הוצאת עין הרע ע"י עופרת

דידי

משתמש רגיל
יש למישהו פרטים על הדבר הזה?
מה המקור לזה, מתי עושים את זה, האם זה מוסמך, אלו אנשים מפורסמים בימינו שעושים את זה? 

דבש לפי

משתמש ותיק
כתב תלמידו של הגאון ר' שריה דבליצקי זצ"ל הרב אבידן סנדרוסי שיבדלחט"א:
שאלוני לשאול את מו"ר זצ"ל בעניין להוציא עין הרע בעופרת, ואמר שלא ולא ביאר למה.
לאחר זמן כשהגענו ללמוד את הלכות כישוף (ביו"ד סימן קע"ט) אמר מו"ר זצ"ל "להוציא עין הרע בעופרת זה חשש כישוף".

פאר

משתמש רגיל
כמעיין המתגבר אמר:
דידי אמר:
מה המקור לזה, מתי עושים את זה, האם זה מוסמך, אלו אנשים מפורסמים בימינו שעושים את זה? 
אולי זה עוזר פסיכולוגית...

דבש לפי אמר:
לאחר זמן כשהגענו ללמוד את הלכות כישוף (ביו"ד סימן קע"ט) אמר מו"ר זצ"ל "להוציא עין הרע בעופרת זה חשש כישוף".
כישוף עוזר רק פסיכולוגית?
עי' ביאור הגר"א יו"ד קע"ט

דבש לפי

משתמש ותיק
ועוד כתב הרב הנ"ל
כששאלו את מו"ר זצ"ל בעניין עין הרע אמר "להתעלם", "מאן דלא קפיד לא קפדינן בהדיה". בהזדמנות אחרת אמר לי שאת הלחש של החיד"א אפשר לעשות, ושאלתי אם יש בזה סכנה של השבעת מלאכים וכו'? ענה לי מו"ר זצ"ל שלא, ושאלתיו האם האדם על עצמו יכול לעשות את זה? הסתפק מו"ר זצ"ל שאולי אין חבוש מתיר את עצמו מבית האסורים.
בהזדמנות אחרת מו"ר זצ"ל הסכים לעשות עבורי את הלחש של החיד"א.

דבש לפי

משתמש ותיק
פאר אמר:
כמעיין המתגבר אמר:
דידי אמר:
אולי זה עוזר פסיכולוגית...
דבש לפי אמר:
כישוף עוזר רק פסיכולוגית?
עי' ביאור הגר"א יו"ד קע"ט
מי ששנה זו לא שנה זו. הרב @כמעיין המתגבר לא שמיעא ליה שזה כישוף ולפיכך אמר שאולי זה עוזר פסיכולוגית, אבל הגרש"ד זצ"ל שאמר שיש בזה חשש כישוף מן הסתם סובר שזה מועיל במציאות אלא שיש ספק אם זה כישוף ואסור או שזה מותר, אך אולי הוא גם הסתפק אם זה מועיל במציאות או לא.

אמונת אומן

משתמש ותיק
הוצאת עין הרע עי עופרת היה מקובל על גדולי ישראל בדורות רבים, שהיו נזקקים לזה בעצמם, כולל מרן הגריש"א, ומי יבוא אחר הארי.

דבש לפי

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
הוצאת עין הרע עי עופרת היה מקובל על גדולי ישראל בדורות רבים, שהיו נזקקים לזה בעצמם, כולל מרן הגריש"א, ומי יבוא אחר הארי.
ודאי לא נעלם מהגרש"ד שהבן איש חי מזכיר זאת, ואעפ"כ חשש, ומי יהין להיכנס בספק איסור דאורייתא. אם כי ודאי אין למחות אחר שרבים מגדולי ישראל נקטו היתר.

פאר

משתמש רגיל
שים לב, לפי מה שהביאו כאן הגר"ש דבילצקי סבר שיש בזה חשש כישוף.
גדולי עולם אחרים לא חששו ועשו זאת.
לפטור זאת בהינף יד, חוששני שנכנס בגדר הדברים החריפים שכתב הגר"א ז"ל כפי שציינתי לעיל.

HaimL

משתמש ותיק
כיצד ניתן לדעת אם איזה מכשול בא מחמת עין הרע, או כי כך גזרו על האדם מלמעלה?

שמחה מנתניה

משתמש ותיק
פאר אמר:
לפטור זאת בהינף יד, חוששני שנכנס בגדר הדברים החריפים שכתב הגר"א ז"ל כפי שציינתי לעיל.

רק לציין
שהרמב"ם כמובן חולק על הגר"א...

פראנק

משתמש ותיק
דבש לפי אמר:

שהבן איש חי מזכיר זאת, 
אפשר מקור?
פעם ראיתי הסכמה מהרב מרדכי אליהו ותשובה מהצמח צדק שהתיר לחולה שיש בו סכנה בשבת 

פאר אמר:
חוששני שנכנס בגדר הדברים החריפים שכתב הגר"א ז"ל
לפי חשש זה אני חייב להאמין מעתה בכל שרלטן שממציא כל מיני שטויות, שמא זה כישוף.
פאר אמר:
כבודו בדק?
לא אישית, אבל שוחחתי עם אחד מקרובי משפחתי שמאמין בזה, ועושה את זה הרבה, הוא אפילו הראה לי כמה פעמים את העופרת אחרי ה'טקס',.
זה ממש כמו כתמים של רורשאך מי שרוצה יכול לראות מי שם לו עין.

דווס

משתמש רגיל
העירקים האמינו בעוד הרבה דברים שבאו מהגויים דשם, לפי מה שידוע לי חכם יהודה פתייה זיע"א פעל רבות שלא יעשו מעשים שבאו מהגויים.
כנראה שלעופרת יש כן מקום של כבוד במסורת היהודית העירקית, אך פעם שמעתי יוצא עירק חילוני איך הדודות שלו היו עושות את זה, זה פשוט נשמע בדיחה.
הוא מתאר איך הילד לא מרגיש טוב מיד כולם ניגשים(ניגשות) להוציא לו את העין.

אמונת אומן

משתמש ותיק
פאר אמר:
להאשים את גדולי כל הדורות בהינף יד בחשש כישוף זה עוון פלילי בהרבה מלהתעלם מדעת יחידאי של הגרש''ד. 

ב. גפנר

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
אמונת אומן אמר:
כולל מרן הגריש"א
להד"ם
ידוע שהגריש"א היה חושש לעין הרע,
אך כמדומני שהיה מוציא באמצעות הלחש, ולא באמצעות עופרת [ע"י אחיינו הרב לוין, שהתמחה בזה - והיום בנו ממשיך אותו].

וגם ידוע לי ממקור ראשון, על אחד התלמידי חכמים הגדולים בבני ברק שיודע להוציא עין הרע ע"י לחש, 
והוא סיפר לי שלמד את זה ממרן הגראי"ל זצ"ל, שישב אתו והסביר לו בדיוק איך עושים את זה.

איש ווילנא

משתמש ותיק
כל הדברים מהסוג הזה אין שום הוכחה שמועילים
וסיפורי הצלחה כאלה ואחרים וודאי אינם מוכיחים כידוע שכך מקובל על כל שטות בעולם לספר סיפורי הצלחה
ועל עבודות אלילים ודתות הגוים יש הרבה יותר סיפורי הצלחה ועי' ע"ז דף נה א.
כך שחבל לבזבז את הכסף על שטות אחת מתוך אלפי ומליוני שטויות שקיימים בעולם
שהמונים בני אדם חזיקים בהם למועילים ואינם אלא הבל ורעות רוח

חלק עליון תַחתִית