כשרות קוקה קולה ממפעלים ברחבי העולם, ובכשרות מחזיקי הדת (אשכול מאוחד)

פרי הארץ

משתמש ותיק
עמק יזרעאל אמר:
רכיבים נראה לי שאין וויכוח כי אם אני לא טועה חייבים חוקית לפרסם איזה רכיבים
די לומר חומרי טעם וריח, לא צריך לפרט איזה חומרים.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
עפר ואפר אמר:
יהודי אמר:

צריך להתרגל לשתות ספרייט...

דרך אגב, מעניין מה לגבי סעווען-אפ (כמו ספרייט רק מחברת טמפו [החברה של פפסי קולה]).
בארה"ק זה עד"ח אבל השאלה מה לגביו בחו"ל. פעם באיזו טיסה ישבתי ליד איזשהו מומחה כשרות חב"די-רוסי צעיר (כמדומה הוא עוסק בכשרות מטעם הרב לאזאר שם), והוא דיבר איתי הרבה על ענייני כשרות ובין היתר אמר שגם סעווען-אפ זה כשר בחו"ל.

מעניין לשאול גם את העד"ח אם ידוע להם (לגבי פפסי הם אומרים שאינם יודעים)
(מוסף בעריכה: שאלתי כעת את העד"ח וענו שלא יודעים)

חימקו

משתמש ותיק
ראיתי היום מכונת משקאות עם קוקה קולה בהכשר מחזיקי הדת.

א. מה זה, ולמה אין כשרות הרב לנדא?

ב. האם אפשר לסמוך על הכשרות ולשתות, גם מי שאינו שותה בדרך ככל מחזיקי הדת?

@חייל של הרבי

חייל של הרבי

משתמש ותיק
לדעת הרב לנדא והou (היחידים שמשגיחים בפועל על ייצור המשקה), זה משקה שטעון השגחה והקפדה על הרכב חומרי הגלם שמשתנה ממקום למקום ומזמן לזמן.

כל שאר ההשגחות ששמות חותמת, אינן אלא כמשערות את כשרות המוצר (ללא שום ידיעה אמיתית מה יש בפנים, כפשוטו) מתוך זלזול בדעת הרב לנדא כאילו אזהרתו אינה תקפה משום מה.

כבר שאלתי את הרב מוטי הסופר, אחראי חומרי גלם בהכשר הרב לנדא, על משקאות קולה מסויימים מחו"ל עם השגחות (לא לנדא ולא ou), וענה שזה בכלל לא כשר. הרב אייזיק לנדא ענה לי שההכשרים האלה לא יודעים על מה הם שמים חותמת.

אתה (פותח האשכול), שכבר זכית שאינך רגיל לצרוך מההכשר עליו שאלת כעת, הנה לך קיבלת עוד סיבה טובה להמשיך בדרכך.

Elhanan

משתמש ותיק
בכושרות כתוב שיש קוקה קולה צריך כשרות וספרייט לא צריך.
גם בכשרות של הרב לנדא אומרים כך?

תולעת ולא איש

משתמש רגיל
חייל של הרבי אמר:
כל שאר ההשגחות ששמות חותמת, אינן אלא כמשערות את כשרות המוצר (ללא שום ידיעה אמיתית מה יש בפנים, כפשוטו) מתוך זלזול בדעת הרב לנדא כאילו אזהרתו אינה תקפה משום מה.
הפעם (בשונה מתמיד) דווקא הודעתך הינה כמשערת, ללא ידיעה מבפנים...
במקרה דנן היה אחד שקיבל אישור להכנס למפעל, קיבל מידע מבעל המפעל באוקראינה על החומרים, שלח את החומרים לבדיקנ בארץ וכל חומרי הגלם אושרו ע"י גוף הכשרות הנ"ל.
אם אינך סומף על אותו גוף כשרןת - זה כבר שאלה אחרת.
ולגופו של השאלה - שמעתי משמו (אשמח אם משהו יכו לברר את זה) של הרב זילבר, מומחה לחומרי גלם מכשרות חוג חת"ם סופר שלא צריך הכשר על קוקה קולה... ואינני בטוח שזה נחשב לחלוק על הרב לנדאו. כי יתכן שיש פה נקודה מקצועית וטכנית בלבד.

לבי במערב

משתמש ותיק
ככל הזכור לי, טענת הגרמי"ל היא שאת תמצית הקולה מקבלים משני מפעלים המספקים אותה לכל רחבי תבל - ואת מרכיבי' לא מגלים לאיש (מלבד העומדים בראש החברה ו[להבדיל אא"ה] בכירי כשרות הרב לאנדא). לדבריו, התמצית המסופקת למפעלים שאינם בהשגחתו או בכשרות OU - שונה וטרפה היא.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
תולעת ולא איש אמר:
חייל של הרבי אמר:
במקרה דנן היה אחד שקיבל אישור להכנס למפעל, קיבל מידע מבעל המפעל באוקראינה על החומרים, שלח את החומרים לבדיקנ בארץ וכל חומרי הגלם אושרו ע"י גוף הכשרות הנ"ל.
ולגופו של השאלה - שמעתי משמו (אשמח אם משהו יכו לברר את זה) של הרב זילבר, מומחה לחומרי גלם מכשרות חוג חת"ם סופר שלא צריך הכשר על קוקה קולה... ואינני בטוח שזה נחשב לחלוק על הרב לנדאו. כי יתכן שיש פה נקודה מקצועית וטכנית בלבד.
נו. כבר דיברו על זה כ"כ הרבה. 
זה לא קשור אם חולק או לא. הרב לנדא יודע, ואחרים לא יודעים אלא משערים. זאת הבעיה.

אב123

משתמש רגיל
האם מישהו יודע האם הבעיה הוא הגליצרין, או משהו אחר?

תולעת ולא איש

משתמש רגיל
יהודי אמר:
תולעת ולא איש אמר:
חייל של הרבי אמר:
נו. כבר דיברו על זה כ"כ הרבה. 
זה לא קשור אם חולק או לא. הרב לנדא יודע, ואחרים לא יודעים אלא משערים. זאת הבעיה.
לא כתבתי ברור מספיק?
במקרה דנן הדבר נבדק, וכל החומרים נבדקו! לא בהשערה.

אב123

משתמש רגיל
לבי במערב אמר:
על ענין התמצית לא השיב מר.
ד.א. אני שמעתי פעם שהיום כל המרכיבים ידועים, ורק הכמויות נשארו בסוד. (זכורני שבמכתב שהסתובב כאן בפורום מבי"ד בחו"ל (אולי פריז) גם היה כתוב שא' העובדים הדליף את רשימת החומרים).

אב123

משתמש רגיל
אב123 אמר:
לבי במערב אמר:
אב123 אמר:
זכורני שבמכתב שהסתובב כאן בפורום מבי"ד בחו"ל
העליתיו בעצמי, ולפו"ר ל"מ שם כדבר הזה. ויעו"ע שם בהמשך האשכול.

צודק. ראיתי את זה במקום אחר. בלי"נ אנסה לחפשו כשיהיה לי זמן.
עוד לא מצאתי את הזמן לעבור על כל הדיסקים שלי ולחפש את התשובה המדוברת, אבל ראיתי בפוסט הזה ג"כ שהבד"ץ מחזיקי הדת קיבל את רשימת כל הרכיבים, ורק המינונים הם היום הסוד של קוקה קולה.

(ובנוסף יש משם גם תשובה לפותח האשכול @חימקו, שבד"ץ מחזיקי הדת בדקו את מפעל התמציות ואת מפעל הייצור וכן את כל הרכיבים ומבחינתם יודעים על מה הם נותנים ההכשר. וכנראה כמו שכתב שם שאולי יש הבדל בין המפעל בארה"ב למפעל בצרפת, מה שמסביר את אישור המשקה ע"י רשימות הכשרות הרציניות באירופה למרות דברי הרב לנדא)

מאיר ומעיר

משתמש רשום
מצאתי שיעור מהרשל''צ שאמר בשם אביו הרשל''צ הגר"ע יוסף זצ"ל שמתיר אף בפסח. אבל טעון בדיקה אם זה דבר מעודכן, וידוע שהרב לנדא גם ידע המתכון והרכיבים של הקוקה קולה ובכל זאת אסר, וצ"ע.
[youtube]gwb1at0ZARU[/youtube]

לביא

משתמש ותיק
מאיר ומעיר אמר:
מצאתי שיעור מהרשל''צ שאמר בשם אביו הרשל''צ הגר"ע יוסף זצ"ל שמתיר אף בפסח. אבל טעון בדיקה אם זה דבר מעודכן, וידוע שהרב לנדא גם ידע המתכון והרכיבים של הקוקה קולה ובכל זאת אסר, וצ"ע.
[youtube]gwb1at0ZARU[/youtube]
בדיוק השבת האחרונה הוא דיבר על כך, זה״ל בעלון השיעור:
לפני כארבעים שנה הייתי עם מרן זצ"ל במלון בבורו פארק, ולפתע יצא מהמעלית
הרב פנחס הירשברג - יושב ראש אגודת הרבנים באמריקה - הם הכירו ולחצו ידים,
ומרן אמר לו, שמעתי עליך שאתה יודע את הסוד המסחרי של 'קוקה קולה', תגלה לי
בבקשה מה המרכיבים של הקולה, כדי שאדע אם היא כשרה לפסח. אמר לו, כבוד
הרב, אני חתמתי בפני עורך דין שלא אגלה מהם המרכיבים, אבל אני מעיד שהיא
כשרה במאה אחוז, גם לכל השנה וגם לפסח. היה יהודי בקי בכל הש"ס ופשוט שהיה
נאמן. פעם מי היה מכניס לביתו קולה בפסח, זה היה כמו בירה, אבל מרן סמך על
העדות של הרב הירשברג והביא קולה לליל הסדר.
מה שנאמר בוידאו זה השיעור שנאמר מוצ״ש שעבר.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
קולה בהכשר או יו היא בסדר גמור. לית מאן דפליג.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
יהודי אמר:
הראשל"צ אמר מפורש 'בכל העולם'.
בכל אופן, אמליץ לקהל היראים שלא לסמוך בזה על דבריו למעשה. ואין להאריך בעניינים אלו.

דוד ה.

משתמש ותיק
לביא אמר:
אחר בקשת המחילה, הבעיה היא שקוקה קולה למרות שאינם משנים את הרכיבים משנים את מקור הרכיבים, כלומר רכיב מסוים שהיה מופק מחומר כשר לפסח יכול להיות מופק מחיטה או קטניות, לכן בלי השגחה לפסח קשה לומר שמותר על סמך המצב לפני ארבעים שנה.

לביא

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
יהודי אמר:
הראשל"צ אמר מפורש 'בכל העולם'.
בכל אופן פשיטא שאסור לסמוך על זה. ובפרט שזה נלקח מסיפור עתיק יומין.
במחילה אבל לבוא להגיד כך אחרי מרן הגר״ע שלא לסמוך על זאת זה קשה לשמוע.
הייתי מבין אם אתה כותב ״פשיטא שיש להחמיר״. צריך להזהר בדברנו על חכמים.

לביא

משתמש ותיק
דוד ה. אמר:
לביא אמר:
אחר בקשת המחילה, הבעיה היא שקוקה קולה למרות שאינם משנים את הרכיבים משנים את מקור הרכיבים, כלומר רכיב מסוים שהיה מופק מחומר כשר לפסח יכול להיות מופק מחיטה או קטניות, לכן בלי השגחה לפסח קשה לומר שמותר על סמך המצב לפני ארבעים שנה.
דבר ראשון מהיכא תיתי לך לומר כדבר הזה?
מלבד שכל ענייני המרכיבים של קוקה קולה הם סוד מסחרי, ואם כן מטבע הדבר שהם לא משנים את הרכיבים, תפנה את הקושיא שלך לראשל״צ.

איכא בשוקא

משתמש ותיק
לביא אמר:
דבר ראשון מהיכא תיתי לך לומר כדבר הזה?
מלבד שכל ענייני המרכיבים של קוקה קולה הם סוד מסחרי, ואם כן מטבע הדבר שהם לא משנים את הרכיבים, תפנה את הקושיא שלך לראשל״צ.
ראשית הוא צודק. שנית כל קוקה קולה בעולם היא בחשש מצד מקור המרכיבים (הדוגמה הכי מוכרת היא סוכר ממקור ענבים, שיד גוים עסקה בו).
אבל את סו"ד לא הבנתי, הלא אף שחלקם סוד מסחרי, יכולים המה לשנות את מקורם, ולא את הרכיבים עצמם, ופשוט.

דוד ה.

משתמש ותיק
א. שמעתי מאנשים שדיברו עם אלו שיודעים.
ב. הם לא משנים את הרכיבים עצם אבל בהחלט את מקורם, לדוגמה עמילן יכול להיות מתירס יכול להיות מחיטה ויכול להיות מתפוח אדמה, אין לי מושג איזה חומרים יש, אני יודע רק שא"א לסמוך בזה על סברות.
וגם אם נחדש שכוונת הרב הירשברג שאין כל דרך להפיק את החומרים ממשהו שאינו כשר לפסח, עברו ארבעים שנה כל דרכי הייצור בעולם השתנו איך אפשר לעשות על פי זה?

חלק עליון תַחתִית