מה מותר לעשות בשביל לגרום לקונה/שוכר לרצות את הדירה?

משיב דבר

משתמש ותיק
קראתי מחקר שבדק ומצא כי בדירות בהם היו ריחות בישול ואפיה מעולים בשעה שבאו לראות הדירה לקניה או שכירות, נסגרו יותר חוזים! (אגב, ריח עוגת קינמון נאפית - נמצא כמעולה ביותר לשיחוד המתרשם... ומעיון גוגלי מהיר גילתי שזה נחשב טריק ידוע ומוכר של מתווכים...)
ונפשי בשאלתי: האם מותר/ראוי לעשות כן?
נתעוררתי לזה בגלל שדיירי היחידות שברשותי עומדים לעזוב, והם הציעו לי שאביא אנשים לראות את הדירה בעודם בה כיון שיש להם רהיטים מפוארים וחפצי נוי וכו' וזה יגרום לשוכר להתרשם מהדירה, אפילו שכשהוא יכנס אליה - כבר לא יהיו שם אותם רהיטים וחפצי נוי וכו'

טען לי ידיד: למה אתה לא מסתפק אם מותר להשתפץ לקראת פגישה עם כלה?
(באופן שאינו תחפושת אלא רק הופעה שאף פעם לא תראה בה שוב, עד הפגישה הבאה...)
ולענ"ד בפגישה הכל יודעים שמגיעים בצורה הכי מיטבית ולא בהופעה קלאסית.

ואצפה בכליון לדעת רבני וחכמי הפורום להביע בזה דעתם מראיה או מסברא.

משיב דבר

משתמש ותיק
פותח הנושא
הספק: האם יש כאן באמת הצגת שוא וזה כעין גניבת דעת, או שזה אותו בית וכ"א יכול לשער איך הוא נראה בלי דברים אלו, ואיהו דאטעי אנפשיה.

משיב דבר

משתמש ותיק
פותח הנושא
דרומאי אמר:
מותר, ואין כאן גניבת דעת אלא 'יצירת אוירה מתאימה'.
(לא יזיק לי מקור או דימוי מילתא לסבר את האוזן)
הנקודה שאי"ז האוירה האמיתית של הבית (כמו לפתוח חלון וכיו"ב) אלא משהו שקיים רק עכשיו, ע"י "פעולת הטעייה" שעשיתי.
לדעתי בית שיש בו ריח לא נעים ואפשר להעביר ע"י מבשם אויר, הרי שהוא גניבת דעת להשפריץ מבשם אויר כשמגיע שוכר, אפילו שגם הוא יכול לעשות כן או לקנות מבשם אלקטרוני וכו' 

דרומאי

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
דרומאי אמר:
א. (לא יזיק לי מקור או דימוי מילתא לסבר את האוזן)
ב. הנקודה שאי"ז האוירה האמיתית של הבית (כמו לפתוח חלון וכיו"ב) אלא משהו שקיים רק עכשיו, ע"י "פעולת הטעייה" שעשיתי.
ג. לדעתי בית שיש בו ריח לא נעים ואפשר להעביר ע"י מבשם אויר, הרי שהוא גניבת דעת להשפריץ מבשם אויר כשמגיע שוכר, אפילו שגם הוא יכול לעשות כן או לקנות מבשם אלקטרוני וכו' 
א. אם מתלבש יפה כדי להרשים את הקונה, ועי"ז יש יותר סיכוי שיקנה- האם יעלה על דעתך לאסור? וה"נ ל"ש.
ב. אני לא מתייחס לאוירה של הבית, אלא לאוירה בעת ראיית הבית. באותה מידה ניחוח לימון במשרד המתווך יכול הגביר את ביכויי הקניה.
ג. אין הכי נמי, אם מסתיר מום בודאי אסור.

משיב דבר

משתמש ותיק
פותח הנושא
דרומאי אמר:
משיב דבר אמר:
דרומאי אמר:
א. (לא יזיק לי מקור או דימוי מילתא לסבר את האוזן)
ב. הנקודה שאי"ז האוירה האמיתית של הבית (כמו לפתוח חלון וכיו"ב) אלא משהו שקיים רק עכשיו, ע"י "פעולת הטעייה" שעשיתי.
ג. לדעתי בית שיש בו ריח לא נעים ואפשר להעביר ע"י מבשם אויר, הרי שהוא גניבת דעת להשפריץ מבשם אויר כשמגיע שוכר, אפילו שגם הוא יכול לעשות כן או לקנות מבשם אלקטרוני וכו' 
א. אם מתלבש יפה כדי להרשים את הקונה, ועי"ז יש יותר סיכוי שיקנה- האם יעלה על דעתך לאסור? וה"נ ל"ש.
ב. אני לא מתייחס לאוירה של הבית, אלא לאוירה בעת ראיית הבית. באותה מידה ניחוח לימון במשרד המתווך יכול הגביר את ביכויי הקניה.
ג. אין הכי נמי, אם מסתיר מום בודאי אסור.
החילוק ברור: הצגת החפץ בצורה לא נכונה, חושב שקונה משהו מיוחד יותר ממה שהוא.
משל: שחמתית ונמצא לבנה מקח טעות, ובקש לקנות מראובן ונמצא שמעון מקחו מקח (לענ"ד).

חלק עליון תַחתִית