כשרות מחזיקי הדת - בעלזא

huo yuc יום טוב אמר:
פעם סיפר לי בעל מסעדה (שלא היית אוכל בביתו)
שאלתי אותו למה לא לוקח הכשר יותר טוב היה לו "רבנות מהדרין"
אמר לי בעל"ז? אני לא מכניס בבית
אני רואה במסעדה לידי שיש להם הכשר של בעל"ז
והמשגיח לא מופיע אף פעם חוץ מלקבל משכורת

האם יש למשהו מידע?

גם אני שמעתי כן (ממישהו שהוא ניק בפורום בעל 2 הודעות, אז כנראה אתה והוא לאו חד איניש הוא) על משגיח מטעמם שמשגיח על מפעל לייצור תרכיזים ממותקים, וכלשונו 'הוא נכנס למפעל פעם בחודש, ומיד ניגש למשרד לוקח את הטשעק והולך. על פס הייצור אינו מביט משל אין פס הייצור מחוייב במצוות עשה שהזמן גרמא'. עד כאן לשונו בתוספת נופך.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
ראוי לציין, שלפני שפתח הכשר עצמי, האדמו"ר משאץ עבד במערכת הכשרות של בעלזא, שלא נחשב להכשר טוב כלל. אם המושגים שלו משם, אין לצפות ממנו שיהיה לו רמה גבוהה.
מאיזה כשרות אתה ? שבלעזא בעיניך גרועה ?(או לחילופין מאיזה קהילה)

יהודי

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
אחד התלמידים אמר:
בעקבות הודעת @פעלעד שאלתי מומחה הנ"ל עוד פעם. לדבריו, אין לו מידע אישי אבל אצל ההכשר שלו [שהוא הכשר גדול בארה"בדוגמת ה-OU, מקצועי מאד אבל אינם מחפשים חומרות במוצהר אלא מסתפקים ברמה סבירה בלבד] ההכשר של שאץ אשדוד לא נחשב לכלום. הם אפילו לא ינסו לעשות בירור על משהו בהשגחתו לראות אם אפשר לאשרו. והוא חושב שזו היתה המדיניות גם בהכשר דומה, שהוא היה אצלם לפני הכשר הנוכחי.
ראוי לציין, שלפני שפתח הכשר עצמי, האדמו"ר משאץ עבד במערכת הכשרות של בעלזא, שלא נחשב להכשר טוב כלל. אם המושגים שלו משם, אין לצפות ממנו שיהיה לו רמה גבוהה.
זה רק לא בעיניו, אלא כ"ה סוגיא דעלמא.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:
אחד התלמידים אמר:
בעקבות הודעת @פעלעד שאלתי מומחה הנ"ל עוד פעם. לדבריו, אין לו מידע אישי אבל אצל ההכשר שלו [שהוא הכשר גדול בארה"בדוגמת ה-OU, מקצועי מאד אבל אינם מחפשים חומרות במוצהר אלא מסתפקים ברמה סבירה בלבד] ההכשר של שאץ אשדוד לא נחשב לכלום. הם אפילו לא ינסו לעשות בירור על משהו בהשגחתו לראות אם אפשר לאשרו. והוא חושב שזו היתה המדיניות גם בהכשר דומה, שהוא היה אצלם לפני הכשר הנוכחי.
את זה גם אני יודע אני רק שואל על סמך מה ?

אחד התלמידים

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:

יש אין סוף שמועות מאנשים שכנראה יודעים ממה שהם מדברים. רק לדגומא ראה דו"ח על גבינה בהכשר בד"ץ בעלזא ובד"ץ בית יוסף. וכן מס' 2 בתגובה זו.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:

יש אין סוף שמועות מאנשים שכנראה יודעים ממה שהם מדברים. רק לדגומא ראה דו"ח על גבינה בהכשר בד"ץ בעלזא ובד"ץ בית יוסף. וכן מס' 2 בתגובה זו.
תודה, אם יש לך עוד חומר תעלה פה ואני אעביר לגורמים בכשרות בעלזא נראה מה הם מגיבים, 
ובכ"א אתה יודע שבהכשרים אחרים זה לא כך ?  (חוץ מהעדה"ח) כי זה היה נראה לי עליהום מכוון על בעלזא

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק

הרב דורפמן שצוטט כמי שתוקף את המערכת עובד כיום בכבודו ובעצמו במחזיקי הדת במחלקת החרקים

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
אשמח לקבל עוד חומרים כמובן מבוססים ורציניים כדי לשאול ולהחזיר תשובות

אני מקווה שיתרבו הצרכנים של הכשרות
יאכלו ענווים וישבעו ויחי לבבכם לעד

פעלעד

משתמש ותיק
אני חושב שזה אשכול חשוב, מי שיש לו מידע בעייתי על הכשרות יכול להעלות כאן, לפחות ע"מ להועיל שיתקנו שם את הטעון תיקון.

רק לא מובן לי בתשובה שהעלית כאן מהרב זלפריינד, הוא כותב בסוף כראיה שהדוח לא מציג את האמת, והראיה ש"למעשה הותר לייצר שוב באותה מתכונת בדרגת מהדרין", הא גופא קשיא, מיילא שלא כל הדוח היה מדוייק, ניחא, אבל להגיד שהכל היה תקין וניתן לייצר הלאה באותה מתכונת, אומר במילים אחרות שהדוח הוא שקר גס מרישא ועד סיפא, מה שלא כ"כ מסתבר מאחר וזה פורסם על בלנק רשמי של הרבנות, אז ההרגשה שנוצרת מהתשובה דלעיל הינו תחושת זלזול ואי הקפדה וכו'...?

דוד ה.

משתמש ותיק
אקדים ואומר שיש מעט בעיה בדיון עם אדם שבא מזווית מסוימת, לא בגלל שדבריו אינם נכונים אלא כי הדיון נהפך לעימות מהר מאוד, ויוצא מפסים עניינים, אשר על כן אשמח מאוד לקבל כאן תשובות לשאלות ומידע מההכשר, אבל אשתדל לא לנהל כאן דיון בעניין.

אשמח לקבל תשובה על הדו"ח החריף מאוד של הרבנות על מאפיית חבה בשוק מחנה יהודה, (אין לי את הדו"ח אבל הם מכירים אותו היטב ואולי אחד החברים כאן יוכל להעלותו) אני יודע שכנראה הרבנות עשתה את הביקורת משיקולים זרים, אבל הם כתבו רשימת דברים שלא עוברים בשום פנים ואופן.

דוד ה.

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
רק לא מובן לי בתשובה שהעלית כאן מהרב זלפריינד, הוא כותב בסוף כראיה שהדוח לא מציג את האמת, והראיה ש"למעשה הותר לייצר שוב באותה מתכונת בדרגת מהדרין", הא גופא קשיא, מיילא שלא כל הדוח היה מדוייק, ניחא, אבל להגיד שהכל היה תקין וניתן לייצר הלאה באותה מתכונת, אומר במילים אחרות שהדוח הוא שקר גס מרישא ועד סיפא, מה שלא כ"כ מסתבר מאחר וזה פורסם על בלנק רשמי של הרבנות, אז ההרגשה שנוצרת מהתשובה דלעיל הינו תחושת זלזול ואי הקפדה וכו'...?
בנוסף לא התקבלה תשובה לטענות כלל, ברור שההכשר טוען שאין בעיה במה שהוא עושה השאלה היא מה התשובות לטענות.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
דוד ה. אמר:
אקדים ואומר שיש מעט בעיה בדיון עם אדם שבא מזווית מסוימת, לא בגלל שדבריו אינם נכונים אלא כי הדיון נהפך לעימות מהר מאוד, ויוצא מפסים עניינים, אשר על כן אשמח מאוד לקבל כאן תשובות לשאלות ומידע מההכשר, אבל אשתדל לא לנהל כאן דיון בעניין.

אשמח לקבל תשובה על הדו"ח החריף מאוד של הרבנות על מאפיית חבה בשוק מחנה יהודה, (אין לי את הדו"ח אבל הם מכירים אותו היטב ואולי אחד החברים כאן יוכל להעלותו) אני יודע שכנראה הרבנות עשתה את הביקורת משיקולים זרים, אבל הם כתבו רשימת דברים שלא עוברים בשום פנים ואופן.
אם יהיה לך את הדו"ח תעלה אותו ואני יבקש תשובות, לפני כמה זמן היה הסיפור? ז"א באיזה שנה? 

דוד ה.

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
אם יהיה לך את הדו"ח תעלה אותו ואני יבקש תשובות, לפני כמה זמן היה הסיפור? ז"א באיזה שנה?
אולי לפני שנה, אני לא בטוח

יהודי

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
דוד ה. אמר:
פעלעד אמר:
בנוסף לא התקבלה תשובה לטענות כלל, ברור שההכשר טוען שאין בעיה במה שהוא עושה השאלה היא מה התשובות לטענות.
הוא כותב בתשובתו 
י"א שהדו"ח הזה נפסל
י"א שהגבינה מייצור זה לא הגיעה לארץ ז"א לא קיבלה את ההכשר בפועל
מה שייך י"א וי"א, וכי זו מח' הלכתית.
מה היה שם, ומה נסגר עם שם. והאם ברור שהתנהלות כזאת היתה חד פעמית או לא תחזור על עצמה. 

בלי תשובות ענייניות, חבל על המקום שלוקח האשכול בפורום.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
דוד ה. אמר:
צבי אריה רוט אמר:
אולי לפני שנה, אני לא בטוח

מחיפוש קליל ראיתי שהיה להם הכשר של הרבנות שהוסר 
האם היה להם גם הכשר של בעלזא ?

יהודי

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:
הוא כותב בתשובתו 
י"א שהדו"ח הזה נפסל
י"א שהגבינה מייצור זה לא הגיעה לארץ ז"א לא קיבלה את ההכשר בפועל
מה היה שם, ומה נסגר עם שם. והאם ברור שהתנהלות כזאת היתה חד פעמית או לא תחזור על עצמה. 

תשובה זאת היא רק לגבי הדו"ח הנ"ל ולגבי הייצור שהיה בזמן הפיקוח של הרבנות.
לגבי ההתנהלות באופן קבוע הוא טוען לא היה ולא נברא, וזה מתאים גם אם הדו"ח נפסל וגם אם הייצור הזה לא קיבל הכשר 
לא הבנתי, היה שם יצור ברמה בעייתית מאוד שמהווה פירכה כמעט בהשגחת הכשר זה. מה התשובה ע"ז?
פרט לכך, גם אם יצליחו לשכנע, צריך לדעת (כך היה לפני כמה שנים בידיעה ברורה) שהם מקילים בחדש מחו"ל, וזה נפק"מ לכמה חודשים בשנה.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:

לגבי ההתנהלות באופן קבוע הוא טוען לא היה ולא נברא, וזה מתאים גם אם הדו"ח נפסל וגם אם הייצור הזה לא קיבל הכשר 
לא הבנתי, היה שם יצור ברמה בעייתית מאוד שמהווה פירכה כמעט בהשגחת הכשר זה. מה התשובה ע"ז?
פרט לכך, גם אם יצליחו לשכנע, צריך לדעת (כך היה לפני כמה שנים בידיעה ברורה) שהם מקילים בחדש מחו"ל, וזה נפק"מ לכמה חודשים בשנה.
תודה על הנושא החדש "חדש" ובעז"ה אשאל 

יהודי

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:
לגבי "הלא הבנתי" התשובה היא לא היה ולא נברא
זה דו"ח שלא התפרסם אלא הודלף מתוך כוונה להזיק לכשרות השניה שהייתה שם
כך הוא אומר, השאלה אם זה כך באמת.
אבל הבעיה עם בעלז לא התחילה עם הגבינה הזאת, אצל רבים הסיפור עם הגבינה סה"כ אישר למפרע את הקלא דלא פסיק שמדובר בהשגחה ברמה די נמוכה. 

כוונתי שגם אם לא היה המעשה עם הגבינה, זה עדיין רחוק מלאכול ולשבוע (אם הייתי עניו כמובן).

פעלעד

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:

צבי אריה רוט אמר:

לא מוכרח כלל, ויותר נכון לומר שזה לא נכון... בפרט שהכל יצא עם שמות ועל בלנק של הרבנות.
אני שמעתי גירסא נוספת, שהדוח כן ציין עובדות נכונות, אלא שהפרשנות היתה לא נכונה, כלומר שהבי"ד של הכשרות באמת אישרה התנהלות כזאת מחמת המצב וסניפים שגרמו להם להקל, ולא שהיתה רשלנות.
אבל אם ככה, אז היא גופא קשיא...
קח דוגמא למשל העדה"ח בדרך כלל לא מייצר בכלל במפעל שמייצרים בו מוצר נוסף לא כשר, על אחת כו"כ אם הייצור ה(לא)כשר נעשה באותו חדר עם הייצור הלא כשר.
סוף דבר, אף אחד לא ניסה לטעון שהדוח הינו שקר ופרי המצאת בעל דמיון מפותח, אלא שהדוח לא מציג את כל האמת, כמו למשל לא מציג את תשובת הצד השני על מה הם סמכו ולמה הם סמכו, אבל עובדות יבשות כמו שהוצגו שם אינם ניתנים לניגוב בתשובה קלילה כבדרך אגב שזה לא כל האמת ושלא יצא לבסוף וכו', מדובר בנושאים חמורים מידיי בשביל תשובות נבובות כאלה.

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
יהודי אמר:
צבי אריה רוט אמר:
יהודי אמר:
לגבי "הלא הבנתי" התשובה היא לא היה ולא נברא
1.כך הוא אומר, השאלה אם זה כך באמת.
2. אבל הבעיה עם בעלז לא התחילה עם הגבינה הזאת, אצל רבים הסיפור עם הגבינה סה"כ אישר למפרע את הקלא דלא פסיק שמדובר בהשגחה ברמה די נמוכה. 

כוונתי שגם אם לא היה המעשה עם הגבינה, זה עדיין רחוק מלאכול ולשבוע (אם הייתי עניו כמובן).
1. אתה צודק אבל אותו דבר אפשר גם לומר על הדו"ח. 
2. לכן פתחתי אשכול זה כדי לשמוע ולשאול ואם צריך אז גם לתקן, ולקרב את הלאכול ולשבוע,
יש לי אכן קצת בעיה עם סיפורים ישנים כי הרב איתו אני בקשר הוא חדש ולכן בעיקר מה שאוכל להשיג תשובה ברורה זה על השנה הנוכחית 

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
פראנק אמר:
הם לא ההכשר על קוקה קולה שאין להם גישה להסודות שלהם? ואידך זיל גמור ....
להלן העובדות כפי שהן התבררו בוודאות בקוקה קולה אוקראינה

המפעל באוקראינה הוא מפעל קצה שאינו משתמש בגליצרין ואין בו מורכבות רבה בשונה ממפעלי התרכיזים וממפעלי הבסיסים.

האישור שניתן למוצר אינו מבוסס על דעת המתירין שתיית קוקה קולה ללא הכשר.

הרבנים נותני הכשרות מודעים לחששות הקיימים בקוקה קולה [המפחיתים מדרגת הידורו ואולי במקומות מסוימים יתכן שמעוררים שאלה על עצם כשרותו הבסיסית] וביניהם חשש השימוש בגליצרין מהחי באחוזים מסוימים, באי אלו מהמקומות, וחשש השימוש בממתיקים המיוצרים בספרד מעודפי יצור של ענבים, שיש בהם איסור סתם יינם, ולחשש השימוש בחומרים מונעי גיבוש [לסוכר] המופק מעצמות בעלי חיים במקומות מסויימים. וכו'.

האישור ניתן אחרי בירור מוחלט שמוצר זה אין בו את כל החששות, והוא כשר למהדרין מן המהדרין. המפעל באוקראינה מקבל את כל הבסיסים של חומרי הגלם ליצור הקוקה קולה ZIRO – ספרייט – פאנטה – קולה לייט וכו... ישירות מחברת קוקה קולה צרפת במיכלי פלסטיק והתברר שאין בהם שום חשש לבליעות ממוצרים אסורים.

נציגים בכירים ת"ח ויראי שמים מטעם כשרות OU אישרו לרבנים המבררים [לא רק מבעלזא] שכל היצורים של הבסיסים הנ"ל עבור קוקה קולה המיוצרים בצרפת הם תחת כשרות ה OU למשך כל השנה.

התברר על ידי נציגי הכשרות של ה OU שיצור הבסיס הראשוני הוא בארה''ב תחת כשרות ה OU ולאחר מכן המפעל שולח את הבסיס הראשוני למפעל בצרפת אשר מוסיף לערבב את הבסיס ע''י תוספת חומרי גלם שונים.
נציגי הOU הנ"ל אישרו שגם המפעל בארה''ב וגם המפעל בצרפת מאושר על ידי רבני כשרות ה OU. וכן המפעל באירלנד.

המפעל באוקראינה היה מייצר את הבקבוקים ומוסיף מים סוכר מקומי כשר וגז.

יצויין שאישור הכשרות ניתן למרות הידוע לרבנים שבמפעל זה קיים גם ייצור בטעם פירות שאינו מאושר. הקוקה קולה אושר מכיון שהרבנים ביררו שמערכת הקיטור לשאר המוצרים שאינם בדרגת הידור זו אינה מחוברת בשום דרך למערכת הקיטור המסייעת בעירבול הסוכר והמים עבור הקוקה קולה הכשר למהדרין.

נ.ב.
ידוע לרבנים המכתבים שהתפרסמו מכל מיני גורמים הרבנים התיחסו לכל פירסום ובדקו את דייקנותו ומידת מהימנותו. 
לדוגמה: המכתב שהוא לכאורה היה הכי נחרץ בנושא זה התפרסם בשם הרב רפי יוחאי שליט"א המוסר נתונים רשמיים בשם גברת אלכסנדרה וסולובסקה מחברת קוקה קולה. ובשם הרב מוטי הסופר, ועוד, בנתונים הרשמיים מופיע הנתון דלהלן, "ממפעלי הבסיסים הכשרים נשלחים הבסיסים "החתומים" ככשרים, רק לארה"ב קנדה ישראל ודרום אפריקה, לדבריהם אין אפשרות שתמצית בסיס קוקה קולה החתומה בהכשרם [של האו יו והרב לנדא] תישלח למדינה אחרת", אולם חדי העין ישימו לב לדיוק במילים המופיעים במכתב, [דיוק זה מסביר את אפשרות היות המפעל בצרפת מאושר לפחות בעל פה], כגון תוספת המילים "החתומה בהכשרם" והמילים "בהעדר חוזה מתאים " . מנוסח מכתב זה מובן שללא חותמת כשרות רשמית על המיכלים האפשרות פתוחה למשלוח בסיסים כשרים ע"י מספור מוצר וכדומה, ושבהינתן חוזה מתאים, המוצרים כן יישלחו למדינות נוספות, וד"ל.
בסיכום: המכתב אינו שולל משלוח בסיסים כשרים לא חתומים בחותמת רשמית של הרב לנדא או של הOU למדינות אחרות. ובוודאי שבחוזה מתאים קיימת גם אפשרות שליחת בסיסים חתומים.

מכיון שהתברר לרבני קהל מחזיקי הדת למעלה מכל ספק שהמוצר כשר ומהודר אושר המוצר ליבוא ושיווק בחותמת כשרות.

וכאן ההמשך 
https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=46&t=21803&start=30#:~:text=%D7%99%D7%A9%203%20%D7%A1%D7%95%D7%92%D7%99,%D7%97%D7%96%D7%A8%D7%94%20%D7%9C%D7%9E%D7%A2%D7%9C%D7%94

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
דוד ה. אמר:
ההסבר על הגבינות חלש מאוד כי הבעיות שצינו הם מהותיות, אין אפשרות טכנית לחלב ישראל, יש עירוב בין הבריכות, זה לא הולך ברגל וזה לא פעם אחת בטעות.
ואם הוא טוען שזה לא נכון, מה תאמר? 
אני לא יודע מה האמת, אבל אני אנסה לקבל תשובות מדויקות 

פראנק

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
פראנק אמר:

העובדה היא שאין להם גישה למוצר מההתחלה עד הסוף ויש חותמת.
ידוע לי מכלי ראשון על הכשר אחר שקיבל פניה מקוקה קולה אוקראינה והגיע למסקנה שאי אפשר לאשר אותו מהטעם הנ"ל. 

עם הארץ חסיד

משתמש ותיק
פראנק אמר:
צבי אריה רוט אמר:
פראנק אמר:

ידוע לי מכלי ראשון על הכשר אחר שקיבל פניה מקוקה קולה אוקראינה והגיע למסקנה שאי אפשר לאשר אותו מהטעם הנ"ל. 
אתה לא הספקת לקרוא את מה שהעליתי, אז איך אתה מגיב? 
במה שהעליתי כאן הוא עונה שגם בעדה"ח  והרב לנדאו שאתה בוטח אוכל מסתמכים בכל מיני דברים (אולי לא על מוצרים מוגמרים)
על בדיקה ללא השגחה

פראנק

משתמש ותיק
צבי אריה רוט אמר:
פראנק אמר:
צבי אריה רוט אמר:

1. אתה לא הספקת לקרוא את מה שהעליתי, אז איך אתה מגיב? 
2. כתוב בחותמת "נבדק ואושר" לא "בהשגחת" ובמה שהעליתי כאן הוא 3.עונה שגם בעדה"ח שאתה בוטח אוכל מסתמכים בכל מיני דברים 
על בדיקה ללא השגחה
1 קראתי
2. הם יכולים לקחת אחריות ב100% או הם מנסים לעבוד על אנשים בשביל כסף
3. השערה שלו ללא מקור. 

חלק עליון תַחתִית