגיע אדם כזה שהוא חיוב, יסייעו לו לארגן מנין בחוץ. 

אמונת אומן

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
אמונת אומן אמר:
אמונת אומן אמר:
במציאות אפשר להווכח בנקל כי עפ"י רוב, גדולי ישראל האמיתיים התייחסו בכבוד רב לבעלי שיטה שונה, פרט למקרים קיצוניים ביותר שנכנסו בחשש אפיקורסות וכדומה. 
בבית הכנסת בו אני מתפלל, אסור להתפלל לפני התיבה מי שמגלח זקנו, אבל אם יגיע אדם כזה שהוא חיוב, יסייעו לו לארגן מנין בחוץ. 
אתה גאון... 

אמונת אומן

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
לבי במערב אמר:
אמונת אומן אמר:
אמונת אומן אמר:
אתה גאון... 
לתשומת הלב של הרב @נדיב לב 

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
לבי במערב אמר:
אמונת אומן אמר:
אמונת אומן אמר:
אתה גאון... 

צדיקים מלאכתם נעשית ע"י אחרים...

ישתבח שמו לעד

משתמש ותיק
mmh אמר:
כבר אמר מי שאמר: "הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל",
ובאותה מידה, להבדיל וכו', בשם העיקרון מותר לעשות כל דבר בזוי ואסור.

ותמיד תהיה למוחה תשובה מוכנה: אצלינו זה עקרוני!
ברוח הזמן א"א שלא לקחת את המשפט הזה למי שיושב היום בלשכת ראה"מ ומפמפם כל הזמן עד כמה הוא פטריוט...
וכל מילה נוספת, מיותרת!!

אבי חי אמר:
אמונת אומן אמר:
אם מדובר בבעלזא, יש שם שלט ברור ומאיר עינים בכל שטיבל.
ובדרך כלל מעירים בדרך כבוד.
ומי שמתארח אצל אחרים אמור להיות רגיש וערני לכללי המקום ולא ולהמתין שיבואו להעיר לו.
ומי שמרגיש בבית, זו חלק מהבעיה שלו.
אכן. פשוט כך.

אם כבר, אשאל את ידידי החסידים:

מנהגי (בל"נ) כשאני לומד בביכנ"ס חסידי, איזה שיהיה, ללמוד עם חליפה, כי הבנתי שכך המארחים היו רוצים לראות אותי.
(חוץ ממקומות מסוימים שבפועל רוב הלומדים שם לומדים בלי חליפה)

האם זה נכון, או שיש חסידויות/שטיבלאך שזה לא מעניין אף אחד איך אני לבוש?
המנהג אצלנו ללבוש כל היום חליפה סגורה, אם כי אפשר להקל ולהסתפק בחלאט (מעין חליפה שחורה מבד דק כמו חולצה).

אבל בבית מדרשנו יושבים כמה ליטאים ללא חליפה. חלק בקביעות וחלק מדי פעם.
ההיכרות שלי עצמי עם הספרים הקדושים החלה (בין השאר, לפני שנים) מלימוד באותו בית מדרש, מחמת היותו נוח ללימוד עצמי שקט.

האמת שההרגל נותר, ועד היום אני כמעט לא מסוגל ללבוש חליפה כל הזמן, בפרט בימי הקיץ שחם לי ואני מזיע. אז כל החסידים לומדים עם, ואני בלי. איש לא מעיר לי, ב"ה.

פעם אחת באו חבורת בחורים חבדניקים (משיחיסטים, עם הדגל הקטן) לבית מדרשנו, והחלו לנהוג במנהגים היותר קיצוניים. לומר ביחד יחי אדוננו בקול בכמה מקומות בתפילה, וכד'.
אנשים הסתכלו עליהם מוזר, וכבשו חיוכים נבוכים. אבל איש לא אמר להם מילה.

HaimL

משתמש ותיק
ובכן אמר:
אתה יודע, לא בטוח אם במקרה זה הבעיה נמצאת בצד שלי... 🙂

עכ"פ, אני שוב אומר. אפשר לדון האם הצדק היה איתם, אבל אני בכלל לא נכנס לזה - אני מראש מניח שכן הוא.

בהכירי את גיסי, אני בטוח שהוא עדיין היה מתפלא על האנשים "המוזרים" האלה, שלא מוכנים להשלים מניין 5 דקות. אבל טיבם של בני אדם שהם מעריכים כנות ומאור פנים. אם המשגיח היה לוחץ את ידו, ומסביר לו,

שגם אם יתפוצץ העולם - אף בחור לא ייצא לפני תום הסדר, ולא יעזור גם ראש המועצה לבטחון לאומי. תנסה בבית כנסת פלוני, או בבית מדרש אלמוני. אולי אתה רוצה איזה כוס קפה? מעדיף תה צמחים? בבקשה...

אני די משוכנע שהוא לא היה קובל ש"הם יצאו איתי לא בסדר"...

תלמיד חכמים

משתמש רגיל
לא קראתי בעיון את כל הפורום עד עכשיו
אבל, ההנחה שבהודעה הראשונה לדעתי נובעת מגישה לא מדוייקת
אנשים נוטים לחשוב שמשיח לא מגיע בגלל 'בעיות הדור' מה שנקרא באידיש וועלט פרובלעמן..
ובאמת, היא שאין תפקיד האיש הפשוט לפטור את בעיות הדור
והראיה הכי פשוטה לכך היא שאין זה ביכולתו
והקב"ה לא מבקש מהאדם דבר שאינו ביכולתו (אין הקב"ה בא בטרוניא עם בריותיו, לפום גמלא שיכנא)
ולכן היצר הרע שרואה שהאדם מתעורר לקרב את ביאת המשיח משתדל להטעות אותו שלקרב את ביאתו זהו על ידי תיקון בעיות הדור וכך להסיח את דעתו מהתפקיד העיקרי שלו.

תלמיד חכמים

משתמש רגיל
האמת היא כפי שנפסק ברמב"ם בהלכות תשובה 
לְפִיכָךְ צָרִיךְ כָּל אָדָם שֶׁיִּרְאֶה עַצְמוֹ כָּל הַשָּׁנָה כֻּלָּהּ כְּאִלּוּ חֶצְיוֹ זַכַּאי וְחֶצְיוֹ חַיָּב. וְכֵן כָּל הָעוֹלָם חֶצְיוֹ זַכַּאי וְחֶצְיוֹ חַיָּב. חָטָא חֵטְא אֶחָד הֲרֵי הִכְרִיעַ אֶת עַצְמוֹ וְאֶת כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ לְכַף חוֹבָה וְגָרַם לוֹ הַשְׁחָתָה. עָשָׂה מִצְוָה אַחַת הֲרֵי הִכְרִיעַ אֶת עַצְמוֹ וְאֶת כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ לְכַף זְכוּת וְגָרַם לוֹ וְלָהֶם תְּשׁוּעָה וְהַצָּלָה שֶׁנֶּאֱמַר (משלי י כה) "וְצַדִּיק יְסוֹד עוֹלָם" זֶה שֶׁצָּדַק הִכְרִיעַ אֶת כָּל הָעוֹלָם לִזְכוּת ..
כלומר שמשיח יגיע על ידי מצווה אחת שיעשה מישהו אחד ולא על ידי מהלכים עולמיים..

תלמיד חכמים

משתמש רגיל
הגישה שמשיח יגיע כל ידי מהלכים טבעיים היתה השיטה של המזרחי ונראה שאם מישהו עדיין חושב שמשיח יגיע על ידי מהלכים טבעיים, יצטרך לחכות רח"ל עוד כמה וכמה יובלות..

חלק עליון תַחתִית