מה הדין ביצה שנולדה בשבת... הייתי מכין ממנה חביתה!

נדיב לב

משתמש ותיק
....סיפר הזקן:

"גרתי בלונדון, בגולדס גרין, ולמדתי בתיכון המקומי. החברים שלי המשיכו לאוניברסיטה, וכמעט כולם נשאו לגויות. ידעתי שזה המסלול הצפוי גם לי, אם אלך לשם, וידעתי שאיני רוצה להתחתן עם גויה. חשבתי: מי יערוב לי שלא אכשל? לאחר הרבה מחשבות, התחבטויות ודיונים החלטתי ללכת ללמוד בישיבה.

שמעתי שבלונדון יש ישיבה טובה, "עץ חיים", ראש הישיבה שם היה רבי אל'ה לופיאן!. החלטתי ללכת אליו, על אף שלא ידעתי דבר וחצי דבר מדברים שבחור דתי אמור לדעת אותם.

רגע לפני שנכנסתי למבחן אצל ראש הישיבה, צדה את עיני גמרא גדולה שהיתה מונחת שם. הספקתי לקרוא את שמה – מסכת ביצה, ומיד נקראתי פנימה.

רבי אל'ה פנה אלי בחמימות: "איזו מסכת למדת לאחרונה?". שמחתי שיש לי מה לענות, והשבתי בבטחון: "מסכת ביצה".

"טוב מאד" – אמר רבי אל'ה – "אשאל אותך שאלה עליה, מה הדין אם תרנגולת הטילה ביצה בשבת, ויש אחרי זה יום טוב, מה היית עושה עם הביצה הזאת?".

כמובן לא ידעתי. רבי אל'ה חשב, שכנראה אני חושש לענות, משום שאני סבור שזו שאלה עמוקה.

הוא ניסה להרגיע אותי: "זו לא קושיה גדולה. זו משנה מפורשת. מה אתה אומר, מה היית עושה עם ביצה כזאת?".

הייתי מוכרח לענות משהו, והגבתי: "מה היית עושה? הייתי מכין ממנה חביתה". רבי אל'ה חייך אלי ואמר: "התקבלת לישיבה!" הוא הסביר: "ישיבה היא לא בית ספר תיכון, כאן חשוב לי לבדוק שיש לך שכל ישר. את כל שאר הידיעות תוכל להשלים כבר".

מההחלטה הזו של רבי אל'ה יצא יהודי תל אביבי בן תשעים וחמש, יודע אהלות ואב לשבט שלם של תלמידי חכמים. כל נכדיו וניניו יושבים ולומדים יומם ולילה, כולם הקימו משפחות של תורה. אלפי שעות של לימוד – בזכות החלטה וענותנותו המופלגת של רבי אל'ה, שלא דחה את אותו בחור תם, בור ועם הארץ מעל פניו!

כשסיפרו מעשה זה למרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל – התפעל ביותר, עד שבמשך שבועות רבים חזר וסיפר אותו לכל ראש ישיבה שבא אליו, כשהוא מברר: "מה אתה היית עושה? היית מקבל בחור כזה או לא?!"…

(מתוך 'ומתוק האור – פניני הגראי"ל')

לביא

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
"טוב מאד" – אמר רבי אל'ה – "אשאל אותך שאלה עליה, מה הדין אם תרנגולת הטילה ביצה בשבת, ויש אחרי זה יום טוב, מה היית עושה עם הביצה הזאת?".

כמובן לא ידעתי. רבי אל'ה חשב, שכנראה אני חושש לענות, משום שאני סבור שזו שאלה עמוקה.

הוא ניסה להרגיע אותי: "זו לא קושיה גדולה. זו משנה מפורשת. מה אתה אומר, מה היית עושה עם ביצה כזאת?".
מעניין, זו לא משנה מפורשת, זו אוקימתא אליבא דרבה.

לביא אמר:
נדיב לב אמר:

אני ממש מתרגש, ומקבל אותך לישיבה שלי.

אבל זה לא אוקימתא של רבה בגמרא. רבה איירי בביצה שנולדה ביום טוב אחר השבת
והוא שאל על ביצה שנולדה בשבת ואחר כך יום טוב
זה מחלוקת רב ורבי יוחנן
ופסק רבא כרב.

חימקו

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
לביא אמר:
נדיב לב אמר:

אני ממש מתרגש, ומקבל אותך לישיבה שלי.

אבל זה לא אוקימתא של רבה בגמרא. רבה איירי בביצה שנולדה ביום טוב אחר השבת
והוא שאל על ביצה שנולדה בשבת ואחר כך יום טוב
זה מחלוקת רב ורבי יוחנן
ופסק רבא כרב.
דייק הרב @לביא  הגמ' העמידה את דברי רב אליבא דרבה.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
מח' רב ור"י שנשנתה למסקנה בתוספתא [ולא מצד קדושה אחת או לאו] ותלויה בהכנה דרבה כמבואר בגמ' שם.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
הצעיר שבחבורה אמר:
והכי סביר להניח שהסיפור עבר עיבוד קל במשך המספרים..
והשאלה היתה לגבי "ביצה שנולדה ביום טוב" והכל א"ש.. :)

א"נ במקום משנה מפורשת תאמר תוספתא מפורשת אבל - הלכה כבתראי.. כ@הצעיר שבחבורה..

חלק עליון תַחתִית