כשרות העדה החרדית (כאן לדון רק על המפעלים ובתי העסק | על הבשר והעוף יש אשכול נפרד)

אמונת אומן

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
שנית, העדה או הרב לנדא, הפרת נוהל זה מהדברים הכי חמורים, היו על אתר מסירים את הכשרות ממפעל כזה ועוזבים את המקום עולמית, שהרי מדובר ברמאים,
לא נכון עובדתית לגבי העדה.
התהליך לקבלת הנכשר העד''ח הוא קשה וארוך, אבל ממש אינם ממהרים להסיר כשרות, וגם במקרים של הפרה חמורה מסתפקים באזהרה או קנס כספי.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
עוד תמיהה גדולה היתה לי על הרב רובין
כידוע בסושי משתמשים באצות ים שהם מלאים להחריד בתולעים סרטני ים קטנים, מומחי כשרות כמו הרב רווח מהרבנות ועוד כתבו והוכיחו שאצות נגועים קשה עד מאד מאד לנקות, לכן במקרים או זמנים שהרב לנדא או העדה רצו להשתמש באצות, הם אישור רק אצות ים מבריכות שגדלים ללא תולעים כלל.
לעומת זאת אצל הרב רובין שכידוע המון חנויותסושי בכשרות שלהם, אומרים רשמית שהאצות שלהם אינם מבריכות, אבל משגיח שלהם עובר עלה עלה ובודק, מי שרוצה לראות כמה זה חוכא ואטלולי שיחפש כאן בפורום באשכול ישן על כשרות הסושי, הבאתי שם צילומים מספרו של הרב שניאור רווח למה לא ניתן לסמוך על דבר כזה.
אז רב מהרבנות אומר שזה בעיה, ולעומת זאת בכשרות שמתיימרת להיות מחמירה ברמת העדה ולנדא מתעלמים מזה???

ומה עם הסיפור עם התולעים בדגים? שהרב רווח צעק כמה זה חמור, ורבני העדה"ח אמרו "הרבנים שלנו פוסקים שזה בסדר"!!!

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
פעלעד אמר:
עוד תמיהה גדולה היתה לי על הרב רובין
כידוע בסושי משתמשים באצות ים שהם מלאים להחריד בתולעים סרטני ים קטנים, מומחי כשרות כמו הרב רווח מהרבנות ועוד כתבו והוכיחו שאצות נגועים קשה עד מאד מאד לנקות, לכן במקרים או זמנים שהרב לנדא או העדה רצו להשתמש באצות, הם אישור רק אצות ים מבריכות שגדלים ללא תולעים כלל.
לעומת זאת אצל הרב רובין שכידוע המון חנויותסושי בכשרות שלהם, אומרים רשמית שהאצות שלהם אינם מבריכות, אבל משגיח שלהם עובר עלה עלה ובודק, מי שרוצה לראות כמה זה חוכא ואטלולי שיחפש כאן בפורום באשכול ישן על כשרות הסושי, הבאתי שם צילומים מספרו של הרב שניאור רווח למה לא ניתן לסמוך על דבר כזה.
אז רב מהרבנות אומר שזה בעיה, ולעומת זאת בכשרות שמתיימרת להיות מחמירה ברמת העדה ולנדא מתעלמים מזה???

ומה עם הסיפור עם התולעים בדגים? שהרב רווח צעק כמה זה חמור, ורבני העדה"ח אמרו "הרבנים שלנו פוסקים שזה בסדר"!!!

מה ענין שמיטה אצל הר סיני. רבני עדה"ח, ביחד עם עוד הרבה רבנים, כגון הג"ר משה פיינשטין פסקו שזה מותר. מה הבעיה בזה?
זה דוקא מראה גדולתו של עדה"ח. למרות שהרבנים שלהם פסקו שא"א לאסור, בכל זאת הם מקפידים שלא להכניס דגים עם תולעים אלו עבור החוששים. יוצא מן הכלל היחידי הוי הרינג משום שקשה להשיג הרינג נקי לגמרי. אבל הם נוהגים בזה בשקיפות גמורה, וגם דואגים לייצור מיוחד של הרינג עבור המקפידים.
אילו הרב רובין היה מוציא נימוק משכנע למה שהוא מתיר לא היה באים אליו בטענות. לכל היותר אלו שלא מסכימים לא היו סומכים עליו בזה. אבל לגבי אצות די מקובל שזה בעייתי. וזה לא רק הרב רווח, יש כאן אשכול על זה. אבל הרב רובין מכשיר בלי שום נימוק כנגד הידוע לכל.

הגיעה לאזני ע"י אחד העובדים [ומחמת כן איני רוצה לפרט שלא יוזק לו] תקלה חמורה בעסק בכשרותם
שאלתי היא למי ניתן לפנות ע"מ לטפל בזה? [דיברו עם המפקח האזורי ודחה בקש]

יוספזון

משתמש ותיק
גדולה שימושה יותר אמר:
הגיעה לאזני ע"י אחד העובדים [ומחמת כן איני רוצה לפרט שלא יוזק לו] תקלה חמורה בעסק בכשרותם
שאלתי היא למי ניתן לפנות ע"מ לטפל בזה? [דיברו עם המפקח האזורי ודחה בקש]
אחד ה'עובדים' או אחד 'המשגיחים'? נפק"מ לאפשרות שהעובד פשוט בור ועם הארץ בענינים אלו בניגוד למשגיח מנוסה.

חיים כץ

משתמש ותיק
הג"ר שמועל חיים סולובייציק 
מהאחראים הראשיים על המגיחים ועל שלל נושאים וגם בכל נושא שהוא נכנס לו זה עד הסוף
הוא ת"ח בריסקאי ומתון וכו'
המספר האישי שלו הוא:
0527636719
תזכור לדווח מה הוא עזר לך....

חייל של הרבי אמר:
@גדולה שימושה יותר

האם אני יכול לספר כאן מה שכתבת לי בפרטי ולדון בזה?
נראה לי שמצאתי תשובה מדוע המפקח התיר.
אני עדיין מתלבט שמא זה יזיק לעובד [אשמח שתיישב את דעתי בפרטי לע"ע]
אנסה לשאול אותו

ישתבח שמו לעד

משתמש ותיק
אשמח אם תכתוב לנו אח"כ שיש עם מי לדבר שם,
אני רואה בחנויות של העדה החרדית ארטישוק שלם, וכששאלתי את המשגיח במקום מה האי, הוא ענה לי שזה כבר 12 שנה, ושאלתי מה עם תולעים? הוא ענה לי שההכשר הוא רק על ערלה ומעשרות וכדו', ושאלתי איך יתכן? הרי לא שמענו שיתנו הכשר על תאנים/תותים וכיו"ב, ויאמרו שההכשר הוא רק לעניינים אלו, אמר לי המשגיח שגם הוא שואל את השאלה הזאת.....

חייל של הרבי

משתמש ותיק
ישתבח שמו לעד אמר:
אני רואה בחנויות של העדה החרדית ארטישוק שלם, וכששאלתי את המשגיח במקום מה האי, הוא ענה לי שזה כבר 12 שנה, ושאלתי מה עם תולעים? הוא ענה לי שההכשר הוא רק על ערלה ומעשרות וכדו', ושאלתי איך יתכן? הרי לא שמענו שיתנו הכשר על תאנים/תותים וכיו"ב, ויאמרו שההכשר הוא רק לעניינים אלו, אמר לי המשגיח שגם הוא שואל את השאלה הזאת.....
איני יודע מה החידוש,
כל ההכשרים מכשירים מחלקות דפירות וירקות לעניין מצוות התלויות בארץ (העד"ח גם משגיחים על מריחת דונג טרף בניגוד לבד"צים אחרים שמסירים אחריות אף מזה) וכל עניין התולעים הוא באחריות הלקוח שצריך לעקוב אחר ההוראות או אפילו להחמיר ולא לקנות.

יש ויש תאנים בהשגחת העד"ח. אפילו כמוצר סגור. וגם שם, ההשגחה היא לא על תולעים.
הם כותבים בפירוש על תעודות הכשרות דהמחלקות שבענייני תולעים יש לנהוג כפי ההוראות, לפעמים אפילו תולים שלט מיוחד לתותים.
זה ההכשר היחיד בעולם שמציין על כל מוצר ומוצר (מפפריקה ועד פסטה) את רמת חיוב הבדיקה באם ישנו.

זה ההכשר היחיד שאפשר להתקשר אליהם ולשאול על כל מוצר שתרצה איך בודקים אותו מתולעים. לא פעם ולא פעמיים העבירו אותי למומחה מיוחד לתולעים.

ישתבח שמו לעד

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
ישתבח שמו לעד אמר:
איני יודע מה החידוש,
כל ההכשרים מכשירים מחלקות דפירות וירקות לעניין מצוות התלויות בארץ (העד"ח גם משגיחים על מריחת דונג טרף בניגוד לבד"צים אחרים שמסירים אחריות אף מזה) וכל עניין התולעים הוא באחריות הלקוח שצריך לעקוב אחר ההוראות או אפילו להחמיר ולא לקנות.

יש ויש תאנים בהשגחת העד"ח. אפילו כמוצר סגור. וגם שם, ההשגחה היא לא על תולעים.
הם כותבים בפירוש על תעודות הכשרות דהמחלקות שבענייני תולעים יש לנהוג כפי ההוראות, לפעמים אפילו תולים שלט מיוחד לתותים.
זה ההכשר היחיד בעולם שמציין על כל מוצר ומוצר (מפפריקה ועד פסטה) את רמת חיוב הבדיקה באם ישנו.

זה ההכשר היחיד שאפשר להתקשר אליהם ולשאול על כל מוצר שתרצה איך בודקים אותו מתולעים. לא פעם ולא פעמיים העבירו אותי למומחה מיוחד לתולעים.
אתה ראית חנויות של העדה החרדית שמוכרים חסה בגידול רגיל?

mmh

משתמש ותיק
.
.
גדולה שימושה יותר אמר:
למי ניתן לפנות ע"מ לטפל בזה? [דיברו עם המפקח האזורי ודחה בקש]
.
.
בד"צ הע"ח מפורסמים בכך ש'אין' אצלם תקלות...
כל ועד כשרות מפרסם מפעם לפעם על תקלה כזו או אחרת, אצלם לא.

לפני שנים רבות, בערב פסח נמכר אותו מוצר תחת השגחת שא"י ותחת בד"צ ע"ח,
אותו מפעל, אותו מוצר, אותו קו יצור, וכל אחד מכר בחותמת שונה.
יום - יומיים לפני פסח נתגלה שהיה שם עירוב קטניות,
שא"י - מיד שלחה רמקולים שלא להשתמש,
בד"צ ע"ח - דממה.

(מכיון שחלפו שנים מאותו אירוע - אשמח להוספת פרטים ודיוקם)

המקרה היחיד שבו תשמע על 'תקלת כשרות' אצל בד"צ ע"ח,
הוא כאשר חברה / חנות מחליטים להחליף כשרות (קרה מספר פעמים בהחלפה להכשר הרב רובין),
שמספר ימים לפני ההחלפה בפועל מתפרסמות מודעות בדבר בעיות כשרות שנתעוררו באותו מקום,
'ואין לנו כל אחריות על הנעשה שם'...
כדי ליצור רושם שלילי על מי שעכשיו הולך לתת כשרות בכזה מקום.

בעולם יש רושם שהשגחת בד"צ ע"ח היא הכי טובה,
מכמה וכמה עוסקים בכשרות שמעתי שהדבר לא 'הכי נכון',
אלא שהם אינם מאפשרים שום ביקורת חיצונית,
ולא מפרסמים שום דבר מהנעשה מאחורי הקלעים.
(שקיפות ופתיחות הם מילים בעברית של הציונים...)

חייל של הרבי

משתמש ותיק
ישתבח שמו לעד אמר:
אתה ראית חנויות של העדה החרדית שמוכרים חסה בגידול רגיל?
לא ראיתי מגידול רגיל ממש (בד"כ זה לא מצוי שימכרו גידול רגיל בחנויות שמשווקות את עצמן לחרדים),
אבל ראיתי חנויות עם הכשר הבד"ץ, עם מקרר של ירקות עלים מהכשרים אחרים.
מבחינת הבד"ץ ודאי שאין חילוק מעשי בין גידול רגיל לחסלט-רבנות.
ויש שלט על המקרר "הירקות במקרר זה באחריות חותמת הכשרות שעליהם".

חייל של הרבי

משתמש ותיק
במחילה, הדיבורים כאן על הבד"ץ נובעים מטבע המידות לדבר באופן ד'איפכא מסתברא' ולהיות מקורי.
בתור תלמיד הרב אייזיק לנדא שליט"א ומעריצו, וחסיד נלהב של הכשר הרב לנדא,
אני אומר בפה מלא שאין ספק שהבד"ץ העד"ח הכי טובים, לעילא ולעילא מהרב לנדא (מלבד בשר ועוף, וחלב. לדעתי).
בפרט בעניין שקיפות והנגשת מידע לציבור.

אין עוד שום הכשר שהיצרנים נמצאים מולו ב'מירתת' מהודר ואמיתי המורגש עד העצם.
אין עוד הכשר עם נהלים כ"כ מסודרים שכולם יכולים לדעת בדיוק מה הנוהל בכל דבר, בלי שינוי נהלים בגלל לחץ מסחרי.
אין עוד שום הכשר שאפילו מתקרב לרמת הזהירות שלהם מתולעים. הם ממש לאין ערוך מהשאר, זה אינו בר השוואה כלל.

רמת מקצועיות ואמינות של ou אבל עם נהלים מהודרים.

תקלות תמיד יהיו. התקלות שלהם, ע"פ רוב משתווים להצלחות של בד"צים בינוניים (ככל הנראה כך הוא גם במקרה ששמע פותח האשכול, על פי הפרטים שמסר לי ואכמ"ל).

גם תקלות קריטיות, הן אינן בגדר מיעוט המצוי.

סליחה על ההתרגשות היתירה, אבל שכחנו ששדה הכשרות הוא שדה פרוץ ומוזנח, מלא בשרלטנים ועצלנים עם זקנים וכיפות שחורות.
עד שיש איזה הכשר רציני לרפואה, צדיקים בסדום (בלי גוזמא כלל), מוצאים על מה ללגלג עליהם (ועוד בדברים שאך ורק הם טובים בזה [הנגשת מידע לציבור]).

חייל של הרבי

משתמש ותיק
לגבי הסיפור על המוצר שלכאורה היו עליו גם שאר"י וגם העד"ח,אין זה ייתכן כלל.
אין מוצרים שלוקחים שני בד"צים מהודרים אשכנזיים לפסח.
ייתכן שהעד"ח הכשירו לא כולל פסח וכד'.

ישנה כאן חובת הוכחה, לפני הכפשה.

יוספזון

משתמש ותיק
mmh אמר:
.
.
גדולה שימושה יותר אמר:
למי ניתן לפנות ע"מ לטפל בזה? [דיברו עם המפקח האזורי ודחה בקש]
.
.

בד"צ ע"ח - דממה.

(מכיון שחלפו שנים מאותו אירוע - אשמח להוספת פרטים ודיוקם)

המקרה היחיד שבו תשמע על 'תקלת כשרות' אצל בד"צ ע"ח,
הוא כאשר חברה / חנות מחליטים להחליף כשרות (קרה מספר פעמים בהחלפה להכשר הרב רובין),
שמספר ימים לפני ההחלפה בפועל מתפרסמות מודעות בדבר בעיות כשרות שנתעוררו באותו מקום,
'ואין לנו כל אחריות על הנעשה שם'...
כדי ליצור רושם שלילי על מי שעכשיו הולך לתת כשרות בכזה מקום.

בעולם יש רושם שהשגחת בד"צ ע"ח היא הכי טובה,
מכמה וכמה עוסקים בכשרות שמעתי שהדבר לא 'הכי נכון',
אלא שהם אינם מאפשרים שום ביקורת חיצונית,
ולא מפרסמים שום דבר מהנעשה מאחורי הקלעים.
(שקיפות ופתיחות הם מילים בעברית של הציונים...)
מזכיר לי את הסיפור על אותו כפרי שיצא חייב בדין תורה אצל הרב, והודיע חגיגית שיפרסם בראש כל חוצות שבתו של הרב המירה דתה... כשהרב טען שאין לו כלל בנות, נענה אותו כפרי, את זה אתה תצטרך להוכיח...
יורה צרורות, בלי להביא הוכחה אחת, הפך מהידוע לכל דרדק, ובפרט ממי שעוסק בעניני כשרות, היחידים שמפרסמים מספר טלפון לתלונות  ומענות, וכל מי שלא שלא מלאו לו עשרה יכול לבוא ולהתלונן, ועליהם נכתבו הדברים האלו.... 
(וכמובן בתוספת צינית בסוגריים, שגם אם תרצה מאוד, זה לא יתקשר לכאן בשום דרך...)

יוספזון

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
לגבי הסיפור על המוצר שלכאורה היו עליו גם שאר"י וגם העד"ח,אין זה ייתכן כלל.
אין מוצרים שלוקחים שני בד"צים מהודרים אשכנזיים לפסח.
ייתכן שהעד"ח הכשירו לא כולל פסח וכד'.

ישנה כאן חובת הוכחה, לפני הכפשה.
לאחר שכתבתי ראיתי את דבריך המחכימים... 

mmh

משתמש ותיק
.
.
חייל של הרבי אמר:
אני אומר בפה מלא שאין ספק שהבד"ץ העד"ח הכי טובים...
.
האם אתה יכול לשתף אותנו במקרה אחד שבו בד"צ ע"ח גילו לציבור: 'היתה תקלה'.

שקיפות - היכן? במדריך השנתי?
כולו שבח הלל והאדרה עצמית.
יוספזון אמר:
היחידים שמפרסמים מספר טלפון לתלונות  ומענות,
וכל מי שלא שלא מלאו לו עשרה יכול לבוא ולהתלונן
.
שמע מעשה שהיה לי עם אותו קו,
אתם מכירים קופסת שימורים של שעועית ברוטב עגבניות,
על הקופסא ליד סמל הכשרות של הבד"צ כתוב 'יש לבדוק לפני השימוש'.

התקשרתי לאותו קו ושאלתי: איך בודקים?
התשובה: להעביר במסננת.
שאלתי: אבל כל הרוטב ישפך?
התשובה: אז אתה לא רוצה לבדוק?

ברור לי שאותו עונה לא הבין מה הוא עונה, ושלף את הדבר הראשון שהה לו לומר.

אני מתנצל בפני מי שזה מערער לו את 'יסודות היהדות',
כשאני מגלה לו שגם בבד"צ ע"ח יש פאשלות.
גם אני צורך בעיקר את תוצרת המעלים שתחת השגחתם.
אך לא זכיתי להיות תמים כל כך...

‎.

אמונת אומן

משתמש ותיק
פותח הנושא
mmh אמר:
בד"צ ע"ח - דממה.
זה מסוג המעשיות שהיו הכרחיות לתת לגיטימציה להכשר כמו שא''י, נעבעך.
והעד''ח הם ממש לא כוס התה שלי. 

אחד התלמידים

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
במחילה, הדיבורים כאן על הבד"ץ נובעים מטבע המידות לדבר באופן ד'איפכא מסתברא' ולהיות מקורי.
בתור תלמיד הרב אייזיק לנדא שליט"א ומעריצו, וחסיד נלהב של הכשר הרב לנדא,
אני אומר בפה מלא שאין ספק שהבד"ץ העד"ח הכי טובים, לעילא ולעילא מהרב לנדא (מלבד בשר ועוף, וחלב. לדעתי).

אין עוד שום הכשר שהיצרנים נמצאים מולו ב'מירתת' מהודר ואמיתי המורגש עד העצם.
אין עוד הכשר עם נהלים כ"כ מסודרים שכולם יכולים לדעת בדיוק מה הנוהל בכל דבר, בלי שינוי נהלים בגלל לחץ מסחרי.
אין עוד שום הכשר שאפילו מתקרב לרמת הזהירות שלהם מתולעים. הם ממש לאין ערוך מהשאר, זה אינו בר השוואה כלל.

רמת מקצועיות ואמינות של ou אבל עם נהלים מהודרים.

תקלות תמיד יהיו. התקלות שלהם, ע"פ רוב משתווים להצלחות של בד"צים בינוניים (ככל הנראה כך הוא גם במקרה ששמע פותח האשכול, על פי הפרטים שמסר לי ואכמ"ל).

גם תקלות קריטיות, הן אינן בגדר מיעוט המצוי.

סליחה על ההתרגשות היתירה, אבל שכחנו ששדה הכשרות הוא שדה פרוץ ומוזנח, מלא בשרלטנים ועצלנים עם זקנים וכיפות שחורות.
עד שיש איזה הכשר רציני לרפואה, צדיקים בסדום (בלי גוזמא כלל), מוצאים על מה ללגלג עליהם (ועוד בדברים שאך ורק הם טובים בזה [הנגשת מידע לציבור]).

בנוסף, אין עוד גוף ציבורי גדול כמו עדה"ח, שהם אינם אהודים ואפילו שנואים מאד על רוב חלקי ציבור החרדי, מחמת שיטתם השקפתם והתנהלותם בענינים ציבוריים ופוליטיים. אין שיעור אנשים ממתינים להם בפינה, והיו שמחים באידם אילו היו נתפסים בתקלה רציני. ובכל זאת, ההכשר שלהם הוא מהכי מקובלים בציבור החרדי. יש רק הסבר אחד לזה.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
mmh אמר:
.
.
חייל של הרבי אמר:
אני אומר בפה מלא שאין ספק שהבד"ץ העד"ח הכי טובים...
.
האם אתה יכול לשתף אותנו במקרה אחד שבו בד"צ ע"ח גילו לציבור: 'היתה תקלה'.

כן.
לא מזמן פרסמו על חבילות של חומוס בדוק בוואקום, שיש חשש חרקים ואין להשתמש.

שקיפות - היכן? במדריך השנתי?
כולו שבח הלל והאדרה עצמית.

במדריך השנתי,
מלבד כל ה'מסביב' והתפאורה ה'חרדית' הקלאסית של כל הביטויים הקלישאתיים (באמת שאני נגעל לא פחות ממך),
יש שם מידע חשוב וחיוני שאיני מסתדר בלעדיו.
למשל - רציתי לדעת באיזה בית-רפואה אשתי יכולה להתאשפז ולאכול שם בלי דאגות. בזכות המדריך נודע לי אילו בתי רפואה מציעים מנות בד"ץ, ונודע לי ש'שערי צדק' מומלץ על ידם בפה מלא, למרות שאין שם תעודה שלהם ממש. כן, המידע הזה הציל אותי. 
אמי שתחי' כל הזמן צריכה כל מיני מוצרים נדירים לבישול (כמו שמן קוקוס וכיוצ"ב), ובזכות המדריך הזה, אני יודע לומר איזה מוצר קיים בהכשר ואיזה לא קיים.
אני יודע בדיוק היכן יש איזו מסעדה וכד' בהכשר ראוי, וזה עוזר לי ולאשתי תחי' מפני שעוד לא זכינו להתנזר ממסעדות (עם ישיבה בפנים כמובן, ואווירה שמורה וכו'), אבל אוכל מפוקפק לא אוכלים.

​​​​​אצל הרב לנדא אין לי שום דרך למצוא מידע בכזו רמה וכמות, ובכזה פירוט.
אצל הרב רובין וכד' לא ניסיתי כי אינו נוגע לי, אבל לא נראה לי שיש משהו דומה.

בנוסף המידע מונגש לציבור בקו הטלפוני שלהם, הן במענה רובוטי על בדיקת תולעים, בישול בשבת, מוצרים לאחר הפסח (תראה לי עוד הכשר אחד שמתאמץ להביא מידע למי שמחמיר יותר מהם) ועוד,
והן במענה אנושי כדלקמן.

יוספזון אמר:
היחידים שמפרסמים מספר טלפון לתלונות  ומענות,
וכל מי שלא שלא מלאו לו עשרה יכול לבוא ולהתלונן
.
שמע מעשה שהיה לי עם אותו קו,
אתם מכירים קופסת שימורים של שעועית ברוטב עגבניות,
על הקופסא ליד סמל הכשרות של הבד"צ כתוב 'יש לבדוק לפני השימוש'.

התקשרתי לאותו קו ושאלתי: איך בודקים?
התשובה: להעביר במסננת.
שאלתי: אבל כל הרוטב ישפך?
התשובה: אז אתה לא רוצה לבדוק?

ברור לי שאותו עונה לא הבין מה הוא עונה, ושלף את הדבר הראשון שהה לו לומר.

איני יודע עד כמה שאלת בנימוס.
אני התקשרתי אליהם לכאורה יותר פעמים ממך,
וזכיתי ליחס סבלני ומאיר פנים, שלא ציפיתי לו כלל מאף גוף שלא גובה ממני כסף.
העבירו אותי שם כמה פעמים למומחה מיוחד לתולעים מפני שהיו לי שאלות קשות (איך אני יודע שהנפה שקניתי היא מספיק צפופה, איך בודקים ספגטי, איך בודקים תירס בשימורים, איך בודקים חטיף 'בננית'),
לפעמים כשענו לי בחיפזון מבלי להבין אותי (קרה בהחלט), הסברתי את עצמי שוב בנחת, והבינו אותי.
פירות וירקות מ'ישיר למהדרין' (ע"ה) הם התירו לי ב'שושו'. מוצרים כגון סודה, סוכר לבן, קפה שאינו מגרמני' - הרגיעו אותי שלא צריך בד"ץ.
הפריכו לי את השמועה המסתובבת (בחב"ד השמועה הזו מהלכת אצל כל נייעסן שמחפש היתרים לעצמו) שאין הבדל בין הבד"ץ לוועדת מהדרין תנובה וזה הכל אותו ליין אותו מוצרים - הבהירו בפה מלא שזה קשקוש והוצאת שם רע.
הבהירו לי שהבישול ישראל אצלם הוא גם לשיטת הב"י.
ועוד ועוד ועוד! שיגעתי להם את המוח והם תמיד ענו.

אני מתנצל בפני מי שזה מערער לו את 'יסודות היהדות',
כשאני מגלה לו שגם בבד"צ ע"ח יש פאשלות.
גם אני צורך בעיקר את תוצרת המעלים שתחת השגחתם.
אך לא זכיתי להיות תמים כל כך...

‎.
תשובותיי במודגש בצהוב

יהודי

משתמש ותיק
ברור שהסיפור עם המיונז הוא בדיה שלא היתה ולא נבראה, למי שמכיר היטב את הסיפור.
תמיד יתכנו פה ושם בעיות, השאלה היא על כללות ההכשר.

יש שאוהבים לגדף את העד"ח כדי לומר לאחרים ולעצמם שכולם לא מי יודע מה, ולכן הכל מותר. זאת שיטה לא רעה.

שניאור

משתמש ותיק
mmh אמר:
אני זוכר כרגע מקרה שבאמצע חוה"מ פסח ישבו בב"ד והתירו במיוחד להדפיס פתקים ברחוב על צ'יפס שיש בו חשש קטניות, אחרי שהגיעו למסקנה שרמקולים ברחוב לא יספיקו.
מסתמא כל איש שכבר נשוי שנה שנתיים וזה נוגע לו למעשה יוכל להיזכר באיזה מודעת רחוב שהוא פגש מטעמם על תקלה כשרותית כזאת או אחרת, אני כתבתי מה שנזכרתי כעת.

mmh

משתמש ותיק
יהודי אמר:
ברור שהסיפור עם המיונז הוא בדיה שלא היתה ולא נבראה, למי שמכיר היטב את הסיפור.
.
.
איך אתה יודע שמדובר על מיונז?

בכוונה נמנעתי לכתוב זאת. זה היה בשבילי 'פרט מוכמן', (אני מקווה שאתה מכיר את המושג).

מאיפה שנינו מכירים את אותו סיפור?

מאיפה לך ברור שזו בדיה?

א. ל. חנן

משתמש ותיק
גדולה שימושה יותר אמר:
הייתי לפני כמה חודשים במטבח של אחת המאפיות של העד"ח בי-ם, והערבי הדליק את התנור בלי למצמץ.
זה נקרא פת עכו"ם או חשש או משהו כזה.
וזה קורה שם הרבה...

חלק עליון תַחתִית