מחפש טיפים לשינה, איך אפשר לישון מוקדם, ובקלות ?

חיים יפים

משתמש רגיל
אמר מי שאמר שהשינה היא צרת הדור.  

כולנו יודעים שהיום מתחיל בלילה. 
אבל דא עקא שרבים הם שמתמודדים עם בעיות שינה, ולא מצליחים לישון מוקדם, בגלל כל מיני סיבות.  
הסיבות והקשיי השינה המצויים הם:
1. קושי להירדם.
2. קושי 'להקדים' את השינה.
3. קושי להפסיק את פעילות הלילה, לטובת השינה.  

בגלל זה הרבה אנשים מוצאים עצמם שאינם ישנים לפני 1-2 בלילה. וחלקם לא לפני 2-3 בלילה. ויש אף יותר מאוחר מזה. וכל ההמשך הבא מזה לא ממש נחמד.  

האם אתם מכירים טיפים והמלצות שיהיו יכולים לעזור לבעיית השינה. איך ניתן להקדים את השינה, אבל לא מתוך כפייה חזקה. אלא להצליח לגרום לשינה מוקדמת מרצון? 
מה אתם עושים כדי לישון מוקדם? 

נדיב לב

משתמש ותיק
בטוח שנפלת בשעה טובה? הלא כל האנשים שיגיבו כעת, הם בניגוד למה שאתה מחפש :)
בכל מקרה, אנצל את הבמה לתת פתרון מניסיון למי שקשה לו להרדם, שנים שלושה הורמני מלטונין יכולים להועיל הרבה.
כיום יש משפחות שלימות שנותנים את התוסף הזה גם לילדיהם בגיל צעיר, ויש בזה פלוגתא.. גדולה. אם כי שמעתי שלא מזיק לקטנים ולא משבש להם את השעון ההורמונלי בזה ובעתיד.

בשלמא

משתמש ותיק
וכדי להכניס את השאלה לאוירה של תורה
מה דעת חו"ר דנן לגבי נטילת המלוטנין בשבת? (אני מורה להיתר ע"ד הגרשז"א)

חייל של הרבי

משתמש ותיק
יש פתגם יפה (שלא קשור לכאן) של אדמו"ר המהר"ש - "העולם אומר שתחילה צריך לנסות מלמטה, ואם זה לא פועל אז יש לנסות מלמעלה. ואני אומר - לכתחילה מלמעלה".

הפתגם לא קשור לכאן, אבל בזמנו השתמשתי בתבנית שלו כדי ליצור את הפתגם הבא -
העולם אומר, שבשביל לקום מוקדם צריך לישון מוקדם, ואני אומר שבשביל לישון מוקדם צריך לקום מוקדם!

נסה ותראה, נגיד שהלכת לישון ב3, תקום ב7 בכוח, אל תנוח כלל כל היום, אתה תיפול לתרדמה עמוקה ב11 בערב. תמיד להילחם על הקימה, לא על השינה. שינה זה דבר טבעי וזה יקרה כשעייפים.

(אם שאלת למה אני ער עכשיו, עיין ב"אשכול איחולים לחו"ר הפורום")

נתנאל_ב

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
לא. היום מתחיל בבוקר.
ולכן הפתרון הוא פשוט. אם אתה רוצה לישון שעתיים יותר מוקדם, פשוט תקום שעתיים יותר מוקדם (שים חמישים שעונים מעוררים, שאשתך תשפוך עליך ספל מים קרים וכדו').
עד שהמחשב הזקן שלי זז, ראיתי שקדמני הרב @אור זרוע שליט"א.

נדיב לב

משתמש ותיק
בשלמא אמר:

כבר דשו בה הנמושות, והפוסקים חלוקים בזה כמו בויטמנים כדורים פסיכולואגיים וכיו"ב, וכך שלא המצאנו כאן דבר חדש לעת לילה...
ובחלק מהספרים עוד תמצא שדנים על לקיחה בשבת כדור שגורם לשינה, ייחד עם כדור שגורם להתעוררות, דבר שבזמנינו לא שייך וכמדומני יצא ע"פ החוק מהשוק שלפני שלושים ארבעים שנה, ואעפ"כ יש 'לקטנים' שמוסיפים לשנות דין זה.

בשלמא

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
בשלמא אמר:

כבר דשו בה הנמושות, והפוסקים חלוקים בזה כמו בויטמנים כדורים פסיכולואגיים וכיו"ב, וכך שלא המצאנו כאן דבר חדש לעת לילה...
ובחלק מהספרים עוד תמצא שדנים על לקיחה בשבת כדור שגורם לשינה, ייחד עם כדור שגורם להתעוררות, דבר שבזמנינו לא שייך וכמדומני יצא ע"פ החוק מהשוק שלפני שלושים ארבעים שנה, ואעפ"כ יש 'לקטנים' שמוסיפים לשנות דין זה.
(איך שכחת בשנה כזו להוסיף את קלי הצום?)
אני שואל לחוו"ד הרבנים דק"ק הדין

נדיב לב

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
נדיב לב אמר:
בשלמא אמר:

(איך שכחת בשנה כזו להוסיף את קלי הצום?)

הנמושות והזקנים לא צמים :)

חיים יפים

משתמש רגיל
פותח הנושא
נדיב לב אמר:
אנצל את הבמה לתת פתרון מניסיון למי שקשה לו להרדם, שנים שלושה הורמני מלטונין יכולים להועיל הרבה.
כיום יש משפחות שלימות שנותנים את התוסף הזה גם לילדיהם בגיל צעיר, ויש בזה פלוגתא.. גדולה. אם כי שמעתי שלא מזיק לקטנים ולא משבש להם את השעון ההורמונלי בזה ובעתיד.
אני יכול לקחת ארבע חמש ושש ושבע כדורי מלטונין ובקושי להירדם. ואז בבוא תחילת צהריי היום להירדם כמה שעות... (בד"כ יושן ביום ולומד בלילה). 

נדיב לב

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
נדיב לב אמר:
בכל מקרה, אנצל את הבמה לתת פתרון מניסיון למי שקשה לו להרדם, שנים שלושה הורמני מלטונין יכולים להועיל הרבה.
אני יכול לקחת ארבע חמש ושש ושבע כדורי מלטונין ובקושי להירדם. ואז בבוא תחילת צהריי היום להירדם כמה שעות... (בד"כ יושן ביום ולומד בלילה). 

מלטונין זה סה"כ הורמון שמייצב את השעון הבילוגי של הגוף, לא כדור שינה שמטשטש את המוח לגמרי.
אם שנים שלושה כדורים ביום לא הועילו לייצב את השעון הביולוגי הטבעי של הגוף, לא יועילו גם תשע עשר, מלבד לגרום לו לטשטוש קל בבוקר.

בשלמא

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
אני יכול לקחת ארבע חמש ושש ושבע כדורי מלטונין ובקושי להירדם.
מיותר מי לוקח כ"כ הרבה? במה הנך משתמש של 3 או 5 או של ילדים.
אם לוקחים 3או 5 כדור אחד אמור לעזור אבל בתנאי שנכנסים לאוירה של שלאף שטאנדע. וה' ימלא משאלות לבך לטובה

חיים יפים

משתמש רגיל
פותח הנושא
נתנאל_ב אמר:
חיים יפים אמר:
לא. היום מתחיל בבוקר.
ולכן הפתרון הוא פשוט. אם אתה רוצה לישון שעתיים יותר מוקדם, פשוט תקום שעתיים יותר מוקדם (שים חמישים שעונים מעוררים, שאשתך תשפוך עליך ספל מים קרים וכדו').
עד שהמחשב הזקן שלי זז, ראיתי שקדמני הרב @אור זרוע שליט"א.
אור זרוע אמר:
נכון שהיום מתחיל מהלילה (שינה מוקדמת), אבל הלילה מתחיל מהיום - לקום מוקדם ולמעט בשנת צהרים.
חייל של הרבי אמר:
יש פתגם יפה (שלא קשור לכאן) של אדמו"ר המהר"ש - "העולם אומר שתחילה צריך לנסות מלמטה, ואם זה לא פועל אז יש לנסות מלמעלה. ואני אומר - לכתחילה מלמעלה".

הפתגם לא קשור לכאן, אבל בזמנו השתמשתי בתבנית שלו כדי ליצור את הפתגם הבא -
העולם אומר, שבשביל לקום מוקדם צריך לישון מוקדם, ואני אומר שבשביל לישון מוקדם צריך לקום מוקדם!

נסה ותראה, נגיד שהלכת לישון ב3, תקום ב7 בכוח, אל תנוח כלל כל היום, אתה תיפול לתרדמה עמוקה ב11 בערב. תמיד להילחם על הקימה, לא על השינה. שינה זה דבר טבעי וזה יקרה כשעייפים.

(אם שאלת למה אני ער עכשיו, עיין ב"אשכול איחולים לחו"ר הפורום")
אתם לא יכולים לקום אם הנכם עייפים מאוד. למשל ישנתם ב3.5 בלילה וחסר לכם עוד כמה שעות שינה, כיצד תצליחו לקום בשמונה בבוקר? [ולכן עצה זו לא יכולה להועיל]. 
וגם אם זה יועיל כמה פעמים, הרי זה יצריך הרבה ימי לחימה עד לרגע שמתרגלים הרגל קבוע ויציב, והרי שמלחמת ההתשה בבוקר תגרום בהמשך לחוסר מוטיבציה לקום. 

אבל חוץ מכל זה, גם אם קבעתם לעצמכם שאתם קמים בבוקר, האם לא שייך להיסחף אל תוך הלילה גם במצב עייף. (תראו כמה עייפים מסתובבים בחוץ, בפרט בליל שישי). 
וגם אם זה יצליח לכם שמאז אתם קמים כל יום בשעה סבירה וישנים בזמן סביר, הרי וודאי שישנם עוד מרכיבים בחיים הגורמים לחרוג אט אט מהשעות שלכם. ופעמים שיכול לבוא פיתוי או להתעורר איזה רגש סערה שלא ייתן לכם לישון בזמנכם, ואז חזרנו למצב הראשון... 

ולכן חושבני שצריך להתמקד בלילה/בגורם המעכב מללכת לישון או להירדם מוקדם. 

חיים יפים

משתמש רגיל
פותח הנושא
בשלמא אמר:
חיים יפים אמר:
אני יכול לקחת ארבע חמש ושש ושבע כדורי מלטונין ובקושי להירדם.
מיותר מי לוקח כ"כ הרבה? במה הנך משתמש של 3 או 5 או של ילדים.
אם לוקחים 3או 5 כדור אחד אמור לעזור אבל בתנאי שנכנסים לאוירה של שלאף שטאנדע. וה' ימלא משאלות לבך לטובה
כיוונתי לומר שהכדורים שזה אינו פתרון. (עלי לא תמיד עובד, גם כמה כדורים). 
כי למשל מה יעשה אדם שנמצא במקום בלי כדורים?
לכן צריך להיות פתרון ביסוד. לא כדורים. 
ובפרט שזה מזיק למוח במידת מה.  

אור זרוע

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
אתם לא יכולים לקום אם הנכם עייפים מאוד. למשל ישנתם ב3.5 בלילה וחסר לכם עוד כמה שעות שינה, כיצד תצליחו לקום בשמונה בבוקר? [ולכן עצה זו לא יכולה להועיל]. 
וגם אם זה יועיל כמה פעמים, הרי זה יצריך הרבה ימי לחימה עד לרגע שמתרגלים הרגל קבוע ויציב, והרי שמלחמת ההתשה בבוקר תגרום בהמשך לחוסר מוטיבציה לקום. 

אבל חוץ מכל זה, גם אם קבעתם לעצמכם שאתם קמים בבוקר, האם לא שייך להיסחף אל תוך הלילה גם במצב עייף. (תראו כמה עייפים מסתובבים בחוץ, בפרט בליל שישי). 
וגם אם זה יצליח לכם שמאז אתם קמים כל יום בשעה סבירה וישנים בזמן סביר, הרי וודאי שישנם עוד מרכיבים בחיים הגורמים לחרוג אט אט מהשעות שלכם. ופעמים שיכול לבוא פיתוי או להתעורר איזה רגש סערה שלא ייתן לכם לישון בזמנכם, ואז חזרנו למצב הראשון... 

ולכן חושבני שצריך להתמקד בלילה/בגורם המעכב מללכת לישון או להירדם מוקדם.

אתה כבר נכנס לנושא של סדר ומשמעת עצמית.
מדובר באמת בנושא יסודי שצריך לעבוד עליו.
וכבר בתקופתו של שלמה המלך מצאנו את העצל השוכב במיטתו ואינו ממהר לשום מקום.

חיים יפים

משתמש רגיל
פותח הנושא
אור זרוע אמר:
אתה כבר נכנס לנושא של סדר ומשמעת עצמית.
הערת אגב,
אף אחד לא יכול להכריח את עצמו! 
מקסימום לזמן מועט. 
ולכן מסיבה זו אין תועלת בכפייה עצמית מופרזת שלא מן הגיון. 

E. W

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אודה מאוד אם מישהו יוכל להרחיב בענין הורמין מלטונין, מה זה? כמה לקחת? צריך מרשם? יש תופאות לוואי? יש מתנגדים לדבר הזה?  תודה רבה

נתנאל_ב

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
אתם לא יכולים לקום אם הנכם עייפים מאוד. למשל ישנתם ב3.5 בלילה וחסר לכם עוד כמה שעות שינה, כיצד תצליחו לקום בשמונה בבוקר?
ספל מים קרים תמיד יעשה את העבודה (ואגב, מספיק כמה טיפות על הפנים עם איום "אם אתה לא קם, אני שופכת את הכל").
יום אחד תהיה עייף. אולי קצת עצבני על זה שהעירו אותך בכל כרחך.
בלילה תלך לישון מוקדם וכל השעון יסתובב אחורה, ותברך את כולם, ויהיו לך @חיים יפים.

דעתו יפה

משתמש רגיל
יש קו טלפון שמשמיע 'רעש לבן' או 'רעש חום' או רעש ורוד', ע"פ מחקרים שנעשו הרעשים הללו יכולים להוביל את האדם להירדם. מספרו 0772039895.
בשלוחה 2 יש קצת הוראות שימוש. אני אישית משתמש ברעש ורוד למשך חצי שעה.

אלי מאירי

משתמש ותיק
אני ממליץ בחום לעשות מדיטציה בשכיבה. אני נרדם בכל מצב תוך גג 12 דק' (בס"ד)

להלן הסוד לזיכוי הרבים.

שכיבה בתנוחה רגועה ונוחה.

לעבור איבר איבר ולשחרר בו את כל השרירים הלחוצים. ללפעמים לוקח כמה שניות טובות עד שהשריר נרגע.
מלמטה ללמעלה, עד שלא "מרגישים" אף איבר. כולל הפנים המצח העיניים בפנים ועוד. (לאט לאט לומדים להרגיש שרירים דקים וקלים)
לפעמים שריר שלא בטוח אם הוא רפוי, צריך להחזיק אותו במתח ולשחרר.
אחרי שכל הגוף רפוי לחלוטין, תראו שנשימה קצת יותר איטית.
כדאי לעבור (בראש) במהירות שוב על כל הגוף לראות אם שריר כלשהו התקשה שוב.

כעת אפשר ממש להנות מהנשימה. היא עמוקה יותר, ומרגיעה.
אפשר לדמיין שכל ה"נשמה" מתרכזת רק בלב.
הראש משוחרר מחשיבה, ורק המחשבות רדדות רצות בראש.

כעת ניתן להתחיל במדיטציה.
המוח שלנו עובד בגלים. אנשים חושבים שאין להם שליטה עליו. אבל אפשר לרכוש שליטה.
המטרה היא ליצור בראש גלים רגועים ואחידים.
הגלים כבר כעת אמורים להיות רגועים, אולם מכיון שהמחשבות הן שונות ומגוונות הן יוצרות מלא "רעש".
המטרה ליצור גל קטן, אחיד שחוזר שוב ושוב.

כאן הדבר תלוי בנסיון, וצריך לנסות כל פעם משהו אחר (גם אם נראה שלא מצליחם אסור להיות מרוכזים "אם זה יצליח" כי אז החשיבה תהיה מוסטת.
יש כאלו ש"ציור" של מילה אחת שוב ושוב בראש יצרו להם א הגל האחיד. (ראיה)
יש כאלו ש"שמיעה" של מילה אחת שוב ושוב תיצור את הגל האחיד. (שמיעה)

לעיניננו עיקר הענין הוא להשתמש בכוח הדמיון היצרתי שוב ושוב.
קראתי שיש כאלו שמדמינים לשמוע דיבור רגוע של מישהו אליהם (בלי להתאמץ "מה הוא יגיד עכשיו" אלא רק ל"הקשיב")
ויש כאלו שמדמיינים שהם בנופים מסוימים.

אולם כל זה כמובן לא עוזר בכלל ל"התחיל" לישון מוקדם, אלא רק "להירדם".

פרי הארץ

משתמש ותיק
אלי מאירי אמר:
אני ממליץ בחום לעשות מדיטציה בשכיבה. אני נרדם בכל מצב תוך גג 12 דק' (בס"ד)

להלן הסוד לזיכוי הרבים.

שכיבה בתנוחה רגועה ונוחה.

לעבור איבר איבר ולשחרר בו את כל השרירים הלחוצים. ללפעמים לוקח כמה שניות טובות עד שהשריר נרגע.
מלמטה ללמעלה, עד שלא "מרגישים" אף איבר. כולל הפנים המצח העיניים בפנים ועוד. (לאט לאט לומדים להרגיש שרירים דקים וקלים)
לפעמים שריר שלא בטוח אם הוא רפוי, צריך להחזיק אותו במתח ולשחרר.
אחרי שכל הגוף רפוי לחלוטין, תראו שנשימה קצת יותר איטית.
כדאי לעבור (בראש) במהירות שוב על כל הגוף לראות אם שריר כלשהו התקשה שוב.

כעת אפשר ממש להנות מהנשימה. היא עמוקה יותר, ומרגיעה.
אפשר לדמיין שכל ה"נשמה" מתרכזת רק בלב.
הראש משוחרר מחשיבה, ורק המחשבות רדדות רצות בראש.

כעת ניתן להתחיל במדיטציה.
המוח שלנו עובד בגלים. אנשים חושבים שאין להם שליטה עליו. אבל אפשר לרכוש שליטה.
המטרה היא ליצור בראש גלים רגועים ואחידים.
הגלים כבר כעת אמורים להיות רגועים, אולם מכיון שהמחשבות הן שונות ומגוונות הן יוצרות מלא "רעש".
המטרה ליצור גל קטן, אחיד שחוזר שוב ושוב.

כאן הדבר תלוי בנסיון, וצריך לנסות כל פעם משהו אחר (גם אם נראה שלא מצליחם אסור להיות מרוכזים "אם זה יצליח" כי אז החשיבה תהיה מוסטת.
יש כאלו ש"ציור" של מילה אחת שוב ושוב בראש יצרו להם א הגל האחיד. (ראיה)
יש כאלו ש"שמיעה" של מילה אחת שוב ושוב תיצור את הגל האחיד. (שמיעה)

לעיניננו עיקר הענין הוא להשתמש בכוח הדמיון היצרתי שוב ושוב.
קראתי שיש כאלו שמדמינים לשמוע דיבור רגוע של מישהו אליהם (בלי להתאמץ "מה הוא יגיד עכשיו" אלא רק ל"הקשיב")
ויש כאלו שמדמיינים שהם בנופים מסוימים.

אולם כל זה כמובן לא עוזר בכלל ל"התחיל" לישון מוקדם, אלא רק "להירדם".
יש כתות בארה"ב שהפכו את המדיציה לסוג של ע"ז כמעט, אז יש להזהר!

חלק עליון תַחתִית