חובת ההודאה אחר המגיפה

אשרי העם

משתמש ותיק
פתחתי אשכול ע"ז, אך בטעות פתחתיו ב"אקטאוליה", שם אין גישה להרבה חברים להגיב ולכתוב.
אז אני פותח כאן ב"בית המדרש" שוב (המנהלים יוכלו אולי למחוק את האשכול השני?).

חובת ההודאה אחר המגיפה.PNG

אור זורח

משתמש ותיק
אני מודה להשם יתברך על כל חסדיו עמנו ועל שהסיר מאתנו את המחלה הנקראת קורונה
יהי ה' עמנו כאשר היה עם אבותינו אל יעזבנו ואל יטשנו ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום
עד הנה עזרונו רחמיך ולא עזבונו חסדיך ה' אלוקינו ואל תטשנו לנצח

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
(בלי קשר להודאה לה', דהיא חשובה מאוד, החכמים יודעים דעדיין שום דבר לא בטוח עד שיעברו כמה שנים).

יעקב שלם

משתמש ותיק
כמעיין המתגבר אמר:
(בלי קשר להודאה לה', דהיא חשובה מאוד, החכמים יודעים דעדיין שום דבר לא בטוח עד שיעברו כמה שנים).

אם זה בלי קשר למה נכתב כאן.....

צריך להודות על ההווה גם אם עלול להתחדש רע

וכדמות ראיה לזה ממשנה בברכות ט ג
מברך על הרעה מעין הטובה, ועל הטובה מעין הרעה.

ברמבם
מה שאמר: על הרעה מעין הטובה - רוצה לומר, כשיבוא עליו מקרה רע. ואף על פי שאפשר שסופו לטוב, יברך "דיין האמת". וכן כשתבוא לו טובה, ואף על פי שאפשר להיות סופה לרע, יברך "הטוב והמטיב".

והטעם, שהדברים המצואים אשר אין במציאותם ספק, יברך על מה שנמצא מהם תחלה, ואל יהי חושש למה שיקרה בסופם, לפי שהעתידות ההם – אפשר שיהיו או שלא יהיו.

אור זורח

משתמש ותיק
אני אישית מאוד יהנה לראות הודאות של חברים על ההצלה מן הקורונה כל אחד בנוסח האהוב עליו והנחמד לו

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אני מודה לה' על החסד של ביטול המגיפה. גם המגיפה וגם ביטולה הן אותות ומופתים לשליטת ה' בעולמו.
ויה"ר שמנס קטן נעבור לנסים ולנפלאות הכי גדולים ועיקריים דהגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש

4568734

משתמש ותיק
גם אני הקטן מצטרף להודות ברבים לה' על חסדיו המרובים שעשה ועושה ויעשה עמנו תמיד,
ובפרט כעת בהסרת עול המגיפה מעלינו (ועול המסיכה...), ועל ירידת החולים וכו' וכו' וכו',
כה יתן ה' וכה יוסיף לאחינו שבגולה, ולכל העולם כולו, שפע בריאות, שמחה, ונחת, ונזכה בקרוב לישועת עולמים אמן ואמן.

- - - - - - - -

ולאחינו הנרדמים, אני קורא, 
מה לכם נרדמים?
קומו קראו אל אלוקיכם...
בואו גם אתם ותודו להקב"ה כאן ברבים על החסדים שעשה עמנו.
טוב לעולם - זה בודאי רק יביא.

זוטרא

משתמש ותיק
תודה על פתיחת אכל חשוב זה!
חסדי ה' כי לא תמנו כי לא כלו רחמיו, חדשים לבקרים רבה אמונתך,
גם במצב של הסתר פנים מראה לנו הקב"ה את חסדיו הגדולים עמנו,
בארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה
השגחה מיוחדת ופרטית על יושבי ארץ ישראל
אשר זכינו להסיר המסווה מעל פנינו ולהודות בלב שלם
על ניסיך שבכל יום עמנו ועל נפלאותיך וטובותיך שבכל עת ערב ובקר וצהרים
שנזכה לרפואה שלמה וגאולה קרובה
וקיבוץ כל נדחי ישראל
ושוב תודה על פתיחת האשכול

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
אני מודה להקב''ה בין על הרעה ובין על הטובה בין על המכה ובין על הסתלקותה.
האמת קשה לי לנסח באריכות כי בתקופת הקורונה מלבד הצער הגדול שהיה לעם ישראל ולעולם שזה היסב לי צער, אבל מאידך מאוד נהניתי מתקופה זו מכמה וכמה דברים, וכן מזה שהרבה דברים שאנשים חושבים אותם למאוד חשובים ובעיני אינם חשובים התבטלו והיה כמין קצת סדר חשיבות בעולם, וכן מעוד כמה דברים נהניתי, על כן איני מאריך בניסוח.
אבל יהי שם ה' מבורך מעתה ועד עולם.

אשרי העם

משתמש ותיק
פותח הנושא
אני כותב מרגשות ליבי, כשואל, כמהרהר, ותו לא.

בסיפור הנ"ל שהבאתי בהודעתי הראשונה מהגה"צ רבי שלום שבדרון זצ"ל, שמיד אחר המגיפה - החלו פוגרומים ביהודים, ונפל ל"ע עם רב מישראל, וביארו גדולי ישראל משום שלא הודו, ולא הכירו בנס, ולא הודו להקב"ה.

נמצאים אנו בתקופה דומה, אחר מגיפת הקורונה, בה ראינו ניסים ורחמים מגולים יותר מכל העולם כולו.
וכעת, ממש אחר המגיפה, מתחילים אנו לראות ניצוץ מחשיד של ידו של עשו, בהתפרעויות אלימות בתוככי עיה"ק ירושלים, תקוותינו ותפילתנו לה' - שהעניינים יסתדרו וייעלמו במהירות, על הצד היותר טוב.

מי אני ומה אני שיאמר וישווה מדורות קודמים לדורותינו אנו, אך כיון ומרן הגר"ח שליט"א אמר לי לפרסם דברים אלו ברבים גם בתקופתינו אנו, אני מרשה לעצמי להביע את הרהורי ליבי אלו.

נראה, שהודאה להקב"ה, בכל עת ובכל זמן, בוודאי לא תזיק... ובוודאי תוסיף עלינו שפע של רחמים מן שמיא.
ולוואי, אם יתעוררו מדבריי הדלים כמה אנשים להודות ולשבח להקב"ה, ולעורר אחרים על נקודה זו, והיה זה שכרי.

אור זורח

משתמש ותיק
בצאת ישראל מקורונה בית יעקב מבידוד ומסכה

היתה יהודה להודאה ישראל לשירה ולזמרה

הנגיף ראה וינס הוירוס פרח ונעלם

המלכים עמדו נדהמים האומות חיפשו חיסון

מה לך נגיף כי תנוס הוירוס תפרח ותעלם

המלכים תעמדו משתוממים האומות תסתובבו לחיסונים

מלפני אדון חולי ארץ מלפני אלוק יעקב

ההפכי צער לשמחה ישראל לישועה

כי לך טוב להודות ולשמך נאה לזמר כי מעולם ועד עולם אתה קל

ברוך אתה ה' מלך מהולל בתשבחות

4568734

משתמש ותיק
מעניין לגלות ביתד נאמן של הבוקר, מכתבם של גדולי ישראל על חובת ההודאה על המגיפה.
(מי יודע, אולי הם קראו את האשכול הזה?? סתם...)

uj6y3ffk.jpeg

אשרי העם

משתמש ותיק
פותח הנושא
יישר כח על המציאה.
שוב ראיתי שהיה שם גם שיחה מהגה"צ רבי שמעון גלאי שליט"א, שעורר על נושא ההודאה אחר המגיפה.
מי יעלנה לנו?

מחכים

משתמש ותיק
כמעיין המתגבר אמר:
אני דווקא חושב שהחכמים האמיתיים מבינים דאין מגיפה שנשארת למשך שנים רבות
ומנגיף שרוב האוכלסיה חסינה בס"ד מפניו ,הרי שגם אם ח"ו יתפתחו מוטציות כאילו ואחרות לא יגרום למחלה משמעותית יותר משפעת עונתית כיוון שהגוף כבר נחשף למשפחה נגיפית זו.
ולדעת מומחים אמיתיים הבהלה מפני וריאנטים שונים היא פאניקה מיותרת.
אלא שאנו כיהודים מאמינים צריכים ללמוד לקח ולא לראות את שיגרת החיים כמובנת מאיליה משום כיוון שהוא, והכל יכול כבר הוכיח בשבריריות של השיגרה המוכרת שלנו, ואם נפנים זאת באמת, הרי שחיינו ישתנו מאד לטובה ונפתח קשר אמיתי ותלותי יותר ביוצר הכל, ואז ההודאה תהיה אמיתית ופנימית ועמוקה יותר, ולא רק כסגולה ואיזה מס שפתיים.
זו רק דעתי

אשרי העם

משתמש ותיק
פותח הנושא
מאמר שקיבלתי במייל (יש שם בסוף תוספת חשובה: דברי המהרש"א בח"א בגיטין נו, א):

בס"ד
מה חרון האף הגדול הזה
הלב של כולם זועק להבין, מדוע ולמה נהפך לאבל מחולנו, ההילולה הגדולה של רשב"י, נהפכה לאבל עצום, וחיבים אנו לשאול את עצמנו – מה רוצה ה' מאיתנו?

וידועים דברי הרמב"ם (הלכות תעניות פרק א הלכה ב): "ודבר זה מדרכי התשובה הוא, שבזמן שתבוא צרה ויזעקו עליה ויריעו ידעו הכל שבגלל מעשיהם הרעים הורע להן ככתוב עונותיכם הטו וגו', וזה הוא שיגרום להם להסיר הצרה מעליהם".

ומצאנו בדברי גדולי הדורות שכתבו במפורש, שאם רואים שהנס עצמו נהפך לפורענות, זהו סימן של הודו מספיק לה' ולכן הגיעה הפורענות.

מובא בשם המגיד הגה"צ רבי שלום שבדרון זצ"ל (מובא בספר 'להגיד' ח"א עמ' 315 )

ידוע, כי בזמן מסעות הצלב התחוללה מגפת חולירע באזורים ענקיים באירופה,

בזמן המגפה השחורה שהייתה מגפה שהכתה באסיה ובאירופה בכמה גלים במשך כארבע שנים (1347–1351)  וקטלה, לפי הערכות שונות, בין 75 ל-200 מיליון בני אדם באירופה ובאסיה. האומדנים נעים בין רבע ל-60% מאוכלוסיית אירופה.

ומהיהודים לא מתו כמעט. רק מאומות העולם נפלו חללים, והיה זה נס. ביום מן הימים הבחינו הגויים בכך, והיה מי שיזם אסיפה ובה התסיסו הגויים זה את זה והכריזו – כי היהודים הרעילו את הבארות להרוג בגויים ולכן רק הם לא נפגעו, ומאותו יום יצאו הגויים להרוג ולהשחית, פוגרומים נוראים – ונפל עם רב מישראל.

בקהילת בזל שמנתה כשש מאות יהודים, נשרפו למוות כל בני הקהילה, בתוך בניין עץ שנבנה במיוחד לצורך זה. בטבח שטרסבורג הם נשרפו בבית הקברות שלהם, והוחלט לגרשם משם למשך מאה שנה. בכל הערים שעל נהר הריין נשרפו יהודים למוות ולעיתים, כמו במקרה של קהילת פרנקפורט דמיין, הקדימו היהודים והעלו את עצמם באש, כדי לא ליפול בידי הנוצרים. במיינץ, התאגדו היהודים כדי להגן על עצמם, אספו נשק והצליחו להרוג 200 אנשים מן האספסוף שבא להורגם. בסופו של דבר, הצליחו תושבי העיר הנוצרים להכניע את היהודים וטבחו בהם בהמונים. אלו ששרדו, העלו את עצמם באש בבתיהם. ההערכה היא כי ב-24 באוגוסט 1349, מתו כ-6000 יהודים במיינץ[. קהילת ארפורט שמנתה כ-3000 יהודים, הושמדה כליל.

נשאלה אז שאלה גדולה בין הצדיקים – מה חרון האף הגדול הזה, כאשר ממש עד אותו זמן היו ניסים גדולים ולפתע התהפך הגלגל, מדוע.

גדולי ישראל אמרו כי הטעם משום שלא למדו את הנס שהתחולל עימם, לא התעוררו ממנו לראות חסדי ה' ולעובדו בלבב שלם, הקב"ה רצה שילמדו את הנס כמו שצריך! וכשלא למדו נהיה חרון אף", עכ"ל.

ר' חיים קניסקי שליט"א הורה (ראה קובץ מצורף) שצריך לפרסם כעת את הדבר. אחר ששלח לנו הקב"ה את החיסונים, ואט אט עולם כמנהגו שב וחוזר, ושבים לחיים רגילים ושפויים, ורואים אנו בחוש את חסדי ה' המרובים עמנו, באשר שנה שעברה בעת הזו מכונסים וסגורים היינו בבתינו, וכעת יכולים אנו ללמוד ולהתפלל בהשקט ובטח, ועלינו ללמוד את גודל הנס לבל ח"ו יהיה חרון אף עלינו, ועלינו להודות ולשבח ולפאר ולרומם לאלוקינו שבשמים על כל זאת, ולהמשיך בתפילה - עד הנה עזרונו רחמיך, ולא עזבונו חסדיך, ואל תטשינו ה' אלוקינו לנצח.

במיוחד שנתבונן שהאסון במירון קרה ממש בדבר שבו היה הנס, הנה אם היה ח"ו קורה תאונה, או שריפה ל"ע, לא היה זה בדבר שבו נעשה הנס, אבל ממה נהרגו באסון? מהצפיפות, דבר שהיה אסור בהחלט גמור כל זמן הקרונה, ורק בגלל נס החיסונים היה מותר להצטופף.

הרי רואים אנו שהנס עצמו נהפך לאסון, וזה ממש זועק שה' מעורר אותנו, שלא הודנו מספיק על הנס, ולכן הנס נהפך לפורענות.

כך מצאנו בגמ' גיטין (נז, א) שקיסר רומי בא להלחם בעם ישראל, ולאחר שקרה נס עזב אותם לנפשם, וכאשר הם עשו מסיבה גדולה, חזר מלך רומי ובא והרג מהם שלוש מאות אלף.

ומסביר המהרש"א (שם) שטעם הדבר היה מחמת ששמחו וחגגו ולא הודו לה', שהיה להם להודות ולהלל לקדוש ברוך הוא על ישועתו.

ראוי לכל מי שיכול לדאוג לעשות מיד לאחר השבעה, כנס הודיה בעירו.

ומן הראוי היה שגם קדושת ציון - יוסיפו לכנס חלק של הודיה לה' על ההצלה מהנגיף

בנוסף אנו קוראים לכל אדם להתחזק בהודיה בימים אלו:

·לומר כל יום מזמור לתודה בנגינה, כמו שנפסק בשו"ע (נא, ט).

·ניתן לקנות דיסק שירי מזמור לתודה – עם באורים למזמור ועוד

·לשמוע שיעורי הודיה בקו קול תודה: 03-6171190

·ללמוד על נושא ההודיה, חוברות: שערי הודיה, קול תודה ועוד.

·להתחזק בימים אלו לרשום את חסדי המקום בפנקס הודיה.

לפרטים ניתן לראות באתר 'הקול החמישי', או במייל [email protected]

או בפלאפון 055-6785647

מצ"ב גליון "בדרכו אמונה":

הצג קובץ מצורף [2771]בדרכו_אמונה_אמור.pdf

4568734

משתמש ותיק
רבותיי, אתם קולטים מה הולך כאן?????

אחרי שנה של שקט מכל הבחינות, פתאום הכל נתעורר, התפרעויות, טילים, וכו' וכו'.
אני לא מתכוין להביא כאן חדשות כדי "לעדכן" את הציבור, אלא רק כדי לשבר את האוזן לקלוט בתוך מה אנו נמצאים- ולעורר אותנו להודות לה' על החסדים שעושה עמנו תמיד, על הניסים גם בקורונה, וגם כעת מהטילים, ולהתבונן בדבר המפליא הזה שאחרי שנה של שקט פתאום אחרי הקורונה נהיה כזה בלאגן...

צריכים גם להודות, וגם להמשיך בתפילה ובתחנונים שיפסיקו כל הצרות וההתפרעויות הללו.

עיתונות 10.PNG

קבצים מצורפים

• עיתונות 9.PNG
    עיתונות 9.PNG
    58.8 KB · צפיות: 32
  • עיתונות 8.PNG
    עיתונות 8.PNG
    45.8 KB · צפיות: 32
  • עיתונות 7.PNG
    עיתונות 7.PNG
    62.6 KB · צפיות: 32
  • עיתונות 6.PNG
    עיתונות 6.PNG
    34.9 KB · צפיות: 32

4568734

משתמש ותיק
הנה עוד:

עיתונות 9.PNG

קבצים מצורפים

• עיתונות 5.PNG
    עיתונות 5.PNG
    39 KB · צפיות: 30
  • עיתונות 4.PNG
    עיתונות 4.PNG
    20.1 KB · צפיות: 30
  • עיתונות 3.PNG
    עיתונות 3.PNG
    36.5 KB · צפיות: 30
  • עיתונות 2.PNG
    עיתונות 2.PNG
    34.8 KB · צפיות: 30

אשרי העם

משתמש ותיק
פותח הנושא
הרב @4568734,
זה לא המקום המתאים להביא את הציטוטים הנ"ל בבי מדרשא הדין, הרוצה לחפש חדשות יחפשם בעצמו במקומות אחרים.
אך כנראה שעיקר כוונתך הייתה שהציבור יבין שאנחנו בעיצומו של אירוע חריג, שצריכים להתעורר, בתפילה, במעש"ט, ובכל דרך שהיא. וע"ז אני מסכים אתך מאד!
שנשמע רק בשורות טובות!

חלק עליון תַחתִית