הכל על זכויות יוצרים בהלכה, בעידן האינטרנט (ספרים סרוקים, תוכנות, שירים, וכו') | אשכול מאוחד

אלימלך

משתמש ותיק
יש להסתפק לגבי העתקת תוכנות מחשב לצורך שימושו הפרטי, [במקרה הנוכחי מדובר על אוצה"ח]
א. האם אסור גם כשיודע באופן ודאי שלא יקנה. [יצוין שאוצה"ח השכילו לעשות תנאי שאם מעתיק אז המקח בטל מעיקרו וממילא עובר על גזל בהעתקה, אבל כאן מדובר בהעתקה מהעתקה]
ב. האם אסור גם כשקנה דיסק אבל מחמת נוחות או בגלל שחושש שהדיסק יהרס וכל כהאי גוונא, הוא מעדיף לצרוב לדיסק קשיח.[במקרה המדובר יש ב' מחשבים בבית ובהגדרות של אוצה"ח א"א להשתמש בב' מחשבים]

כמה טרח ר' חייא כדי ללמוד תורה בכלי נקי מכל חשש
תלמוד בבלי מסכת בבא מציעא פה:
אמר ליה רבי חייא לרבי חנינא: בהדי דידי קא מינצית? דעבדי לתורה דלא תשתכח מישראל? מאי עבידנא, אזלינא ושדינא כיתנא, וגדילנא נישבי, וציידנא טבי ומאכילנא בשרייהו ליתמי, ואריכנא מגילתא וכתבנא חמשה חומשי, וסליקנא למתא ומקרינא חמשה ינוקי בחמשה חומשי, ומתנינא שיתא ינוקי שיתא סדרי, ואמרנא להו: עד דהדרנא ואתינא - אקרו אהדדי ואתנו אהדדי, ועבדי לה לתורה דלא תשתכח מישראל. היינו דאמר רבי: כמה גדולים מעשי חייא!
הרי כל מזונותיו קצובים חוץ מהוצאות תלמוד תורה.

שלום עולם

משתמש ותיק
אלימלך אמר:
יש להסתפק לגבי העתקת תוכנות מחשב לצורך שימושו הפרטי, [במקרה הנוכחי מדובר על אוצה"ח]
א. האם אסור גם כשיודע באופן ודאי שלא יקנה. [יצוין שאוצה"ח השכילו לעשות תנאי שאם מעתיק אז המקח בטל מעיקרו וממילא עובר על גזל בהעתקה, אבל כאן מדובר בהעתקה מהעתקה]
ב. האם אסור גם כשקנה דיסק אבל מחמת נוחות או בגלל שחושש שהדיסק יהרס וכל כהאי גוונא, הוא מעדיף לצרוב לדיסק קשיח.[במקרה המדובר יש ב' מחשבים בבית ובהגדרות של אוצה"ח א"א להשתמש בב' מחשבים]

אם זה מחמת נוחות, מאמין שלא זה מה שאכפת להם, רק שיפרץ ואז יעתיקו משא"כ אם קנה ושילם וזה לא ייצא ממך לעולם, לא נראה לי שע"ז הם יצאו מגדרם והדברים פשוטים

ב' מחשבים, בשביל זה אתה יכול לרכוש רשיון לעמדה נוספת. ולא משנה אם אתה מעתיק לגמרי או רק עמדה נוספת

מפני תקנת תיקון העולם [לא מכיר הפרטי דינים, אבל נדמה לי שיש כזה דבר], נראה שאסור להעתיק שאם כן אף אחד לא ייצר אם יהיה מותר להעתיק, וד"ל.

יוסף בן יוסף אמר:
יש המתירים כי אין בעלות על דבר וירטואלי.
מי אלו?
מעניין שבדיוק השבוע ביתד נאמן אוצר החכמה פירסמו דף שלם על איסור העתקה של התוכנה שלהם.

אלימלך

משתמש ותיק
רחמים אמר:
כמה טרח ר' חייא כדי ללמד תורה בכלי נקי מכל חשש, והרי כל מזונותיו קצובים חוץ מהוצאות תלמוד תורה.
הרגש חזק. אבל במקרה הנוכחי מדובר באדם שלא יכול לקנות [אפ' ע"י תשלומין], ואם נחמיר עליו שלא להשתמש יש בכך ביטול תורה.

אלימלך אמר:
רחמים אמר:
כמה טרח ר' חייא כדי ללמד תורה בכלי נקי מכל חשש, והרי כל מזונותיו קצובים חוץ מהוצאות תלמוד תורה.
הרגש חזק. אבל במקרה הנוכחי מדובר באדם שלא יכול לקנות [אפ' ע"י תשלומין], ואם נחמיר עליו שלא להשתמש יש בכך ביטול תורה.
ביטול תורה?! יש ספרים, יש גם מאגרים תורניים חינמיים, כמו היברבוקס, תורת אמת. ויש גם מאגרים יותר זולים מאוצר החכמה.

אוריאל

משתמש ותיק
אלימלך אמר:
א. האם אסור גם כשיודע באופן ודאי שלא יקנה. [יצוין שאוצה"ח השכילו לעשות תנאי שאם מעתיק אז המקח בטל מעיקרו וממילא עובר על גזל בהעתקה, אבל כאן מדובר בהעתקה מהעתקה].

זהו נושא שכבר דשו בו רבים וטובים ואף נכתבו עליו ספרים שלמים. באופן כללי למיטב ידיעתי, במקום כזה שיש בו הפסד למייצרי התוכנה, כגון שהיה רוצה לקנות התוכנה ובגלל ההעתקה אינו קונה, רוב ככל הדעות סוברות שאסור. במקום כזה שברי לו שלא היה קונה [וצריך לשים לב שלפעמים אחרי כמה שנים כן יש בידו כסף והיה קונה], ישנה מחלוקת גדולה, ותובא להלן. רק לכאורה יש מקום לעיין אם זה נקרא ספק דאורייתא לחומרא.
עוד יש להעיר, שאין הבדל בין העתקת תוכנה לבין העתקת שירים. מי שמתיר להעתיק שירים מדיסקים של זמרים, למרות שידוע לנו בבירור [כפי שהיה מעשה לאחרונה] שאינם מרשים, אין טעם שיאסור בתוכנות.
כמו"כ ציינת נכון, שבאוצר החכמה התנו שהמקח לא יחול מלכתחילה אם יעתיקו, ובכה"ג רוב ככל הדעות שאסור להעתיק.
פשוט גם כן כמו שכתב ידידי ר' רחמים, שבעסק התורה יש חשיבות גדולה יותר שתהיה על טהרת הקודש, ומותרת לפי כלל הדעות והשיטות השונות.

ללמידה נוספת: http://halacha.co/זכויות-יוצרים-בתוכנות-מחשב-דיסקים-ות/

קבצים מצורפים

• ידי כהן עמוד קט.jpg
    ידי כהן עמוד קט.jpg
    281.1 KB · צפיות: 254
  • 28 חג השבועות צרכי רבים.pdf
    2.3 MB · צפיות: 5

אחד התלמידים

משתמש ותיק
רחמים אמר:
גם מזונותיו של עושי תוכנות מחשב קצובות, ולא היה מזיק כ"כ אם היו חיים עם הבטחון שהם דורשים מאחרים.
רחמים אמר:
יוסף בן יוסף אמר:
יש המתירים כי אין בעלות על דבר וירטואלי.
מי אלו?
מעניין שבדיוק השבוע ביתד נאמן אוצר החכמה פירסמו דף שלם על איסור העתקה של התוכנה שלהם.
דומני שמובא בקונטרס שהעליתי.

שלום עולם

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
רחמים אמר:
גם מזונותיו של עושי תוכנות מחשב קצובות, ולא היה מזיק כ"כ אם היו חיים עם הבטחון שהם דורשים מאחרים.

@אחד התלמידים אז למה אתה לא מפתח תוכנה תורנית ונותן לאחרים להעתיקה..
אתה מוזמן לעשות זאת, ואחר כך תגיד לאחרים מה אתה דורש מהם...

אחד התלמידים

משתמש ותיק
שלום עולם אמר:
אחד התלמידים אמר:
רחמים אמר:

@אחד התלמידים אז למה אתה לא מפתח תוכנה תורנית ונותן לאחרים להעתיקה..
אתה מוזמן לעשות זאת, ואחר כך תגיד לאחרים מה אתה דורש מהם...
אני דוקא עושה דברים לשם שמים על חשבון הפרנסה שלי. אבל בכל אופן לא הבנת כוונתי. אין לי בעיה אם אחד מבקש כסף עבור תוכנה שלו, וגם לא אם הוא רוצה לקבל פסק הנוח לו. אבל כשבאים להטיף מוסר לאנשים שנוהגים בדרך אחרת שלא היה להם לעשות כן מאחר שהוצאת ת"ת אינו בחשבון [מה שלא ברור שהוא נכון, יתכן שזה רק הוצאות לימוד בניו, ואכמ"ל] אז היה ראוי לשים לב לזה שגם פרנסה שלך קצוב, ואין לך להרגיש כאילו אחרים גוזלים פרנסתך ע"י העתקת תוכנות , כשהאמת הוא שיגיע לך פרנסתך הקצוב משמים בכל אופן.

אלימיר

משתמש ותיק
דיין אמר:
כבוד שמים אמר:
אבידה מדעת זו מח' הראשונים האם מותר ליטלו או שרק אין חיוב השבה, ועכ"פ זו לא סיבה להקל, וכנראה הגרש"ז דחה את השואל, וכנראה גם המנגינה היתה "מה אתה רוצה בדיוק?".
כנראה הגרש"ז לא התכוון לאבידה מדעת אלא למחילה, אני שמעתי מתלמיד מובהק של הרב בן ציון אבא שאול שגם אמר סברא כזו שכל מה שאדם יודע שאינו יכול לאכוף את התנאים של השימוש שלו, הוא מוחל עליהם מראש בזה שהוא מוציא את החומר שלו לשוק. ובס"ד גם מצאתי שכך כתב הציץ אליעזר (חלק י"ח סימן פ) בתשובתו לגבי העתקת חלקים מספר לשימוש אישי, שכיון שכותב הספר יודע שכך המנהג ואין לו אפשרות למנוע את זה, הוא מוחל מראש ומוותר על תנאי זה.
א. יש ב' מיני אבידה מדעת הלא תמרי דזיקא כו"ע מודו דשרי ואינני יודע מה החילוק ביניהם, אדרבא האם יש מי שיודע נא יכתוב ויאלפנו בינה, ב. מחילה לא שייך בדבר בעין רק בחוב ועד כמה שיש בעלות על החכמה אין שייך בזה מחילה וצריך הקנאה.
לא ראיתי בספרים שהתיחסו לטענה זו של יאוש והפקר.סברת הגרשז"א הובאה בקובץ ביכורים חלק ב' בסופו.

Yeshiv

משתמש רגיל
שמעתי פעם מהגרד"א מורגנשרטן שליט"א דמרן הגרי"ש הסכים ךהעתיק OFFICE לא חוקי - שהרי החברה יודעים מההעתקות ואפשר להוריד פרוץ מהרשת והם לא סוגרים את זה נשא"כ תוכניות כמו בר אילן ואוצר חכמה דאסור

קבצים מצורפים

• משיב.docx
    158.2 KB · צפיות: 7

אלכס

משתמש ותיק
אוריאל אמר:
ללמידה נוספת: http://halacha.co/%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91-%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%AA/
אגב
האתר הנ"ל הוא חבד"י ופסיקותיו בהתאם
כאמור בעמוד הבית שם
'הפסיקה בבית ההוראה הינה בעיקר לפי שו"ע הרב זצוק"ל, במקרה והשואל מעוניין לקבל תשובה למנהג עדה מסויימת, יש לציין זאת בפרטי השאלה.'

פעלעד

משתמש ותיק
אני דיברתי עם שלושה מורי הוראה מובהקים, אחד מהם בעל שם עולמי בחו"מ, שאלתי אותם אם מותר לי להעתיק גירסה ישנה (לא עדכנית) של תוכנת בר אילן שמסתובב ברשת אחרי שנפרצה בעבר ויש את זה לכל המי ומי, שלושתם אמרו לי בפירוש שהלכתית לא שייך לאסור, אם כי יש להוסיף שאולי אינו מן הראוי, אבל אם ממילא לא הייתי קונה זאת (כי כבר יש לי אוצה"ח) אז אין שום בעיה.
הנימוקים היו מגוונים, יאוש, זוטו של ים וכו', אבל מה שהיה נראה כנימוק מרכזי הוא שלמוכר אין שום תפיסה בתוכנה המועתקת כיון שהוא דבר שלא בא לעולם, כשהוא מוכר לקונה דיסק, אז יש לו תפיסה בדיסק ולקונה אסור בשום אופן להעתיקו, אבל אחרי שכבר נפרץ והועתק ואני מעתיק מהעתק אין למוכר שום תפיסה או יד או שייכות לזה שיוכל לקבוע שזה שלו ואסור לי לקחתו.
ואפשר להוסיף לזה הרבה סברות נוספות, השורה התחתונה של כל אברך ומו"ץ שלמד בעיון חו"מ הוא, שקשה מאד להורות באצבע על מקום בשו"ע שממנו יוצא פסק לאיסור ברור.

עפר ואפר

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
אני דיברתי עם שלושה מורי הוראה מובהקים, אחד מהם בעל שם עולמי בחו"מ, שאלתי אותם אם מותר לי להעתיק גירסה ישנה (לא עדכנית) של תוכנת בר אילן שמסתובב ברשת אחרי שנפרצה בעבר ויש את זה לכל המי ומי, שלושתם אמרו לי בפירוש שהלכתית לא שייך לאסור, אם כי יש להוסיף שאולי אינו מן הראוי, אבל אם ממילא לא הייתי קונה זאת (כי כבר יש לי אוצה"ח) אז אין שום בעיה.
הנימוקים היו מגוונים, יאוש, זוטו של ים וכו', אבל מה שהיה נראה כנימוק מרכזי הוא שלמוכר אין שום תפיסה בתוכנה המועתקת כיון שהוא דבר שלא בא לעולם, כשהוא מוכר לקונה דיסק, אז יש לו תפיסה בדיסק ולקונה אסור בשום אופן להעתיקו, אבל אחרי שכבר נפרץ והועתק ואני מעתיק מהעתק אין למוכר שום תפיסה או יד או שייכות לזה שיוכל לקבוע שזה שלו ואסור לי לקחתו.
ואפשר להוסיף לזה הרבה סברות נוספות, השורה התחתונה של כל אברך ומו"ץ שלמד בעיון חו"מ הוא, שקשה מאד להורות באצבע על מקום בשו"ע שממנו יוצא פסק לאיסור ברור.
זה לא כ"כ נפוץ ברשת, אתה צריך לזכור שזה פלילי, והם כנראה רודפים אחרי המפיצים, אני למשל לא יודע היכן אפשר להשיג את זה ברשת.

(אגב "לא הייתי קונה כי כבר יש אוצ"ח" בכלל לא נכון, שיש בזה הרבה מאוד תועליות שאין באוצ"ח, לא מיבעי למי שאין את החבילות באוצ"ח שאז יש הרבה ספרים שבאוצ"ח יש לו בדפוסים עתיקים שבורים ומוכרח להסתכל בפרוייקט השו"ת)

פעלעד

משתמש ותיק
עפר ואפר אמר:
פעלעד אמר:
זה לא כ"כ נפוץ ברשת, אתה צריך לזכור שזה פלילי, והם כנראה רודפים אחרי המפיצים, אני למשל לא יודע היכן אפשר להשיג את זה ברשת.

(אגב "לא הייתי קונה כי כבר יש אוצ"ח" בכלל לא נכון, שיש בזה הרבה מאוד תועליות שאין באוצ"ח, לא מיבעי למי שאין את החבילות באוצ"ח שאז יש הרבה ספרים שבאוצ"ח יש לו בדפוסים עתיקים שבורים ומוכרח להסתכל בפרוייקט השו"ת)
אם לכל החברים שלי מסביב יש את התוכנה הפרוצה אז זה מספיק, לא חייב להיות דוקא ברשת.
אבל חוץ מזה, אפילו אם הם מנסים עדיין לשלוט על זה (ללא הצלחה) אין להם שום תפיסה או זיקה לתוכנה שהעתקתי מעותק, כשהם מכרו את זה, זה עדיין לא בא לעולם, אז איך בדיוק יש כאן גזל?

ויבוקש

משתמש חדש
Yeshiv אמר:
שמעתי פעם מהגרד"א מורגנשרטן שליט"א דמרן הגרי"ש הסכים ךהעתיק OFFICE לא חוקי - שהרי החברה יודעים מההעתקות ואפשר להוריד פרוץ מהרשת והם לא סוגרים את זה נשא"כ תוכניות כמו בר אילן ואוצר חכמה דאסור
גם אני שמעתי ממנו כן פעמים רבות. אך ידוע שהגריש"א נקט כהשיטות שיש בעלות על יצירה רוחנית. אך יש הרבה פוסקים שסוברים שאין ע"ז בעלות וכל השאלה היא שאלה של השגת גבול. ולכן לצורך פרטי יתכן ושרי.

יוסף יצחק

משתמש ותיק
לזיכוי הרבים ( בתקווה שבזה אין בעיה בזכויות יוצרים...)

קבצים מצורפים

• ידי כהן - פרק זכויות יוצרים.pdf
    212.7 KB · צפיות: 25

יהודי1

משתמש רשום
בביה"ד של הגר"נ קרליץ שליט"א פוסקים שאין בעלות על זכויות יוצרים על כל המשתמע, וגם במודעה שמופיעה בפתיח של בר אילן כתוב רק שאסור לצורכי מסחר

סופר

משתמש ותיק
גם אם אין בהעתקת תוכנה משום גזל, דעת הרבה פוסקים שיש בזה משום מזיק, או עכ"פ משום גרמא בניזיקין.
ושמעתי מדיין, שיש אומרים שאם התוכנה מאוד נפוצה וקל להשיגה, כבר התייאשו ממנה הבעלים, ומותר.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יוסף יצחק אמר:
לזיכוי הרבים ( בתקווה שבזה אין בעיה בזכויות יוצרים...)
במחילה, נראה שספר הזה העתיק מספרים אחרים, בעיקר עמק המשפט, בלי לבדוק הענין, וחוזרת על הטעויות של הספרים שלפניו ברשימת שיטת האוסרים.

הבוחן

משתמש ותיק
אנא מי שיכול לעלות חומר וספרים על הנושא (העתקת תוכנות דיסקים וכדומה), אודה לו.

יהודי1

משתמש רשום
סופר אמר:
גם אם אין בהעתקת תוכנה משום גזל, דעת הרבה פוסקים שיש בזה משום מזיק, או עכ"פ משום גרמא בניזיקין.
ושמעתי מדיין, שיש אומרים שאם התוכנה מאוד נפוצה וקל להשיגה, כבר התייאשו ממנה הבעלים, ומותר.

איזה מזיק בדיוק? אולי אתה מתכוון לשימוש מסחרי שאז זה בגדר נהנה מחסרונו של חבירו

חלק עליון תַחתִית