שאלה מעניינת 'ספאם' האם מותר לתייג ספאם

שלמה סאמעט

משתמש חדש
הסתפקתי אם מותר לסמן ספאם למי ששולח לקבוצות ואתה מקבל בדרך קבע או חד פעמי 
והשאלה הוא כי מצד אחד אתה מזיק אותו בזה שיכנס כל המיילים לספאם (כך הבנתי שזה עובד שאם כמה אנשים מסמנים את זה כספאם זה נכנס מיד לכולם בספאם) והוא בעצמו אינו יכול לתקן את זה 
או שהוא אין לו רשות לשלוח לי מיילים ולכן מותר לי לסמן כדי שלא יוכל לשלוח שוב 
או שצריכים לכה"פ להסיר את עצמו מן הרשימה אם במייל חוזר וכו' 
אשמח לשמוע דעת חברי הפורום הנכבדים 

נדיב לב

משתמש ותיק
שלמה סאמעט אמר:
הסתפקתי אם מותר לסמן ספאם

סבא אמר:
חמד ילד אמר:
בעצם גם לסמן מיילים כ'ספאם' יכול להצר לשולח, אז היכן הגבול?
מה הדמיון, וכי מישהו יכול להכריחני לקבל את המיילים שלו, למה הדבר דומה למי שדופק בדלת ביתי ואני עייף או טרוד, ולכן אינני פותח. אגב, מבחינה טכנית, האם שולח המייל יודע שאני סימנתי את המייל שלו כ'ספאם'?

חמד ילד אמר:
סבא אמר:
חמד ילד אמר:
בעצם גם לסמן מיילים כ'ספאם' יכול להצר לשולח, אז היכן הגבול?
מה הדמיון, וכי מישהו יכול להכריחני לקבל את המיילים שלו, למה הדבר דומה למי שדופק בדלת ביתי ואני עייף או טרוד, ולכן אינני פותח. אגב, מבחינה טכנית, האם שולח המייל יודע שאני סימנתי את המייל שלו כ'ספאם'?
כוונתי היתה כיון שסימון המייל כספאם על ידי הרבה אנשים גורם לכך שהמסננים של גוגל מסננים אותו לכולם ובעצם אתה מזיק לו וגם 'אומר' עליו לשה"ר ששולח ספאם.
file.php

שאר לעמו אמר:
לכאו' אפי' ממידת חסידות אין חשש לסמן מייל כספאם, אפי' אם יודע שבעקבות זאת השולח יזוהה ברשת כספאם,
זאת מהטעם שכתבו לעיל: וכי יכול אדם להיכנס לביתי ללא רשות? ומי שרוצה לשלוח חומר כלשהוא, או שיודע שהשליחה שלו אמורה לגרום לטרחה לבעל המייל,
שישאל אותו בבירור אם נוח לו לקבל, ובאם לא נוח לו - שישאיר אמצעי ברור וקריא להודעה על בקשה לא לשלוח.
אך אדם שבוחר לקבל הודעות ב'ספאם' מחמת שרוצה לסנן חומרים לתיקיות אחרות, ראוי לו שיזהר מלהזיק את השולח.

מכאן.

אהרן פישר

משתמש ותיק
למה לא לשלוח שיסירו אותך מהרשימה, מי שלא נותן אפשרות כזה, כמו שזה לא חוקי, ודאי הוי ספאם 

נדיב לב

משתמש ותיק
אהרן פישר אמר:
למה לא לשלוח שיסירו אותך מהרשימה, מי שלא נותן אפשרות כזה, כמו שזה לא חוקי, ודאי הוי ספאם 

מי אמר שהוא מחוייב לטרוח בכך.
בכל אופן פותח האשכול התייחס גם לזה.

שלמה סאמעט אמר:

שלמה סאמעט

משתמש חדש
פותח הנושא
אהרן פישר אמר:

בקבוצות מסודרים בדרך כלל יש אפשרות כזה אני מדבר בשולח פרטי כמו בעלונים וכדו' 
שהרבה פעמים קשה להשולח לברר למי הוא שולח 

אהרן פישר

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אהרן פישר אמר:

שלמה סאמעט אמר:

מחויב, כי זה לא ספאם, 
אם נרשמת למשהו ועכשיו רוצה שיפסיקו, ואתה עצל מלשלוח בקשה שיסירו אותך, ורוצה רק כפתור א של ספאם, לא יודע מה להגיד לך.

נדיב לב

משתמש ותיק
אהרן פישר אמר:
נדיב לב אמר:
אהרן פישר אמר:

שלמה סאמעט אמר:

מחויב, כי זה לא ספאם, 
אם נרשמת למשהו ועכשיו רוצה שיפסיקו, ואתה עצל מלשלוח בקשה שיסירו אותך, ורוצה רק כפתור א של ספאם, לא יודע מה להגיד לך.

תקרא את השורה הראשונה בשאלה, לא מדובר בנרשם מעצמו לקבל.
ואה"נ בנרשם אני מסכים איתך לגמרי שהדרך הנאותה היא כמו שהצעת.

מוישי ממירון

משתמש ותיק
ברור שצריך לעשות כנ"ל אגב חשוב שתדע שמי שנכנס לו ההודעות לספאם [קרה לי פעם ] זה יכול לחסום לו את החשבון לתקופה עד לבירור העניין לעיתים גם לצמיתות אז יש פה לכאורה כפיות טובה והיזק גדול ויש לחשוב על זזה הרבה לפני שעושים כזה דבר

ברור שצריך לעשות כנ"ל אגב חשוב שתדע שמי שנכנס לו ההודעות לספאם [קרה לי פעם ] זה יכול לחסום לו את החשבון לתקופה עד לבירור העניין לעיתים גם לצמיתות אז יש פה לכאורה כפיות טובה והיזק גדול ויש לחשוב על זזה הרבה לפני שעושים כזה דבר
לחסום למי את החשבון ואיזה חשבון מדובר?

והשאלה הוא כי מצד אחד אתה מזיק אותו בזה שיכנס כל המיילים לספאם (כך הבנתי שזה עובד שאם כמה אנשים מסמנים את זה כספאם זה נכנס מיד לכולם בספאם) והוא בעצמו אינו יכול לתקן את זה
עלו לי כמה סברות:

השאלה היא אם להתייחס אל השולח כאחד שמכניס לי עלוני פרסום לא רצויים לתיבת הדואר בכניסה לבניין,
או כאחד ששלשל לי מעטפות דרך חריץ ישר אל המטבח שלי.
מי משכניס לי עלונים לתיבה אני זורק אותו בשעבודא דר''נ ישר אל פח האשפה הקרוב, אך לא אצעק עליו ולא אזיק לו. זו תיבת דואר.
אבל אם מישהו מנצל חריץ בדלתי כדי להכניס משם חומרים שהוא מעוניין לסקרן אותי בהם - אני לא אמור לחייך אליו.

הנה אם נרשמתי ודאי שאין לי להזיק את השולח.
אבל אם לא נרשמתי, ואני מקפיד על דואר נקי בלי מיילים מיותרים, ואני קצר רוח [מחמת איטיות הגלישה, או סתם ירושה מסבי] לעשות הסרה מרשימה, למה מוטל עלי לטרוח שלא להזיק את מי שמזיק אותי?
בפרט שאני עושה חסד (בטח חסד...) עם כל מי שהמייל הזה לא יטרידו בזה או בבא ויגיע אליו ישר לספאם.

מעניין לשאול שאלה הפוכה - האם מותר לשלוח דואר זבל לצרכי פרסומת וכדו'?
[כלפי הצינתוקים הטלפוניים, באופן אישי אני מתקשה לכלול אותם ב''הריני מוחל וסולח'' הלילי שלי, הם גורמים לי ולאחרים בלבול, טרדה, עגמ''נ, ביטול תורה, הסחת דעת, ועוד כמה הגדרות דומות ואחרות שראויות לזעם שלי. מחוסר עניין לציבור אני לא זועם, אבל גם קשה לי לסלוח].

תחניק

משתמש ותיק
לכאורה ודאי שמותר, כי אין בזה שום נזק ישיר, אלא אתה רק מודיע שזה חומר פירסומי.
וכמו שאם אתה רואה את שכנך מוציא עלון פרסום מתיבת הדואר, ודאי שמותר לך לומר לו שזה פרסומת, אע"פ שהוא זורק את זה מיד לאשפה, וגם אם אתה גורם לו לומר למחלק שלא ישים לו בתיבה, ודאי שלא נחשב נזק למפרסם.

לכאורה ודאי שמותר, כי אין בזה שום נזק ישיר, אלא אתה רק מודיע שזה חומר פירסומי.
וכמו שאם אתה רואה את שכנך מוציא עלון פרסום מתיבת הדואר, ודאי שמותר לך לומר לו שזה פרסומת, אע"פ שהוא זורק את זה מיד לאשפה, וגם אם אתה גורם לו לומר למחלק שלא ישים לו בתיבה, ודאי שלא נחשב נזק למפרסם.
ברגע שאתה מסמן בתיבת הדואר האישית שלך מכתב כ'ספאם', גוגל לומדים ממך ומסמנים על סמך הפעולה שלך ושל עוד כמה כמוך את כל מכתביו של הנ''ל כספאם.
יש להם דרכים נוספות לזהות ספאם, כמו רשימת תפוצה ולא שליחה ליחיד, ועוד כעי''ז.
אבל השימוש בדעתך חשוב להם למען כולם, וכשאתה מסמנו כספאם אתה מזיק לו שהוא יכנס בכל המיילים ישר לתיבת הספאם.

תחניק

משתמש ותיק
ברגע שאתה מסמן בתיבת הדואר האישית שלך מכתב כ'ספאם', גוגל לומדים ממך ומסמנים על סמך הפעולה שלך ושל עוד כמה כמוך את כל מכתביו של הנ''ל כספאם.
יש להם דרכים נוספות לזהות ספאם, כמו רשימת תפוצה ולא שליחה ליחיד, ועוד כעי''ז.
אבל השימוש בדעתך חשוב להם למען כולם, וכשאתה מסמנו כספאם אתה מזיק לו שהוא יכנס בכל המיילים ישר לתיבת הספאם.
לא הבנתי מה זה סותר את הזכות שלי להודיע לכולם שזו פרסומת?!
הרי לא מדובר פה בשקר אלא רק להודיע למי שמקבל את ההודעה שזה תוכן שיווקי וכדו'. איזה איסור יש לי להודיע לכל השכנים שלי על דבר מסוים שהוא חומר פירסומי?!

לא הבנתי מה זה סותר את הזכות שלי להודיע לכולם שזו פרסומת?!
הרי לא מדובר פה בשקר אלא רק להודיע למי שמקבל את ההודעה שזה תוכן שיווקי וכדו'. איזה איסור יש לי להודיע לכל השכנים שלי על דבר מסוים שהוא חומר פירסומי?!
רק הסברתי מהו הנזק שעלול לצמוח.

דעתי מבו' בהודעה מעליך.

יחיאל וברמן

משתמש ותיק
מותר להשליך מאכל שלא ערב לחכי לפח? הרי השכנים ידעו מזה שהמאכל אינו טעים ויזיק לחברה
מותר לבחור בחנות על המדף רק את הסוג שאני מעוניין? הרואים ידעו שהשאר לא רצוי ויזיק לחברה
מותר ללכת לשמוע רק את הדרשן שאני רוצה מתוך הרשימה? הרואים ידעו שאת השאר אין מה לשמוע
מותר ללכת רק לחנויות שאני נהנה לקנות בהם? הרי זה מזיק לאחרות
אפשר לשאול עוד עשרים דוגמאות כאלו

יושב ולומד

משתמש חדש
בל נשכח שגם שולח הספאם מזיק לי בכך שמכלה לי את המקום בתיבת הדוא"ל.
זה לא נחשב לנזק, אפשר למחוק בצורה פשוטה
לעומת זאת הסימון כספאם הוא נזק יותר ממשי

אך מ"מ נראה לי שמותר לסמן כספאם מהסברא הפשוטה שהשולח יודע שיש כזו אופציה של גוגל, וכשהוא שולח לקבוצה שלא נרשמה אליו הוא צריך לקחת בחשבון שיסמנו לו כספאם

תיובתא

משתמש ותיק
זה לא נחשב לנזק, אפשר למחוק בצורה פשוטה
לעומת זאת הסימון כספאם הוא נזק יותר ממשי

אך מ"מ נראה לי שמותר לסמן כספאם מהסברא הפשוטה שהשולח יודע שיש כזו אופציה של גוגל, וכשהוא שולח לקבוצה שלא נרשמה אליו הוא צריך לקחת בחשבון שיסמנו לו כספאם
ברשותך אפשר לזרוק לך לבית מידי יום שקית אשפה? (לא משהו גדול מידי, משהו שממש קל לזרוק לפח, אתה יודע מה? בשבילך אני מוכן להתפשר על קליפת בננה...)

מוישי ממירון

משתמש ותיק
לחסום למי את החשבון ואיזה חשבון מדובר?
אם מישהו הכניס אותך לספאם זה מקפיץ את המערכת של גוגל ובמקרה שלי שאני מפעיל רשימת תפוצה מסוימת ובגלל טעות שלחתי לכמה שלא רצו ונחסם לי החשבון לכמה ימים כי הכניסו אותי לספאם בקיצור זה יכול לגרום נזק ממוני גם

תחניק

משתמש ותיק
ובגלל טעות שלחתי לכמה שלא רצו
בבקשה תבדוק היטב למי אתה שולח, ואם לאחר ששלחת אתה רואה כי המייל נשלח לכמה אנשים שאינם מנויים, תשלח להם הודעה נוספת באופן אישי ותבקש מהם שלא יסמנו אותך כספאם, ושתשתדל שלא ישנו טעויות אלו.
ואם אתה לא עושה את זה, כנראה שלא מעניינת אותך העובדה שאחרים מוטרדים ממך, ואם כן מה לך כי תלין על אלו המוטרדים?!
(ובהערת אגב, קצת קשה לי להאמין שיכול להיות טעויות ברשימת תפוצה, הרי מי שנרשם מקבל באופן אוטומטי, ואיך ייתכן שמי שלא נרשם יקבל את ההודעה? יותר נראה לי שה'טעויות' הללו נועדו להרחיב את מעגל המנויים שלך, כלומר שמי שלא יסיר את עצמו מהרשימה, יכנס לרשימת המנויים.
ואם אתה מדבר על כאלו שנרשמו ומחמת טירדות הזמן שכחו מזה וכדו', אכן אין זה הוגן לחלוטין שיסמנו אותך כספאם).

מוישי ממירון

משתמש ותיק
בבקשה תבדוק היטב למי אתה שולח, ואם לאחר ששלחת אתה רואה כי המייל נשלח לכמה אנשים שאינם מנויים, תשלח להם הודעה נוספת באופן אישי ותבקש מהם שלא יסמנו אותך כספאם, ושתשתדל שלא ישנו טעויות אלו.
ואם אתה לא עושה את זה, כנראה שלא מעניינת אותך העובדה שאחרים מוטרדים ממך, ואם כן מה לך כי תלין על אלו המוטרדים?!
(ובהערת אגב, קצת קשה לי להאמין שיכול להיות טעויות ברשימת תפוצה, הרי מי שנרשם מקבל באופן אוטומטי, ואיך ייתכן שמי שלא נרשם יקבל את ההודעה? יותר נראה לי שה'טעויות' הללו נועדו להרחיב את מעגל המנויים שלך, כלומר שמי שלא יסיר את עצמו מהרשימה, יכנס לרשימת המנויים.
ואם אתה מדבר על כאלו שנרשמו ומחמת טירדות הזמן שכחו מזה וכדו', אכן אין זה הוגן לחלוטין שיסמנו אותך כספאם).
את ההסבר המלא לתפוצה שלי ולטענות ה... שהעלת פה כתבתי לך באישי
אבל פעם הבאה אפשר לדון גם לכף זכות ואני מציע לכולם לחשוב לכף זכות קצת לא יזיק

תחניק

משתמש ותיק
אחר קריאת התגובה של @מוישי ממירון ששלח לי באישי, הנני להתנצל בשער בת רבים על העגמ"נ שנגרמה לו מחמת הודעתי המצוטטת כאן.
טיפ אישי: אם מגיע אליכם דואר שיווקי, תשלחו מייל לכתובת ממנה הגיעה ההודעה, ובה אזהרה בהאי לישנא (תפוס ת'רעיון): אני דורש כי תפסיקו במידי לשלוח לי מיילים והודעות. באם אראה כי תמשיכו לשלוח, אשקול פניה לביהמ"ש או לרשויות המוסמכות לכך.
מניסיון אישי, לבינתיים זה עבד לי, חוץ מפעם אחת ששלחו לי שוב והחרפתי את הטון.

חלק עליון תַחתִית