זהירות בדרכים בציבור החרדי

אריק

משתמש ותיק
מישהו עורר את תשומת ליבי שלפעמים הולכי רגל [באזור ירושלים - לא מכיר את שאר האזורים] לא מקפידים על חוקי התנועה - בלשון המעטה, ומצויים ילדים ומבוגרים שחוצים את הכבישים במקומות האסורים ללא התבונננות הנדרשת.
ואיני יודע בבירור מה הסיבה שלא מקפידים על דבר כל כך מסוכן.
ויש לציין שהכביש הכי מסוכן בארץ ישראל לפי הנתונים של משרד התחבורה ו"אור ירוק", הוא צומת רמות ששם היו הכי הרבה נפגעים בשנים האחרונות, ולדעתי רוב העוברים שם הם מהציבור שלנו.
וראיתי ספר בשם מציץ מן החרכים שכתב על חומר הזהירות בדרכים בצורה מאד מפורטת, וכתב בהקדמה שספר זה נכתב ככפרה על תאונת דרכים שתינוקת נפגעה אנוש ולא התרפאה עד היום הזה, ובהוראת הרב יצחק זילברשטיין שליט"א הוא מוציא לאור ספר זה ב 5000 עותקים כדי שיהיה כפרה.
מסקר תצפיות התנהגות הולכי רגל במעברי חצייה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שנערך בשנת 2010 עולה כי רק 40% מהילדים עד גיל 9 במגזר החרדי נראו חוצים עם מבוגר, 24% מהילדים בגילאי 5-9 במגזר החרדי המתינו על הכביש ולא על המדרכה, 27% מהילדים במגזר החרדי חצו את הכביש מבלי להביט לצדדים.

מי שיש לו עוד מידע על זהירות בדרכים בציבור החרדי, או ספרי קודש המדברים על החשיבות של הזהירות ובדרכים אשמח שיעלה לכאן.

הצג קובץ מצורף חרדים בדרכים.pdf

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אכן הבעי' היא בעיקר אצל הולכי הרגל. הנהגים החרדיים בטיחותיים אפי' מעל הממוצע להשערתי.
בהולכי רגל זו בעי'.
אחת הבעיות שמנית היא שילד לא חוצה בליווי מבוגר. נו, מה נעשה שהמבוגר לא תמיד יודע לחצות בעצמו? כל אחד יודע שכשנוסעים בבני ברק חייבים לנסוע לאט ביותר עם שבע עיניים על הכביש. ולא רק בגלל ילדים.

יעקב יעקב

משתמש ותיק
שאלה על הכותרת:

אם זו בעיה רק בציבור החרדי, א"כ למה אצל מבוגרים חרדים אין יותר פגיעות בנפש ?

יעקב יעקב

משתמש ותיק
המקור שלך מכאן ?
http://www.igudbit.org.il/?CategoryID=420&ArticleID=2052

כי בנתונים של ילדים חרדים לעומת ילדים במגזר הכללי הנתונים לא כ"כ נוראיים:
בישובים חרדיים נפגעים ילדים מתאונות דרכים יותר מאשר בישובים שאינם חרדיים (59.0 ו-55.9 אשפוזים ל-100,000, בהתאמה)

ז"א שילדים חרדים יותר נפגעים, כי יש יותר ילדים חרדים...

זאת תורת

משתמש ותיק
יעקב יעקב אמר:
המקור שלך מכאן ?
http://www.igudbit.org.il/?CategoryID=420&ArticleID=2052

כי בנתונים של ילדים חרדים לעומת ילדים במגזר הכללי הנתונים לא כ"כ נוראיים:
בישובים חרדיים נפגעים ילדים מתאונות דרכים יותר מאשר בישובים שאינם חרדיים (59.0 ו-55.9 אשפוזים ל-100,000, בהתאמה)

ז"א שילדים חרדים יותר נפגעים, כי יש יותר ילדים חרדים...
לא נכון. הם מדברים על כמה אשפוזים יש לכל מאה אלף ילדים.

אני חושב שסיבה נוספת, לא יודע מה קורה בציבור החילוני אבל כשיש ילד שכן נזהר ומבקש לעבור את הכביש לפעמים צריך לבקש מכמה וכמה אנשים עד שיעבירו אותו ומה כבר אפשר לדרוש ממנו

זאת תורת

משתמש ותיק
בר בי רב דחד יומא אמר:
אני חושב שסיבה נוספת, לא יודע מה קורה בציבור החילוני אבל כשיש ילד שכן נזהר ומבקש לעבור את הכביש לפעמים צריך לבקש מכמה וכמה אנשים עד שיעבירו אותו ומה כבר אפשר לדרוש ממנו
אתה ראית שאנשים מסרבים להעביר ילד, למרות שהוא ביקש מהם??

זאת תורת אמר:
בר בי רב דחד יומא אמר:
אתה ראית שאנשים מסרבים להעביר ילד, למרות שהוא ביקש מהם??
לא סירבו במודע אלא מיהרו/דיברו בטלפון/לא שמו לב וכדו' הצד השוה שבהם הוא שימת לב

אברהם משה

משתמש ותיק
אחד הלויים אמר:
אברהם משה אמר:
להולכי רגל
אני גר בירושלים שנים ואני לא מכיר אותם
הצומת שידועה בעייתית היתה בצומת בר אילן ושם הבעיה טופלה
אפילו במערכת הכריזה של האוטובוס מכריזים להזהר בתחנה זו עקב תנועת כלי רכב משתי הצדדים.
המדובר בנתיב תח"צ כל מעברי החצייה שם - החל  מפיופ והילך לכיון רמות, עד אחרי תמיר. 

עפר ואפר

משתמש ותיק
יעקב יעקב אמר:
לא אמרתי שאין מה לשפר בענין,

אבל הכותרת שמציגה כאילו החרדים הם הבעייתיים בנושא, נראה שהיא נלקחה מאיזה עיתון אנטישמי...

ממש לא. אנחנו חרדים, אנחנו צריכים לדאוג שהציבור החרדי ישמור. על זהירות בדרכים של החילונים קשה לנו להשפיע, מה לעשות. הם לא קוראים פורום לתורה.

אור החכמה

משתמש ותיק
האם ייתכן שהסיבה היא שילדים חרדים יותר הולכים ברחוב מאשר נוסעים בכלי תחבורה?
אני שואל מחוסר ידיעה

אחד הלויים

משתמש ותיק
אברהם משה אמר:
אפילו במערכת הכריזה של האוטובוס מכריזים להזהר בתחנה זו עקב תנועת כלי רכב משתי הצדדים.
המדובר בנתיב תח"צ כל מעברי החצייה שם - החל  מפיופ והילך לכיון רמות, עד אחרי תמיר.
ההכרזה הזו קיימת בכל נת"צ
ואני לא יודע כרגע אפילו על מקרה אחד שם

אברהם משה

משתמש ותיק
אחד הלויים אמר:
אברהם משה אמר:
ההכרזה הזו קיימת בכל נת"צ
ואני לא יודע כרגע אפילו על מקרה אחד שם
https://www.atzuma.co.il/kvishgolda
כביש זה נקרא בפי כל 'כביש הדמים' של ירושלים.
אנוכי ראיתי כמה וכמה תאונות ודריסות שם.
בהמכלול:
יש לציין כי בדירוג "הרחובות האדומים" של משטרת ישראל ב-2017, הוגדר הקטע העירוני כאחת הרחובות המסוכנים בישראל בהם התרחשו עשרות תאונות דרכים.

הצעיר שבחבורה

משתמש ותיק
אריק אמר:
ויש לציין שהכביש הכי מסוכן בארץ ישראל לפי הנתונים של משרד התחבורה ו"אור ירוק", הוא צומת רמות ששם היו הכי הרבה נפגעים בשנים האחרונות, ולדעתי רוב העוברים שם הם מהציבור שלנו.
אברהם משה אמר:
אחד הלויים אמר:
אברהם משה אמר:
להולכי רגל
אני גר בירושלים שנים ואני לא מכיר אותם
הצומת שידועה בעייתית היתה בצומת בר אילן ושם הבעיה טופלה
המדובר בנתיב תח"צ כל מעברי החצייה שם - החל  מפיופ והילך לכיון רמות, עד אחרי תמיר
צומת רמות הוא אחרי תמיר.

יעקב יעקב אמר:
לא אמרתי שאין מה לשפר בענין,

אבל הכותרת שמציגה כאילו החרדים הם הבעייתיים בנושא, נראה שהיא נלקחה מאיזה עיתון אנטישמי...
חוק גודווין..., והדברים שכתבתי שם שייכים לכאן.

אבל כן, גם בב''ב זה כך, ואמרו לי כמה שהסיבה שאין כ''כ תאונות כי הדבר ידוע שב''ב היא פלנטה אחרת מבחינת ההבנה כי כביש ומדרכה זה לא רק הבדל בין אבנים לאספלט, אלא הבדל יסודי יותר. מורה הנהיגה שלי אסף אותי מב''ב, ואמר לי 'על החלק של ב''ב אני לא לוקח כסף, כי זו לא נהיגה, אלא הימלטות מסכָּנה'...

עשירית האיפה

משתמש ותיק
אריק אמר:
מסקר תצפיות התנהגות הולכי רגל במעברי חצייה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שנערך בשנת 2010 עולה כי רק 40% מהילדים עד גיל 9 במגזר החרדי נראו חוצים עם מבוגר, 24% מהילדים בגילאי 5-9 במגזר החרדי המתינו על הכביש ולא על המדרכה, 27% מהילדים במגזר החרדי חצו את הכביש מבלי להביט לצדדים.

מסקר תצפיות שלי, 0 ילדים חילוניים המתינו על הכביש, ו-0 על המדרכה, 0 חצו את הכביש לבד ו-0 עם מבוגר, 0 הביטו לצדדים, ו-0 לא הביטו לצדדים.
אני מסתובב מדי פעם באזורים חילוניים, והמצב שם יותר טוב רק מסיבה אחת: ילדים כמעט לא הולכים לבד ברחוב (אבא תיקח אותי אמא תקפיצי אותי וכו' וכו')

מעולם לא ביקש ממני ילד חילוני להעביר אותו את הכביש, פשוט אף פעם!!

ברור שלנהוג בתוככי בני ברק או מלכי ישראל מצריך זהירות רבה, אבל (כנראה) בגלל הצפיפות הגדולה וריבוי הולכי הרגל והמדרכות הצרות וכד'.

עשירית האיפה אמר:
ברור שלנהוג בתוככי בני ברק או מלכי ישראל מצריך זהירות רבה, אבל (כנראה) בגלל הצפיפות הגדולה וריבוי הולכי הרגל והמדרכות הצרות וכד'.

על ב''ב אני יכול לומר, וכל בני ברקי יודע, שהמכוניות על המדרכה וה'ציבור' בכביש (לעתים נדירות המכוניות על המדרכה רק חונות ולא נוסעות). פשוט חוסר מודעות בסיסי!
נסיעה באזור הרב שך איצקוביץ וכו' או בהרב כהנמן כהנמן קוקה קולה - סכנת נפשות. רק עם שני רגליים על הברקס; פתגם בני ברקי עתיק גורס: כשירוק חוצים כשאדום רצים... ואיזה בחור למדן חילק לי בין 'אדום טרי' ל'אדום העומד להוריק כירוק דמי' וכו'. 

עשירית האיפה

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
עשירית האיפה אמר:

על ב''ב אני יכול לומר, וכל בני ברקי יודע, שהמכוניות על המדרכה וה'ציבור' בכביש (לעתים נדירות המכוניות על המדרכה רק חונות ולא נוסעות). פשוט חוסר מודעות בסיסי!
נסיעה באזור הרב שך איצקוביץ וכו' או בהרב כהנמן כהנמן קוקה קולה - סכנת נפשות. רק עם שני רגליים על הברקס; פתגם בני ברקי עתיק גורס: כשירוק חוצים כשאדום רצים... ואיזה בחור למדן חילק לי בין 'אדום טרי' ל'אדום העומד להוריק כירוק דמי' וכו'. 

ודאי שזה כך, השאלה היא למה זה קורה, ולדעתי זה הצפיפות וכו'

אמונת אומן

משתמש ותיק
אור החכמה אמר:
האם ייתכן שהסיבה היא שילדים חרדים יותר הולכים ברחוב מאשר נוסעים בכלי תחבורה?
אני שואל מחוסר ידיעה

בואו לא ניתמם.
ילד חילוני בן 9 יש לו 2 הורים ששומרים עליו מכל משמר.
ילד חרדי בן 9 אחראי על  אחיותיו הקטנות.

אמהות חרדיות מושיטות את עגלת התינוק קדימה לכביש כדי לגרום לרכב לעצור, תוך כדי שמכשיר הטלפון צמוד לאוזניהם ובדרך נס הן עומדין.

אני לא בא לקטרג, אי אפשר להשוות אמא שיש לה ילד אחד למי שהאחריות שלך מתחלקת ל10 עם כל המסתעף. אלו עובדות החיים.

בערים חרדיות רואים ילדה בת 6 מעבירה אחיותיה במעבר חצי'ה...

ביתר עילית ילדים בני 6 נוסעים לבדם באוטובוס.

אולי זה בסדר ואין ברירה אחרת, אבל אך נס הוא שאחוז הנפגעים אינו גדול פי כמה.

גם לחץ הזמן בציבוןר החרדי תורם את שלו.
אחד היצורים הכי מסוכנים בכביש זה נהג שממהר לאסוף את ילדיו מהמעון - ומהגן - ומהחיידר - ומהמטפלת, ותוך כדי הוא גם מבצע העברה בנקאית בטלפון של 39  ש''ח...

למד לשונך לומר

משתמש רגיל
אריק אמר:
מישהו עורר את תשומת ליבי שלפעמים הולכי רגל [באזור ירושלים - לא מכיר את שאר האזורים] לא מקפידים על חוקי התנועה - בלשון המעטה, ומצויים ילדים ומבוגרים שחוצים את הכבישים במקומות האסורים ללא התבונננות הנדרשת.
ואיני יודע בבירור מה הסיבה שלא מקפידים על דבר כל כך מסוכן.
וראיתי ספר בשם מציץ מן החרכים שכתב על חומר הזהירות בדרכים בצורה מאד מפורטת, וכתב בהקדמה שספר זה נכתב ככפרה על תאונת דרכים שתינוקת נפגעה אנוש ולא התרפאה עד היום הזה, ובהוראת הרב יצחק זילברשטיין שליט"א הוא מוציא לאור ספר זה ב 5000 עותקים כדי שיהיה כפרה.

מי שיש לו עוד מידע על זהירות בדרכים בציבור החרדי, או ספרי קודש המדברים על החשיבות של הזהירות ובדרכים אשמח שיעלה לכאן.

חרדים בדרכים.pdf

לדעתי זה קשור לתפועה כללית הרווחת בציבור החרדי, והיא הקושי להפריד בין התערבות פסולה של המדינה באורחותינו, לבין הוראות בטיחות שנכתבו בדם, והשנה

האחרונה נתנה לצערינו אין ספור דוגמאות כאובות לכך (מירון, קרלין, קורונה וכו' וכו'). 

אני רואה יום יום את בת השכן בת ה5.5 (!!) מלווה את אחיה הקטן יותר אל ההסעה לחיידר, ולפעמים אף רצה עם הילד לכיוון גלגלי האוטובוס, וכהנה וכהנה. 

צריך ממש לטמון ראש בחול בשביל לא להכיר בבעיה הזו. 

תהילים

משתמש חדש
לבי במערב אמר:
מישהו כאן סבור כי בווארשא שלפני מאה שנה הי' המצב טוב יותר בענין זה?...
לא נראה לי שהיה שם מספר רכבים כמו היום, או מהירות ממוצעת כמו היום.

תהילים

משתמש חדש
אני לא מבין איך נכנסת לנושא ההשוואה בינינו לבין הציבור החילוני. ברור שיש לנו הרבה עבודה לעזות בעניין זהירות בדרכים, וזה לא משנה אם במקומות אחרים המצב יותר טוב או פחות טוב.

חלק עליון תַחתִית