הכרת טובה למדינת ישראל. האמנם?!

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

יהושע
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הכרת טובה למדינת ישראל. האמנם?!

שליחה על ידי יהושע » 20 אפריל 2018, 00:27

הפקדתי שומרים כתב:ר' יהושע הרי כל עיקר הויכוח התחיל בשאלה, לשי' רבי יהודה שצריך להוקיר תודה לרומאים כך גם למדינת ישראל.
ועל כן הרומאים עם כל זאת שטבחו והרגו, ר"י ראה צורך להוקיר להם טובה. כך גם לגבי הציונים..
בגשמיות הציונים לא גרמו נזק בהשוואה לגויים.
ברוחניות כך הדעת היתה נוטה. אבל אני מעלה לך נקודה (אלא"כ אתה הולך בדרך רבני העדה"ח הק' ועל כך אשריך) נניח שלא קמה מדינה יהודית. ההתבוללות בחו"ל עומדת על אחוזים יותר מחצי. כך שבמבחן התוצאה, מה שקלקלו בקום המדינה משתווה לשבעים שנה, שההתבוללות בארץ עומדת כמעט על אפס. כך לענ"ד אחר שמרן החזו"א קיבל את קום המדינה אם כי בהסתיגות. וכרבי, כך אני תלמידו הקטן חושב.
אני לא אומר שלא יצא גם דברים טובים מהמדינה, רק מה שהצגת שכאילו המדינה הושיעה את עם ישראל מצרות הגלות, זה הפוך על הפוך, כי המקום היחיד שיש היום צרות כמו שהיה במשך ימי הגלות עד אחר השואה, זה במדינת ישראל.

הפקדתי שומרים
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 821 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:29

יהושע כתב:
הפקדתי שומרים כתב:ר' יהושע הרי כל עיקר הויכוח התחיל בשאלה, לשי' רבי יהודה שצריך להוקיר תודה לרומאים כך גם למדינת ישראל.
ועל כן הרומאים עם כל זאת שטבחו והרגו, ר"י ראה צורך להוקיר להם טובה. כך גם לגבי הציונים..
בגשמיות הציונים לא גרמו נזק בהשוואה לגויים.
ברוחניות כך הדעת היתה נוטה. אבל אני מעלה לך נקודה (אלא"כ אתה הולך בדרך רבני העדה"ח הק' ועל כך אשריך) נניח שלא קמה מדינה יהודית. ההתבוללות בחו"ל עומדת על אחוזים יותר מחצי. כך שבמבחן התוצאה, מה שקלקלו בקום המדינה משתווה לשבעים שנה, שההתבוללות בארץ עומדת כמעט על אפס. כך לענ"ד אחר שמרן החזו"א קיבל את קום המדינה אם כי בהסתיגות. וכרבי, כך אני תלמידו הקטן חושב.
אני לא אומר שלא יצא גם דברים טובים מהמדינה, רק מה שהצגת שכאילו המדינה הושיעה את עם ישראל מצרות הגלות, זה הפוך על הפוך, כי המקום היחיד שיש היום צרות כמו שהיה במשך ימי הגלות עד אחר השואה, זה במדינת ישראל.
ר' יהושע שוב אתה טועה בהבנתי. יותר נכון בקריאת הדברים.
זה שכת"ר כנראה משתייך למגזר מסויים, שאסור אפילו לנתח באופן הגיוני, מה קרה עם הציונים (במשך השבעים שנה) ומה היה קורה גם בלי הציונים, אינו אומר שהציונים לדידי הושיעו את עמ"י וכו'...

יהושע
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 20 אפריל 2018, 00:31

אז רבי הפקדתי אז אולי תסביר מה כן התכוונת להגיד.

יאיר
נתן תודה: 261 פעמים
קיבל תודה: 327 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר » 20 אפריל 2018, 00:32

שאר לעמו כתב:
יאיר כתב:
שאר לעמו כתב: מוסר עצמי זה טוב, הלקאה עצמית לא נכונה - מיותרת ..
זו לא אימרה שלי. שמעתי אותה מהרבה רבנים.
לא שמעת אותה כהלקאה עצמית אלא כמוסר עצמי.
אני מניח שגם מע"כ סבור שההבדל בין חרדי שאיננו בר המעלה כ"כ לבין חילוני 'בר מעלה' הוא כהבדל בין החושך לאור, ביחס לבעיה ששמה מדינת ישראל והחילול השם בעצם קיומה - באידיאל של ככל הגוים בית ישראל.
אך בעיקר, היישות הציונות כגוף - זה גוף הנלחם בה' ביודעין ובמזיד, וזה שאדם אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא, זה לא מרידה במלכות שמים.
לא נשאלה השאלה בפתיחת האשכול אם מותר לך להודות למתכנן כביש, כשתפגוש אותו במסיבה. אלא היחס אל השלטון כיוזם פעולות של בנין ושיפור החיים בארץ.
אציין שאני די מסכים עם דבריך אלה אך תתפלא לשמוע שיש רבנים ובראשם הגרי"ג שליט"א שסובר שחילוני יכול לקבל שכר בג"ע הרבה יותר מחרדי (אם צריך אביא ציטוט)...

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:33

סבא כתב:
הפקדתי שומרים כתב:
שאר לעמו כתב:תרגע. לא צריך למחות כל כך בתוקף. הובנת.
כשזה נוגע לעיוות דברים לא צריך למחות חייב למחות.
נ.ב תודה על ההרגעה.
אם אמנם נרגעת, וכבר אינך בסערת רגשות, אז הבה נחשוב בהגיון.
בעיתון יתד נאמן מביאים ראיון עם כמה מתלמידי הרב שך שהיו ממש צמודים אליו, והם אומרים לך דברים ברורים שהרב שך אחז שהקמת המדינה היא אסון לעם ישראל והיפך התורה בדיוק כמו האדמור מסטמר.
יחד עם זה, בשיטת התגובה היה חילוק מהותי ביניהם, אבל שניהם התכוונו למטרה אחת.
האם באמת אתה חושב שאתה יודע את דעתו של הרב שך יותר מהם?
אגב, בהספד של הרב שך על האדמור מסטמר השתתפתי, ואיני זוכר [מתוך עשרות עשרות דרשות ששמעתי ממנו] כזה הספד חם, זכורני שכל הציבור שם יצא המום.
ובנוגע לחזו"א האם ראית פעם את מכתביו של הגר"ח גריינימן באיזה קנאות הוא מדבר על המדינה, האם קראת את "זכור לדוד" על ר' דוד' ל פרנקל, את יוסף דעת של הגר"י ליס?
האם יצא לך פעם לדבר עם הגרח"ש קרליץ על עניינים אלו?
כנראה שנצטיירה לך תמונה מסויימת, ואם אתה שומע אחרת זה "עיוות", אז אנא, באמת הרגע, ותתחיל לחקור את העניין בלי דעות קדומות, ואז תפרסם את מסקנתך?
חבל רק שאתה יוצא מנקודת הנחה, שאתה חקרת והשני לא..
ר' סבא עם ת"ח כמותך אני לא אתווכח..
אני רק ישאל שאלה אחת.
מתי הראיון נעשה, בפטירת או בשנת פטירה, של מישהו...?..אחרי בחירות שהמפלגה לא נכנסה לאן שהוא?....

שאר לעמו
נתן תודה: 548 פעמים
קיבל תודה: 1071 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 00:34

יהושע כתב:
הפקדתי שומרים כתב:אני מוחה מוחה. פשוט מעוותים את שי' הרב שך בכל הענין הזה.
אין ענין להכנס לויכוח על הסיפור למה עשה כך הרב שך וכו'..ולבנות מתוך סיפורים תורות שלמות.
אחרי שמרן הרב שך אחז ההיפך הגמור משיטת סאטאמר די לעוות.
אם סאטמטר או העדה החרדית רבותיך אשריך. אבל מה העקשנות להכליל את מרן הרב שך את מרן החזו"א באותה משבצת.
אתה פשוט מסלף עובדות, אין בשם החזוא אפילו מילה אחת לטובת המדינה, כל ההתבטאויות בשמו בעניין המדינה זה תואם את שיטת סטמר.
ולא זו בלבד, אלא שהחזו"א עוד קיווה שהמדינה הזאת תתבטל, וכידוע מכמה התבטאויות שלו. ולכן למשל אף שהורה להצביע - הוא עצמו לא הצביע!
בענין החינוך העצמאי/הזרם הרביעי ישנה התבטאות של החזו"א שהרגלנו את הקב"ה אלינו ככה, אז זה מה שקבלנו - אודות תקציבים. כי מראש הוא סבר להתנתק לגמרי, ושהחינוך העצמאי לא יקח מהם שום תקציב.
זה שהוא ידע שיש כאן יישות שלטונית ונחלמים בהם עם הכלים הדמוקרטיים שלהם - זה ברור (הוא לא היה נאיבי..). ולכן כך אנחנו עושים.
הפקדתי שומרים כתב: אני רק ישאל שאלה אחת.
מתי הראיון נעשה, בפטירת או בשנת פטירה, של מישהו...?..אחרי בחירות שהמפלגה לא נכנסה לאן שהוא?....
ראיונות כאלו נעשה כבר לפני 16 שנה עם פטירתו. כל התלמידים של הרב כולל הרב שך בעצמו דברו ככה כל השנים..
וזה מה שהבאתי מהרב רוטר. ואני לא חושב שיש בכך כל חידוש.
אגב, עורך הראיון הזה, נהיה שנוא נפשם של הרבה יהודים, אבל כשהייתי בחור הוא סיפר לי פעם כמסל"ת שיושב עם הרב שך כל שבוע בליל שישי שעתיים על המאמרים שלו! וגם עורך העיתון י.פ. אמר לי באותו ביקור, שהרב שך היה משנן לו תמיד לא לכתוב משפטים ארוכים ופלפולים בפוליטיקה, אלא משפטים קצרים שכל אחד מבין.

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:35

יהושע כתב:אז רבי הפקדתי אז אולי תסביר מה כן התכוונת להגיד.
הרבה דברים נאמרו כאן. תמקד באופן ספיצפי, על אלו דברים.

סבא
נתן תודה: 519 פעמים
קיבל תודה: 731 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 20 אפריל 2018, 00:36

איך אפשר להיות יותר גרוע_עמוד_1.jpg
דוגמא אחת ממכתבי הגר"ח גריינימן, בה הוא כותב שאין דבר יותר גרוע מהמדינה-
איך אפשר להיות יותר גרוע_עמוד_2.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:38

שאר לעמו כתב:
יהושע כתב:
הפקדתי שומרים כתב:אני מוחה מוחה. פשוט מעוותים את שי' הרב שך בכל הענין הזה.
אין ענין להכנס לויכוח על הסיפור למה עשה כך הרב שך וכו'..ולבנות מתוך סיפורים תורות שלמות.
אחרי שמרן הרב שך אחז ההיפך הגמור משיטת סאטאמר די לעוות.
אם סאטמטר או העדה החרדית רבותיך אשריך. אבל מה העקשנות להכליל את מרן הרב שך את מרן החזו"א באותה משבצת.
אתה פשוט מסלף עובדות, אין בשם החזוא אפילו מילה אחת לטובת המדינה, כל ההתבטאויות בשמו בעניין המדינה זה תואם את שיטת סטמר.
ולא זו בלבד, אלא שהחזו"א עוד קיווה שהמדינה הזאת תתבטל, וכידוע מכמה התבטאויות שלו. ולכן למשל אף שהורה להצביע - הוא עצמו לא הצביע!
בענין החינוך העצמאי/הזרם הרביעי ישנה התבטאות של החזו"א שהרגלנו את הקב"ה אלינו ככה, אז זה מה שקבלנו - אודות תקציבים. כי מראש הוא סבר להתנתק לגמרי, ושהחינוך העצמאי לא יקח מהם שום תקציב.

זה שהוא ידע שיש כאן יישות שלטונית ונחלמים בהם עם הכלים הדמוקרטיים שלהם - זה ברור (הוא לא היה נאיבי..). ולכן כך אנחנו עושים.
דמגוגיה.
ציטוט "ולא עוד אלא שהחזו"א עוד קיווה שהמדינה הזאת תתבטל"...כמה עיוותים במשפט אחד.
ראה בספר מפיהם עיתונאי חרדי ראיין את החזו"א מה שאמר, לא דומה למה שאתה מציג.
אם החזו"א אחז כשי' סאטמאר (שי' מיעוט עם הרבה פירכות כמי שחקר וקרא את המאמרים..) כיצד הורה חלילה להצביע לציונים ולהרים יד בתורת משה וכו'....

סבא
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 20 אפריל 2018, 00:41

היתכן כאב יותר מזה.jpg
עוד מכתב מהגר"ח גריינימן,
האמנם אין הוא מייצג את דעת החזו"א?

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 00:49

הפקדתי שומרים כתב: דמגוגיה.
ציטוט "ולא עוד אלא שהחזו"א עוד קיווה שהמדינה הזאת תתבטל"...כמה עיוותים במשפט אחד.
ראה בספר מפיהם עיתונאי חרדי ראיין את החזו"א מה שאמר, לא דומה למה שאתה מציג.
עם החזו"א אחז כשי' סאטמאר (שי' מיעוט עם הרבה פירכות כמי שחקר וקרא את המאמרים..) כיצד הורה חלילה להצביע לציונים ולהרים יד בתורת משה וכו'....
לא מכיר את 'מפיהם'. אני יודע מה ששמעתי 'מפיהם' של התלמידים הישישים של החזו"א, ומה ששמעתי מא"מ שליט"א שגדל כנער אצל החזו"א, זה כנראה נאמר מפיו הרבה פעמים ובהרבה התנסחויות, כמו למשל המשיח לא יקח את המדינה מהציונים יהיה משהו לפני זה.. וכמו לא יהיה לה 50 שנה.. וכמו המדינה זה גזירה דעבידא דבטלא.. וכו' וכו'.

זה בדיוק היה הויכוח עם הרב מסאטמער: שהוא אחז שאסור לנו להכיר בהם. הם כמו אויר מבחינת ההתנהלות. וזה אסור מצד הדין.
ואילו החזו"א, והסטייפלער ביאר דעתו וזה נדפס, שאין בדבריו ההלכתיים ממש, והדרך להלחם זה בכלים שלהם!
אבל ההסתייגות שלנו מהם בכל השטחים היא מוחלטת. הם גזלנים ששולטים פה.
נכון שהגריש"א סבר שיש כאן דינא דמלכותא (אבל החזו"א לא סבר כן) אבל זה מצומצם להלכות ממוניות או ציבוריות כלשהם ולא להשקפה הכללית ומה שנעשה בעקבות זה.
וזה מה שכתבתי בתגובתי (בסוף) בתחילת האשכול https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 148#p22444 שהתרחק לגמרי מהנקודה בו הוא דן.

בנציון
נתן תודה: 356 פעמים
קיבל תודה: 437 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 20 אפריל 2018, 00:52

יש כאן חוברת שהתגלגלה לידי, שאולי יכולה לעזור כאן קצת. אמנם לא מדובר שם במישרין על הנושאים המדוברים פה, אבל בוודאי אפשר לראות שם רוח אחרת משיטת סטמר.

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:52

סבא כתב:
היתכן כאב יותר מזה.jpg
ר' סבא. הנידון כאן לא אם החזו"א אחז מההתנהגות של המדינה בכל הנוגע לשמירת תומ"צ.
הויכוח האם הוא אחז כשי' סאטאמר, הווי אומר נתק מוחלט בין המדינה ובין היושבים בה. שבין השאר מתבטא בבחירות לקיחת תקציבים וכו'..
להשתמש בכיבוס מילים של באופן הרעיוני אנו מסכימים באופן המעשי אנו חולקים..הרי זה כמו שחילוני יאמר לך מה שאני אוכל חזיר, זה רק באופן המעשי, באופן הרעיוני אני מאמין לדבר השם...
לכך כל הציטטות הם מיותרות, אחר שהנהגת מרן החזו"א והרב שך לקבל תקציבים ללכת לבחירות. גיטין היוצאים ע"י בית הדין של המדינה כשרים. ועוד ועוד.. כל זה מעיד כאלף עדים. שהשיטה של רבותינו שונה לגמרי משיטת סאטאר בריסק עדה"ח..אוהל שרה..סיקריקים..וכו'...

סבא
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 20 אפריל 2018, 00:54

הפקדתי שומרים כתב: חבל רק שאתה יוצא מנקודת הנחה, שאתה חקרת והשני לא..
מקבל את תוכחתך, אני מתנצל בפניך על כך.
באמת כיוון שהיה לי פשוט שכל מי שיחקור זאת יגיע למסקנה שלי, לכן הנחתי כדבר פשוט שלא חקרת,
אבל גם אחרי שנתברר לי שטעיתי, וחקרת את העניין, עדיין אני חושב, שבכל זאת כמי שחי ונשם את הרב שך בפרט ואת בני ברק בכלל, הרבה שנים [או שתיכף תספר לי שגם אתה כבר בגילי...], אני יכול לומר בביטחה שהדברים שאמרו תלמידי הרב שך נכונים, ושהאוירה אצל כל תלמידי וממשיכי החזו"א הייתה אוירה קנאית מאוד. [לדוגמא קטנה, כשהייתי ילד השתתפתי כל שנה במדורה שהיו מכינים ילדי חיידר תשב"ר בב"ב בל"ג בעומר, אתה יודע שהמדורה הזו הייתה מלאה כולה בדגלי מדינת ישראל, וכל הציבור מסביב קיבל את זה בשיא הפשטות, אף אחד לא טען שזו גזילה לקרוע את הדגלים מהרכבים, או המרפסות, אאל"ט אחרי כמה שנים נעצרו כמה ילדים ע"י המשטרה על חם כשקרעו דגלים, ומאז הרב הלוי הפסיק את כל העניין, אבל זה דבר שלא בטוח אצלי, מין זיכרון מעורפל, בכל אופן כל זמן שאני עוד הייתי ילד היה המנהג הזה מתקיים, והיו מתגאים כמה דגלים הצליחו לשרוף...]

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 00:57

ר' סבא ברשותך (ובהערכה רבה מאד) בדבריך הללו לא זכיתי להבין איך הם עונים על מה ששאלתי בהודעה הקודמת.

יהושע
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 20 אפריל 2018, 00:59

הפקדתי שומרים כתב:
סבא כתב:
היתכן כאב יותר מזה.jpg
הויכוח האם הוא אחז כשי' סאטאמר, הווי אומר נתק מוחלט בין המדינה ובין היושבים בה. שבין השאר מתבטא בבחירות לקיחת תקציבים וכו'..
להשתמש בכיבוס מילים של באופן הרעיוני אנו מסכימים באופן המעשי אנו חולקים..הרי זה כמו שחילוני יאמר לך מה שאני אוכל חזיר, זה רק באופן המעשי, באופן הרעיוני אני מאמין לדבר השם...
לכך כל הציטטות הם מיותרות, אחר שהנהגת מרן החזו"א והרב שך לקבל תקציבים ללכת לבחירות. גיטין היוצאים ע"י בית הדין של המדינה כשרים. ועוד ועוד.. כל זה מעיד כאלף עדים. שהשיטה של רבותינו שונה לגמרי משיטת סאטאר בריסק עדה"ח..אוהל שרה..סיקריקים..וכו'...
אין ויכוח על זה שהחזו"א והרב ש"ך לא היה שיטתם כשיטת סטמר, רק מה שאתה מנסה להגיד שהם ראו במדינה דבר חיובי, זה שקר מוחלט, הם ראו במדינה דבר שלילי לא פחות מאשר סטמר, כמו שרואים במכתבים של סטייפלר והרב שך ומה שאומרים בשם החזו"א, למשל הסטייפלר כותב שזה לא אתחלתא דגאולה רק גלות יותר קשה.

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 01:00

הפקדתי שומרים כתב:
סבא כתב:
היתכן כאב יותר מזה.jpg
כולם צודקים. השיטות שונות בגישה איך להלחם איתם ואיך לחיות פה. ואף לדידן לא הכל ענין של לכתחילה, אלא חלק בדיעבד כמובן (כמו הרבנות בכללה, וכמו התקציבים),
אבל בשים לב, שהויכוח התחיל מנקודת מוצא האם אנחנו פשוט לא שייכים להם או כן, מה שאומר האם אנחנו לא קשורים לצבא שלהם בכי הוא זה מבחינה רעיונית בטחונית (מלבד הסיבות האחרות) - או כן קשורים. רבותינו אחזו שהציונים יסתדרו עם הבעיות שלהם לבד - זה כן מכנה משותף.
וכי מה רוח הדברים שאמר החזו"א לבן גוריון? תסדרו אתם עם מה שבשלתם!

סבא
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 20 אפריל 2018, 01:00

בנציון כתב:יש כאן חוברת שהתגלגלה לידי, שאולי יכולה לעזור כאן קצת. אמנם לא מדובר שם במישרין על הנושאים המדוברים פה, אבל בוודאי אפשר לראות שם רוח אחרת משיטת סטמר.
בוודאי שלא כולם הלכו בדרך החזו"א והרב שך, והדברים ידועים.
גם בהחלט אפשר לשמוע שהגרי"ג שליט"א הולך בדרך אחרת, וזה אצלי לגיטימי לחלוטין, [ואף אם יבוא מישהו ויטען שכעת הוא המנהיג ואין לך שופט אלא שבימיך, גם זה לא מופקע אצלי], ולכן אם תשים לב איני מדבר מתוך איזו התלהבות, אלא לגופם של דברים, לברר מה באמת הייתה דעתם של הרב שך והחזו"א.

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 01:03

קצת קשה בפרספקטיבה כה קצרה ודלה לומר מה דעתו של ר' גרשון. ואנכי שמכירו שנים רבות פשוט אצלי שא"א לומר דבר חמור שכזה עליו, וזה ממש לא נכון

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 01:05

יהושע כתב:
הפקדתי שומרים כתב:
סבא כתב:
היתכן כאב יותר מזה.jpg
אין ויכוח על זה שהחזו"א והרב ש"ך לא היה שיטתם כשיטת סטמר, רק מה שאתה מנסה להגיד שהם ראו במדינה דבר חיובי, זה שקר מוחלט, הם ראו במדינה דבר שלילי לא פחות מאשר סטמר, כמו שרואים במכתבים של סטייפלר והרב שך ומה שאומרים בשם החזו"א, למשל הסטייפלר כותב שזה לא אתחלתא דגאולה רק גלות יותר קשה.
ר' יהושע שוב פעם את מפרש את כוונת המשורר באופן קצת שגוי.
היכן ומתי נאמר שהחזו"א ראה במדינה דבר חיובי. רק צטטנו את הציטוט הידוע בשמו, שהתבטא אחרי מלחמת השחרור בנוגע למדינה..שהיה כאן חיוך של השגחה.
וכי אמרנו אתחלתא דגאולה..וכי אמרנו שההסתכלות על המדינה בכל הנוגע לשמירת תומ"צ היתה באופן חיובי חלילה..איפה מצאת בדברי כיוצא בזה..
זאת מלבד, שכל בר בי רב יודע שהחזו"א והרב שך וכל הגדולים שאנו תלמידיהם...מכוון למ"ד..לא ראו במדינה אתחלתא וכו'..וזה שציינתי את הראיון היחידי שנעשה עם עיתונאי אמריקאי חרדי, שאומר ממש כדבריך..שהם דברי ממש..

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 01:07

הפקדתי שומרים כתב: היכן ומתי נאמר שהחזו"א ראה במדינה דבר חיובי. רק צטטנו את הציטוט הידוע בשמו, שהתבטא אחרי מלחמת השחרור בנוגע למדינה..שהיה כאן חיוך של השגחה.
החזו"א לא אמר מילה שכזו! זה נאמר בשם החזו"א בפורום לתורה אור לו' אייר תשע"ח

יאיר
נתן תודה: 261 פעמים
קיבל תודה: 327 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר » 20 אפריל 2018, 01:07

שאר לעמו כתב:קצת קשה בפרספקטיבה כה קצרה ודלה לומר מה דעתו של ר' גרשון. ואנכי שמכירו שנים רבות פשוט אצלי שא"א לומר דבר חמור שכזה עליו, וזה ממש לא נכון
בשנת תשע"ב התבטא במהלך שיעור:

גם חילונים שאינם שומרי תורה ומצוות, אם הם מוסרים את נפשם על הצלת אחרים מתוך אהבת הבריות, יש להם עולם הבא כמו הרוגי לוד שמסרו את נפשם לטובת בני העיר. מה זה לאומיות? אהבת העם. חילונים בצבא מוסרים נפשם על הצלת אחרים. מה, זה לא "הרוגי לוד"? אם החילוני מוכן למסור את נפשו יותר מהחרדי, הוא יותר גדול ממנו[9].

הוא רואה ביוצאים בשאלה וב"נושרים" תינוקות שנשבו, וקורא "לנהוג בהם מנהג כבוד וידידות". הוא מתנגד לנוהג להרחיק אותם מהבית או לגעור בהם, ואף הורה לתמוך בהם כלכלית במטרה להחזירם לחיק המשפחה[10].
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7 ... 7%99%D7%95

בנציון
נתן תודה: 356 פעמים
קיבל תודה: 437 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 20 אפריל 2018, 01:08

סבא כתב:
בנציון כתב:יש כאן חוברת שהתגלגלה לידי, שאולי יכולה לעזור כאן קצת. אמנם לא מדובר שם במישרין על הנושאים המדוברים פה, אבל בוודאי אפשר לראות שם רוח אחרת משיטת סטמר.
גם בהחלט אפשר לשמוע שהגרי"ג שליט"א הולך בדרך אחרת, וזה אצלי לגיטימי לחלוטין, [ואף אם יבוא מישהו ויטען שכעת הוא המנהיג ואין לך שופט אלא שבימיך, גם זה לא מופקע אצלי], ולכן אם תשים לב איני מדבר מתוך איזו התלהבות, אלא לגופם של דברים, לברר מה באמת הייתה דעתם של הרב שך והחזו"א.
נכון. אבל בכל אופן לכרוך את החזו"א והרב שך זה לכאורה (לענ"ד) לא נכון. כי החזון איש התנגד למדינה רק משום הנושא של המלחמה של מקימי המדינה באידישקייט, ולא שהתנגד בעצם כמו סטמר. וגם בהתייחסות לתקופתנו שעם ישראל והתורה חזרה לארץ ישראל הוא היה כמובן שונה מסטמר.

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 01:10

שאר לעמו כתב:
הפקדתי שומרים כתב: היכן ומתי נאמר שהחזו"א ראה במדינה דבר חיובי. רק צטטנו את הציטוט הידוע בשמו, שהתבטא אחרי מלחמת השחרור בנוגע למדינה..שהיה כאן חיוך של השגחה.
יש כאלה ששואבים את כל ידיעותיהם מהפורום, ויש כאלה שגם קראו ושנו..
החזו"א אמר ואמר את המשפט חיוך של השגחה..וגם נסביר מדוע אין כ"כ נפק"מ אם אמר או לא אמר..
ואם קשה למאן דהו להבין את הדברים נטרח גם להסביר לו..חסד עם יהודי..
חיוך של השגחה, זה אנטי תזה, לאתחלתא דגאולתא..במילים פשוטות, מלמדנו רבנו החזו"א מה שהצבא הישראלי ניצח חמש או שש צבאות, לא חלילה שיש גושפנקא לציונים משמים..אלא גם זה היה חיוך של השגחה ותו לא...עכשיו מובן..

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 01:10

יאיר כתב:
שאר לעמו כתב:קצת קשה בפרספקטיבה כה קצרה ודלה לומר מה דעתו של ר' גרשון. ואנכי שמכירו שנים רבות פשוט אצלי שא"א לומר דבר חמור שכזה עליו, וזה ממש לא נכון
בשנת תשע"ב התבטא במהלך שיעור:

גם חילונים שאינם שומרי תורה ומצוות, אם הם מוסרים את נפשם על הצלת אחרים מתוך אהבת הבריות, יש להם עולם הבא כמו הרוגי לוד שמסרו את נפשם לטובת בני העיר. מה זה לאומיות? אהבת העם. חילונים בצבא מוסרים נפשם על הצלת אחרים. מה, זה לא "הרוגי לוד"? אם החילוני מוכן למסור את נפשו יותר מהחרדי, הוא יותר גדול ממנו[9].

הוא רואה ביוצאים בשאלה וב"נושרים" תינוקות שנשבו, וקורא "לנהוג בהם מנהג כבוד וידידות". הוא מתנגד לנוהג להרחיק אותם מהבית או לגעור בהם, ואף הורה לתמוך בהם כלכלית במטרה להחזירם לחיק המשפחה[10].
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7 ... 7%99%D7%95
אמת שבאופן אישי אתה מודה לחייל שסייע לך. אנחנו מדברים על השלטון כשלטון. על היישות הציונית שהקימה מדינה.
ברור שערבי שרוצה להרוג יהודי ולא משנה למה הוא שונא, ובא אחד ומסייע, מטרתו באמת להציל, הרי הוא כהרוגי לוד שהרגתם המלכות,
ולקרב את מי שאפשר בודאי, אלא מה ?

אבל לייחס לצבא הצלחות כיישות מדינית - לא ולא. מחלקנו לא חלקם, זו דעת כל רבותינו והוא לא שונה בכך.

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 20 אפריל 2018, 01:11

הפקדתי שומרים כתב:
שאר לעמו כתב:
יש כאלה ששואבים את כל ידיעותיהם מהפורום, ויש כאלה שגם קראו ושנו..
החזו"א אמר ואמר את המשפט חיוך של השגחה..וגם נסביר מדוע אין כ"כ נפק"מ אם אמר או לא אמר..
ואם קשה למאן דהו להבין את הדברים נטרח גם להסביר לו..חסד עם יהודי..
חיוך של השגחה, זה אנטי תזה, לאתחלתא דגאולתא..במילים פשוטות, מלמדנו רבנו החזו"א מה שהצבא הישראלי ניצח חמש או שש צבאות, לא חלילה שיש גושפנקא לציונים..אלא גם זה היה חיוך של השגחה ותו לא...עכשיו מובן..
אמרת החזו"א אמר. מקור אמין בבקשה
ידוע שזה משפט שנאמר ע"י הח"ח בבלפור. ידוע שמישהו חשוב אמר זאת בשם הרב מבריסק ור' דוד אומר שזה לא יתכן. תביא מקור שהחזו"א אמר זאת
וכשהרב שך אמר התפללתי שנניצל אבל לא ע"י הציונים - זה משפט קיצוני שלדעתך החזו"א לא היה אומר. ואילו למי שחי את התקופה יותר ממך זה חלק מאיתנו. אז תביא מקור - לא את דעתך.

סבא
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 20 אפריל 2018, 01:12

הפקדתי שומרים כתב:ר' סבא ברשותך (ובהערכה רבה מאד) בדבריך הללו לא זכיתי להבין איך הם עונים על מה ששאלתי בהודעה הקודמת.
לא באתי לענות על זה.
התשובה לשאלה הזאת כבר נאמרה כאן פעמים רבות, ונראה שאינך מקבל את הדברים, אבל אם בכל זאת שאלת, אחזור בקיצור בתוספת נופך:
אנקוט במשל פשוט: נאמר שבארגנטינה למשל, הייתה איזה מרידה, חיסלו את הממשל הקודם וקם ממשל חדש, כעת התפלגו במדינה הבריות לג' פלגים, פלג אחד אומר, מצויין הרי ממש להם חיכיתי, טוב שחיסלו את הממשל הקודם, הממשל החדש הוא המועדף, פלג שני אומר: הממשל החדש הוא הרס לכל מדינת ארגנטינה אני שונא אותם שנאת מות, עד טיפת דמי האחרונה אלחם ולא אסכים לשום דבר שיש לו רק קשר עימם, פלג שלישי אומר הממשל החדש הוא הרס לכל מדינת ארגנטינה, אני שונא אותם שנאת מות, אבל, אם אתנהג כמו הפלג השני לא ארויח כלום, סו"ס כל משאבי המדינה אצלם, עדיף לשתף פעולה למראית עין, לעמוד על זכויותי כמיעוט כדי להתקיים ולהתחזק, ותוך כדי כך לחתור תחת קיומם. האם אי אפשר לומר שבעיקרון דעת מנהיג הפלג השלישי דעתו זהה ממש לדעת מנהיג הפלג השני, אלא שבדרכי המלחמה מתפלגים?
ובאמת, אפשר להביא דוגמא פשוטה מימינו, האם ערפאת ואבו מאזן, והניה או ממשיכו, שונים בדעותיהם, ברור שלא, כל השאלה היא רק בטקטיקה האם ללכת בשיטת הסלמי או לא.
האם הובנתי?

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 01:17

אם זה הדימוי עראפת וכו'. על אותו משקל אתה יכול לצרף לא רק את שי' החזו"א עם שי' סאטאמר, אלא גם את החרדלניקים..הרי כולם מאמינים בעבודת השם, השאלה הטקטיקה..
אלא פשוט, שכל הויכוח הוא על הדרך למעשה...וכמות שיש חילוק בין עראפת ואבו מאזן, כך גם בעניננו...וכ"ז להבדיל ופשוט..

הפקדתי שומרים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 20 אפריל 2018, 01:18

בנציון כתב:
סבא כתב:
נכון. אבל בכל אופן לכרוך את החזו"א והרב שך זה לכאורה (לענ"ד) לא נכון. כי החזון איש התנגד למדינה רק משום הנושא של המלחמה של מקימי המדינה באידישקייט, ולא שהתנגד בעצם כמו סטמר. וגם בהתייחסות לתקופתנו שעם ישראל והתורה חזרה לארץ ישראל הוא היה כמובן שונה מסטמר.
ר' בנציון יישר כח. אשריך שאתה מעמיד דברים על דיוקם.

יהושע
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 20 אפריל 2018, 01:18

הפקדתי שומרים כתב:
יהושע כתב:
הפקדתי שומרים כתב: ר' סבא. הנידון כאן לא אם החזו"א אחז מההתנהגות של המדינה בכל הנוגע לשמירת תומ"צ.
ר' יהושע שוב פעם את מפרש את כוונת המשורר באופן קצת שגוי.
היכן ומתי נאמר שהחזו"א ראה במדינה דבר חיובי. רק צטטנו את הציטוט הידוע בשמו, שהתבטא אחרי מלחמת השחרור בנוגע למדינה..שהיה כאן חיוך של השגחה.
אמרנו אתחלתא דגאולה..אמרנו שההסתכלות על המדינה בכל הנוגע לשמירת תומ"צ היתה באופן חלילה..איפה מצאתי בדברי כיוצא בזה..
זאת מלבד, שכל בר בי רב יודע שהחזו"א והרב שך וכל הגדולים שאנו תלמידיהם...מכוון למ"ד..לא ראו במדינה אתחלתא וכו'..וזה שציינת את הראיון היחידי שנעשה עם עיתונאי אמריקאי חרדי, שאומר ממש כדבריך..שהם דברי ממש..
חיוך זה דבר חיובי, החזו"א אמר שנה אחרי קיום המדינה שזה פלא שעדיין אפשר לאפות מצות, ושזה גזירה ועבידי דבטלי, ושהיה צריך לגזור יום תענית בה' באייר, ומה שהבאתי מהשסטייפלר ידעתי שאתה לא חושב שזה לא אתחלתא ד גאולה, רק עיקר מה שהוא אמר שזה גלות יותר גדול מהגליות הקודמות.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: דוד ריזל (הפרסומאי) | 1 אורח