מחפש מידע על דעת גדולי ישראל בזמן הופעת הדפוס

ShowF

משתמש חדש
כשגוטנברג המציא את הדפוס, לפני כשש מאות שנה, התעורר פולמוס אצל גדולי ישראל.
הדפוס שינה את העולם (הוא נחשב בין השלש המצאות שגרמו השפעה הכי גדולה על העולם, עם השעון והטלגרף), וגרם להתפשטות החכמה בכל העולם. 
דא עקא, שכמו שעכשיו יכלו להדפיס גמרות ולהרבות תורה בעולם במקום להסתפק בכתבי יד שהיו קשים להשגה, באותה מידה גם התחילו להדפיס ספרי כפירה, ודעות שהיו מוצנעות התחילו להתפשט בעולם.
והיו רבנים שצידדו לאסור את הדפוס! לגזור חרם שלא להשתמש כלל בשום דבר מודפס, ואמרו שהנזק שהדפוס הביא לעולם הוא יותר גדול מהתועלת, ועדיף להמשיך ללמוד מכתבי יד ושהדפוס הוא המצאה של השטן להכשיל את בני התורה, במסווה של ריבוי תורה וזיכוי הרבים... 

אני מחפש מראי מקומות לפולמוס הזה, זה דבר ששמעתי לפני זמן רב, אבל אני לא יודע מי אמר מה.
אשמח להחכים מחכמי הפורום
תודה

בן אבנר

משתמש ותיק
איני יודע מתקופת המצאת הדפוס, אך התפא"י (כמדו' באבות) מונה את גוטנברג בחסידי אומות העולם שיש לו חלק לעוה"ב על המצאת הדפוס!

ShowF

משתמש חדש
פותח הנושא
בן אבנר אמר:
איני יודע מתקופת המצאת הדפוס, אך התפא"י (כמדו' באבות) מונה את גוטנברג בחסידי אומות העולם שיש לו חלק לעוה"ב על המצאת הדפוס!
יישר כוח. יש לך מראה מקום?

בן אבנר

משתמש ותיק
ShowF אמר:
בן אבנר אמר:
אין לידי משניות, אך כמדו' בבועז על המשנה של חביב אדם שנברא בצלם.

זאת תורת

משתמש ותיק
בן אבנר אמר:
ShowF אמר:
בן אבנר אמר:
וזה לשונו: ואנחנו רואים כמה מחסידיהן שמלבד שמכירין יוצר בראשית, ומאמינין בתה"ק שהיא אלהית, ועושין ג"ח גם לישראל, וכמה מהן שהיטיבו ביותר לכל באי עולם, כהחסיד יענער שהמציא האפאקקענאימפפונג, שעל ידה ניצולים כמה רבבות בני אדם מחולי וממיתה וממומין, ודראקא שהביא הקארטאפפעל לאייראפא, שמעכב כמה פעמים הרעב. וגוטענבערג שהמציא את הדפוס. (תפארת ישראל - בועז מסכת אבות פרק ג אות א).

ShowF

משתמש חדש
פותח הנושא
תודה רבה.
אני מחפש בעיקר מראי מקומות נגדיים. אם יש למישהו.

ה' הוא האלוקים

משתמש ותיק
אחד הלויים אמר:
מעולם לא שמעתי על פולמוס כזה וזה תמוה ביותר מה ההגיון להתנגד??

ומה ההגיון להתנגד ל'מקוה ריין'?
קבלה בידינו שאין להכניס דברים חדשים וכו' וכו'...
 ~ נא לקחת ברוח טובה, התכוונתי בדרך הלצה בלבד ~ 

בן יהוידע

משתמש ותיק
זאת תורת אמר:
בן אבנר אמר:
וזה לשונו: (תפארת ישראל - בועז מסכת אבות פרק ג אות א).
תודה!
מלבד שכל הקטע שמה מחודש כידוע (שאתם קרוין אדם היא לא ממש לשבח ישראל) 
לא הבנתי למה ממציא הדפוס או החיסון ייקרא ׳חסיד אוה״ע׳.
הוא הביא תועלת לעולם? כמובן, תועלת אדירה.
אך חסיד? הוא מסר את נפשו לצורך זו? הוא המציא משהו (ומן הסתם עשה המון כסף וגם) וקיבל כבוד וכו׳
בעניי לא הבנתי

בשלמא

משתמש ותיק
בן יהוידע אמר:
לא הבנתי למה ממציא הדפוס או החיסון ייקרא ׳חסיד אוה״ע׳.
אכן תמוה חסיד אומה"ע הוא מי ששומר ז' מצוות, נוצרי וכל מין גם אם הציל יהודי אין לו חלק לעוה"ב.

בדרך אגב שמעתי בשם  גדול אחד למה נקרא בתואר 'חסיד' אומות העולם, כי חסיד עושה לפנים משורת הדין, וע"פ הדין אמר רשב"י 'הלכה' היא בידוע שעשיו שונא ליעקב, וגוי זה עושה לפנים משורת הדין.

בשלמא

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
בשלמא אמר:
ShowF אמר:
אני מחפש מראי מקומות לפולמוס הזה
אוצר הידיעות שטרן.PNG
היש"ר מקנדיאה חי 100 שנה אחרי המצאת הדפוס, כך שזה לא בדיוק פולמוס אם להתיר לקרוא בספרים מודפסים או לאסור.
בעניי איני מכיר פולמוס אחר (אולי נתחלף לבעל האשכול הפולמוס על הדפסת הזוה"ק).
בכל אופן 100 שנה זו תקופה נכבדה בשביל להתחיל לשפוט את השפעת החידוש שבא לעולם. 

למעוניינים אני מצ"ב את הקטע מספר של הישר

דילמדיגו.PNG

קבצים מצורפים

• נבלות.PNG
    נבלות.PNG
    45.7 KB · צפיות: 154

ShowF

משתמש חדש
פותח הנושא
תודה רבה.
ארחיב את השאלה להתפתחות הטכנולוגיה. היה זכור לי בנושא הדפוס, אבל השאלה היא גם על החשמל, הטלפון, וכדומה.

שראלטשיק

משתמש ותיק
היעב"ץ מתמרמר במקום אחד על המחלוקות שנתרבה בשיטות התלמיד מחמת הדפוס _ (איננו זוכר באיזה מקום)

חלק עליון תַחתִית