קניית קרקע לקיום מצוות שמיטה

אבי חי

משתמש ותיק
המלבן אמר:
מזוזה, אה"נ ככל שיש לך יותר פתחים תקיים יותר מצוות. 
לדעתך יש ענין לבנות כמה שיותר פתחים, ואפילו מכספי מעשר?

וק"ו הדברים. שם זו תוספת מצוות ממש, בשביעית לא.
אא"כ הנידון היה על 'כיבוש' הארץ מיד מחללי שבתה רח"ל.

ויהיו הדברים תשובת המשקל למה ששורבב שמי כבעל המשפט הראשון בדברי מר...

המלבן

משתמש רגיל
אבי חי אמר:
לדעתך יש ענין לבנות כמה שיותר פתחים, ואפילו מכספי מעשר?

וק"ו הדברים. שם זו תוספת מצוות ממש, בשביעית לא.
אא"כ הנידון היה על 'כיבוש' הארץ מיד מחללי שבתה רח"ל.
יתכן. אבל יותר נראה כלשון אחרון.

המלבן

משתמש רגיל
אבי חי אמר:
ויהיו הדברים תשובת המשקל למה ששורבב שמי כבעל המשפט הראשון בדברי מר..

אכן, פלא מה שאירע שם,
אבל נו, אשרי מי שחושדין אותו ואין בו... 

בן אבנר

משתמש ותיק
פותח הנושא
ראיתי מכתב [שהתפרסם בעלוני הקיר "הלכה ומעשה"] ששם הזהיר "טוביה במוהר"ש זצ"ל רב קרית אתא" [או משהו בסגנון...] על ההטעיה החמורה במכירת קרקעות לצורך קיום מצוות שמיטה, [כגון שאין רישום בטאבו, המחיר פי כמה מהשווי האמיתי, ועוד שלא שמענו מעולם לקנות בהמה לקיים שביתת בהמתו].
היודע כיצד להשיג את המכתב ויעלהו לכאן תע"ב.
ועוד אשמח לדעת מיהו הרב הנ"ל.

פיש

משתמש רגיל
עיקר טענת המתנגדים לזה הוא שזה בא על חשבון החקלאים העומדים בניסיון הקשה ומשביתים שדותיהם וזקוקים לעזרת הציבור ובמקום שהציבור יתרום לקרן השביעית המסייעת לחקלאים אלו ובזה יהיה שותף עימם בקיום מצוה זו החלו לחפש מצות לקיים לבד או להחזיק דרך זה כוללים ויש מכתבים חריפים על זה מהגר"ש ואזנר והגר"נ קרליץ 

מאיר גוטמן

משתמש ותיק
יעקב שלם אמר:
עציץ נקוב  לחומרא קצת קשה לעשות  צריך נקב גדול ושיהיה על קרקע לא על אבן
ממש לא קשה , רוב החומרים לא נקראים אינו נקוב  וכן לא צריך להחמיר עד כדי כך בגודל החור, אם יש שאלה בעציץ זה מצד שיעמוד בתוך הבית וצריך להחמיר להעמידו במרפסת או לתלותו בחלון.
ובכלל הרי אין לך אדם שאין לו דירה ויש לו חצר ומקיים שם המצוה בלי שאחרים ירוויחו כסף על גבו התמים.
אלא א"כ אלו שעושים להרויח לחקלאים השובתים בשביעי

מאיר גוטמן

משתמש ותיק
פיש אמר:
או להחזיק דרך זה כוללים
להחזיק כוללים זה לגמרי בסדר ולא לזה הי' התנגדות מאי מי, אדרבא זה בטח יותר מלהחזיק שומרי שביעית, ס"ה האברכים חיים בדחקות גדולה, והחקלאים עבדו כל השש שנים והויחו הרבה יותר מכל אברך, רק  שיש כאלו שניצצלו את המכירה להרווחה בעלמא וזה לא הגון כלל. כיון שהוא על חשבון חקלאים שרוצים לשמור שביעית עם קצת סיוע 

יהודי

משתמש ותיק
אני רוצה להבין את הרעיון בכלל של קרן השביעית 
אם בתורה כתוב לשמור שמיטה למה אני צריך לשלם לחקלאים לשמור שמיטה ?
אולי בעל מפעל שישמור שבת גם יקבל צדקה ?
מאוד תמוה כל העניין הזה של קרן השביעית ואשמח לבהירות בנושא

כותר

משתמש ותיק
עכשיו הבנתי את הקו השיווקי של קרן השביעית,
הם יודעם שכל אחד יכול למכור את העץ ומטר על מטר, במקום להתקשקש ולהמציא הידורים בבעלות,
הם הולכים על המטרה, להשבית את רוב הקרקעות בארץ ישראל.
שזו התכלית של המצוה, ולהיות שותפים בזכות המצווה, ולא במצווה עצמה.

כותר

משתמש ותיק
יהודי אמר:
אני רוצה להבין את הרעיון בכלל של קרן השביעית 
אם בתורה כתוב לשמור שמיטה למה אני צריך לשלם לחקלאים לשמור שמיטה ?
אולי בעל מפעל שישמור שבת גם יקבל צדקה ?
מאוד תמוה כל העניין הזה של קרן השביעית ואשמח לבהירות בנושא
שומר שבת זה לא כ"כ גבורה, זה רק יום אחד בשבוע.
אבל אדם שאין לו פרנסה לשנה שלימה זה ניסיון קשה, בפרט שיש לו תשלומים שהוא חייב לשלם גם בשנה זו.
בפירות יש אפשרות להרוויח כפועל מהקטיף והמשלוח באוצר בית דין,
אבל בירקות שאסור לגדלם ההפסד הוא עצום.

בשלמא

משתמש ותיק
שמעתי אומרים שועד הרבנים עומד לצאת בקמפיין מכירת קרקעות

יהודי

משתמש ותיק
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
יהודי אמר:
אבל אדם שאין לו פרנסה לשנה שלימה זה ניסיון קשה, בפרט שיש לו תשלומים שהוא חייב לשלם גם בשנה זו.
בפירות יש אפשרות להרוויח כפועל מהקטיף והמשלוח באוצר בית דין,
אבל בירקות שאסור לגדלם ההפסד הוא עצום.
אתה יודע כמה זמן לוקח להדליק מכונה במפעל ?
למשל חברת טישיו שהיא שומרת שבת לוקח חצי יום לכבות את המכונות שלהם וכמעט יממה שלמה עד שהיא מתחילה לפעול 
זה הפסד עצום (אולי תשאל להשאיר דולק את המכונות בשבת ? כבר דנו בזה גדולי הפוסקים וזה עניין בעייתי)
כדי לבדוק לפני שאומרים סתם דברים ואם תבדוק כמה שבתות יש בשנה חגים כפול 7 שנים לא נראה לי שההפסד קטן יותר משומר שביעית

יהודי

משתמש ותיק
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
יהודי אמר:
בנוסף צא וחשב כמה שבתות יש בשנה (52) תוסיף חגים חוהמ"ע (20) כפול 7 שנים זה יוצא הרבה מעבר לשנת שמיטה אחת 
אז החקלאי "מפסיד" שנה אחת מתוך 7 ובעל המפעל "מפסיד" שנה וחצי מתוך 7 שנים

חזק וברוך

משתמש ותיק
יהודי אמר:
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
יהודי אמר:
בנוסף צא וחשב כמה שבתות יש בשנה (52) תוסיף חגים חוהמ"ע (20) כפול 7 שנים זה יוצא הרבה מעבר לשנת שמיטה אחת 
החשבון של כת"ר לא מדוייק, כי אדם נורמלי בלא"ה שובת יום בשבוע.

חשוב לזכור שהקושי לשמור שמיטה אינו המצאה של קרן השביעית, אלא בתורה עצמה מבואר שזו טענה חזקה, והתורה נדרשה לתת לכך מענה:
(כ) וְכִי תֹאמְרוּ מַה נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת הֵן לֹא נִזְרָע וְלֹא נֶאֱסֹף אֶת תְּבוּאָתֵנוּ:
(כא) וְצִוִּיתִי אֶת בִּרְכָתִי לָכֶם בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית וְעָשָׂת אֶת הַתְּבוּאָה לִשְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים:
(כב) וּזְרַעְתֶּם אֵת הַשָּׁנָה הַשְּׁמִינִת וַאֲכַלְתֶּם מִן הַתְּבוּאָה יָשָׁן עַד הַשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִת עַד בּוֹא תְּבוּאָתָהּ תֹּאכְלוּ יָשָׁן:

יהודי

משתמש ותיק
חזק וברוך אמר:

חשוב לזכור שהקושי לשמור שמיטה אינו המצאה של קרן השביעית, אלא בתורה עצמה מבואר שזו טענה חזקה, והתורה נדרשה לתת לכך מענה:
(כ) וְכִי תֹאמְרוּ מַה נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת הֵן לֹא נִזְרָע וְלֹא נֶאֱסֹף אֶת תְּבוּאָתֵנוּ:
(כא) וְצִוִּיתִי אֶת בִּרְכָתִי לָכֶם בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית וְעָשָׂת אֶת הַתְּבוּאָה לִשְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים:
(כב) וּזְרַעְתֶּם אֵת הַשָּׁנָה הַשְּׁמִינִת וַאֲכַלְתֶּם מִן הַתְּבוּאָה יָשָׁן עַד הַשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִת עַד בּוֹא תְּבוּאָתָהּ תֹּאכְלוּ יָשָׁן:
אם התורה הבטיחה שכר לשומרי שביעית אז למה עלי לפרנס אותם ? הרי הם מקבלים פי 3 ?
ועל שבת כתוב שמי ששומר שבת זוכה לנחלה בלי מייצרים 

חזק וברוך

משתמש ותיק
יהודי אמר:
חזק וברוך אמר:

אם התורה הבטיחה שכר לשומרי שביעית אז למה עלי לפרנס אותם ? הרי הם מקבלים פי 3 ?
ועל שבת כתוב שמי ששומר שבת זוכה לנחלה בלי מייצרים 
טוב, זו כבר שאלה חדשה שצריך לתת עליה את הדעת, אבל עכ"פ ברור שיש בעיה אמיתית בלשבות שנה שלימה מעבודה.

יהודי

משתמש ותיק
חזק וברוך אמר:

אני לא מדבר על אנ"ש אני שואל על בעלי המפעלים ובעלי עסקים שאצלם כל שעה שווה הרבה כסף (כמו חקלאים לעומת בעלי גינות)

נקודה נוספת 
אולי נעזור גם לגננים ?

יהודי

משתמש ותיק
חזק וברוך אמר:
לא מדויק, אלא הם מקבלים פי 3 באופן חד פעמי בשנה השישית, כדי שיתפרנסו ממנו שלש שנים.
מדויק מאוד 
ויותר מזה הם כבר מקבלים מראש את התשלום/שכר שלהם על קיום שמיטה 
אז למה לנו להתערב במעשי הבריה ולתרום להם ??

אחד היה

משתמש רגיל
חיים גולד אמר:
אני אישית רכשתי ד' אמות (לא אמה) ממכון ושבתה הארץ בסכום ממש זול של 33 ש"ח לחודש ב12 תשלומים, סה"כ 396 ש"ח. מה ששיכנע אותי זה שלא רק שאני מקיים את מצוות השמיטה אלא שהקרקעות הללו לולי שהייתי קונה אותם היו עובדים בהם בשמיטה! 

לדעתי מחיר הוגן ושווה לכל נפש. 

מצו"ב הקישור למעוניינים: https://shemita.co.il/

מה שנאמר לי שרכישת הקרקע היא בפיקוח של הבית דין לממונות אהבת שלום. (למיטב ידיעתי ר' נפתלי נוסבוים הוא האב"ד)

ובאופן כללי התרשמתי שמדובר לא בחברה שבאו לעשות סיבוב על הגב של יהודים תמימים והמחיר יעיד... אלא זה מכון שמברר הלכות שמיטה ויש לו בית הוראה וכו'... ממליץ בחום.
המחיר באמת יותר סביר אבל זה ברור שמדובר בחברה שבאה לעשות כסף ויעיד על כך מסע הפרסום שהם התחילו עכשיו,
דברתי איתם והם אמרו שהם מאוד משתדלים למצוא כאלו שלא היו שומרים שמיטה, לעולם לא תדע האם אכן הקרקע שתקנה תהיה כזו

שבת הארץ בית חלקיה נראה לי יותר
המחיר הגיוני,
מדובר באנשים משלנו כך שההשכרה נעשית יותר ברצינות ולא כאדם חילוני שמציעים לו להרוויח על הדרך
למרות שזה רק שכירות מופיע שם בשם הגר"ח קנייבסקי ששכירות מועילה ובלא"ה רוב האדמות בבעלות המדינה והם רק מוחכרות

חזק וברוך

משתמש ותיק
אחד מהמכונים/הסוחרים העוסקים בזה כותב לאחרונה בפרסומים באותיות מאירות עינים ש"לרוב פוסקים לא יוצאים ידי חובת מצות שמיטה בלי קנין בטאבו".

זו הטעיה גמורה, אין שום חובה לקנות קרקע בשביל לשמוט אותה.
ומה שהזכירו 'רוב פוסקים' - כתבו בלי מקור. אני לא הייתי סומך על מילתם.

כותר

משתמש ותיק
יהודי אמר:
דוד ריזל (הפרסומאי) אמר:
יהודי אמר:
אתה מתכוון שהוא יכין לעצמו חסכונות ב-6 שנים עבור השנה השביעית ?
מי שיכול מצוין.

מענטשאלע

משתמש רגיל
הלם: היום קבלתי ידיעה ממישהו מסומך ביותר (אבקש ממנו להתיר לפרסם בשמו) שכהיום אין בקוממיות ובית חלקיה וכדו' חקלאי אחד לרפואה, כולם משכירים את האדמות שלם לחקלאי משנה.

ישראל הכהן

משתמש ותיק
שיעור מגאון עצום שליט"א בו מוכיח בטוט"ד [וללא מורא]
שלא מקיימים מצות ושבתה הארץ בתמיכה בחקלאים, וזה ענין בדיוק כמו לתרום לחנוני לקיום המצוה שלא לשקר במידה ובמשקל, וזה ברור שתמיכה בתורה היא לאין ערוך.

https://www.kolhalashon.com/new/Media/PlayShiur.aspx?FileName=30801773&Lang=Hebrew

חלק עליון תַחתִית