קבצי גרפיקה ועימוד פתוחים. האם יש זכות לדרוש אותם?

הנושא נידון בפורום אחר, רק ששם המשתתפים הם בעלי מקצוע בתחום, ומעניין מה יתפתח בדיון על הנושא כאן.

מחבר ספר שמקבל שירות ממעמד ומעצב, ודורש לקבל את הקובץ הפתוח ולא רק PDF סגור להדפסה.
האם הוא צודק ויש לו זכות כזו?

אגב מחברים לפעמים חושבים שזה יעזור להם לעשות שינויים ותיקונים לבד, מה שלא נכון.
כדי לפתוח את הקבצים צריך תוכנות יקרות כמו תג ואינדיזיין, אילוסטרייטור ופוטושופ, וצריך שיהיו מותקנים על המחשב פונטים מקצועיים ויקרים, וכמובן שנדרש ידע מקצועי ונסיון בתחום.
מה שכן אפשר, זה לעבור למעצב אחר. מה שמעצבים לא רוצים, זה לא כ"כ את הפסד הלקוח כמו את חשיפת שיטות העבודה שלהם למתחרים.

שמעתי בזה כמה דעות סותרות וגם פסקי דין סותרים, וכמובן לי יש דעה בעניין, אבל קודם אני רוצה לשמוע אתכם.

שאר לעמו

משתמש ותיק
מקובל שלא נותנים את זה.
אלא שלכאורה יש זכות למזמין העבודה לדרוש שרוצה העתק גיבוי אצלו, נניח למקרה של אובדן חומר, או אי יכולת איש המקצוע לעבוד יותר.
גם את זה הם לא אוהבים, אבל אני מניח שאם יש נאמנות בין הצדדים אפשר לבקש את זה (ועדיף מראש).

חכם

משתמש רגיל
ואם נאמר שהמעמד לא מחויב לתת לו את הקבצים הפתוחים,
עדיין יש מקום לדון, כמה זמן הוא מחויב לשמור אותם אצלו,

ברסלבר (ליטאי לשעבר)

משתמש ותיק
פותח הנושא
שאר לעמו אמר:
מקובל שלא נותנים את זה.
אלא שלכאורה יש זכות למזמין העבודה לדרוש שרוצה העתק גיבוי אצלו, נניח למקרה של אובדן חומר, או אי יכולת איש המקצוע לעבוד יותר.
גם את זה הם לא אוהבים, אבל אני מניח שאם יש נאמנות בין הצדדים אפשר לבקש את זה (ועדיף מראש).

השאלה כמה מה שמקובל מחייב הלכתית.
ואם הלקוח סתם לא רוצה להמשיך לעבוד עם המעמד מסיבות אחרות? נגיד הוא מצא מישהו יותר זול, או שרב איתו או משהו?

המעצבים טוענים, שהם התחייבו לספק PDF מעוצב, לא את כלי העבודה. ("אולי אני אתן גם את המחשב שלי?")
המחברים טוענים, שכמו בדברים פיזיים, כל החמרים הם שלהם. (אולי בדומה לקבלן שבונה חדר)

chagold

משתמש ותיק
יש בעיה שכבר נתקלתי בה, שלפעמים אחרי שנים רוצים לעשות שינוי מסויים, ולא רוצים לשנות הכל. ואיש המקצוע כבר לא נגיש, מכל מיני סיבות.
לכן אני קבוע דורש את הקבצים המקוריים.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)

משתמש ותיק
פותח הנושא
chagold אמר:
יש בעיה שכבר נתקלתי בה, שלפעמים אחרי שנים רוצים לעשות שינוי מסויים, ולא רוצים לשנות הכל. ואיש המקצוע כבר לא נגיש, מכל מיני סיבות.
דורש ומקבל? גם אם המעמד לא רוצה או שדורש תשלום על זה?
או שזה רק תנאי קודם, ומי שלא מסכים אתה הולך למישהו אחר

אברהם לוי

משתמש ותיק
ברסלבר (ליטאי לשעבר) אמר:
כדי לפתוח את הקבצים צריך תוכנות יקרות כמו תג ואינדיזיין, אילוסטרייטור ופוטושופ, וצריך שיהיו מותקנים על המחשב פונטים מקצועיים ויקרים, וכמובן שנדרש ידע מקצועי ונסיון בתחום.
לא נכון, יש אפשרות לייצא לקובץ וורד רגיל עם קודים, ופעמים רבות קיבלתי חומר כזה, רק צריך להזהר לא למחוק בטעות את הקודים.
וזה דווקא מומלץ, שעת עבודת תיקונים היא לפחות 100 ש"ח, כך שכל תיקון יעלה לך כסף, ומחמת זה אתה עלול גם לוותר על כמה תיקונים לא הכרחיים מפני המחיר.
גם אתה יכול לעשות הכל ביישוב הדעת, ולא כמו המעמד העושה מלאכתו כחותה על הגחלים וכשומרים לבוקר, ופעמים בא לידי מכשול הצריך לבקר.
וזה דווקא בעימוד פשוט, כי פעם בקשתי חומר בעימוד מורכב, והוא לא הסכים מהטעם הנזכר, שלא לחשוף את עבודתו, [פשוט אפשר להעתיק את הקודים שלו, ולקבל עימוד מושלם, מה שההוא עבד כמה שנים להגיע לנוסחא המדוייקת הזו הנושאת חן בעיני כל רואיה].
אבי חי אמר:
אם דיברו ע"ז מראש, ילכו לפי מה שדובר.
ואם לא, ילכו לפי המקובל.
זה השאלה, מה המקובל ?

נוריאל עזרא

משתמש ותיק
הנושא נידון בפורום אחר, רק ששם המשתתפים הם בעלי מקצוע בתחום, ומעניין מה יתפתח בדיון על הנושא כאן.

מחבר ספר שמקבל שירות ממעמד ומעצב, ודורש לקבל את הקובץ הפתוח ולא רק PDF סגור להדפסה.
האם הוא צודק ויש לו זכות כזו?

מה שכן אפשר, זה לעבור למעצב אחר. מה שמעצבים לא רוצים, זה לא כ"כ את הפסד הלקוח כמו את חשיפת שיטות העבודה שלהם למתחרים.

שמעתי בזה כמה דעות סותרות וגם פסקי דין סותרים, וכמובן לי יש דעה בעניין, אבל קודם אני רוצה לשמוע אתכם.
במכללה שלמדתי בעבר אמרו לנו שזו זכותו המלאה של המזמין(ושהזכויות על זה הן שלו). ושעלינו לתת.(וכמדומה לי שאף אמרו שעלינו לשאלו האם מעוניין אף אם לא ביקש).

chagold

משתמש ותיק
chagold אמר:
דורש ומקבל? גם אם המעמד לא רוצה או שדורש תשלום על זה?
או שזה רק תנאי קודם, ומי שלא מסכים אתה הולך למישהו אחר

בינתיים קיבלתי תמיד.

פולמוס

משתמש רשום
מה עושים כל המחברים במהדורה שניה מתוקנת במידה ולא מעוניינים לעבוד עם המעמד הקודם?
איך עושים תיקונים בלי לקבל קבצים פתוחים, האם משלמים על כל העימוד מחדש?
אודה מאוד לתשובתכם מנסיון?

פולמוס

משתמש רשום
@יעקב ר @נוריאל עזרא
אודה מאוד אם תוכלו לענות לי לא רק מהמבט שלכם כמעמדים. מאוד מובן ההגיון לא לתת את הקובץ פתוח עם כל הסודות וכו'
מצד שני, לשלם הכל מהתחלה זה ג"כ לא הגיוני.
חוץ מזה שהמעמד שלי אמר לי שבכל מקרה מהדורה שניה צריך לעשות עימוד מחדש, היתכן?

פולמוס

משתמש רשום
@אברהם לוי,
אולי אתה תענה לי, אשמח מאוד לעזרתך, כתבת שקיבלת את החומר בוורד,
אבל ממה שהמעמד אמר לי שאין לו קובץ פתוח אלא זה בתוכנת תג, והדרך היחידה לתקן זה בקובץ וורד שאני שלחתי אליו לפני העימוד,
מה עושים?
יישר כוח

חלק עליון תַחתִית