איך מתמודדים עם שימוש מרובה באינטרנט (כשר למהדרין)

מוליך ומביא

משתמש רגיל
איך מתמודדים עם רבוי הידע שיש באינטרט על כל נושא וכו' וכו'
וזה שאלה בעצם עלינו עצמנו, כמה אנחנו נסחפים וגולשים, זה בפורום לתורה והשני בחדשות והשלישי בשניהם וכו' וכו'
ובפרט לגבי חינוך הילדים, כיצד אפשר להרגיל ולחנך לשימוש מושכל - בעוד שאנחנו עצמו נופלים בזה לא אחת שפתאום מגלים כמה זמן עבר מאז שנכנסנו למחשב...

אין השאלה מצד רוחניות, המדובר שאין חשש רוחניות כלל וכלל, הבעי' היא רק ביטול הזמן וכו'

שאלה כואבת ביותר!! הפתרון הוא: "סדר יום"!! בשעה זו וזו אני הולך לשחרית, לומד שעה פלונית וכו', וזמן מסויים אני מקדיש למחשב.
ותפילה ועוד תפילה דאלמלא הקב"ה עוזרו אין יכול לו.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
יש תוכנות (של גויים בכלל) להגבלת זמן השימוש במחשב. אפשר שחבר כלשהו יידע את הסיסמה, ואז כל פעם שעוברים את מכסת הזמן שהגדירו, המחשב ננעל.
אלה תוכנות שמיועדות להורים שרוצים לחנך את ילדיהם.

מוליך ומביא

משתמש רגיל
פותח הנושא
המקום ירחם עלינו אמר:
שאלה כואבת ביותר!! הפתרון הוא: "סדר יום"!! בשעה זו וזו אני הולך לשחרית, לומד שעה פלונית וכו', וזמן מסויים אני מקדיש למחשב.

אני אישית מתמודד למשל עם נסיון ה...מייל. כלומר כשאני משתמש במחשב אני יודע שאני לא גולש. אבל מידי פעם "קופץ" למייל, לראות אם קיבלתי איזה מייל
ועכשיו אני יודע שאם זה היה מייל דחוף הייתי יודע וזה באמת לא דחוף באמצע הלימוד וכו' אבל בכ"ז קשה להתגבר ע"ז ולפעמים נכנס מייל לא חשוב ואתה מגיב וכו' ונתבטל זמן
העצה לא להתחבר לאינטרנט לא אפשרית לי מכמה טעמים

יושב אוהלים

משתמש ותיק
מוליך ומביא אמר:
המקום ירחם עלינו אמר:

אני אישית מתמודד למשל עם נסיון ה...מייל. כלומר כשאני משתמש במחשב אני יודע שאני לא גולש. אבל מידי פעם "קופץ" למייל, לראות אם קיבלתי איזה מייל
ועכשיו אני יודע שאם זה היה מייל דחוף הייתי יודע וזה באמת לא דחוף באמצע הלימוד וכו' אבל בכ"ז קשה להתגבר ע"ז ולפעמים נכנס מייל לא חשוב ואתה מגיב וכו' ונתבטל זמן
העצה לא להתחבר לאינטרנט לא אפשרית לי מכמה טעמים
אם אתה נשוי, אז יש עצה שאשתך תשנה את הסיסמא של המייל, ולא תגלה לך, ולא תוכל לפתוח את המייל אא"כ אשתך םותחת לך.
האפשרות שתצטרך להסתכל במייל בדחיפות כזאת גדולה, שלא תוכל לחכות עד שאשתך תהיה פנויה לפתוח, זה נדיר מאוד. (וכמו שבעצמך כתבת "אני יודע שאם זה היה מייל דחוף הייתי יודע").
(ואל תחשוב שאם תגיד לאשתך למה אתה רוצה שהיא תעשה את זה עבורך, היא תסתכל עליך בבוז, למה אתה לא יכול לשלוט בעצמך לבד, והיא לא צריכה להיות "גגנת שלך" אלא אדרבה לענ"ד היא תכבד אותך בגלל זה).

מוליך ומביא

משתמש רגיל
פותח הנושא
יושב אוהלים אמר:
היא תסתכל עליך בבוז
לא היא, אני עצמי מתבייש שאיני יכול להתגבר,
הרי על תאוות האכילה אני כן מתגבר יפה וכן שאר דברים
יש עצות וכו'
אבל כאן אין עצה ואין תבונה לבד מכך שתמסור זאת לשומר חיצוני???
מהיכרות שלי רובם חווים את זה מי פחות מי יותר, ולא מצאתי עצה טובה עד היום לבד מלהכנע ולומר ש"אני לא יכול" ולכן להביא איזה חסימה חיצונית (מסירת הקוד או תוכנה וכו' )
זה לא נשמע לכם מופקע??

יושב אוהלים

משתמש ותיק
מוליך ומביא אמר:
יושב אוהלים אמר:
היא תסתכל עליך בבוז
לא היא, אני עצמי מתבייש שאיני יכול להתגבר,
הרי על תאוות האכילה אני כן מתגבר יפה וכן שאר דברים
יש עצות וכו'
אבל כאן אין עצה ואין תבונה לבד מכך שתמסור זאת לשומר חיצוני???
מהיכרות שלי רובם חווים את זה מי פחות מי יותר, ולא מצאתי עצה טובה עד היום לבד מלהכנע ולומר ש"אני לא יכול" ולכן להביא איזה חסימה חיצונית (מסירת הקוד או תוכנה וכו' )
זה לא נשמע לכם מופקע?
יש כאלה שנדר עוזר להם (לאפרושי מאיסורא מותר). לא לכל אחד.
לעשות נדר שלא תבדוק מיילים יותר מפעמיים ביום, ושאז אתה לא תישאר שם יותר מזמן קצוב.
(פעם בתור בחור צעיר (ישיבה קטנה) היה לי יצר הרע גדול מאוד למשהו מסויים, וניגשתי לגבאי ביום של קריאת התורה, וביקשתי ממנו אם אני יכול לגשת לעשות הגבה, וכאשר אחזתי את הס"ת אמרתי לעצמי בשקט שאני לא אעשה עוד את הדבר ההוא).

מוליך ומביא

משתמש רגיל
פותח הנושא
בכנות, וכי אתם משתמשים בפורום בדיוק כמו שאתם מתכננים?? הוא לא גוזל את זמנכם מעבר למה שאתם חושבים/מתכנים?
זה שאלה לכולם פה.
בקצור זה שאלה טובה ועבודה להתמודד עם הפתוי של ביטול תורה (באיכות למשל) או סתם להתעדכן במה שלא חשוב וכדו'
והשאלה הגדולה היא לגבי הילדים
אני בקושי מתמודד, יש דברים שאני עומד בהצלחה, אתרי חדשות אני לא פותח אלא פעם פעמיים למרות שאני כן סקרן ואוהב לצרוך חדשות כשראיתי שזה מבטל אותי הפסקתי
אבל יש דברים שקשה יש כאלה שזה המייל ויש כאלה הפורום שאלה לא דברים שאתה יכול לאסור "לא נכנס אלא..." כי אתה כן צריך להכנס אבל לדעת להשתמש שמוש מושכל (לכך נדר לא יעזור בנושא כזה, אא"כ נפרש וכו' וזה באמת מפחיד מדאי, למרות שהרעיון הזה הוא באמת רעיון טוב.
בבחרותי היה דרך למקום לימודי במקום שהיה בו פריצות קצת והיה כל פעם פתוי מחדש לעבור דוקא דרך שם כי הדרכא אחרינא יותר ארוך, וע"פ הלכה באמת לא צריך להקיף וכו', ורוב פעמים באמת לא נכשלתי, אבל אחרי שנכשלתי פעם ופעמיים ועשיתי חשבון נפש שבאמת זה לא שווה את הכמה דק' אירוך הללו, קבלתי בנדר לא לעבור דרך רחוב פלוני, ומאז עבר הנסיון לגמרי, לא שהיום הייתי עושה את זה אבל בתור בחור זה היה רעיון טוב)
ואיך נוכל לחנך הילדים שגדלים לתוך זה לשמוש נכון?
אם יהיה דרך חנוך לזה מאמין שנוכל להקנות להם באמת הרגלים טובים שאולי לנו לא היה כי האינטרנט (הכשר) פרץ לנו בחיים באיזור של סוף ישי"ג והלאה

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
מוליך ומביא אמר:
וזה שאלה בעצם עלינו עצמנו, כמה אנחנו נסחפים וגולשים, זה בפורום לתורה והשני בחדשות והשלישי בשניהם וכו' וכו'
ובפרט לגבי חינוך הילדים, כיצד אפשר להרגיל ולחנך לשימוש מושכל - בעוד שאנחנו עצמו נופלים בזה לא אחת שפתאום מגלים כמה זמן עבר מאז שנכנסנו למחשב...
אין השאלה מצד רוחניות, המדובר שאין חשש רוחניות כלל וכלל, הבעי' היא רק ביטול הזמן וכו'

קשה לענות כשמדובר בעניין אינדיבידואלי.
יש אחד שבורח מעצמו דרך זה, יש אחד שמחפש תשומת לב, ויש עוד הרבה מניעים.
הנושא לא שונה ממה שנכתב באשכול על ת"ח שהתמכר לאינטרנט, עיין שם.

פחמי

משתמש רגיל
רוב הפתרונות כאן הם בסגנון של "מכה את עצמו שיאמר רוצה אני"
שזה דבר חשוב, בתנאי שיש כאן משהו פנימי, זה כמשהו מובן מאליו, בכל זאת אני מדגיש את זה.
אם תרצו אריכות בנושא תקבלו מהרב @שמן רענן ...
אני הוספתי כמה תוספים שעוזרים לי:
זה כותב מעל כל אתר כמה זמן נמצאים בו, וגם נותן סיכום לפי גרף כמה ביחס לכל האתרים וחישובים נוספים.
זה יכול לעזור ללמוד א' אם באמת מבלים [ל' בלאי] הרבה זמן, ואם כן איפה, כך אפשר ללמוד לעתיד.
https://chrome.google.com/webstore/detail/webtime-tracker/ppaojnbmmaigjmlpjaldnkgnklhicppk
זה מקפיץ הודעה על המסך על כל מייל שמתקבל בתוספת שורת הכותרת ותחילת המייל.
זה יכול לעזור למי שרוצה להיות רגוע שהוא לא מפספס משהו חשוב [בטח...] וגם לדעת בערך על מה הנושא.
נציין שאפשר גם בהגדרות של ג'ימייל להוסיף שיקפיץ הודעה, אבל אז זה לא נותן את תמצית תוכן ההודעה.
https://browsernative.com/gmail-notifier/
וכל ערום יעשה בדעת ויבדוק אם אכן זה עוזר לו

טוביה פריד

משתמש ותיק
מכל מלמדי השכלתי אמר:
אין אינטרנט כשר למהדרין.
עדיין אין.

עדיין אין ולא יהיה.
זה הרע במיעוטו הנדרש לצרכים אמיתיים וחשובים. 
ועל הדרך חוטפים וגונבים כל מיני דברים.

תיובתא

משתמש ותיק
טוביה פריד אמר:
מכל מלמדי השכלתי אמר:
אין אינטרנט כשר למהדרין.
עדיין אין.

עדיין אין ולא יהיה.
זה הרע במיעוטו הנדרש לצרכים אמיתיים וחשובים. 
ועל הדרך חוטפים וגונבים כל מיני דברים.
אף פעם אל תאמר אף פעם. (באנגלית זה נשמע טוב יותר...).

חלה

משתמש רגיל
ה"י וכי אתה רשע עיין שו"ע יו"ד סימן ר"ג סעיף א'. ענין הנדרים הוא דבר חמור מאוד ועיין ערך כל נדרי והתרת נדרים, א"כ איך יעלה על הדעת להלחם על אינטרנט כשר שא"י כמה איסור יש בזה ע"י נדר שאם יכשל בנדר הוא עוון חמור מאוד.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
חלה אמר:
ה"י וכי אתה רשע עיין שו"ע יו"ד סימן ר"ג סעיף א'. ענין הנדרים הוא דבר חמור מאוד ועיין ערך כל נדרי והתרת נדרים, א"כ איך יעלה על הדעת להלחם על אינטרנט כשר שא"י כמה איסור יש בזה ע"י נדר שאם יכשל בנדר הוא עוון חמור מאוד.
אדרבה מכיון שהכותב אינו נחשד בעיני כרשע, אלא כמי שרוצה ללחום ביצרו, ודוקא בגלל שהאיסור לעבור על נדר הוא כ"כ חמור, ומצד השני יצרו הרע אומר לו שבאינטרנט כשר "א"י כמה איסור יש בזה", לכן הצעתי לו עצה שבאדם כזה שאינו רשע כמעט אין חשש כלל שיבא לעבור על הנדר, ודוקא בגלל חומר ענין הנדר ובפרט לעומת הבעיה של השימוש המרובה באינטרנט, (ולכן גם הבאתי הסיפור שעשיתי בצעירותי, כשעושהו עם ספר תורה, שפשוט לא היה לי את האפשרות לעבור על דבר חמור כזה מפני הפחד של חומר הנורא של האיסור). , וא זה הרבה יותר קל להתמודד עם יצר הרע.

מתאהב על ידך

משתמש ותיק
שמעתי פעם רעיון בנושא אחר, לתת כל פעם שמגזימים - רק 10 אג' לצדקה.
אבל לתת מייד בלי שום הקפה וכ"ש בלי 'תשלום מראש' !

(נ. ב. אולי יותר טוב לזרוק הכסף לפח כדי שלא תהיה הרגשה שזה הביא ריוח רוחני אחר)

הרעיון הוא שזה לא כואב בכיס רק יוצר עקביות בתחושה שאני לא מזוהה עם הדבר ולא משלים עמו.

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
מוליך ומביא אמר:

בנושא כמו האינטרט לדעתי אין עצה שמועילה לגמרי, הדבר הכי טוב זה שפשוט לא יהיה לך את  החיבור לאינטרנט רק בשעות מסויימות, כי בכל עצה נשאר עדיין המלחמה, אבל כשאין טכנית (בצורה שאין אפשרות כלל), זה הכי טוב, ואף אם תפסיד קצת פה ושם תרויח הרבה יותר לא רק זמן אלא העיקר רוגע נפשי.

חיפושית

משתמש רשום
קרדיט ל@שלו' בפורום נטפרי http://forum.netfree.link/post/100620

מצאתי כמה תוספים שניתן להגביל דרכם שימוש באתר לפי כמות דקות ביום.
Screentime, זה הכי קל לתפעל, לוחצים על הסמל של התוסף, ואח"כ לוחצים למעלה על Apps ומוסיפים את האתר ושומרים, אח"כ לוחצים על סמל הפעלה ועל סמל עריכה להגדיר את כמות הדקות היומיים,( ניתן גם להגדיר שעות חסימה לכל יום בנפרד בדומה למה שניתן להגדיר בנטפרי), בסמל של Settings יש אפשרות של הגדרת סיסמא לשינוי ההגדרות.
Limit, לוחצים על המסל, ואח"כ על Open Settings, מוסיפים את האתר ולוחצים על Add Websute ומגדירים את הדקות, בתוסף זו ניתן להגדיר רק בכפולות של 5 דקות, בתוסף יש גם אפשרות של מונה השימוש בכל אתר.
WasteNoTime, תוסף עם הרבה אפשריות, רשימה לבינה ורשימה שחורה להגבלת דקות שימוש באתר,אפשרות להגדיר שגם הלינקים מהדף יחושבו בבנק הדקות של האתר, מונה דקות שימוש, אפשרות של הגדרת סיסמא, אפשרות להגדיר שעות עבודה ולפי זה להגדיר דקות שימוש של אתר בשעות עבודה ושלא בשעות עבודה, הגדרת דף חסימה כשהתוסף חוסם אתר (בדומה למה שיש בנטפרי), התראה לפני חסימת אתר.

חלק עליון תַחתִית