תענית כד ב - מעשי ירידת הגשמים

בבלי

משתמש ותיק
רב פפא גזר תעניתא ולא אתא מיטרא, חלש ליביה, שרף פינכא דדייסא ובעי רחמי ולא אתא מיטרא. אמר ליה רב נחמן בר אושפזתי: אי שריף מר פינכא אחריתי דדייסא - אתי מיטרא. איכסיף, וחלש דעתיה, ואתא מיטרא. 
כך כותבת הגמרא.
וקשה לי:
הרי ברור לנו שרב נחמן בר אושפזתי לא רצה לביישו כדי שיתבייש, אז למה כן התכוון?   [אולי הוא כן רצה לביישו כדי שירד גשם?]
נ.ב. מי זה רב נחמן הזה?

נדיב לב

משתמש ותיק
נקודה מעניינת. בכמה מסיפורי חז"ל אנו מוצאים שבקשתם להורדת גשם, התקיימה לבסוף רק לאחר שלוותה בצער כלשהו, כפי שעולה ממעשה דרבא, או מעשה רב פפא וכיו"ב.

ערבה

משתמש ותיק
מהרש"א ח"א

ורב נחמן דאחיך עליה היינו על שטעם ואכל קודם דבעי רחמי והתפלל כפרש"י, אי נמי דהוה ליה למטעם דבר מועט כדין חולה שנותנין לו לאכול ביום הכפורים ולא ה"ל לשרוף פינכא דדייסא שהוא מרובה:

בבלי

משתמש ותיק
פותח הנושא
כלומר כמסוכם על כולכם {לפי הבנתי את מה שכתבתם} אז אתם נוקטים כמו שכתבתי בשאלתי בסוגריים.
אולם נותר לי השאלה מי הוא רב נחמן זה

ערבה

משתמש ותיק
בבלי אמר:
כלומר כמסוכם על כולכם {לפי הבנתי את מה שכתבתם} אז אתם נוקטים כמו שכתבתי בשאלתי בסוגריים.
לגבי מי הוא אותו רב נחמן איני יודע אך המהרש"א שהבאתי מסביר מה היו טענותיו של רב נחמן כלפי רב פפא וא"כ זוהי סיבת אמירתו החריפה ולא הביוש כשלעצמו.

נדיב לב

משתמש ותיק
בבלי אמר:

ספר סדר הדורות - חלק תנאים ואמוראים - אות נ רב נחמן בר אושפזתי לרב פפא, פרק ג' דתענית. והערוך (ערך רב) פירש אושפזתי שם אמו של רב פפא. והגירסא שם אושפרתי. והנה היוחסין הבין דרב נחמן הוא בן אושפזתי ולא רב פפא דאל"כ למה הביאו בשמות רב נחמן. ועיין תענית (כ"ד ב'), רב פפא גזר תעניתא חלש ליביה וטעם מידי שרף פינכא דדייסא בעא רחמי ולא אתא מטרא א"ל רב נחמן בר אושפזתי אי שריף מר פנכא אחריתי הוה אתי מטרא. ובעין יעקב הגירסא א"ל רב נחמן בר אושעיה אי שריף מר כו' ומצינו בפרק במה אשה (שבת ס"ה א') רב נחמן בר אושעיא. אכן כתבתי רב נתן בר אושעיה כי לא תמצא נחמן בר אושעיה, וט"ס הוא (ע"ש). ואולי בעין יעקב ג"כ צ"ל א"ל רב נתן בר אושעיה אי שריף מר כו'. ורציתי ליישב בעד הערוך שקרא לרב פפא ע"ש אמו כי לא היה לרב פפא אב ידוע (ע"ש). אך שדיתי בו נרגא (עיין ר' זירא). יהיה איך שיהיה טעה היוחסין במה שהביא רב נחמן בר אושפזתא:

חלק עליון תַחתִית