סיפורים מופלאים על בני־התורה הַמְסֻלָּאִ֖ים

שמעיה

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
ברוח הסיפורים הנ"ל:
מעשה שהיה עמי בעודי בחור צעיר ולנגד עיני המשתאות נפלה אישה צעירה הרה על המדרכה כמעלפת!
הרמתי מיד טל' למד"א (תוך שאני בודק בעיני שהיא בסדר) והטלפנית אומרת לי: תניח יד על החזה לבדוק דופק...
ידי קפאו ולא הצלחתי לעשות מעשה שכזה! הטלפנית דוקחת בי עוד ועוד: אבל האמת - לא יכולתי. למזלי עברה שם אישה שלקחה את הטלפון ועשתה הכל במקומי (כולל לבדוק בפה שהלשון לא התגלגלה - אני מקוה שאני זוכר היטב הפרטים)
והסתפקתי: הרי זהו חסיד שוטה!
מצד שני ברור שאם הייתי רואה סכנה ממשית נגד עיני הייתי מטפל בה, ורק במצב כזה לא יכולתי ואולי באינסטינקט הזה מונח שמירה מעולה שהיא תוצאה של חינוך והרגל.
ספק סיפור מופלא על בני תורה כו'
לדואגים: לאשה שלום.
ברור שזה חסידות שוטה, ואין לי אלא ללמד עליך זכות שזה יותר רתיעה מוטבעת ולא החלטה להחמיר על חשבון סכנתה, וממילא אתה לא חסיד שוטה.
דומים הדברים למי שנרתע מאוד מדם, ולעיניו נפגע אדם בתאונה, שיש מקום להבינו אם הוא לא רץ לחבוש את הפצע אם הוא לא משוכנע שמדובר בסכנת חיים ושזה מצווה שאי אפשר לעשות על ידי אחרים.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
שמעיה אמר:
יותר רתיעה מוטבעת ולא החלטה להחמיר על חשבון סכנתה, וממילא אתה לא חסיד שוטה.
וכי אין דבר כזה "רתיעה מוטבעת שוטה"? (או שאם זה מוטבעת אין זה חסידות, כי חסידות זה 'התלהבות' ולא מלומדה, וא"ג גם חסיד שוטה אין בזה, וצ"ע)

נדיב לב

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
שמעיה אמר:
וכי אין דבר כזה "רתיעה מוטבעת שוטה"? (או שאם זה מוטבעת אין זה חסידות, כי חסידות זה 'התלהבות' ולא מלומדה, וא"ג גם חסיד שוטה אין בזה, וצ"ע)

לא להפך, רתיעה זו תכונה נפשית מטבע הבריאה, ומי שאינו נרתע הרי הוא שוטה, והשכל קובע דברו בשלב מאוחר יותר.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:
שמעיה אמר:

לא להפך, רתיעה זו תכונה נפשית מטבע הבריאה, ומי שאינו נרתע הרי הוא שוטה, והשכל קובע דברו בשלב מאוחר יותר.
דבריך הם היפך מדברי הגמ' עצמם, שהרי א"כ מי שלא נרתע מלהציל אשה מטביעה הוא שוטה, ולא מי שאינה מצילה, ובגמ' איתא להיפך.

נדיב לב

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:

דבריך הם היפך מדברי הגמ' עצמם, שהרי א"כ מי שלא נרתע מלהציל אשה מטביעה הוא שוטה, ולא מי שאינה מצילה, ובגמ' איתא להיפך.

כשנבין את חילוק המציאות בין רתיעה שהתייחס אליה מכובדי @שמעיה למה שכבודו מציג - רתיעה שהוזכרה בגמ', גם נדע שאין שום סתירה לשם, ולהפך.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:
נדיב לב אמר:

כשנבין את חילוק המציאות בין רתיעה שהתייחס אליה מכובדי @שמעיה למה שכבודו מציג - רתיעה שהוזכרה בגמ', גם נדע שאין שום סתירה לשם, ולהפך.
בקיצור כשנדע התשובה על הסתירה נדע שאין שום סתירה לשם ולהיפך.

דרומאי

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:

לא צריך לדעת, מספיק לחשוב קצת ולצאת מהקונכייה.

נדיב לב

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:

לייתר דיוק, כשנדע להבדיל בין רתיעה טבעית של גבר למראה דם שליא ושפיר וכו' או של בחור צעיר למראה אישה הרה מעולפת, לבין הצלה מטביעה ולא נדרוש גז"ש 'רתיעה רתיעה' הכל יבוא על מקומו בשלום.

גם הוספתי, שהשכל פועל בשלב מאוחר מהרתיעה הטבעית, אם לקבל או לדחות, והגמ' שם מיירי באופן טבעי שאין לו שום רתיעה להציל את האישה הטובעת אלא 'רתיעה חסידית', ובפרט שבכגון דא אינו דומה למקרים הנזכרים שיש בהם רתיעה טבעית, וכמו שכתבתי.

והבוחר הישר באופן טבעי יבחר בדבר'..?:)

יושב אוהלים

משתמש ותיק
דרומאי אמר:
אם היציאה מהקונכיה יגרום לי להגיד תירוצים עקומים אני מעדיף להישאר בקונכיה. [ולמרות שכדי לדון את חברו לכף זכות יש חיוב גם "לעקום את הראש", פשוט שלעקום פשט בגמ' אינה כלולה בזה]
ואדרבה אם יש למע"כ תשובה טובה שיכתבנו.

נדיב לב

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
דרומאי אמר:
אם היציאה מהקונכיה יגרום לי להגיד תירוצים עקומים אני מעדיף להישאר בקונכיה.

אתה חלזון? :)

יושב אוהלים

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:
דרומאי אמר:
אם היציאה מהקונכיה יגרום לי להגיד תירוצים עקומים אני מעדיף להישאר בקונכיה.

אתה חלזון? :)

עוד מעט יבואו כל 'בעלי התכלת' למיניהם לבקש ממני תכלת לציציותם :)

מבקש אמת

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
חימקו אמר:
אמונת אומן אמר:
פעם דפקתי על דלתו של אברך באחת מעיירות הדרום בשעה מאוחרת, ומשלא מיהר לפתוח, עזבתי את המקום וחזרתי מאוחר יותר.
הסברתי לו שמכיוון שידעתי שחזר באוטובוס האחרון מירושלים, שיערתי שאולי לא הספיק להתפלל ערבית והוא התפלל ביחידות בביתו.

פניו ממש התכרכמו מההווא אמינא.
הוא אמר בנחרצות שאם לא היה מספיק להתפלל בציבור בירושלים, היה נשאר בלילה בירושלים וחוזר הביתה רק למחר!
לא על חשבון שמחת ביתו. וד"ל
אשתו עמו היתה, 
ובכל אופן אינני מבין את הדחף להעיר הערות כאלו על סיפורים שבאים לשבח בני תורה. 

אנו לא כותבים כאן מ''ב ולא צריך שעה''צ. 
אני מסכים שאין צורך לעשות שו"ט מכל מעשהל'ה, אבל צריך לדעת שלסיפורים יש הרבה כח, והם בעצם משקפים ערכים רבים. הרבה פעמים ניתן לקרוא סיפורים שמטרתם לציין מעלה מסויימת, אבל מהסיפור עולות גם תובנות אחרות המשקפות סולם ערכים מוטעה, וידוע שגדולה ההשפעה של מסר המחלחל בתת מודע מהמסר המודע, בבחינת "גדול שימושה יותר מלימודה".

דניאלי

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
דניאלי אמר:
חימקו אמר:
למען ד' למה בכל סיפור מחפשים פה למה זה לא טוב?!

אמונת אומן אמר:
חימקו אמר:
אשתו עמו היתה, 

חימקו אמר:
אמונת אומן אמר:
אשתו עמו היתה, 

כשחבר מספר לי כזה סיפור בהתלהבות, אני מיד מעיר לו כשצריך לשים לב שזה לא סותר לדברים חשובים יותר, כי יש אנשים שיכולים ללמוד מזה שתפילה במנין חשובה יותר מהכל.
ולכן גם פה הערתי, וטוב שהוספת מה שהוספת.

הייתי מצטרף לטרוניה שהפנתם כלפי המעיר, אלא שנזכרתי בנתון נוסף שמשנה את כל התמונה וממילא את המבט השלילי על הערת הנ"ל.
מכובדי @חימקו דנן [ויתקן אותי אם אני טועה, אבל כך עשה לי רושם באחת מהודעותיו] הוא אברך יחסית די טרי, שלא כמו שני החברים, ומכאן הפער בין הצדדים בהתייחסות לסיפור, אבל לא משום החיפוש של 'למה זה לא טוב'. והאמת והשלום אהבו.
ממש סיקרנת...
על פי מה אתה יכול לדעת דברים כאלה עליו ועלינו?!

נדיב לב

משתמש ותיק
דניאלי אמר:
ממש סיקרנת...

מי שמוצא לנכון להתייחס לנקודה זוטא שכזו בהומור.. מסתבר שבקל יעכל מה שייכתב.
לצורך הענין זוטא אדייק אותך, עליו ועליו, ולא עלינו, בעיקר חיימקו ואומנת אומן, הראשון כפי שרמז ולא השערה שלי.. והשני כפי הידוע לניקים ותיקים...

אם כבר הסתקרנת לשמוע על 'תורת האבחון'... אזי אדגים באופן מוחשי על מעלתו, שעל פניו מסגנון ההודעות הדי מתלהמות באופן חוזר ונשנה.. קל לגלות שמדובר באברך דעתן לא מבוגר אלא די צעיר... הייתי מוסיף דבר נוסף שיוצא מהאבחון.. אבל מפני כבודך אמנע, ואם בכ"ז תרצה, אזי בפרטי. אקווה שקבלת את אבחוני בהומור..

חימקו

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
הייתי מצטרף לטרוניה שהפנתם כלפי המעיר, אלא שנזכרתי בנתון נוסף שמשנה את כל התמונה וממילא את המבט השלילי על הערת הנ"ל.
מכובדי @חימקו דנן [ויתקן אותי אם אני טועה, אבל כך עשה לי רושם באחת מהודעותיו] הוא אברך יחסית די טרי, שלא כמו שני החברים, ומכאן הפער בין הצדדים בהתייחסות לסיפור, אבל לא משום החיפוש של 'למה זה לא טוב'. והאמת והשלום אהבו.
יש"כ לרב נדיב לב, על טוב ליבו.

אני לא הבנתי על מה קצפם של כמה מהחברים, כמו שכתבתי כך אני מגיב לסיפור שיש צורך לחדד אותו, לא הבנתי מה הבעיה.

אני לא אברך די טרי, וגם לא די ישן...

נדיב לב

משתמש ותיק
חימקו אמר:
נדיב לב אמר:
יש"כ לרב נדיב לב, על טוב ליבו.

אני לא הבנתי על מה קצפם של כמה מהחברים, כמו שכתבתי כך אני מגיב לסיפור שיש צורך לחדד אותו, לא הבנתי מה הבעיה.

אני לא אברך די טרי, וגם לא די ישן...

יש"כ.

קצפם הוא המשך ישיר לקצף שיצא על ניק אחר, שהבעיר את הבערה בכרם אשכולנו, וכבודו בטעות נקלע לקו האש, כך שתנוח דעתו.

מאמין, וכתבתי זאת על פי אחת הודעתך, אבל אם כ' מכחיש אזי בטלו דברי.

דניאלי

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
דניאלי אמר:
ממש סיקרנת...

מי שמוצא לנכון להתייחס לנקודה זוטא שכזו בהומור.. מסתבר שבקל יעכל מה שייכתב.
לצורך הענין זוטא אדייק אותך, עליו ועליו, ולא עלינו, בעיקר חיימקו ואומנת אומן, הראשון כפי שרמז ולא השערה שלי.. והשני כפי הידוע לניקים ותיקים...

אם כבר הסתקרנת לשמוע על 'תורת האבחון'... אזי אדגים באופן מוחשי על מעלתו, שעל פניו מסגנון ההודעות הדי מתלהמות באופן חוזר ונשנה.. קל לגלות שמדובר באברך דעתן לא מבוגר אלא די צעיר... הייתי מוסיף דבר נוסף שיוצא מהאבחון.. אבל מפני כבודך אמנע, ואם בכ"ז תרצה, אזי בפרטי. אקווה שקבלת את אבחוני בהומור..
מענין מה שאתה כותב, לא הרגשתי שהודעותיי כ"כ מתלהמות, וזה גם לא מדויק בקשר לגיל.
אני מקבל את התוכחה הנסתרת ומקוה גם שלא נפגע אי מי מדבריי.
אם תרצה לא אכפת לי בפרטי

נדיב לב

משתמש ותיק
שמש מרפא אמר:
חייל של הרבי אמר:
לגוף הטיעונים לא הבנתי דבריך. הרי זהו כן דרך מלבוש, לכרוך בד סביב הצוואר, או סביב המתניים (ואף סביב פתח השרוול להדקו במקום חפת, ראה בשש"כ הנ"ל). ומהי ההשוואה לטלית מקופלת שאינה לבוש כלל?
אני מודע לבעיתיות שבהסטת האשכול, אבל בכל זאת אני מוכרח להגיב. הראייה מטלית מקופלת זה שאע"פ שטכנית זה כרוך על הכתפיים, כיוון שה"דרך" שבה הוא מטלטל היא דרך טלטול, דהא מקופלת היא. ה"נ שכורכים בד סביב המתניים ה"דרך" היא דרך מלבוש.
במקום חפת אינו עניין לכאן, דהא הוא משמש לבגד וטפל לו.
וביותר, דרך מלבוש לבד לא מועיל. כל אצולי טינוף משאוי הוא, ואף שהוא דרך לבישה. והיינו, דשאין לזה צורך לגוף האדם חשיב טלטול.

ועל כגון דא נאמר 'ובזאת סיימנו'.
עמדת נכוחה על הסרבול בהשתלת תוכן רציני, כדיון משני באשכול זר, ומן הראוי לנטוע בשבילו אשכול חדש שיקבל את היחס הנכון. זו המלצתי ותל"מ.

וכאן המשכנו.
טלטול מגבת בשבת והמסתעף

בתוך ההסתרה

משתמש חדש
וגם אני אצטרף למספרים
בתקופה האחרונה ליויתי בן משפיה חולה במחלה
ואז נתוודענו כמה אנשים עם לב טוב וזהב יש בעם ישראל
של נתינה ללא גבול ובטעם הטוב
של לתת ולתת הרגשה של מה עשיתי
וכ"ז ללא בקשת תמורה גשמית ורוחנית [כבוד]

HaimL

משתמש ותיק
בדרך כלל, אני לא מחבב את כל סיפורי הטפיחה העצמית על השכם. אבל אני מוכרח לענות אמן בעל כרחי. לפני שנים, אשתי השתתפה בהכשרה מקצועית, שנועדה בעיקר לחרדיות

מסתבר שהיא התפעלה מאוד מן המידות הטובות שלהן. פעם אחת, היא גרמה לכל הקבוצה, מבלי להתכוון, משהו בלתי נעים (אני כבר לא זוכר בדיוק מה. אולי נשארו יותר מאוחר, או קיבלו תוספת מטלות, בגללה), והיא ציינה שהנשים החרדיות אמרו לה שזה לא נורא, והכל מן השמיים...

נדיב לב

משתמש ותיק
HaimL אמר:
בדרך כלל, אני לא מחבב את כל סיפורי הטפיחה העצמית על השכם. אבל אני מוכרח לענות אמן בעל כרחי. לפני שנים, אשתי השתתפה בהכשרה מקצועית, שנועדה בעיקר לחרדיות

מסתבר שהיא התפעלה מאוד מן המידות הטובות שלהן. פעם אחת, היא גרמה לכל הקבוצה, מבלי להתכוון, משהו בלתי נעים (אני כבר לא זוכר בדיוק מה. אולי נשארו יותר מאוחר, או קיבלו תוספת מטלות, בגללה), והיא ציינה שהנשים החרדיות אמרו לה שזה לא נורא, והכל מן השמיים...

כפי שאני מבין כבודו טופח בסיפורו לבנות ישראל ולא לבני ישראל המסלאים בפז:)

HaimL

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
HaimL אמר:
חס ליה לזרעיה דאבא, אלא אשתי טופחת להן, וממנה אני טופח לכם - והרי"ז טופח ע"מ להטפיח...

נדיב לב

משתמש ותיק
HaimL אמר:
נדיב לב אמר:
HaimL אמר:
חס ליה לזרעיה דאבא, אלא אשתי טופחת להן, וממנה אני טופח לכם - והרי"ז טופח ע"מ להטפיח...

כן, לא הצלחתי לנסח יותר מוצלח. אבל טוב שהבהרת, וכמובן זה לא היה מכוון אפילו לא ברמז. מ"מ סיפור נחמד בחינת טופח ע"מ להטפיח באשכול הזה של בר פחתי...:)

אמונת אומן

משתמש ותיק
יום אחד נקריתי לסייע בתכנון יח''ד אצל שכני, ת''ח אמיתי, חסיד ברסלב מפעם.
מכיוון שהחדר בכניסה היה קטן מאד, הצעתי לו לקבוע מראה מול הפתח.
הוא הזדעזע מהרעיון.
''אינך חס על האברך הצעיר, שבכל פעם שיכנס הביתה יאלץ להסיט את מבטו''?
נכלמתי.

שמעיה

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
שמעיה אמר:

יתכן שיש. אך רתיעה הוא עניין אינסטינקטיבי, ולא שייך לבוא עליו בטענות. מה שאין כן חסידות, הוא ענין של ערכיות, ואם היא שוטה, הרי הוא בעל ערכים מעוותים ועליו ליישרם, רצוי במהרה.

שמעיה

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
נדיב לב אמר:
יושב אוהלים אמר:

יש אנשים שנרתעים מטבעם, ויש שלא.
(אני חושב שעיקר ההבדל בגיל המדובר)

שואל כעניין

משתמש ותיק
סיפור טרי מהיום בערב

למדתי עם החברותא את הדף היומי, ואנחנו משתדלים ללמוד כל יום את הדף של מחר מפני כמה סיבות,
לכן כבר התחלנו היום את מסכת סוכה

לפתע נכנס יהודי נראה אברך, לבית מדרש, ושואל כמעט בהיסטריה מה כבר התחילו סוכה??

ענינו לו, לא, אנחנו כבר התחלנו אבל בעיקרון מתחילים מחר, הוא הפליט אנחת רווחה
ואמר לנו ברוך השם, נולד לי בן לפני שבועיים ומרוב טרדות נוצר לי חור של 10 דף ביומא
אבל אמרתי לעצמי שבסוכה אתחיל חזרה עם כולם וכל יום אשלים מעט,
וכשראיתי אותכם לומדים סוכה נפלה רוחי, היום כבר אין לי זמן ללמוד טוב את הגמרא מה אתחיל את סוכה גם עם חור...

מבקש אמת

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
הוא הזדעזע מהרעיון.
נכלמתי.
ידוע לי שיש מידת חסידות להזהר מראיית נשים אף בראייה בעלמא, אבל מעולם לא שמעתי על זהירות מראיית עצמו בראייה בעלמא...

נדיב לב

משתמש ותיק
מבקש אמת אמר:
אמונת אומן אמר:
הוא הזדעזע מהרעיון.
נכלמתי.
ידוע לי שיש מידת חסידות להזהר מראיית נשים אף בראייה בעלמא, אבל מעולם לא שמעתי על זהירות מראיית עצמו בראייה בעלמא...

בעלמא דידך לא בעלמא דחסידין קדישין, אשריהם ישראל. וזר לא יבין זאת כולל אני הקטן. אבל מתפעל מהעקרונות המקודשים הפרושים של אנשים קדושים.

מלבד שאם קובע לכתחילה את המראה במקום שכל פעם שיכנס לביתו יצטרך להביט בה, הרי לא גרע ממה שנפסק בשו"ע, ולא חשיב ראיה בעלמא.

חלק עליון תַחתִית