אסון מירון 2

משה-הלוי

משתמש ותיק
אני שומע שבגלל האסון במירון הוחלט (או חושבים) לחזק את התשתיות במירון במאתיים מיליון שקל.
רבותי! אם יחזקו את רק מירון עלול ח''ו להיות אסון בני ברק. 
בכל לוויה של גדול הדור מגיעים מאות אלפים, בלויית הרב שטינמן היו חצי מיליון איש! ואני בעצמי נחנקתי שם.
הציבור גדל והשטח לא
 יש מקומות שהם 'העתק-הדבק' של שביל המוות. (מי שמכיר- רח' יונה הנביא פינת האדמור מיגור, המדרגות בלדרמן, כרגע לא זוכר עוד.)
ויש מקומות שסתם יכול להיות דוחק, נפילות מגובה, התמוטטות,וכדו'.
התשתיות בב''ב, לדעתי, לא מוכנות לזה.
רבותי! טיפש מי שלומד מטעויות לא לחזור עליהם, ולא לומד לשאר המקרים.
מי שמסכים איתי ומכיר ח''כ או איש ציבור, בבקשה, יעביר לו את הדברים.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
הרב זהר ברנע מבית שמש, התראיין דקות לאחר האירוע המחריד, הוא מעיד:

"אתן לך כמה ראיות שהאסון הנורא אינו בגין הצפיפות אלא בוודאי בשל ה"מחסום" המשטרתי התמוה, לדבריו: לית מאן דפליג (אין חולק) שחסמו את הדרך, ואני לא מבין למה.

הרב ברנע מתחיל למנות את הדברים ומאשים את חלק מהשוטרים שלדבריו לא הושיטו יד.

1. כשאנחנו נכנסנו לשביל לכיוון הרחבה בה הייתה ההדלקה של תולדות אהרן, לא היו שם שוטרים והתנועה זרמה כרגיל. לא הייתה צפיפות. אנחנו נכנסנו לשביל האסון ממש שניות אחדות לפני שמאחורינו נסגרה הדרך ואנשים החלו להתאסף מבלי יכולת לפנות את השביל. תוך דקה כבר השביל התמלא מלמטה (איפה שאחר כך ראיתי את השוטרים חוסמים את הדרך).

2. כנראה ממש כמה עשרות שניות אחרי שעברנו את הכניסה לשביל, הגיעו המון שוטרים ושוטרת אחת לפחות לכניסה לשביל וחסמו את היציאה.

3. כל מי שמכיר את האזור הזה בשעת ההילולא, השנה וכל שנה יודע ששוטרים לא מסתובבים בכלל בשביל מהדרין ובוודאי שלא שם מתחת להכנסת אורחים שנמצאת מול המערה (ליד הכנסת אורחים של קרליבך) ובודאי שלא בכניסה למתחם של "תולדות אברהם יצחק"! ובודאי שאין שם שוטרות בכל האזור.

פתאום הופיעו במכה אחת לפחות 10 שוטרים?!?! הם היו באסון הרבה לפני הצלה ומד"א!! ואחרי האסון רובם (לא כולם!) לא הושיטו יד בכלל. זאת אומרת הם לא היו בנחישות ובבהילות לעזור, בלשון המעטה...

4. בהתחלה בזמן שעלינו, התנועה זרמה בנחת וכל מי שהיה שם בוודאי זוכר את ה2-3 בחורים שרצו בשביל למעלה ודחפו את העוברים ושבים...רצו!!! אחרי המחסום המשטרתי פשוט עמדנו זמן שנראה בעינינו כנצח מבלי לזוז כלל! אפילו לא "סנטימטר"..

כשהבנתי וכל העומדים סביבי שמשהו מאוד מוזר מתרחש, כי גם כשיש דוחק, יש תזוזה כלשהי של הקהל לכיוון היציאה מהשביל למטה, אבל פה אנו עומדים כמה מטרים מהיציאה ולא מתקדמים כלל כפשוטו!! אז הרמתי את הראש כמה שיכולתי וראיתי את השוטרים חוסמים את הציבור הקדוש! צעקתי להם בזעם תפתחו לנו, אתם חונקים אותנו. ושוטרת אחת ענתה לי בנחת שממש הפליא אותי - תלכו אחורה....(באותה העת, אי אפשר אפילו היה לזוז סנטימטר...) צעקות דומות מילאו את חלל האוויר, והתשובות ותנועות הידיים של השוטרת ושאר השוטרים היו זהות, רח"ל.

5. בני בן ה- 14 שעמד כ2 מדרגות מעלי ובזווית אחרת ראה במו עיניו איך שוטרים חזקים ביותר דוחפים את הציבור ולא נותנים להם לעבור ובכך יוצרים את מלכודת המוות הכללית, אבל יותר מחריד את מפולת האדם הראשונה. כי הראשונים צייתו ונעצרו והבאים בתור הפילו אותם בדוחק.

לאחר זמן שנראה בעיני כנצח, אני לא יודע מי פתח לנו את אחת הדפנות של השביל וכך ניצלו הניצולים. השוטרים שחסמו את הציבור הלכו, וראיתי מול עיני המתפלצות ערימה של אברכי ובחורי חמד שיצאה נשמתם בקדושה ובטהרה מול עיני השוטרים מבלי רחם! (שוב אני חוזר היו שוטרים שכן נתנו יד אבל היו גם כאלו שהמשיכו לדחוף ולא לאפשר לאנשים להימלט מגורלם המר) הייתה עוד ערימה של גופות רח"ל ממפולת שנגרמה ממישהו שמעד בהמשך השביל אבל אולי מאחר שהמפולת הנ"ל החלה מאוחר יותר היו שם עדיין אנשים וילד עם רוח חיים, מה שאין כן ב"ערימה" רח"ל שהייתה מול עיני השוטרים. שם רח"ל הגופות היו אפורות בפנים (כבר לא כחולות).

6. אחרי שהשביל די התרוקן, ונשארו בו בעיקר ערימות אדם, רח"ל, שמתחת לגופות רח"ל קבורים אנשים שבנס עדיין חיים, הפליאה אותי התנהגות רוב השוטרים באופן שאיני יכול עד עתה לתפוס! הם היו רגועים ולא הושיטו יד לאנשים לחלץ אותם. שוב, לא כל השוטרים. אבל רובם.

לאחר זמן מה שהחלו להגיע אנשי הצלה ומד"א החובשים נאלצו במקום לטפל בפצועים, לשאת את האלונקות כי רוב השוטרים לא נתנו יד!! במקום שכל חובש ינשים פצוע, 4-6 חובשים עסקו בפינוי פצוע אחד. בלטו לי אף יותר שוטרים שעמדו ודיברו ביניהם ברוגע בעת שכל אדם (אף לא בן ברית) ליבו מתפלץ בקרבו למראות הנ"ל ורצים כולם בכוחות לא להם. בגלל זה החובשים פשוט כיסו אנשים ב"שמיכות טרמיות" ולקחו אותם מבלי לעשות להם החייאה במקום...רח"ל.

7. עוד נקודה אחת. אחרי האסון קמו מלא "חכמים בדיעבד" ואמרו ש"הכתובת היתה על הקיר" דהיינו היה ברור שמתי שהוא יהיה אסון. אולי כן אולי לא, זה נושא שאפשר להתווכח עליו, אבל מה שברור שכולם מתכוונים לצפיפות בתוך הציון הקדוש או על כל פנים ברחבה למעלה איפה שההדלקה, שם לעיתים יש צפיפות גדולה. כל מי שמכיר את השביל הנ"ל יודע ששם הדוחק אינו כה גדול. ולולא ההתערבות של המשטרה, בוודאי לא היה אסון נורא שכזה.

יש לציין שאנשים בדקו וראו (אולי זה לא מוסמך) שיש מי שטרחו והורידו מהרשת (אינטרנט ותקשורת) את כל הראיונות והעדויות של הניצולים ורוב הסרטונים שמראים מה באמת קרה שם. במקומם יש כל מיני "מומחים" שמסבירים מה להערכתם צריך לעשות וכו' רח"ל (וכמובן שהמסקנה היא לתת למשטרה יד יותר חופשית ל"טפל" בחרדים ולנהל את ההילולא הקדושה במירון.)

כמי שהגיע למירון כ24 שעות לפני האסון ראיתי במו עיני עשרות רבות של תקריות, אפילו לפני שהחלה צפיפות כלשהי, בהם מכים השוטרים ללא רחם, אזרחים שומרי חוק וגוררים באכזריות בחורי חמד שפתאום תפסו וחנקו מתוך ציבור המתפללים. גופי שלי שאני אדם מבוגר ומעולם לא הרמתי יד על שוטר וכו' מלא בסימני הכאות כחולים.

יש עוד הרבה על ליבי השותת דם, אבל הכי חשוב שהרחמן ינחם את כל עם ישראל על השריפה הנוראה ושאף אחד מעם ישראל לא יראה לעולם, מראות נוראות כאלו כמו שראיתי באותו האסון. הרחמן ינחם את כולנו ובפרט את משפחות הקדושים בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא נוסיף לדאבה עוד.

משה-הלוי

משתמש ותיק
פותח הנושא
שכוייח גדול להרב @יושב אוהלים.
אבל מי אמר שפה לא יחסמו? הרי גם שם זה היה (על פי הנראה) בלי סיבה.
וחוץ מזה, שוב, בלווית הרב וואזנר לא מחסומים והיה הרוגים, ובלווית הרב שטינמן אני הקטן נחנקתי.
2. ברח' יונה הנביא הוא חסום מאיליו ובלדרמן מסתמא זה יהיה חסום.
שלא יישמע שאני חפץ במות צדיק ח''ו. אני רק אומר שאין דין שהקב''ה לא מערב עצב בעצב,
והכל יכול לקרות.

שאר לעמו

משתמש ותיק
אין לשכוח שאת הטענות האלו כלפי חסימת היציאה שהובילה לאסון הנורא, כבר אמרו עוד לפני שפינו את הנספים לא עלינו. ולא מאחד ולא משניים. והתפרסמה בשעת אמת בתקשורת.
כעת זה מתפרסם יותר ויותר. מתברר גם שהמשטרה מחפה ושוטרים מתאמים עמדות עם עורכי דין. הוראה תמוהה נוספת של היועה"מ לממשלה היתה לא לגבות עדויות מהשוטרים בשטח ביום האסון.. לא חושב שכוונתו היתה להעלים, אני מדבר על הוראה תמוהה בלשון המעטה.
לכאורה כמעט ברור שהמחדל לא יוצג ברבים! לטייח המדינה הזו יודעת היטב בכל שנותיה.

האסון זו גזירת שמים והחי יתן אל ליבו. כאשר מדברים על השתדלות, יש פה פן מזוויע.

נבשר

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
אין לשכוח שאת הטענות האלו כלפי חסימת היציאה שהובילה לאסון הנורא, כבר אמרו עוד לפני שפינו את הנספים לא עלינו. ולא מאחד ולא משניים. והתפרסמה בשעת אמת בתקשורת.
כעת זה מתפרסם יותר ויותר. מתברר גם שהמשטרה מחפה ושוטרים מתאמים עמדות עם עורכי דין. הוראה תמוהה נוספת של היועה"מ לממשלה היתה לא לגבות עדויות מהשוטרים בשטח ביום האסון.. לא חושב שכוונתו היתה להעלים, אני מדבר על הוראה תמוהה בלשון המעטה.

יש כאלה שהיו שם שאומרים שלא היה מחסום.
לא יודע.
הצג קובץ מצורף YouCut_20210502_172904578.mp4

לבי במערב

משתמש ותיק
נבשר אמר:
כפי שנכתב גם בעדות דלעיל, היו שני מוקדי־דחק; האחד בסיבוב שבאמצע, והשני תחת המדרגות.
כל המעידים על אי־קיומו של מחסום - עמדו עשרות מטרים מהמדרגות, וראו רק את המוקד שבסיבוב. הניצולים משורות־המות הראשונות מעידים כולם על מחסום משטרתי למול עיניהם, תוך אדישות איומה לגורל הנספים ה"י. ומסיימין בטוב.

אברהם משה

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
נבשר אמר:
כפי שנכתב גם בעדות דלעיל, היו שני מוקדי־דחק; האחד בסיבוב שבאמצע, והשני תחת המדרגות.
כל המעידים על אי־קיומו של מחסום - עמדו עשרות מטרים מהמדרגות, וראו רק את המוקד שבסיבוב. הניצולים משורות־המות הראשונות מעידים כולם על מחסום משטרתי למול עיניהם, תוך אדישות איומה לגורל הנספים ה"י. ומסיימין בטוב.
אכן מחסום, אך לא מחסום רגיל, אלא מוט ברזל מאולתר.

נבשר

משתמש ותיק
התפרסם תיעוד הערב (אפשר מזוית מסוימת שרואים את קצה המדרגות ולא מה קורה מצד שמאל אולי שם היה מחסום) לכל אורך האירוע, לא נראה מחסום,
אני לא מבין למה אנשים לא הלכו במדרגות לצד ימין ששם יש עוד מדרגות, למה לכיוון שמאל.

רוצה להתעלות

משתמש ותיק
משה-הלוי אמר:
אני שומע שבגלל האסון במירון הוחלט (או חושבים) לחזק את התשתיות במירון במאתיים מיליון שקל.
רבותי! אם יחזקו את רק מירון עלול ח''ו להיות אסון בני ברק. 
בכל לוויה של גדול הדור מגיעים מאות אלפים, בלויית הרב שטינמן היו חצי מיליון איש! ואני בעצמי נחנקתי שם.
הציבור גדל והשטח לא
 יש מקומות שהם 'העתק-הדבק' של שביל המוות. (מי שמכיר- רח' יונה הנביא פינת האדמור מיגור, המדרגות בלדרמן, כרגע לא זוכר עוד.)
ויש מקומות שסתם יכול להיות דוחק, נפילות מגובה, התמוטטות,וכדו'.
התשתיות בב''ב, לדעתי, לא מוכנות לזה.
רבותי! טיפש מי שלומד מטעויות לא לחזור עליהם, ולא לומד לשאר המקרים.
מי שמסכים איתי ומכיר ח''כ או איש ציבור, בבקשה, יעביר לו את הדברים.
נראה לי קצת מוזר לעשות תיקונים נרחבים בעיר רק משום לוויות המוניות, ואירועים מזדמנים.
בל"ג בעומר שזה אירוע כל שנה ובמקום מסויים שייך, אך בלוויות וכדו' דברים מזדמנים לא צפויים השינוי צריך להיות בהיערכות הכללית לאירוע עצמו ובציבור עצמו שישמור על שפיות.

הצבי

משתמש ותיק
בעיקר הנידון באשכול, לדידי פשיטא שאי''צ לעשות תיקונים בעיר משום הלוויות המוניות שייערכו בה, אלא אם הדבר מסוכן במצב הקיים אזי צריכים רבני ופרנסי הציבור להכריז שלא יבואו כל הציבור ללוויה אלא למשל רק בני העיר וכדו', ושום דבר לא יקרה.

פאר

משתמש רגיל
עוז והדר המורחב אמר:
וכן ב'יער פונביז'' אם ההר מלא ומישהוא נופל או מתעלף כל השכבות נופלות עד מי שעומד על סוף ההר- מטר מעל המדרכה
נופל, ועליו מאות אנשים רח''ל.
והמדרכה שם צרה מאד וזה סמוך ממש לכביש של האדמו"ר מגור.

אמונת אומן

משתמש ותיק
בעיקר צריך לחנך כ"א את עצמו ואת ילדיו שלא לכל מקום צריך להדחק, ובוודאי לא לדחוף אחרים.
שנים רבות שאני לא מוותר על לוויה של גדול, אך מקיים את חובתי ממרחק שפוי.

אמונת אומן

משתמש ותיק
עוז והדר המורחב אמר:
וכן ב'יער פונביז'' אם ההר מלא ומישהוא נופל או מתעלף כל השכבות נופלות עד מי שעומד על סוף ההר- מטר מעל המדרכה

היה כאן היום תיאור של כל נכסיה של פוניבז' באשכול הרלוונטי, ושכחו לציין כי יש לה גם יער... 

הצבי

משתמש ותיק
היות שחזקה שישנם מי שיחפו בלויות אלו שלא כולם מחנכים את ילדיהם כמו הרב @אמונת אומן , וממילא אם ייקבע שהמצב הוא מצב סכנה אזי לא יבואו כולם ללוויה ושאלו יהיו העבירות שלנו.
לגבי היער מדובר יותר בקרחתו וגבחתו

איש הישראלי

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:

הייתי השבוע במירון ושמעתי שהמשטרה
הגיעה זמן קצר לאחר האסון ל...לקחת את מצלמות האבטחה

אמונת אומן

משתמש ותיק
כבר לפני ל"ג בעומר שמעתי שהמשטרה דאגה לנתק את כל מצלמות האבטחה של האזור, פרט למצלמות המשטרה.
בעיני,
התיעוד שהופץ אמש ממצלמות המשטרה, חסר ערך.

לענ''ד

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
בעיקר צריך לחנך כ"א את עצמו ואת ילדיו שלא לכל מקום צריך להדחק, ובוודאי לא לדחוף אחרים.
שנים רבות שאני לא מוותר על לוויה של גדול, אך מקיים את חובתי ממרחק שפוי.

לשמחתי כי כהן אני איני יכול להידחק מאוד למיטה,
אך לפי דעתי יש בציבור חוסר ידיעה לגבי מצוות לוויה ומשם הדוחק.
גם כשיש רק מאה איש בלויה דאנ"ש - זה בדחיפות סביב המיטה משא"כ בשאר אוכלוסי)
איני יודע גודל המצווה לשאת המיטה, אך נראה לי שאם ידעו שמקיימת מצוות לוויה גם במרחק מאה מטר
הלחץ יפחת.
(נ"ל שההולכים לפני המיטה לא בדיוק מלווים אבל איני יודע בזאת)

משה-הלוי

משתמש ותיק
פותח הנושא
פאר אמר:
עוז והדר המורחב אמר:
והמדרכה שם צרה מאד וזה סמוך ממש לכביש של האדמו"ר מגור.

לא נפק''מ,
בלוויות הכביש מלא בהולכי רגל

פאר

משתמש רגיל
משה-הלוי אמר:
בלוויות הכביש מלא בהולכי רגל
אבל אז לא הולכים ביער (רק אם ההלויה יוצאת מהישי"ק)
ואגב, כבר הרבה זמן לא הייתי שם, אבל עדיין נשארו שם עצים? זכור לי שבנו שם בניינים.

לעניות דעתי

משתמש ותיק
נבשר אמר:
התפרסם תיעוד הערב (אפשר מזוית מסוימת שרואים את קצה המדרגות ולא מה קורה מצד שמאל אולי שם היה מחסום) לכל אורך האירוע, לא נראה מחסום,
אני לא מבין למה אנשים לא הלכו במדרגות לצד ימין ששם יש עוד מדרגות, למה לכיוון שמאל.

ראיתי את התיעוד הזה, לא רואים בו שום דבר, אין שם הסרטה של כל האירוע מהתחלה עד הסוף, וגם לא רואים שם כמעט את סוף המדרגות איפה שעשרות אנשים מעידים שהיה שם מחסום (ואגב יש גם הסרטות שרואים שוטרים חוסמים (אבל א"א ללמוד מהם הרבה כי לך תדע מתי זה היה).
מדובר בסרטון  שהמשטרה ערכה ואין בו כלום.

הכותרת צ''ת וצ''ל אסון מירון 3. תרע''א תשפ''א, וההתרעה. הייתי בטוח קודם פתיחת האשכול דבתשפ''א קמיירי.

או שההסבר הוא אותו הסבר לכך שכשאומרים 'התוס' הראשון בב''מ' מתכוונים לתוד''ה יחלוקו...

אברהם משה

משתמש ותיק
נבשר אמר:
תוכלו להעלותו?

אור זרוע

משתמש ותיק
לעניות דעתי אמר:
נבשר אמר:

ראיתי את התיעוד הזה, לא רואים בו שום דבר, אין שם הסרטה של כל האירוע מהתחלה עד הסוף, וגם לא רואים שם כמעט את סוף המדרגות איפה שעשרות אנשים מעידים שהיה שם מחסום (ואגב יש גם הסרטות שרואים שוטרים חוסמים (אבל א"א ללמוד מהם הרבה כי לך תדע מתי זה היה).
מדובר בסרטון  שהמשטרה ערכה ואין בו כלום.
אבל רואים שם שלא צריך מחסום של משטרה כדי שתיווצר מפולת וחסימה הרמטית, ולכן אין שום טעם להניח שהיה מחסום בסוף המדרגות. ועדיין לא מצאו סרטון אחד שרואים בו מחסום משטרתי.
ראיתי עוד תיעודים [ב"וידיאו טוב" של נטפרי] ואפשר להניח בוודאות שלא היה שום מחסום. בכל התיעודים רואים שורה של שוטרים ואנשים חסומים שאינם יכולים להתקדם, ולא מצליחים לראות את הסיבה האמיתית שלמרבה הזוועה הם תקועים בתוך מפולת של אנשים. בדרך כלל השוטרים חוסמים את שדה הראיה, אבל מפה ומשם ניתן לראות שאין שם אלא מחסום אנושי, והשוטרים מנסים לחלץ אנשים בלי הצלחה.  

מרווה לצמא

משתמש רשום
אינני יודע
אך הוא מבסס את הדברים
ויש מקום לדון בדבריו מהזווית שהוא מעלה
בבחינת אור חדש

חלק עליון תַחתִית