סגולת ר' מתיא בן חרש-מקור

בן אבנר

משתמש ותיק
בזמן האחרון יש בעיר מגורי פרסומת מסיבית על "סגולת ר' מתיא בן חרש", ואנסה לצטט מהזיכרון, להדליק י"ח נרות לע"נ, על כל הדלקה לומר פרק תהילים מסוים ולומר ג"כ שזה לע"נ ר' מתיא בן חרש, לומר חלקים מפרק קי"ט, ולהבטיח לפרסם, וכמובן שכל מפרסם מבטיח שזה הועיל לו לכל דבר וכו'.
ואני חפץ לדעת האם יש מקור כל שהוא לסגולה זאת, או שזו סגולה מומצאת ומצוצה מן האצבע, [או שמעשהו עושה עלינו ניסוי לבדוק כמה קל להמציא סגולות שהציבור יאמין בהם].

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
בזמן האחרון יש בעיר מגורי פרסומת מסיבית על "סגולת ר' מתיא בן חרש", ואנסה לצטט מהזיכרון, להדליק י"ח נרות לע"נ, על כל הדלקה לומר פרק תהילים מסוים ולומר ג"כ שזה לע"נ ר' מתיא בן חרש, לומר חלקים מפרק קי"ט, ולהבטיח לפרסם, וכמובן שכל מפרסם מבטיח שזה הועיל לו לכל דבר וכו'.
ואני חפץ לדעת האם יש מקור כל שהוא לסגולה זאת, או שזו סגולה מומצאת ומצוצה מן האצבע, [או שמעשהו עושה עלינו ניסוי לבדוק כמה קל להמציא סגולות שהציבור יאמין בהם].
רוב הסגולות אין להם מקור מוסמך, דהיינו מגדולי האחרונים ומעלה.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
ע"ע קבר אונקלוס

הכהן

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
אפשר לנסות:
  • במקום ר' מתיא בן חרש להזכיר ר' אלעזר בן חסמא
  • במקום י"ח נרות להדליק ט"ו נרות
  • במקום מזמור פ"ו לומר מזמור ל"ז
אם נושעת - פרסם!!!

בן אבנר

משתמש ותיק
פותח הנושא
שוב מצאתי (ע"י חיפוש באוצר החכמה) ב' דברים על סגולות על ר' מתיא בן חרש, אך יש לשים לב כי אחד מהם מדבר בכלל על סגולה אחרת, [סגולה לזיווג להדליק 40 יום נר], והשני מביא סגולה זו כמעט כצורתה, אך בלא כל מקור, וגם אצלו זה עדיין סגולה רק להתרפא מחולי, ולא לכל דבר.
הצג קובץ מצורף אור פני חיים.PDF

קבצים מצורפים

• סגולות אברהם.PDF
    105.1 KB · צפיות: 125

בן אבנר

משתמש ותיק
פותח הנושא
משתדל לעשות רצון ה' אמר:
אני אישית מרגיש שסגולות מרחקות מהשם.
במקום להישיר מבט לה' אז מתחמקים בכל מיני דרכים.
לא יודע אם זה נכון או לא, אבל כך הרגשתי

מצ"ב קובץ [שקבלתי] עם הסבר על הסגולה למי שלא מכיר.

-איך-זה-עובד---סגולת-18-_נרות-של-רבי-מתיא-בן-חרש (1).pdf
הרב שמואל פולק שליט"א כתב השבוע (חוקת תשפ"א) בגליונו "אז נדברו" דברים דומים על סגולות, והמעלה את הדברים כאן שכמ"ה.

ישמעאלכהן

משתמש רגיל
פינחס רוזנצוויג אמר:
משתדל לעשות רצון ה' אמר:
אכן.
כי סגולות, בדומה לעבודה זרה, מנסות להשפיע על הגלגלים בלי לפנות לה' יתברך.
חוץ מ....
וכל אחד יביא של בית אבא או של בית רבו וכמובן המוזכרים בגמ' אמנם לא מכיר מקור לסגולה המדוברת ופחות מהמאמינים בסגולות מנסיון אבל אי אפשר לזלזל.
אני כמובן כותב אחרי שניסיתי בכמה תחומין סגולות רבות ומפורסמות ואוכל לכתוב בזה רבות ולא הצליחו אבל מכאן ועד להפוך לע"ז.

ישמעאלכהן אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
משתדל לעשות רצון ה' אמר:
אכן.
חוץ מ....
וכל אחד יביא של בית אבא או של בית רבו וכמובן המוזכרים בגמ' אמנם לא מכיר מקור לסגולה המדוברת ופחות מהמאמינים בסגולות מנסיון אבל אי אפשר לזלזל.
אני כמובן כותב אחרי שניסיתי בכמה תחומין סגולות רבות ומפורסמות ואוכל לכתוב בזה רבות ולא הצליחו אבל מכאן ועד להפוך לע"ז.
לא אמריתי שזה עבודה זרה, רק @משתדל לעשות רצון ה' כתב שזה מרחיק אותו מה'
אז עניתי לו שזה מרחיק מה' כמו שע"ז מרחיקה מה'.
ושניהם מנסים להשפיע על הגלגלים.
ככלל, יש הרבה סגולות שהם מצוה, כגון, ללמוד משניות על השלחן בראש השנה, סגולתו לזכות בדין.
לברך ברכת המזון בכוונה, סגולה לעשירות (כלומר לשמוח בחלקו)

הסגולות האלה לא מרחיקות מה', כוונת @משתדל לעשות רצון ה' היא לסגולות כמו:
קח עין ימין של צפרדע שמאלני, ותשרוף אותו עם רגל שמאל של זבוב, וכו'.

ישמעאלכהן

משתמש רגיל
פינחס רוזנצוויג אמר:
ישמעאלכהן אמר:
לא אמריתי שזה עבודה זרה, רק @משתדל לעשות רצון ה' כתב שזה מרחיק אותו מה'
אז עניתי לו שזה מרחיק מה' כמו שע"ז מרחיקה מה'.
ושניהם מנסים להשפיע על הגלגלים.
ככלל, יש הרבה סגולות שהם מצוה, כגון, ללמוד משניות על השלחן בראש השנה, סגולתו לזכות בדין.
לברך ברכת המזון בכוונה, סגולה לעשירות (כלומר לשמוח בחלקו)

הסגולות האלה לא מרחיקות מה', כוונת @משתדל לעשות רצון ה' היא לסגולות כמו:
יישר על המודה במקצת
יש לי מה להאריך בנושא סגולות אבל אינני בטוח שזה מקומו.
עכ"פ שתי הערות א. דבר שנכתבו ע"י אנשים מוסמכים פשיטא לכולנו שאין סיבה שלא לנסות (לדוגמא בנושא זש"ק) על אף שלא רואים שעוזר (ואפילו אם זה העין השמאלית של הצפרדעת הימנית).
ב. למה כתבת בסוגריים כלומר לשמוח בחלקו, מה מפריע לך להסביר כפשוטו. 

ישמעאלכהן אמר:
א. דבר שנכתבו ע"י אנשים מוסמכים פשיטא לכולנו שאין סיבה שלא לנסות (לדוגמא בנושא זש"ק) על אף שלא רואים שעוזר (ואפילו אם זה העין השמאלית של הצפרדעת הימנית).
ב. למה כתבת בסוגריים כלומר לשמוח בחלקו, מה מפריע לך להסביר כפשוטו.
א. להפריד בין רפואות לסגולות (לאו דוקא רפואות מועילות, אלא דברים שעוזרים בדרך רפואה)
ב.כי העושר נגזר בזמן ההריון כמבואר בש"ס.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
ב.כי העושר נגזר בזמן ההריון כמבואר בש"ס.
ואם אביא לך מאות מקורות בחז"ל, ראשונים ואחרונים שמועיל זכות לעשירות??
יש לך קושיא, יפה מאוד, מותר גם להישאר בצ"ע, צע"ג ואף בה' יאיר עיני, ולעצם הקושיא יש כמה תירוצים, אחד הידועות שרוב בנ"א אין להם לא גזירת עני ולא גזירת עשיר ויהיה ע"פ מעשיהם, מזל וכד', אמנם יש שזה חלקם בעולמם ואז לא ישתנה כרבי אלעזר בן פדת לעניות וה"ה לעושר. ובכל מקרה זכות גדולה כתבו התוס' שעוקרת המזל אף למאן דאמר יש מזל לישראל.
בכל מקרה יש תשובות, ויש אין סוף מקורות שאפשר להתעשר ע"י, זכות, תפילה ואף סגולה.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
שוב מצאתי (ע"י חיפוש באוצר החכמה) ב' דברים על סגולות על ר' מתיא בן חרש, אך יש לשים לב כי אחד מהם מדבר בכלל על סגולה אחרת, [סגולה לזיווג להדליק 40 יום נר], והשני מביא סגולה זו כמעט כצורתה, אך בלא כל מקור, וגם אצלו זה עדיין סגולה רק להתרפא מחולי, ולא לכל דבר.
אור פני חיים.PDF

מי אלה?? אשמח לפרטים על המחברים והאם הם ראויים להיות מקור למשהו.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
יראתי בפצותי אמר:
ואם אביא לך מאות מקורות בחז"ל, ראשונים ואחרונים שמועיל זכות לעשירות??
אז אני אסביר את כולם שהכוונה שיהיו שמחים בחלקם.
אז תשקר את עצמך.
יש ים של מקורות בנושא, ומכח קושיא לא מעקמים הכל, ובפרט שיש מקומות שעקמימותך לא תעזור בהם.

ירמיה

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
אתה מזכיר לי כמה סגולות שראיתי באיזה ספר עתיק, מבבל. 
וצ"ע.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
אני לא מבין את כל אלה שכתבו שסגולות מרחיקים את האדם מלהתפלל להשם, או לבטוח בהשם.
וכי בגלל שיש אנשים שחושבים שסגולה מועילה לפטור אותו מהתפילה, או ממצות הביטחון, לכן זה אומר שכל ענין סגולות הוא דבר שלילי הוא שלילי?? אתמהה.
בודאי שיש ענין בסגולות (עם מקור מוסמך), והם לא פוטרים את האדם מתפילה, או מכל דבר אחר שהאדם אמור לעשות כדי לקיים את חובת האדם בעולם.
ולגבי הביטוי הזה "להשפיע על הגלגלים"?? וכי האדם אמור לשבת ולא לעשות כלום בחיים, כי אם יעשה איזשהו מעשה זה מראה כאילו הוא מנסה להשפיע על הגלגלים??? איפה נשמע רעיון כזה??

יושב אוהלים אמר:
כי האדם אמור לשבת ולא לעשות כלום בחיים, כי אם יעשה איזשהו מעשה זה מראה כאילו הוא מנסה להשפיע על הגלגלים???
תמיהה זו מראה, שאתה סבור שכל מה שאדם עושה אכן משפיע על הגלגלים.
המעשים שאנו עושים הם כדי לעשות את רצון ה'.
רק בשביל זה.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
יושב אוהלים אמר:
כי האדם אמור לשבת ולא לעשות כלום בחיים, כי אם יעשה איזשהו מעשה זה מראה כאילו הוא מנסה להשפיע על הגלגלים???
תמיהה זו מראה, שהינך סבור שכל מה שאדם עושה אכן משפיע על הגלגלים.
זה אומר שרושם מעבודה זרה עדיין ישנו בעולם.
המעשים שאנו עושים הם כדי לעשות את רצון ה'.
רק בשביל זה.
כמדומני שלא קראת טוב את דברי יושב אוהלים, הבנת את מה שהוא ממש לא כתב ואף הפוך מדבריו.

לבי במערב

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
שתיית מים מרחיקה את מר מהקב"ה? הרי גם זה ענינו הוא השפעה על ה'גלגלים' (קיבתו של מר)...

ולעצם הסגולה המדוברת - עיקרה הוא כמה פרקי תהלים, ובהא ודאי ליכא בית־מיחוש כלל.

נדיב לב

משתמש ותיק
לא הבנתי מה הקשר בין סגולה למזל, ובין מזל שמוזכר בחז"ל בכמה מקומות לתאוריית הגלגלים של אריסטו והרמב"ם שהם בעלי נפש, ובין מחלוקת חז"ל בדבר המזל לישראל, לסגולות מסוימות שנפרשו בדברי חז"ל. חלקם תלויות במזל כמו הקזת דם, וחלקם לא. אבל וודאי שעניין הסגולה לא בא להשפיע על הגלגלים שאינם בעלי נפש אלא לרמב"ם.

לבי במערב

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
לטובת נשמת צדיק, שמקורה טהור (עכ"פ) במנהג ישראל.

ומסתבר טפי שהוא רק כ'עטיפה' לפרקי התהלים, כדי לשוות למעמד אופי 'סגולי'. וק"ל.

חלק עליון תַחתִית