פורום לתורה! זה צרכי פרנסה???

שואל כעניין

משתמש ותיק
ידוע שדעת כל גדולי הדור 

שאף מי שחייב אינטרנט לצורך פרנסה,

מ"מ אין להשתמש בזה כדי להעביר הזמן (לבלות בלע"ז),

וא"כ מה ההיתר להשתמש בפורום לתורה,

שאף שזה דבר מעניין ומדובר סביב עניני תורה וכולי

אך סוכו"ס אינו לצורך פרנסה.

שואל כעניין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אור עולם אמר:
א. ואיך באמת הורית היתר לעצמך?
ב. אם אפשר לצרכי פרנסה, למה שלא יהיה אפשר לצרכי תורה?
א. לא שאלתי אישית, שאלתי כללית.

ב. אינו דומה כלל וכלל, לעניני תורה יש לך ביהמ"ד ממוזג וכו', לעניני פרנסה אתה מוכרח להגיע לכלי משחית האלו.

אור עולם

משתמש ותיק
א. השאלה הכללית כוללת המון שאלות אישיות.
ב. גם ביהמ"ד הכי גדול שאני מכיר לא מכיל למעלה מ4500 יהודים, חלקם ת"ח מופלגים, המגוונים מכל קצוות הקשת והסגנונות ומשלימים זא"ז. לענ"ד לא בטוח שאין יותר עבודות בלי אינטרנט מאשר בתי מדרשות קטנים יותר מביהמ"ד כאן.

שואל כעניין

משתמש ותיק
פותח הנושא
דגש קל אמר:
שואל כעניין אמר:
לעניני פרנסה אתה מוכרח להגיע לכלי משחית האלו.

הפלטפורמה הרגילה היא דווקא כלי משחית ???

כן, חד משמעית כך הוא דעת כל גדולי הדור בחוגים החרדים לדבר ה' והאינטרנט הותר ממש בדיעבד שבדיעבד

והרב @דגש קל  אני רואה שככינויך כן אתה..., דייקת בדברי ולא בנושא עליו דיברנו....

לומד מכל אדם

משתמש ותיק
כמו שכבר כתבו ודאי יש להתיר לצורך פרנסה דתורה,
וודאי שיש בזה תועלת גדולה להעשיר ידיעות בהרבה נושאים,
אך עם זאת ודאי שמחוייב כ"א לשמור ע"ע לא להסחף ולבטל תורה באיכות בגלל זה,
ומ"מ ודאי טוב בעיתות הפנאי, 
למשל אני עכשיו שוכב במיטה מפוג'ם בדרך לישון, ובמקום להתבטל סתם ולחכות שתחטפני שינה,
אני זוכה לנשנש כמה מטעמים מחו"ר הפורום, ולכתוב תגובה שמסבירה את מה שאני עושה עכשיו, ה"ז דבר נפלא!

חימקו

משתמש ותיק
שואל כעניין אמר:
ידוע שדעת כל גדולי הדור 

שאף מי שחייב אינטרנט לצורך פרנסה,

מ"מ אין להשתמש בזה כדי להעביר הזמן (לבלות בלע"ז),

וא"כ מה ההיתר להשתמש בפורום לתורה,

שאף שזה דבר מעניין ומדובר סביב עניני תורה וכולי

אך סוכו"ס אינו לצורך פרנסה.

זה לא שחור לבן, אדם שחושב שהוא צריך להשתמש באינטרנט והתיעץ על כך עם רבו, והסכים עמו, אין בזה שום בעיה.

דגש קל

משתמש רגיל
שואל כעניין אמר:
דגש קל אמר:
שואל כעניין אמר:
לעניני פרנסה אתה מוכרח להגיע לכלי משחית האלו.

הפלטפורמה הרגילה היא דווקא כלי משחית ???

כן, חד משמעית כך הוא דעת כל גדולי הדור בחוגים החרדים לדבר ה' והאינטרנט הותר ממש בדיעבד שבדיעבד

והרב @דגש קל  אני רואה שככינויך כן אתה..., דייקת בדברי ולא בנושא עליו דיברנו....

הרב שואל כעניין יצא מהכלל ושאל שלא כדת ולא כעניין -
וודאי שדייקתי בדבריך רציתי לעמוד על מה עומד מאחורי השאלה.... ראיתי שאתה מכנה את כל ובוודאי שגדול"י אסרו אינטרנט פרוץ שהוא כלי משחית (!!) - אך אני התייחסתי לכותבי הפורום האם כל הפלטפורמות הינם כלי משחית ? מה"ת לומר שהם משתמשים ב'כלי משחית' ? ועל זה חרה ליבי.

אור עולם

משתמש ותיק
לומד מכל אדם אמר:
כמו שכבר כתבו ודאי יש להתיר לצורך פרנסה דתורה,
וודאי שיש בזה תועלת גדולה להעשיר ידיעות בהרבה נושאים,
אך עם זאת ודאי שמחוייב כ"א לשמור ע"ע לא להסחף ולבטל תורה באיכות בגלל זה,
ומ"מ ודאי טוב בעיתות הפנאי, 
למשל אני עכשיו שוכב במיטה מפוג'ם בדרך לישון, ובמקום להתבטל סתם ולחכות שתחטפני שינה,
אני זוכה לנשנש כמה מטעמים מחו"ר הפורום, ולכתוב תגובה שמסבירה את מה שאני עושה עכשיו, ה"ז דבר נפלא!
בניגוד להחכמים @שואל כעניין ו@יאיר שלא מסבירים את מה שהם עושים אלא מקשים ע"ז ובכ"ז לא חדלים לעשות זאת.

יאיר

משתמש ותיק
דעתי כדעת ר' חימקו

לב יודע צרת נפשו וצדיק יודע נפש בהמתו

הלוואי שאלו יהיו החטאים שלי

well

משתמש ותיק
בפשטות מה שאמרו צורך פרנסה היינו שלא יהפך להיות כלי לצורך נוחות וכדומה בעלמא, אבל מי שמחזיק כבר בבית לצורך, אני לא חושב שמישהו יורה לו להעביר כסף באמצעות הטלפון דוקא או לחפש טלפון בספר טלפונים, ולא גרע מזה להעשיר ידיעות תורניות וכדומה.
אה"נ שלהחזיק אינטרנט רק לצורך תורה מסתמא ראוי שלא.

ברל

משתמש ותיק
לענ"ד וכן דעת מורי  כל המושג של למורכי פרנסה הוא טעות בעיקרו רעיונית כי תכלס אדם שיש לו רכב מהעבודה נוסע בו "רק" לעבודה? ברור שלא ויש לזה סיבה אין דרך מציאותית שהשכל של האדם יתן לו לעצור את עצמו.
לפני פורום לתורה. האם לסדר לאשתך תור לביטוח לאומי זה גם צורכי פרנסה ? הרעיון שאין חולק שבהרבה דברים סמרטפון יכול להקל רק אין זה מוצדק להחזיקו בשביל נוחות. מגיעה הפרנסה שזה דבר כבד משקל שמשפיע בחיים רוחניים וגשמיים. ובמשקל המעלות והחסרנות לוקחים סמארטפון אין זה אומר שמכאן ואילך טלפון לרבה מהחיידק נעשה דרך הקו הכשר כי הסמארטפון הוא לעבודה.
אציין שראיתי יחידי סגולה שעשו תחלוק הזה אבל הם 1 ל

לביא

משתמש ותיק
אכן לצערי הרב אני משתמש באינטרנט. (ובעיקר כל המחשב הוא בשביל אשתי)
ואע״פ שהוא מסונן נטפרי, יצר לב האדם רע מנועריו, וטוב שאני משתמש בו לצורכי תורה ולא לצרכי דברים בטלים.

חלק עליון תַחתִית