כפית אבקת מרק בשרית בסיר פרווה, האם התבשיל בשרי?!

נהורא

משתמש ותיק
האם מפני שניתן לטעם אינו בטל? או"ד הטעם הבשרי שבו מועט ולא חשיב ובטל?!

חייל של הרבי

משתמש ותיק
מצאתי שתי תשובות לכאורה סותרות באתר 'דין' -

(הראשונה -) בישלתי מרק פרווה בסיר חלבי, עם רתיחת המים, הוספתי בטעות אבקת מרק בשרית, במקום פרווה לסיר. כנגד אבקת המרק יש פי שישים תערובת(רבע כפית כנגד סיר) מה דין התבשיל?
 תשובה:
 שלום רב
 מה שיש פי שישים לא יעזור כאן, כיון שדבר שבא לטעם אפילו באלף אינו בטל. לכן, אם הסיר החלבי הוא בן יומו, כלומר התבשל בו חלב ב24 שעות האחרונות, המאכל אסור, אבל אם לא התבשל בו מאכל חלבי בזמן זה, וגם לא טיגנת בצל לבד בהתחלה [דבר חריף אפילו באינו בן יומו אוסר] המאכל כשר.ץ הסיר בכל מקרה טעון הגעלה.
 בהצלחה

(השני' -) מה הדין להכין דגים עם אבקת מרק עוף בשרי ? ואם אסור מה הדין בדיעבד?
 תשובה:
 שלום רב.
 אסור, ואם בישלם כבר והיה בהם רוטב, מכיון שהבשר התבטל בשישים מותר לאוכלם.
 מקורות:
 אסור כיון שיש בזה סכנה. ובדיעבד זה בטל בשישים, ואף שנחלקו בזה הפוסקים כפי שהביא הט"ז בסי' קט"ז ס"ב אם בדבר שיש בו חשש סכנה יש ביטול, אך בש"ך בנקודות הכסף שם מבואר שעיקר ההלכה להקל בזה, וכך פסקו הרבה פוסקים, ואף שעביד לטעמא ובזה לא בטיל, אך לאחר בירור כמות הבשר שיש באבקת המרק היא ממש קטנה, וכתב הש"ך שגם דבר שעביד לטעמא מתבטל אם הוא מועט מאוד.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אתר 'כיפה' חסום לי אבל מתצוגתו בגוגל נראה לי שניתן להבין שענו שם לאסור (לא יודע איזה רב).
הרב אבינר (באתרו) ענה שאם ניכר הטעם זה ודאי בשרי, ואם לא - מחלוקת.

נהורא

משתמש ותיק
פותח הנושא
חייל של הרבי אמר:
מצאתי שתי תשובות לכאורה סותרות באתר 'דין' -
זה לא סותר, התשובה הראשונה היא לענין איסור והיתר והשניה לענין סכנה שיש להקל בתערובות

מ"מ זה לא עונה על שאלתי, ששם מדובר בסיר חלבי, אני שואל על סיר פרווה וביחס להמתנה 6 שעות וכד'

פריחת ההרים

משתמש ותיק
לענ"ד א"א סתם לאסור מטעם "עביד לטעמא", לפי שיש להבחין בין התבלין (מונסודיום גלוטוממט, מחזק טעם) שהוא באמת "עביד לטעמא", לבין השומן הבשרי הניתן שם ומעורב באבקה, שהוא בפנ"ע אולי כלל לא עביד לטעמא, אלא רק עביד להרגשה הטובה של הגברת שמגישה 'מרק בשרי' לילדיה.
כמובן נפק"מ גם לאכילת מרק זה בתשעת הימים.

נהורא

משתמש ותיק
פותח הנושא
למה לא רואים את הנושא בדף הראשי?
מישהו יודע?

דוד ה.

משתמש ותיק
יש בדבר תשובה של הרב זעפני איני זוכר באיזה קובץ התפרסמה ותשובה של הגר"מ גרוס (גאב"ד חניכי הישיבות) ולצערי איני זוכר היכן פורסמה, (כמות הקבצים כבר לא נשלטת) אם איני טועה הגר"ם החמיר בזה.

חלק עליון תַחתִית