פורום לתורה מברך את כל חכמי ורבני הפורום בברכת פורים שמח!

בירורי מנהגים

פותח הנושא
קטוביץ'
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים
סטטוס: לא מחובר

בירורי מנהגים

שליחה על ידי קטוביץ' » 27 נובמבר 2018, 03:33

לאחרונה עורר אותי חבר לדבר מדהים. יש מנהגים שנוהגים הנשים, ואנו לא שמענו על כך מעולם.
לדוגמא: מה אתם עושים בשעת אמירת 'ברוך כבוד ד' ממקומו', בקדושה? מרימים מעט את הרגליים. ובכן תתפלאו לשמוע, הנשים בכלל מתכופפות כמו 'מודים דרבנן' כזה. גם אם אתם בטוחים שאני טועה, תבררו, תבדקו.
כנראה שהטעות השתרשה עם השנים ובמקורו הוא מ'ברכו'. מוזר. מעניין אם למישהו יש מידע נוסף בעניין זה.
כמו כן גם אצלנו הגברים נשתרשו מנהגים שאין להם כל מקור!! מבדיקה.
כגון, וזה ידוע לרבים, כשחוזרים אחרי 'עושה שלום' למקום, נוהגים רבים להרים מעט את הרגליים ג' פעמים. אין לזה שום מקור, למיטב ידיעתי כמובן, אשמח להתבדות.
להשערתי, ולהשערת עוד כמה מידידי מקור הטעות שורשה מהדין לחזור למקום לאחר 'עושה שלום' לאמירת הקדושה. וכידוע שבמקור הדין אמירת נקדש/נקדישך היא ע"י הש"ץ בלבד. ומשכך נמצא שהיו חוזרים למקום לאמירת קדוש קדוש קדוש... לאחר זמן שהפסיקו לחזור לקדוש... נשארו הקפיצות, זכר לימים עברו.
אשמח מאוד אם יש לאי מי להוסיף או להעיר על דברי.
אני חדש כאן, נשמח להכירכם

האחד בא לגור
נתן תודה: 62 פעמים
קיבל תודה: 135 פעמים

Re: בירורי מנהגים

שליחה על ידי האחד בא לגור » 27 נובמבר 2018, 03:50

קטוביץ' כתב:לאחרונה עורר אותי חבר לדבר מדהים. יש מנהגים שנוהגים הנשים, ואנו לא שמענו על כך מעולם.
לדוגמא: מה אתם עושים בשעת אמירת 'ברוך כבוד ד' ממקומו', בקדושה? מרימים מעט את הרגליים. ובכן תתפלאו לשמוע, הנשים בכלל מתכופפות כמו 'מודים דרבנן' כזה. גם אם אתם בטוחים שאני טועה, תבררו, תבדקו.
כנראה שהטעות השתרשה עם השנים ובמקורו הוא מ'ברכו'. מוזר. מעניין אם למישהו יש מידע נוסף בעניין זה.
כמו כן גם אצלנו הגברים נשתרשו מנהגים שאין להם כל מקור!! מבדיקה.
כגון, וזה ידוע לרבים, כשחוזרים אחרי 'עושה שלום' למקום, נוהגים רבים להרים מעט את הרגליים ג' פעמים. אין לזה שום מקור, למיטב ידיעתי כמובן, אשמח להתבדות.
להשערתי, ולהשערת עוד כמה מידידי מקור הטעות שורשה מהדין לחזור למקום לאחר 'עושה שלום' לאמירת הקדושה. וכידוע שבמקור הדין אמירת נקדש/נקדישך היא ע"י הש"ץ בלבד. ומשכך נמצא שהיו חוזרים למקום לאמירת קדוש קדוש קדוש... לאחר זמן שהפסיקו לחזור לקדוש... נשארו הקפיצות, זכר לימים עברו.
אשמח מאוד אם יש לאי מי להוסיף או להעיר על דברי.
אני חדש כאן, נשמח להכירכם
ברוכים הבאים .
הא לך עוד- המנהג להפנות את הראש ימינה ושמאלה ב"וקרא זה אל זה" ,אין לו מקור.
מה שמענין, שדווקא הדין לישא עיניו למרום ,באמירת "קדוש" "ברוך" וי"א אף "ימלוך" ,שזה הלכה מפורשת ,כמעט אין אנשים שמקיימים זאת.

דרומאי
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 217 פעמים

שליחה על ידי דרומאי » 27 נובמבר 2018, 09:33

האחד בא לגור כתב: הא לך עוד- המנהג להפנות את הראש ימינה ושמאלה ב"וקרא זה אל זה" ,אין לו מקור.
דוקא בזה שמעתי ממורי ר' עזריאל שראה מקורו באחד הקדמונים, אלא ששכח את מקומו.

יהודה1
נתן תודה: 247 פעמים
קיבל תודה: 134 פעמים

שליחה על ידי יהודה1 » 27 נובמבר 2018, 13:57

דרומאי כתב:
האחד בא לגור כתב: הא לך עוד- המנהג להפנות את הראש ימינה ושמאלה ב"וקרא זה אל זה" ,אין לו מקור.
ראיתתי לו פעם מקור באוצר החכמה. איני זוכר באיזה ספר, ולפי מה שראיתי שם אפשר להתווכח על זה. מ"מ לא נראה כטעות שהשתרשה.

האחד בא לגור
קיבל תודה: 135 פעמים

שליחה על ידי האחד בא לגור » 27 נובמבר 2018, 14:22

אשמח אם מישהו יכול לברר מקורו.

פותח הנושא
קטוביץ'

שליחה על ידי קטוביץ' » 27 נובמבר 2018, 18:41

מנהג נוסף הנפוץ מאוד הינו הליכה אחורנית ביציאה מן הכותל המערבי. מסתבר שלעצם ההליכה לאחור יש מקור, אך זה שמסתובבים בדיוק במקום המוגדר ע"י המדינה ל'יציאה', נראה לי אפעס לא קשור.
אולי עדיין זהו כבודו של הכותל שביציאה או מה שנראה כיציאה הולכים אחורה, אך מעניין לדעת קצת יותר על הנושא

יהודי
נתן תודה: 329 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים

שליחה על ידי יהודי » 27 נובמבר 2018, 20:17

מעניין המנהג שמעידים שיש כאלו המגביהים רגליהם ג' פעמים אחר עושה שלום, לא שמתי לב לזה.

פותח הנושא
קטוביץ'

שליחה על ידי קטוביץ' » 27 נובמבר 2018, 22:45

להלן תשובה לשאלה ששאלתי רב בעניין מקור המנהג להטות לצדדים באמירת 'וקרא זה אל זה'.
בשו”ת אז נדברו חי”ג סי’ לב אות ג’ כתב שאין לזה מקור, ואנו אין נוהגים כן. ומכל מקום כנראה שיש לזה מקור אולי עפ”י הקבלה, ראה בשו”ת שיבת ציון ח”ב עמוד קטז שכתב הגרב”צ מוצפי שליט”א שאביו הצדיק המקובל רבי סלמן מוצפי זצ”ל היה נוהג לעשות כן ואף הורה לתלמידיו לעשות כן. וראה עוד בשו”ת רבבות אפרים ח”ג סי’ סא.

יוסף יוסף
קיבל תודה: 112 פעמים

שליחה על ידי יוסף יוסף » 27 נובמבר 2018, 23:03

קטוביץ' כתב:מנהג נוסף הנפוץ מאוד הינו הליכה אחורנית ביציאה מן הכותל המערבי. מסתבר שלעצם ההליכה לאחור יש מקור, אך זה שמסתובבים בדיוק במקום המוגדר ע"י המדינה ל'יציאה', נראה לי אפעס לא קשור.
אולי עדיין זהו כבודו של הכותל שביציאה או מה שנראה כיציאה הולכים אחורה, אך מעניין לדעת קצת יותר על הנושא
ה'אמרי אמת' ז"ל מגור כך בדיוק נהג. [נכון היה די ציוני בדברים מסויימים] אך דבר זה לכאו' לא קשור כלל למדינה,
זה עניין של נתינת כבוד כמו יציאה מרבו מובהק, שמצאנו בהלכה ללכת אחוריו, ושם ללא תגיד שאפעס לא מתאים שהמהנדס (הערבי) הוא בדיוק יקבע מה כבוד לרבו,
אלא זה עניין מציאותי שהיכן שנראה כבר כיציאה נגמר עניין ההילוך האחרונית, (על אף שאצל רבו זה כל עוד שרואהו, אך אולי כאן כיון שאין זה הלכה, יש להיקל היכן שכבר נראה כיצא מן המקום)

פותח הנושא
קטוביץ'

שליחה על ידי קטוביץ' » 27 נובמבר 2018, 23:11

רבי יוסף היקר
העלתי גם אני צד שזה תלוי במציאות הכבוד, אך יותר נראה לי שאין זה דוקא ביציאה, אלא עד היציאה. והמציאות היא שעד היציאה, עד העליה, הולכים עם הגב לכותל, ורק ביציאה מחליפים צד.....

יוסף יוסף

שליחה על ידי יוסף יוסף » 27 נובמבר 2018, 23:13

קטוביץ' כתב:רבי יוסף היקר
העלתי גם אני צד שזה תלוי במציאות הכבוד, אך יותר נראה לי שאין זה דוקא ביציאה, אלא עד היציאה. והמציאות היא שעד היציאה, עד העליה, הולכים עם הגב לכותל, ורק ביציאה מחליפים צד.....
נכון מאוד, כי כל עוד שנמצאים ברחבת הכותל, אנחנו עדיין אצלו, אך כשמגיעים ליציאה אז בעצם מתחיל הכיבוד לצאת בדרך כבוד
כתבתי סברא דקה, אקווה שתבין אותה, עכ"פ אין מן הנצרך להתווכח עלי' בשרשור ארוך ומתיש. זה רק סוג של הבנה.

סמל אישי של משתמש

אברך
נתן תודה: 494 פעמים
קיבל תודה: 280 פעמים

שליחה על ידי אברך » 27 נובמבר 2018, 23:45

דעת נוטה חלק א.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

אברך

שליחה על ידי אברך » 27 נובמבר 2018, 23:58

קטוביץ' כתב:לאחרונה עורר אותי חבר לדבר מדהים. יש מנהגים שנוהגים הנשים, ואנו לא שמענו על כך מעולם.
זה ממש לא טעות, ויש לזה מקור בראשונים, אמנם להלכה הכריעו הפוסקים שאין לזה מקור בחז"ל ולכן לא נהגו כן.
משנה ברורה סימן קכה ס"ק ב
מהרי"ל כשאמר ברוך וימלוך היה כורע וזוקף בשם אבל לא מצינו ראיה לזה [ד"מ] ע"כ לא נהגו כן כהיום:
דכש.oxps)_עמוד_1.jpg
דכש.oxps)_עמוד_2.jpg
דכש.oxps)_עמוד_3.jpg

סמל אישי של משתמש

אברך

שליחה על ידי אברך » 27 נובמבר 2018, 23:59

כרע רבץ
כרע רבץ בענין כריעה בברוך כבוד והטיה לצדדין בוקרא זה אל זה_עמוד_1.jpg
כרע רבץ בענין כריעה בברוך כבוד והטיה לצדדין בוקרא זה אל זה_עמוד_2.jpg
כרע רבץ בענין כריעה בברוך כבוד והטיה לצדדין בוקרא זה אל זה_עמוד_3.jpg
כרע רבץ בענין כריעה בברוך כבוד והטיה לצדדין בוקרא זה אל זה_עמוד_4.jpg

פותח הנושא
קטוביץ'

שליחה על ידי קטוביץ' » 28 נובמבר 2018, 01:35

מישהו אולי יודע מה המקור והטעם לקפיצות ב'משה אמת'?
מסתבר שזהו כאמצעי להמחשת היותם של בני קורח מתחת לאדמה. אך אולי למישהו יש מידע מבוסס יותר. ובפרט מתי התחיל מנהג מעניין זה?

כרם
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 66 פעמים

שליחה על ידי כרם » 28 נובמבר 2018, 15:14

ראיתי נוהגים לעמוד בברכות השחר.
יש מקור לדבר?
כֶּרֶם אָדָם חֲסַר לֵב (משלי כד ל)

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
נתן תודה: 150 פעמים
קיבל תודה: 204 פעמים

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 28 נובמבר 2018, 15:37

יהודה1 כתב:
דרומאי כתב:
ראיתתי לו פעם מקור באוצר החכמה. איני זוכר באיזה ספר, ולפי מה שראיתי שם אפשר להתווכח על זה. מ"מ לא נראה כטעות שהשתרשה.
בבן איש חי כתב על מנהג דומה לזה שאנו דנים בו. והוא מנהג שלפני שמו"ע שבו אנו נדמים כמלאכים ישא את עיניו לצדדים ויעשה סימן כמי שמבקש רשות זה מזה ונותן רשות זה לזה.

אולי מכאן נפוץ המנהג הידוע בקדושה
"...ובמה שעלה במצודתי ערכתי לפניך שלחן... ואם אולי מדרך הישר יראה לך לסתור דרכי במקום זה או אפילו באחר לא תשא פני אב ורבן. והנני קורא מעתה סתירתך בנין"
ס' החינוך מצוה שפו

חיימקה
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי חיימקה » 28 נובמבר 2018, 23:14

קטוביץ' כתב:מנהג נוסף הנפוץ מאוד הינו הליכה אחורנית ביציאה מן הכותל המערבי. מסתבר שלעצם ההליכה לאחור יש מקור, אך זה שמסתובבים בדיוק במקום המוגדר ע"י המדינה ל'יציאה', נראה לי אפעס לא קשור.
יש דין שביציאה מביכנ"ס משתחווה ויוצא כדרך העבודה במקדש
כשאדם יוצא מהכותל המערבי שקדושתו כביכנ"ס מקום היציאה הוא סוף הרחבה שמשם והלאה אין זה קדושת ביכנ"ס
ולכן שם מסתובבים להשתחוואה
אולי משם מגיע המנהג ללכת אחורה עד הרחבה העליונה מאלה שחוששים שקדושת ביכנ"ס היא עד הרחבה העליונה

סופר
נתן תודה: 89 פעמים
קיבל תודה: 121 פעמים

שליחה על ידי סופר » 29 נובמבר 2018, 10:32

יוסף יוסף כתב: ה'אמרי אמת' ז"ל מגור כך בדיוק נהג.
בזמן האמרי אמת עוד לא היה הגדר שבנו הציונים.
יוסף יוסף כתב: [נכון היה די ציוני בדברים מסויימים]
ח"ו לומר כאלו מילים, הציונות הוא ארגון שהוקם למטרת חילון של כלל ישראל, ולאוונינו הם הצליחו, והאמרי אמת זצ"ל הקים את אגודת ישראל בשביל להילחם עם תופעת הציונים.
אכן היה לו אהבה לארץ ישראל, ועודד לעלות לגור בו, אבל זה לא קשור לציונות.

יוסף יוסף

שליחה על ידי יוסף יוסף » 29 נובמבר 2018, 21:47

נכון, אבל בכל אופן היו הרבה רעיונות שנקראים היום ציונות, והוא דגל בהם.
ולכן כך רשמתי את זה, אני לא מתבייש בו, זה די בסדר לי, הוא היה מספיק גדול, בשביל להחליט מה השיטות שלו.
הייתי ממשיך איתך את הדיון אבל זה לא קשור לדיון של האשכול ולכן אסתפק בזה.
אולי אם תרצה תפתח אשכול על האמרי אמת ונדון בדבר

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה