הגאון האדיר רבי דוד פיינשטיין זצוק"ל

נחפשה דרכינו

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
נחפשה דרכינו אמר:
מסתפק במועט אמר:
אתה בטוח שאביו לא היה עורך קניות ? ענין הלבוש הוא פחות משמעותי ונראה לי שבאמריקה מקילים בכך, כגון הרב פאם זצ"ל.
לגבי ה"הנהגה הפשטנית להחריד" ,כמדומה לי שאם בארץ גדו"י לא היו נעטפים וכמעט נחנקים ע"י אנשי החצר, לטוב ולמוטב, היית רואה וידאו כזה גם פה.

אתה חושב שאביו היה בודק עגבניות בחנות בגיל 90 לבדו? לי קשה להאמין [בגיל 90 ודאי לא כי לא היה חי אז, אך גם בגיל 80]
הרב פאם לבש קניטש וקצר?
גם בארץ יש גדולים שחיים בלי שום אנשי חצר, כמו הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש שליט"א שהולכים ברחוב לבדם, וכן הגרי"ג אדלשטין שליט"א עד לפני כמה שנים, ומ"מ איני חושב שיבדקו עגבניות בחנות.
אמנם באמריקה פחות מפותח ענין אנשי החצר, אך מאידך חושבני שענין הגינונים הרבניים מפותח שם יותר לעומת אר"י בה רוב הרבנים הליטאיים נוהגים בפשטות גמורה.

אני לא חושב שענין "הגינונים הרבניים" שונה בין הרבנים הליטאיים של אר"י ושל אמריקה. גם אלו וגם אלו נוהגים בפשטות גמורה. ברגע שהציבור נכנס למשוואה הסיפור משתנה, כי נראה לי שעניין הצביון וקרובו הרחוק ה"פאסטנישט" שוררים פחות בארה"ב ויותר באר"י(כוונתי אצל הציבור ולא אצל גדו"י), מה שלפעמים גורם שחכמי אר"י נמנעים מלעשות דברים שיעוררו את סקרנותו ותשומת ליבו של הציבור הקדוש. אתה באמת חושב שהגר"ד לנדו כשלעצמו יימנע מלקנות ירקות ?
לי נראה שהוא לא ירצה למשוך תשומת לב , הסרטות, ודרשות על ענוותנותו המופתית. 
(באמת מעניין לשמוע חוו"ד מבן אמריקה שגר כאן על ההבדלים)

איני חושב שיימנע במכוון מלקנות ירקות, אך קח בחשבון שרוב האנשים גם הפשוטים בגיל 90 לא הולכים לקנות ירקות, וגם א"כ לא לבדם אלא לוקחים מישהו שיעזור, וגם אדם טרוד אחר בגיל מבוגר ישאיר את בדיקת העגבניות למישהו אחר. כך שכמדומני גם בלי החשש למשוך תשומת לב היה קשה למצוא את הגר"ד לנדו בגיל 90 בודק לבדו עגבניות במכולת.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
התייחסותי מתחילה הייתה להפשטות הליכותיו של הגר"ד. איכשהו הגענו לנושא הגיל. נו טוב, זה כבר ברכהלאדם שיכול לשרת א"ע בגיל מבוגר, בלי להטריח אחרים. האנשים של פעם, גם הפשוטים היו הרבה יותר רגישים להטרחת הזולת. זו הנהגה נפלאה.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
נחפשה דרכינו אמר:
מסתפק במועט אמר:
אתה בטוח שאביו לא היה עורך קניות ? ענין הלבוש הוא פחות משמעותי ונראה לי שבאמריקה מקילים בכך, כגון הרב פאם זצ"ל.
לגבי ה"הנהגה הפשטנית להחריד" ,כמדומה לי שאם בארץ גדו"י לא היו נעטפים וכמעט נחנקים ע"י אנשי החצר, לטוב ולמוטב, היית רואה וידאו כזה גם פה.

אתה חושב שאביו היה בודק עגבניות בחנות בגיל 90 לבדו? לי קשה להאמין [בגיל 90 ודאי לא כי לא היה חי אז, אך גם בגיל 80]
הרב פאם לבש קניטש וקצר?
גם בארץ יש גדולים שחיים בלי שום אנשי חצר, כמו הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש שליט"א שהולכים ברחוב לבדם, וכן הגרי"ג אדלשטין שליט"א עד לפני כמה שנים, ומ"מ איני חושב שיבדקו עגבניות בחנות.
אמנם באמריקה פחות מפותח ענין אנשי החצר, אך מאידך חושבני שענין הגינונים הרבניים מפותח שם יותר לעומת אר"י בה רוב הרבנים הליטאיים נוהגים בפשטות גמורה.

אני לא חושב שענין "הגינונים הרבניים" שונה בין הרבנים הליטאיים של אר"י ושל אמריקה. גם אלו וגם אלו נוהגים בפשטות גמורה. ברגע שהציבור נכנס למשוואה הסיפור משתנה, כי נראה לי שעניין הצביון וקרובו הרחוק ה"פאסטנישט" שוררים פחות בארה"ב ויותר באר"י(כוונתי אצל הציבור ולא אצל גדו"י), מה שלפעמים גורם שחכמי אר"י נמנעים מלעשות דברים שיעוררו את סקרנותו ותשומת ליבו של הציבור הקדוש. אתה באמת חושב שהגר"ד לנדו כשלעצמו יימנע מלקנות ירקות ?
לי נראה שהוא לא ירצה למשוך תשומת לב , הסרטות, ודרשות על ענוותנותו המופתית. 
(באמת מעניין לשמוע חוו"ד מבן אמריקה שגר כאן על ההבדלים)
ד"א, מי שרוצה לחוות  אדם גדול+פשטות, מומלץ לו לקרוא את הספר "רבי יעקב", על הגר"י קמינצקי זצ"ל.
חבל שהספרים בארץ יותר מרחיקים את הגדולים מהקורא.

מבקש אמת

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
נחפשה דרכינו אמר:
מעניין מאין לקח את הנהגה זו הפשטנית להחריד? מעולם לא ראיתי תופעה כזו! הרי אביו זצ"ל כלל לא היה כך, הוא לבש המבורג נורמלי ודי נהג בגינוני רבנות.

מה הפשט "מקילים"? וכי מדובר באיזו חומרא להתלבש בצורה רבנית?

אגב, החפץ חיים גם התלבש כמו יהודי פשוט עם קסקט.

מבקש אמת

משתמש ותיק
נחפשה דרכינו אמר:

ההיפך הגמור הוא הנכון: חלק גדול מגדולי ראשי הישיבות בארה"ב נראים כמו אברך רגיל עם כובע קנייטש וחליפה קצרה, ונוהגים בעצמם ברכב (כגון הגר"מ שטרן ר"י פאסייק, הגר"מ הרשקוביץ ר"י סטמפורד, הגר"מ דיק ר"י היכל התורה ועוד רבים). כמו כן רוב מוחלט של הרבנים שם מתלבשים כך, כמדומני שכמעט כל הרבנים והפוסקים הכי גדולים בלייקווד ובמקומות אחרים מתלבשים ומתנהגים כאדם רגיל מן השורה. כמה חברים אמריקאיים תמהו בעבר באוזניי על המציאות המשונה בעיניהם שפגשו בא"י שכל אברך שבקושי נתמלא זקנו כבר מסתובב עם פראק כאילו הוא במועצת גדולי התורה... והוצרכתי להסביר להם שמאחר ובא"י הלבוש והגינונים הרבניים מאד נפוצים ומקובלים, ממילא כבר אין זה בגדר יוהרה. (זה גם נכון להיפך, בכל מיני הנהגות שבעיני בני א"י נראים בעייתיות ואילו בחו"ל מקובלים לגמרי. בדרך כלל דברים אלו יחסיים ותלויים במוסכמות החברתיות).

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
איני יודע אם זו זכותי כפותח האשכול, אך ארשה לעצמי להביע צערי לרבים על הדיון האומלל והמעט קטנוני שהתפתח. אנסה לשנות.

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
בקשת המשפחה: לכל מי שיש סיפורים או דברי תורה או פסקים ממורנו זצ''ל נא לשלוח לravdovidfeinsteinzatzal@gmail.com

נחפשה דרכינו

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
התייחסותי מתחילה הייתה להפשטות הליכותיו של הגר"ד. איכשהו הגענו לנושא הגיל. נו טוב, זה כבר ברכהלאדם שיכול לשרת א"ע בגיל מבוגר, בלי להטריח אחרים. האנשים של פעם, גם הפשוטים היו הרבה יותר רגישים להטרחת הזולת. זו הנהגה נפלאה.

זה גם חלק מזה, כי גם אדם נכבד שבגיל צעיר יבדוק עגבניות, אך לעשות כן בגיל 90 זו דרגה הרבה יותר גבוהה בפשטות ההליכות

נחפשה דרכינו

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
איני יודע אם זו זכותי כפותח האשכול, אך ארשה לעצמי להביע צערי לרבים על הדיון האומלל והמעט קטנוני שהתפתח. אנסה לשנות.

איני יודע למה אתה מחשיבו לדיון אומלל וקטנוני [גם אם הוסת מנושא האשכול], הרי כבר כתב החזו"א שידיעת חכמי התורה ליבם ומידתם הן הן גופי תורה

יושב אוהלים

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
הח"ח-הענק-לא נשא משרה תורנית
היה תקופה קצרה שהח"ח היה גם ראש הישיבה בראדין, (לפני הג"ר משה לנדינסקי זצ"ל).

וכי מרן החזו"א כן נשא משרה?
וכי יבלחט"א הגרח"ק כן נושא משרה?
והגראי"ל שטיינמן זצ"ל לא רצה ללבוש פראק, (אף אחר שכבר מסר שיעורים בפ"ת) עד שהחזו"א כמעט הכריח אותו.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:

והגראי"ל שטיינמן זצ"ל לא רצה ללבוש פראק, (אף אחר שכבר מסר שיעורים בפ"ת) עד שהחזו"א כמעט הכריח אותו.
ייש"כ.
לא אמרתי שאיצטלה דרבנן מותנה בתפקיד, אלא שבלי תפקיד הקילו יותר.
אפשר גם להביא כדוגמא את הרוגטשובר זצ"ל שהיה רב עדת החסידים בדווינסק(דננבורג),וחבש קסקט כמצולם.
הי'ה בב"ב ת"ח שבימות החול לבש פראק- כר"מ בישיבה, ובשבתות חליפה קצרה ,כי בשבתות לא מסר שיעור.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
הי'ה בב"ב ת"ח שבימות החול לבש פראק- כר"מ בישיבה, ובשבתות חליפה קצרה ,כי בשבתות לא מסר שיעור.
הוא התבטא שהפראק הוא "בגדי עבודה" שלו, ובשבת הוא לא הולך לעבודה, אז למה שילבש בגדי עבודה.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:
הוא התבטא שהפראק הוא "בגדי עבודה" שלו, ובשבת הוא לא הולך לעבודה, אז למה שילבש בגדי עבודה.

נכון. הזכרת לי. מה הייתי עושה בלעדיך ?

יושב אוהלים

משתמש ותיק
מסתפק במועט אמר:
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:

נכון. הזכרת לי. מה הייתי עושה בלעדיך ?
אז גם אתה וגם שאר הקוראים היינו "מסתפקים במועט"

משהדוד

משתמש רגיל
תורת פיך אמר:

אותו סיפורהרב אריה דון גרר, אחיינו של הרב דוד, התייחס ללוח הזמנים היומי של הרב דוד. אנשים רבים ידעו כי ראש הישיבה יאכל ארוחת בוקר בכל יום לאחר שהתארח בחנות פיצה מקומית. לאחר שסיים את ארוחת הבוקר הצנועה שלו, היה חוזר לישיבת תפארת ירושלים לסדר ראשון, ומבלה את שארית ימיו בלימוד ולימוד תורה.

מאוחר יותר, לאחר סגירת חנות הפיצות, הרב דוד היה הולך למאפיית גרין בוויליאמסבורג לקחת את ארוחת הבוקר או שתלמיד יעשה זאת בשבילו.

אחיינו, הרב אריה דון, שאל אותו פעם מדוע הוא עוסק במאמץ לאסוף ארוחת בוקר. מדוע הוא לא יכול היה פשוט לקבל ארוחת בוקר מחדר האוכל בישיבה?

תגובתו של הרב דוד הייתה מדהימה.

הוא הסביר לאחיינו כי כשאביו, הרב משה פיינשטיין זצ"ל, מינה אותו למסור שיעור בישיבת תפארת ירושלים לפני כשישה עשורים, חתם הרב משה עמו על חוזה. הרב דוד הראה את החוזה לרב אריה דון.

"החוזה עליו חתמתי לא מזכיר שאוכל ארוחות מהישיבה. לכן, אני לא לוקח שום ארוחות מהישיבה. אם מישהו מכין כאן ברית מילה, אז אני אוכל מזה, כי בעל השמחה משלם על זה. אבל אחרת, אני לא לוקח אוכל מהישיבה. "

הרב דוד אמר לרב אריה דון כי בעשורים הרבים שבהם שירת בישיבה, תחילה כשיעור המגיד ואחר כך כראש ישיבה, הוא מעולם לא לקח כוס חלב ממטבח הישיבה

הכהן

משתמש ותיק
משהדוד אמר:
תורת פיך אמר:

אותו סיפורהרב אריה דון גרר, אחיינו של הרב דוד, התייחס ללוח הזמנים היומי של הרב דוד. אנשים רבים ידעו כי ראש הישיבה יאכל ארוחת בוקר בכל יום לאחר שהתארח בחנות פיצה מקומית. לאחר שסיים את ארוחת הבוקר הצנועה שלו, היה חוזר למסיבת טפרס ירושלים לסדר ראשון, ומבלה את שארית ימיו בלימוד ולימוד תורה.

מאוחר יותר, לאחר סגירת חנות הפיצות, הרב דוד היה הולך למאפיית גרין בוויליאמסבורג לקחת את ארוחת הבוקר או שתלמיד יעשה זאת בשבילו.

אחיינו, הרב אריה דון, שאל אותו פעם מדוע הוא עוסק במאמץ לאסוף ארוחת בוקר. מדוע הוא לא יכול היה פשוט לקבל ארוחת בוקר מחדר האוכל בישיבה?

תגובתו של הרב דוד הייתה מדהימה.

הוא הסביר לאחיינו כי כשאביו, הרב משה פיינשטיין זצ"ל, מינה אותו למסור שיעור במסיבתא טיפרס ירושלים לפני כשישה עשורים, חתם הרב משה עמו על חוזה. הרב דוד הראה את החוזה לרב אריה דון.

"החוזה עליו חתמתי לא מזכיר שאוכל ארוחות מהישיבה. לכן, אני לא לוקח שום ארוחות מהישיבה. אם מישהו מכין כאן בריז, אז אני אוכל מזה, כי בעל השמחה משלם על זה. אבל אחרת, אני לא לוקח אוכל מהישיבה. "

הרב דוד אמר לרב אריה דון כי בעשורים הרבים שבהם שירת בישיבה, תחילה כשיעור המגיד ואחר כך כישיבה ראשית, הוא מעולם לא לקח כוס חלב ממטבח הישיבה

נחפשה דרכינו

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:

כמו הח"ח גם החזו"א היה רב במשך שנה בעיירה בליטא ששכחתי את שמה.
היחיד מבין גדולי ישראל שמעולם לא נשא שום משרה תורנית הוא מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א.
על הגראי"ל שטינמן כנראה יש ט"ס וכוונתך עד שמסר שיעורים בכפר סבא.

נחפשה דרכינו

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:

מי זה היה?

משהדוד

משתמש רגיל
נחפשה דרכינו אמר:
יושב אוהלים אמר:
מסתפק במועט אמר:

מי זה היה?
הרב אליה חזן זצוקל ראש ישיבה בתורה ודעת

זך הרעיון

משתמש ותיק
למישהו יש מושג היכן הוא נקבר בדיוק?
האם בסמיכות לאביו ממש, דהיינו בין האגרות משה לגאב"ד טשעבין זי"ע
או רק סמוך ונראה.

חלה

משתמש רגיל
תורת פיך אמר:
יוסף בנימין אמר:
שמעתי ממישהו שראה אותו כמה פעמים בחנות פיצה בוויליאמסבורג, והיה סועד שם יחד עם משמש אחד, שהלך עם "קעפ" (CAP), והלה שאל את המשמש, למה הראש ישיבה כאן, אמר לו שכך הוא לו שעת מנוחה, הוא עובר את הגשר שבין מנהטן לוויליאמסבורג, ושם אף אחד לא מפריע לו. היש מי שיכול לאשר? האם זה יתכן כלל?
שמעתי מידידי שבילדותו היה תושב איסט סייד, שכל בוקר לאחר התפילה היה ר' דוד צועד לעבר ה"פיצה סטור" בשם "שלום חי" ואוכל שם ארוחת בוקר. בדרך כלל היה נלוה אליו אחד מהאנשים הרבים שסבבו אותו כל העת, אנשים קצת מסכנים שחפצו מאד בקרבתו והוא נתן להם אותה בחפץ לב ובסבלנות שאינה מצויה. 
וכי אין אוכל בשוק דומה לכלב

עטסופר

משתמש ותיק
חלה אמר:
תורת פיך אמר:
יוסף בנימין אמר:
שמעתי ממישהו שראה אותו כמה פעמים בחנות פיצה בוויליאמסבורג, והיה סועד שם יחד עם משמש אחד, שהלך עם "קעפ" (CAP), והלה שאל את המשמש, למה הראש ישיבה כאן, אמר לו שכך הוא לו שעת מנוחה, הוא עובר את הגשר שבין מנהטן לוויליאמסבורג, ושם אף אחד לא מפריע לו. היש מי שיכול לאשר? האם זה יתכן כלל?
שמעתי מידידי שבילדותו היה תושב איסט סייד, שכל בוקר לאחר התפילה היה ר' דוד צועד לעבר ה"פיצה סטור" בשם "שלום חי" ואוכל שם ארוחת בוקר. בדרך כלל היה נלוה אליו אחד מהאנשים הרבים שסבבו אותו כל העת, אנשים קצת מסכנים שחפצו מאד בקרבתו והוא נתן להם אותה בחפץ לב ובסבלנות שאינה מצויה. 
וכי אין אוכל בשוק דומה לכלב

לאכול בחנות סגורה ליד שולחן שנועדה לאכילה אינה שוק, ולא שונה ממי שאוכל בחתונה או אפילו טיש.

חלק עליון תַחתִית