הגעלת כלים ציבורית

כדיתבין

משתמש ותיק
לפני פסח שלחתי כלים להגעלה דוקא בהגעלת כלים שהיתה אמורה להיות תחת השגחת הבד"ץ, ורציתי לראות אם הם שואלים כל אחד אם כליו הם בני יומן לפני שאני עושה הגעלה שם, ולמעשה לא שאלו ולא כלום! ומספיק אחד שמביא כליו כשהם בני יומן מאיסור, וכל היורה טרף! האם יש הסבר לזה?

אור זורח

משתמש ותיק
כדיתבון אמר:
לפני פסח שלחתי כלים להגעלה דוקא בהגעלת כלים שהיתה אמורה להיות תחת השגחת הבד"ץ, ורציתי לראות אם הם שואלים כל אחד אם כליו הם בני יומן לפני שאני עושה הגעלה שם, ולמעשה לא שאלו ולא כלום! ומספיק אחד שמביא כליו כשהם בני יומן מאיסור, וכל היורה טרף! האם יש הסבר לזה ?

שולחן ערוך אורח חיים הלכות פסח סימן תנב הקדמה - סעיף א
דין זמן הגעלת הכלים, ובו ז' סעיפים. 
סעיף א
יש ליזהר להגעיל קודם שעה חמישית כדי שלא יצטרך לדקדק אם הכלים בני יומן או לאו (או אם יש ששים במים נגד כלי שמגעיל או לאו). (טור) וכן אם מגעיל כלים שבליעתן מועטת עם כלים שבליעתן מרובה. וכן אם משהא הכלים בתוך היורה יותר מדאי ואינו משהא אותם כל כך. וכן כדי שלא יצטרך ליזהר שלא ינוחו המים מרתיחתן. הגה: אך רבים חולקים וסבירא להו דאין הגעלה מועלת כלום אם אין המים רותחים (וכן משמע מהרא"ש וסמ"ג ות"ה סימן קל"א ואגור וטור בסימן ק"ה). ע"כ יש ליזהר אפילו קודם זמן איסורו שלא ינוחו מרתיחתן כל זמן שמגעיל (ד"ע). ושלא יכניס הכלים עד שירתיחו המים. וכן כדי שלא יצטרך להגעיל היורה הגדולה, שמגעילים בה, תחלה וסוף. הגה: ואם לא הגעיל קודם זמן איסורו יכול להגעיל עד הפסח, שאז חמץ במשהו ואינו מועיל הגעלה שחוזר ובולע. אבל מותר ללבן כלי תוך הפסח (ד"ע ותשובת רשב"א). וכשמגעיל קודם פסח לאחר שש צריך ליזהר בכל הדברים הנזכרים שאין צריך ליזהר בהן קודם שש.  

כדיתבין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אני דיברתי על כלים של איסור, שאנשים ג"כ מביאים בזמן הגעלת כלים של לפני פסח.

כדיתבין

משתמש ותיק
פותח הנושא
huo yuc יום טוב אמר:
הם מכניסים למים חומר שפוגם את המים

אתה אומר את זה מידיעה? וגם אם זה נכון הייתי חושב שיותר לכתחילה להקפיד שלא יביאו כלים בני יומם.

מ אלישע

משתמש ותיק
כדיתבון אמר:
huo yuc יום טוב אמר:

אתה אומר את זה מידיעה? וגם אם זה נכון הייתי חושב שיותר לכתחילה להקפיד שלא יביאו כלים בני יומם.
עד עכשיו חשבתי שבערב פסח לא מצוי מי שמבשל.
אולי החשש שמשום שעסוקים גם בניקיון, יהיה בלבול ויתערב ויאסר. 

כדיתבין

משתמש ותיק
פותח הנושא
מ אלישע אמר:
כדיתבון אמר:
huo yuc יום טוב אמר:

עד עכשיו חשבתי שבערב פסח לא מצוי מי שמבשל.
אולי החשש שמשום שעסוקים גם בניקיון, יהיה בלבול ויתערב ויאסר. 

הערה יפה, אבל ההגעלת כלים היא בדרך כלל משך כמה ימים לפני פסח, ואולי גם בזה לא מצוי. אולם בכל מקרה, מתוך המון אנשים שמגיעים, מסתבר שיש לפחות אחד שמביא כלי שהוא בן יומו.

חלק עליון תַחתִית