זהירות מאכילת חרקים

כשלמדנו בכולל הלכות תולעים בדקנו אורז עם שלחן אור והיו בכל החברות לאו דווקא של סוג''ת אלא גם של סוג א'

ואגב הייתה רק חסה אחת נקייה מתולעים ואיני יודע אם מותר לכתוב מידע כזה פן יסקלוני, אולי בפרטי.

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
יראתי בפצותי אמר:
חסה לא אמורה להיות נקיה, אמור להיות חרקים שיורדים בהשריה ושטיפה.

וכאן טמונה הטעות. פשוט לא ניסית את החברה שאני מדבר עליה. ופשוט שגם אותה צריך לבדוק ביסודיות. הענין נובע מהקפדה על איטום החממות ועוד כמה גורמים, כלומר כמה שאתה משקיע. לא הגיוני שחסה 3 ב10 תהיה באיכות של חסה טובה מבחינה כשרותית, ושמעתי מאחד המו''צים שלמעשה דין חסות אלו מבחינת ניקיון כדין חסה שאינה מגידול חממה.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
אינני יודע מה שמעת, ולא ממי שמעת וגם ממש לא מעניין אותי. ורוב המוצי"ם מבינים בזה, כמו שמבינים בהרבה דברים אחרים... וק"ו אם במה שעוסקים בו לא מבינים, במה שלא עוסקים בו על אחת כמה וכמה.....
הנתונים בתחום ידועים לעוסקים בזה, וצריכים שיפור רב, ולמרבה הצער יש כשרויות שנותנות הכשר על דברים שאין כל מקום להכשירם, ויש כשרויות שהמוצרים טובים ולמרבה הפלא גם זולים. הכלל הוא, צריך שלא יהיו תולעים שלא יורדים בשטיפה.

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
רבינו @יראתי בפצותי זה לא רק מו''צ אחד אלא הכי הוי סוגיין דעלמא.

כשאתה קונה חסה 3 ב10 שיש בכל אחת מהן 20 תולעים בממוצע נניח, אני קרוב להיות בטוח שלפחות 2 תולעים לא יירדו לך בשטיפה. ככה זה. אבל אם תקנה חסה שעל כל 5 אריזות יש תולעת אחת (וככל הידוע החברה שאני מדבר עליה בשכיחות נמוכה עוד יותר) יש לך סיכוי שלא לעבור על כמה וכמה לאווין בכל סלט ירקות תמים.

רבותיי זה לא צחוק זה איסור דאורייתא! אל תסמכו עלי תשאלו כל מישהו מוסמך שאתם מכירים והוא מכיר אתכם ולא יפחד לומר זאת. נורא נוראות מה שתגלו. שווה לקנות חסה יקרה יותר ולא להיכשל בעוון הנורא של מאכלות אסורות. זה בדיוק כמו לאכול בהמה לא ספק טרפה אלא ודאי טרפה. ואולי גווי נתתי למכים או למוחקים בתגובה זו אבל הדבר חייב להישמע וראוי לאשכול נפרד. 

ואבקש את סליחת רבינו @אברך שליט''א שהסטתי בשוגג קרוב למזיד את נושא אשכולו.

אמונת אומן

משתמש ותיק
עד שיזכנו הר' למה זה, להלן מאתר כושרות.

בירקות עלים מהחברות הבאות די בנקיון לפי ההנחיות שעל גבי השקית :

הוד והדר
חסלט
ירוק למהדרין
ירוק מן הטבע
עלי גלאט
עלים ירוקים
קטיף כהלכה
שטופים כהלכה
בחלק מהחברות האחרות נמצאה לעיתים נגיעות חרקים גבוהה, אי לכך איננו יכולים להמליץ על השימוש בהן.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
ואוסיף, ע"פ רוב, העדה"ח טובים מאוד (יחסית).
האוכל בלא שטיפה, הנותן לעצלנים לשטוף, האוכל במקומות ציבוריים גם בכשרויות הנקראות מהודרות, אם לא שבאמת מקפידים בזה (אף המהדרות בדברים אחרים, ודאי אכל תולעים.

מבקש אמת

משתמש ותיק
אם כבר דנים על עניני התולעים, אולי יוכל מישהו ליישב את התמיהה הגדולה הלמאי לא מצינו בחז"ל שהזהירו מזה כלל, והיו אוכלים פירות וירקות בלי בעיות כולל תאנים וחרובים ושאר מינים הנגועים מאד, ורק בדורות האחרונים התחילו להזהיר על זה. קשה מאד להאמין שהעולם השתנה בצורה כל כך דרסטית שפעם לא היו נגיעות כלל והיום יש כל כך הרבה.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
יתרה מזו, בחז"ל הזהירו בתולעים בתאנים מפני הסכנה, אמנם אפשר לומר חמירא סכנתא, אך לא משמע.

יראתי בפצותי

משתמש ותיק
אני יודע על מקרים, שערבו סחורה רגילה עם סחורה ללא תולעים, והכל שווק לחנויות. כך שצריך בהחלט זהירות, ואני מדבר על כשרויות שנקראות מהודרות. אך מצד שני, יש הרבה חברות טובות, ולאו דווקא מהעדה החרדית, וכבר התפרסם בדיקות שעשו ברבנות הראשית בנושא.
ככלל לא מעניין כמה חרקים יש, אלא האם נשארו אחרי שטיפה.
נ.ב. גם אם נאמר שיש מקרים בודדים שנשאר אחרי שטיפה, בפשטות כשיש רוב מוחלט שלא נשאר, אין צריך לחשוש לזה. והחושש שאף שמותר מטמטם (רבים סבורים כך) א"כ שלא ישתה חלב, ששם ודאי מעורב איסור בהרבה יותר משיעור ביטול.

חדא

משתמש ותיק
מהכ"ת שצריך לבדוק בשולחן אור?
ואגב גם בארזות ואקום היה תולעים?

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
שלחן אור זה סימן לא סיבה.

החברה שדיברתי עליה היא חסלט שכבר הזכירו כאן.

לגבי קושית הרב @מבקש אמת כבר כתבו כאן (אינו זוכר היכן) שנשתנו הטבעים וכיום ישנן יותר תולעים.

אבר כיונה

משתמש ותיק
מבקש אמת אמר:
אולי יוכל מישהו ליישב את התמיהה הגדולה הלמאי לא מצינו בחז"ל שהזהירו מזה כלל, והיו אוכלים פירות וירקות בלי בעיות כולל תאנים וחרובים ושאר מינים הנגועים מאד, ורק בדורות האחרונים התחילו להזהיר על זה.
ראה אוה"ח (ויקרא יא, מג):
וצריך האדם ליזהר בתוספת זהירות וזריזות בכל דבר אשר יכנס בגדר ספק שיקוץ זה, ומה גם בזמנים אלו שנזהם האויר והארצות כולן יחד ואין לך גידולי קרקע שאין בהם מהשיקוץ, שומר נפשו ישמור את הדבר:

פעלעד

משתמש ותיק
אבר כיונה אמר:
מבקש אמת אמר:
אולי יוכל מישהו ליישב את התמיהה הגדולה הלמאי לא מצינו בחז"ל שהזהירו מזה כלל, והיו אוכלים פירות וירקות בלי בעיות כולל תאנים וחרובים ושאר מינים הנגועים מאד, ורק בדורות האחרונים התחילו להזהיר על זה.
וצריך האדם ליזהר בתוספת זהירות וזריזות בכל דבר אשר יכנס בגדר ספק שיקוץ זה, ומה גם בזמנים אלו שנזהם האויר והארצות כולן יחד ואין לך גידולי קרקע שאין בהם מהשיקוץ, שומר נפשו ישמור את הדבר:
מהרח"ו גם כותב כל בבירור בשער הקדושה, שככל שהדור יורד והאויר מזוהם יותר, מתחדשים תולעים ומזיקים במאכלים.

כמו שחל

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
אבר כיונה אמר:
מבקש אמת אמר:
מהרח"ו גם כותב כל בבירור בשער הקדושה, שככל שהדור יורד והאויר מזוהם יותר, מתחדשים תולעים ומזיקים במאכלים.
אמרי פנחס (השלם), וירא, לג:

אוצר החכמה_145560.jpg[/attachment]

קבצים מצורפים

• אוצר החכמה_145560.jpg
    אוצר החכמה_145560.jpg
    60.8 KB · צפיות: 355

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
למה זה תשאל לשמי אמר:
(וככל הידוע החברה שאני מדבר עליה בשכיחות נמוכה עוד יותר)
מדוע כב' נמנע מפרסום שם החברה לתועלת הציבור? אף אחד לא יחשדנו באינטרסים צדדיים.

ישנו יהודי יקר וחשוב בשם הרב יוסף דורפמן. 
לדעתי הוא גדול הדור בענייני זהירות מחרקים, לצד הרב וייא שיחי'.

אני שאלתי אותו כך: באופן כללי אני מקפיד לקנות ירקות עלים* רק בכשרות העד"ח ולשטוף כראוי. אבל האם בכל זאת יש חברות אחרות שאפשר להשתמש. 
והוא ענה: חברת חסלט, עליהם ניתן לסמוך**. כמובן עדיף לכתחילה את הליין שלהם בהכשר העד"ח, אבל גם השאר ניתן לסמוך אם שוטפים טוב טוב. 

*רבותיי כאן המקום להדגיש, שזה לא רק חסה! 
זה כוסברה, פטרוזיליה, שמיר, סלרי, נענע, כרוב (אם כי גם בגידול רגיל ניתן להשתמש אם שוטפים היטב), ועוד ועוד! כל ירק עלים. 

**בעניין חרקים. אבל להזהר מאוד בעניין שמיטה ומעשרות לא לסמוך (זה אני אומר. לא הרב דורפמן). 

חייל של הרבי

משתמש ותיק
באופן כללי כבר יצא לי לפגוש כמה וכמה אנשים, יר"ש וכו', שהפגינו בורות נוראה בענייני ירקות עלים.
פעם הסחתי לפי תומי שאני נעזר בחברת 'ישיר למהדרין' להשיג ירק עלים, כי הירק עלים בסופרמארקט בעירנו זה מחברה לא טובה.

ואמרו לי כמה במקהלה - "אבל זה גוש קטיף".

כמה טמטום (במחילה) יש באמירה זו. בן אדם חרדי, שמוכן כל חייו לשלם פי שתיים (!) על בשר ועוף, רק כי זה בכשרות מיוחדת שהוא מעריך, וכשזה מגיע לירקות עלים, מבחינתו העיקר שיהיה כתוב על האריזה 'גוש קטיף'…
הרי גם על בשר של רבנות מהדרין, כתוב "כשר למהדרין"!!! ואת זה הוא ימסור נפש ולא יאכל… 

זה באמת כ"כ מרגיז אותי, ואני מחפש דרך לפרסם את העניין ולשכנע אנשים בדרכי נועם, להיזהר בעניין חרקים לפחות כמו שהם נזהרים מספק ספק ספק ספיקא של ענייני שחיטה.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
לענ''ד אמר:
@חייל של הרבי 
אשמח לדעת אם לידיעתך בשטוף חתוך ומצונן, גם יש הבדלים כנ"ל ? 

כוונתך לשאול האם בשטוף גם ניתן לסמוך על 'חסלט' לא משנה באיזה הכשר? 
איני יודע. 

ולגבי שאר החברות, גם איני בקיא בשטוף וכו', רק אני משער שכמו בכל מוצר, כדאי לקנות מהכשר שאתה סומך עליו גם בשחיטה לצורך העניין. 
כי זה מצריך שטיפה טובה, עם השגחה צמודה, בדיקות מדגמיות, מעשרות שמיטה וכו'

עכ"פ ניתן לפנות להרב יוסף דורפמן שיחי'
0504141355

הוא עצמו מפרסם את המספר שלו ועונה לכולם בשמחה, בשביל זיכוי הרבים. 

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
עד שיזכנו הר' למה זה, להלן מאתר כושרות.

בירקות עלים מהחברות הבאות די בנקיון לפי ההנחיות שעל גבי השקית :

הוד והדר
חסלט
ירוק למהדרין
ירוק מן הטבע
עלי גלאט
עלים ירוקים
קטיף כהלכה
שטופים כהלכה
בחלק מהחברות האחרות נמצאה לעיתים נגיעות חרקים גבוהה, אי לכך איננו יכולים להמליץ על השימוש בהן.

יש לציין שזה מלבד כל מה שבאישור העד"ח.
כלומר, הם ממליצים על כל ירק עלים באישור העד"ח, ובנוסף גם את חברות אלו אף ללא הבד"ץ

למה זה תשאל לשמי

משתמש ותיק
פותח הנושא
חייל של הרבי אמר:
הרי גם על בשר של רבנות מהדרין, כתוב "כשר למהדרין"!!! ואת זה הוא ימסור נפש ולא יאכל…

אבי שליט''א אמר לי פעם, שככל שכתוב יותר 'למהדרין' על חותמת ההכשר, כך הוא נחשב וידוע ציבורית כפחות מהודר. נסו והיווכחו!

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יראתי בפצותי אמר:
ואוסיף, ע"פ רוב, העדה"ח טובים מאוד (יחסית).
האוכל בלא שטיפה, הנותן לעצלנים לשטוף, האוכל במקומות ציבוריים גם בכשרויות הנקראות מהודרות, אם לא שבאמת מקפידים בזה (אף המהדרות בדברים אחרים, ודאי אכל תולעים.

נשלח לאחרונה מוועד הכשרות.

קבצים מצורפים

• חרקים הילכו בו.pdf
    363.6 KB · צפיות: 122

יהודי

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
חייל של הרבי אמר:

אבי שליט''א אמר לי פעם, שככל שכתוב יותר 'למהדרין' על חותמת ההכשר, כך הוא נחשב וידוע ציבורית כפחות מהודר. נסו והיווכחו!
חוג חת"ס ב"ב הוסיפו בשנים האחרונות על חותמתם לפסח 'מיוצר בהשגחה צמודה לפסח'.

בשלמא

משתמש ותיק
מזה כמה שנים שמצוי תולעים בענבים הן בארה"ק והן בארה"ב.
מישהו יודע מה המצב בשנה זו, מצוי או לא?
הושענא כרם מתולעת

אור זרוע

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
חייל של הרבי אמר:

רק צריך להבהיר שברבנות זה לא כך.
יש הבדל בין רבנות רגילה לרבנות מהדרין שהיא כמובן מהודרת יותר.

שניאור

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
מזה כמה שנים שמצוי תולעים בענבים הן בארה"ק והן בארה"ב.
מישהו יודע מה המצב בשנה זו, מצוי או לא?
הושענא כרם מתולעת
נדמה לי שהדברים לא משתנים לטובה משנה לשנה, אולי להיפך.
אגב שמעתי פעם ממומחה לתולעים שהסיבה היא כי בעבר כולם ידעו שבפריות קיץ יש תולעים גדולים, והיום תולעים אלו אינם מצויים כלל, ומה שמצוי אלו תולעים קטנים, ואמר לי המומחה הלז שהתולעים הגדולים הם אלו שאכלו את התולעים הקטנים, אלא שבעולם התולעים הגדולים הם בעיה אסטטית ולכן הדבירו את זה, ומאז יש ריבוי של תולעים קטנים.
הוא אמר לי את זה לפני כמה שנים כשכאן בארץ עדיין היו הענבים די נקיים, והוא סיפר שבארה"ב הענבים מתולעים ושכנראה עוד מעט זה גם יגיע לפה.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אור זרוע אמר:
למה זה תשאל לשמי אמר:

רק צריך להבהיר שברבנות זה לא כך.
יש הבדל בין רבנות רגילה לרבנות מהדרין שהיא כמובן מהודרת יותר.
רבנות מהדרין, פירושו שהעסק עומד בקריטריונים הלכתיים מחמירים יותר, כגון בישול ישראל לשיטת הב"י, בשר חלק, חלב ישראל, החמרה בעניין יין מפוסטר ועוד.

לפעמים זה גם מצריך פיקוח יותר מונכח של משגיחים.

אבל לדאבונינו, השם הרע שיצא לרבנות אצל יראי-חטא, הוא לא רק מפני אי אלו קריטריונים הלכתיים מקילים (לעומת החומרות וההידורים שיראי-חטא מעוניינים בהם), אלא בגלל פיקוח רופף ועצלן, ללא קשר (בהכרח) לרף ההלכתי.
משגיחים (שחלקם) קלי דעת, שלא מגיעים הרבה גם ככה, וגם כשמגיעים הם לא מרתיעים במיוחד. מה שיוצר בעיות כשרותיות דאורייתא, מבלי הבט על רמת הכשרות שכתובה בתעודת העסק.
אפשר ששורש העניין הוא העובדה שרב העיר מחוייב (ע"פ חוק) לתת כשרות לכל דורש (ויכול להסיר הכשרות רק לאחר ריבוי אזהרות והוכחות על עבירות חמורות).
ואפשר שזה מפני השחיתות והעצלנות ששוררת כמעט בכל מועצה דתית בארה"ק, כמו בכל שירות ציבורי אחר.

ועכ"פ להעניין הנ"ל, אין הבדל בין רבנות רגילה למהדרין, וזה לענ"ד נכון ברוב המקומות בארה"ק.
ולא באתי אלא לעורר את הקוראים שאולי מסתפקים שמא אפשר להקל ברבנות מהדרין בשעת הדחק וכו'.
ייתכן שיש מקומות נדירים שאצלם מחלקת מהדרין היא טובה, אף ברמת חוזק הפיקוח, אבל זה מצריך בירור טוב.

חלק עליון תַחתִית