חסידות- קיבעון או התחדשות?

בן ראם

משתמש ותיק
לפני המילה הראשונה- אבקש מכל המגיבים- ענייניות. אנא אל תהפכו אשכול זה למקום של התכתשות רדודה שממילא תינעל בסוף.
ולעצם הנידון.
התנהלות חלקים נרחבים במגזר החסידי בעת האחרונה, מתפרשת אצלי ואצל רבים ששוחחתי איתם על העניין, כתוצאה של קושי אמיתי לשנות מקוצו של י' במנהגים, ובאורחות החיים המושרשים, הן ברמה האישית והן ברמה הקהילתית. "חדש אסור מן התורה" ברמה הקיצונית ביותר. ומה שמעניין אותי בדבר זה, שהלא עצם החסידות וחידושיה היו ללא ספק חידוש עצום בכל שטחי החיים של יהדות מזרח אירופה, ואם כך- איך קרה שדווקא תנועה חדשנית זו "ננעלה" על דרכה ומנהגיה הרבה יותר מצורות חיים יהודיות אחרות? אין בנאמר לעיל שום הבעת עמדה על עצם החידושים לחיוב או לשלילה, אלא רק עניין בנקודה הספציפית הזו של הסתירה לכאורה בין שתי ההתנהלויות.
אכפול בבקשה מעין הפתיחה- אנא- ענייני בלבד. יישר כח!

יצחק ב

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
לפני המילה הראשונה- אבקש מכל המגיבים- ענייניות. אנא אל תהפכו אשכול זה למקום של התכתשות רדודה שממילא תינעל בסוף.
ולעצם הנידון.
התנהלות חלקים נרחבים במגזר החסידי בעת האחרונה, מתפרשת אצלי ואצל רבים ששוחחתי איתם על העניין, כתוצאה של קושי אמיתי לשנות מקוצו של י' במנהגים, ובאורחות החיים המושרשים, הן ברמה האישית והן ברמה הקהילתית. "חדש אסור מן התורה" ברמה הקיצונית ביותר. ומה שמעניין אותי בדבר זה, שהלא עצם החסידות וחידושיה היו ללא ספק חידוש עצום בכל שטחי החיים של יהדות מזרח אירופה, ואם כך- איך קרה שדווקא תנועה חדשנית זו "ננעלה" על דרכה ומנהגיה הרבה יותר מצורות חיים יהודיות אחרות? אין בנאמר לעיל שום הבעת עמדה על עצם החידושים לחיוב או לשלילה, אלא רק עניין בנקודה הספציפית הזו של הסתירה לכאורה בין שתי ההתנהלויות.
זה תמיד ככה.
דוגמא אצל ליטאים
באה סלבודקא וחידשה שבן תורה יהיה אדם חשוב מן היישוב
ולכך היו מתלבשים כאופנה הרווחת בימים ההם שאז זה היה כובע וחליפה
היום כובע וחליפה משמש את ההיפך הגמור מהרעיון שלזה הם באו. 

אור זרוע

משתמש ותיק
יש כאן ערבוב מושגים. יש את החסידות עצמה שמתחדשת כל הזמן. ויש את הקהילתיות הסגורה שהופכת לחממה שמורה ומוגנת מהשפעות חיצוניות. מאז ומעולם, לכל קהילה מסודרת או אפילו משפחה עם מסורת - היו מנהגים קבועים שאינם ניתנים לשינוי. אלה שאינם שייכים לקהילה מסודרת, ובודקים כל מנהג במשנה ברורה, אכן עשויים להיות פתוחים לכל רוח מצויה, והם אכן חווים קושי להתאגד כדי לעמוד בפרץ. כל הקהילות המסודרות באירופה ובארצות המזרח, הקפידו כל השנים על מנהגיהם, וכל השינויים שאנו רואים היום נובעים מהתפרקות הקהילות עקב מלחמות העולם וסיבות נוספות.

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
ביקשת "להיות ענייני", אהי' כנה אתך, עם כל הרצון שלי ליישם את בקשתך, אני לא בטוח שאהי' ענייני כפי שאתה מצפה, כי לדעתי כל אחד רואה את הדברים מנקודת מבטו, אז אני כותב מראש, שהענייניות שלי תהי' כפי שהיא נראית 'בעיניי'.

החסידות אכן נתפסת ככזו ש'חידשה', אני חושב שההגדרה הנכונה היא שהיא 'שינתה ורעננה' את המצב הקיים שלדעתה הייתה דרושה שינוי/ניעור/תיקון/ריענון, והיא אכן האנטיתזה של שמרנות וקבעון, והיא עד היום משתנית.

מה שמפליא אותי, הוא ההגדרה שלך להתנהלות חלקים נרחבים במגזר החסידי כ'ננעלות', בעיניי, זה בדיוק הפוך, דפוסי ההתנהגות הם תוצאה ישירה מגישה שנתונה לשינוים, ו'בוחנת' כל מצב לפי האידיאלים שלה, בשונה מ'קבעון' שהמאפיין שלה הוא לפעול לפי כללים.

הצבעת על נקודה מסוימת, אז התייחסתי לזה בלבד, אך לדעתי, יש עוד אספקטים לשוני בין הגישות. והם יותר משמעותיים ויסודיים.

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
אור זרוע אמר:
יש כאן ערבוב מושגים. יש את החסידות עצמה שמתחדשת כל הזמן. ויש את הקהילתיות הסגורה שהופכת לחממה שמורה ומוגנת מהשפעות חיצוניות.
בהחלט יש כאן נסיון להשוואה בין עניינים שהם לא בהכרח דומים, אבל לענ"ד כוחות הנפש שעומדים ביסודם הם סותרים. החסידות לא חידשה רעיון ערטילאי, היא יצרה מהפכה בכל תחומי החיים- מנוסח התפילה ועד לצד של הכפתורים. וכאן שאלתי- האם החידוש המהפכני הזה לא עומד בסתירה למה שהגדרת בצדק- חממה שמורה ומוגנת, ואוסיף אני- מקפידה על כל קוץ בשינוי מנהגיה.

חימקו

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
יצחק ב אמר:
לא הבנתי למה?
באירופה לפני המלחמה הכובע והחליפה היו סמל למכובדות אצל חשובי הגויים, ורצו שגם בחורי הישיבות ילכו כמו המכובדים.
היום זה יותר מדים של הציבור החרדי.
ובמיוחד בימי חול זה לא נראה כמו המחשבה הראשונה.

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
חימקו אמר:
חליפה עדיין מכובד מאד. תראה בכל טקס מכובד. וגם כובע- ראה בטקסים עם מסורת, או תרבויות מכובדות זה עדיין מכבד.

חימקו

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
חימקו אמר:
חליפה עדיין מכובד מאד. תראה בכל טקס מכובד. וגם כובע- ראה בטקסים עם מסורת, או תרבויות מכובדות זה עדיין מכבד.

בימי חול בעיני זה ממש נטו מדים בלי שום מכובדות, אא"כ לובשים באופן מאד מוקפד.

תיקו

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
ואם כך- איך קרה שדווקא תנועה חדשנית זו "ננעלה" על דרכה ומנהגיה הרבה יותר מצורות חיים יהודיות אחרות? אין בנאמר לעיל שום הבעת עמדה על עצם החידושים לחיוב או לשלילה, אלא רק עניין בנקודה הספציפית הזו של הסתירה לכאורה בין שתי ההתנהלויות.
החסידות תמיד היתה שמרנית מאד על כל מנהג שהתחדש בה ע"י גדולי אבות החסידות וזה לא סתירה להתחדשות התורה שלנו היא גם מלאה התחדשות ומקפידה על כל תג וקוץ של השו"ע אלא מה כן החסידות חדשה מנהגים כאלו שמי שיקיים אותם עם פנימיות טמון וגנוז בתוך המנהגים האלו כח אדיר מאד של התחדשות
התחדשות ושמרנות אינם תרתי דסתרי ואדרבא כשיש שמרנות יש יותר כח של התחדשות רק צריך להתקשר לדברים עם פנימיות כמו כל דבר רוחני משא"כ התחדשות שבוניה דווקא על שינוי הוא דבר שלא מתקיים לאורך זמן והכח שלו זה לא כח אמיתי ופנימי
החידוש המיוחד שיש במנהגי החסידות להגדיר את זה על רגל אחד זה שלא כל מנהג טמון בו כח התחדשות ואפי' אם יש בו כח התחדשות אין זה כח התחדשות עמוק ופנימי [ לא כתבתי שכל מנהג אין לא התחדשות שיתחיל עכשיו בלגן על זה כתבתי לא כל מנהג ] כל כך ובחסידות במנהגים שהיא חדשה כן טמון כח התחדשות לא טבעי אלא שאה"נ צריך לעשות את זה בפנימיות
ולעצם הענין דבר זה עצמו של כמה לעמוד ולהקפיד על כל מנהג אין כל החסידויות שווים בזה יש מקומות שממש הקפידו על כל פרט ועשו מהז עיקר שאין לזוז ממנו ויש מקומות שפחות והדבר תלוי לפי הצדיקים שקמו להם בכל מקום וכל אחד לפי שורש נשמתו אבל זה לא דבר שמחייב דווקא את חידוש של תורת החסידות

אור זורח

משתמש ותיק
לכבוד הרב @בן ראם
השלום והברכה
ביקשתם להיות ענייני וטוב עשיתם
אך ברצוני להציע לכם
להיות גיבורים ובקרני ראם קרניו
להחליף את הכותרת של הנושא
ולהשמיט מילה אחת .....חסידות
יש כאן תופעה ידועה אצל בני אדם שיש דברים שאדם זורם אתם ויש דברים שהם קו אדום
וכל מי שמתעסק במוסר יודע שיש סתירות באדם ועל זה באנו לעולם לתקן
אני מבין שראיתם תופעה ועוררה אותכם בבחינת ראה מעשה ונזכר הלכה.
אך דעו לכם ברגע שאמרתם חסידים אתם מחטיאים את הנקודה המרכזית של החקירה המעניינת הזו שהיא חשובה עד למאוד
אדם יכול למצוא סתירה זו ביחס שלו לכל מיני אנשים שיש אנשים שמתייחס בסולחנות לכל מה שעושים ויש כאלה שלא
וטוב עשיתם שאמרתם להתייחס עניינית אבל זה לא יעזור כי ברגע שמציבים הלשון .....חסידים ...ליטאים...ספרדים...כל אחד משוחד בדבר במקצת או בהרבה.

בא תרים את הכפפה ותשנה את הכותרת
בברכת התורה

אור זרוע

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
אור זרוע אמר:
יש כאן ערבוב מושגים. יש את החסידות עצמה שמתחדשת כל הזמן. ויש את הקהילתיות הסגורה שהופכת לחממה שמורה ומוגנת מהשפעות חיצוניות.
בהחלט יש כאן נסיון להשוואה בין עניינים שהם לא בהכרח דומים, אבל לענ"ד כוחות הנפש שעומדים ביסודם הם סותרים. החסידות לא חידשה רעיון ערטילאי, היא יצרה מהפכה בכל תחומי החיים- מנוסח התפילה ועד לצד של הכפתורים. וכאן שאלתי- האם החידוש המהפכני הזה לא עומד בסתירה למה שהגדרת בצדק- חממה שמורה ומוגנת, ואוסיף אני- מקפידה על כל קוץ בשינוי מנהגיה.

לא. ההקפדה על שימור מנהגים הוא פועל יוצא הקיים בכל קהילה מסודרת ומאורגנת.

בעבר, כחלק מהמלחמה נגד ההשכלה והמודרניזציה, הוסיפו בארצות מסוימות הקפדה מיוחדת על שימור המנהגים, ופריטי לבוש ייחודיים. עד היום יש חסידויות שממשיכות עם קו ההגנה של שימור המנהגים והבידול בשפה המדוברת ובלבוש - כחלק ממלחמה כוללת נגד כל השפעת החברה המערבית והחילונית. אין כאן עניין של קיבעון, אלא להיפך - יכולת התארגנות ושינוי דפוסי חיים.

כל דיון בלי לציין חסידויות בשמן - יחטא לאמת. כמו גם קשה לדון על שינוי מנהגים, בלי לפרש למה הכוונה. אי אפשר לעשות הכללה בין חוגים שונים מארצות שונות שאין ביניהן שום קשר ושפה משותפת.

יש לנו חסידות גדולה כמו חסידות גור, שבכלל אינה מצטיינת בשימור מנהגים, ורובה דוברת עברית. ומצד שני יש את חב"ד שמקפידה על שימור מנהגים, אך אינה מקפידה על לבוש מיוחד, ואינה מתנזרת מחידושי הטכנולוגיה ככלי להפצת יהדות. יש את חסידות בעלזא שבה עושים הרבה עסק ממנהגים, אך היא פתוחה לכל רעיון חינוכי חדש מעולם הפסיכולוגיה.

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
חימקו אמר:
בימי חול בעיני זה ממש נטו מדים בלי שום מכובדות, אא"כ לובשים באופן מאד מוקפד.
יכול להיות. זו במחילה סטיה קצת מהנושא והתמקדות בפרט, אז אם אפשר- נעמוד כאן.

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
אור זורח אמר:
מכבד את תגובתך, אבל מה לעשות שאצלי הדבר בולט לעין מאד דווקא בזרם זה וכמו שהסברתי. ברור שיש סתירות אצל בני אדם, ועל כך אינני שואל. אבל לי נראה שיש איזו סתירה יסודית בין שני כוחות מאד מובהקים באותה התנועה, באותו הציבור, והדבר מרתק אותי, בלי שום זילזול כמובן בתנועה ובה שהיא מייצגת. להפך- עם הרבה כבוד. לכן אחר המחילה- אשאיר ברשותך את הכותרת על כנה- בתקווה להבנה.

מרחיב אפיקים

משתמש רגיל
בן ראם אמר:
התנהלות חלקים נרחבים במגזר החסידי בעת האחרונה, מתפרשת אצלי ואצל רבים ששוחחתי איתם על העניין, כתוצאה של קושי אמיתי לשנות מקוצו של י' במנהגים, ובאורחות החיים המושרשים, הן ברמה האישית והן ברמה הקהילתית. "חדש אסור מן התורה" ברמה הקיצונית ביותר.
לדעתי החסידות בעיקרה היא לא שמרנית יש קהילות חסידיות שהם ממוצא הונגרי ודו' שהם שמרניות מאד ע''פ שיטת החת''ס
יש עניינים שהחסידים קשה להם לקבל הנהגות חדשות מצד אורח החיים המקובל ולכ''א קשה לשנות מאורח חיים מקובל
רק בחסידות יש את זה בכו''כ עניינים כמו אדמו''ר שמחה ודיבוק חברים

מאור עינים

משתמש ותיק
יצחק ב אמר:
בן ראם אמר:
ולעצם הנידון.
זה תמיד ככה.
דוגמא אצל ליטאים
באה סלבודקא וחידשה שבן תורה יהיה אדם חשוב מן היישוב
ולכך היו מתלבשים כאופנה הרווחת בימים ההם שאז זה היה כובע וחליפה
הכובע וחליפה זה דוגמא קלאסית של הנהגה שחרגה מסיבתה הראשונית עקב התפתחויות מסוימות, אבל זה קלאסי שבקלאסי, ובמיוחד שיש סיבות טובות חדשות,
השאילה שנשאלה לדעתי,החסידות בתחילתה היתה קבוצה שלא נרתעה מלשנות את המסורת, והיום דווקא היא סמל לשמרנות אדוקה,
אבל באמת כל החסידות שינתה פניה מקבוצה פרטית של מבקשי ה' וכו' לקהילות מסודרות, ומכיון שיש משמעות אצלם לקהילה לאדמו"ר, אז כל הנהגה נחשבת מאוד. וחלילה לשנות,
כך נראה לענ''ד.

כרם

משתמש ותיק
איני בקיא בחסידים בחידושיהם ובמנהגיהם, כך שאני לא יכול לקבוע מסמרות כי כך הדברים ולא אחרת, אבל יש לי רעיון ששייך לכאן, ויכול להיות שזו הסיבה.
כל מי שפותח את השער לחידושים, מסתכן בהכנסת חידושים לא שערום אבותינו.
נכון שהדור הראשון מכניס חידושים תחת ביקורת, תחת בטחון והבטחה כי שינויים אלו נחוצים והם רק לטובה וחלילה לא לגריעותא. אבל הפתח כבר נפתח - והחידוש אינו זר.
אחרי שנפתח השער לחידושים, עלולים לבקש לחדש חידושים נוספים, לאו דוקא למעליותא. ואחרי החידושים האלה עלולים גם לבוא שינויים וחידושים לגריעותא.
על כן מי שמבקש להכניס אי-אלו שינויים - אחרי שברור לו כי זו דרך ההתחדשות שתהיה לטובה - אם מבט נכון ופקח לו - הרי הוא ממהר להגיף את השער ולנעול את המפתח.
מכאן ואילך אפס שינויים, דבוקים בשמרנות באדיקות - מה שהיה הוא שיהיה.
לענ"ד, זו היתה השיטה גם ב"עולם החסידות" וגם ב"עולם הישיבות". משראה הקברניט מה שצריך לדעתו לשנות ולתקן ולחדש, עשה את זה ומיהר להעמיד מעצורים - אין עוד חדשות וחידושים.
גם "עולם הישיבות" - לפי צורך העת והזמן, יצר סטנדרט חדש ושונה של מימסד ושל הנהגה - תוך זניחת הרבה מהמוסכמות הקודמות.
מעמדו של הרב המרא דאתרא - אבד בעולם הישיבות. עולם המנהגים השתנה לפי דפוסי הישיבה. אבל אחרי הכל היום עולם הישיבות צועק: תורה בטהרתה אסור לפגוע בצביון הישיבות כהוא זה, כך הוא "מנהג הישיבות".
גם "עולם החסידות" עבר אותו תהליך. שינו את נוסח התפילה, שינו את ההירארכיה, עשו מה שלדעתם היה צריך לעשות. אבל היום אסור לשנות כהוא זה ממנהגי החסידות, בלבוש וכו' וכו'.
אמר החכם: מי שאינו יודע למחוק שלא יתחיל לכתוב. ועל משקל זה: מי שאינו יודע ליצור קבעון שלא ינסה לחדש.

אור זורח

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
אור זורח אמר:
מכבד את תגובתך, אבל מה לעשות שאצלי הדבר בולט לעין מאד דווקא בזרם זה וכמו שהסברתי. ברור שיש סתירות אצל בני אדם, ועל כך אינני שואל. אבל לי נראה שיש איזו סתירה יסודית בין שני כוחות מאד מובהקים באותה התנועה, באותו הציבור, והדבר מרתק אותי, בלי שום זילזול כמובן בתנועה ובה שהיא מייצגת. להפך- עם הרבה כבוד. לכן אחר המחילה- אשאיר ברשותך את הכותרת על כנה- בתקווה להבנה.

כשם שהנך מכבד את תגובתי 
כן אני מכבד את תגובתך
ומסיר את בקשתי לשנות את ההודעה.

אני אישית סובר שעדיף לאדם להתעסק בסתירות הקטנות שלו ולא בגדולות שנראה לו אצל חבירו.
אני לא מתכוון אליכם כי אני לא מכיר אתכם אבל יש כאלו כגון אור זורח שקשה לו לדון בסתירות של אחרים 
שהרי הסתירות של עצמו עומדות בתור ודורשות שיפור ולכן הוא משתדל לא להתערב בנושא
בברכת התורה

תלמיד נאמן

משתמש ותיק
כרם אמר:
שינו את נוסח התפילה,
עד כמה שידוע, החסידות לא שינתה את נוסח התפילה כדי לערוך שינוי, אלא שמכיון שרבי שרצה להתפלל עם כוונות האר"י ז"ל היה מוכרח להתפלל בנוסח ספרד, החסידים הצטרפו לרבם והתפלל בנוסח של רבם.

כרם

משתמש ותיק
תלמיד נאמן אמר:
כרם אמר:
שינו את נוסח התפילה,
עד כמה שידוע, החסידות לא שינתה את נוסח התפילה כדי לערוך שינוי, אלא שמכיון שרבי שרצה להתפלל עם כוונות האר"י ז"ל היה מוכרח להתפלל בנוסח ספרד, החסידים הצטרפו לרבם והתפלל בנוסח של רבם.

אתה מסביר מדוע החליפו החסידים את נוסח התפילה, ואני כתבתי את העובדה ששינו את נוסח התפילה.
האם יש סתירה בינינו?

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
אני אישית סובר שעדיף לאדם להתעסק בסתירות הקטנות שלו ולא בגדולות שנראה לו אצל חבירו.
אני לא מתכוון אליכם כי אני לא מכיר אתכם אבל יש כאלו כגון אור זורח שקשה לו לדון בסתירות של אחרים 
שהרי הסתירות של עצמו עומדות בתור ודורשות שיפור ולכן הוא משתדל לא להתערב בנושא
בברכת התורה

שמך נאה ויאה לך, וכשמך כן הנך,
כשהאור זורח פנימה, נהנים ממנו, גם האדם עצמו, וגם האחרים,
ובהפוך, מסתנוורים ממנו...

בת עין

משתמש ותיק
בן ראם אמר:

כל חידושי החסידות נבעו מתוך מניע טהור לעבוד את הבורא, ומכיוון שבדרכים הוותיקות לא הרגישו כי מתמלאות תשוקות נפשם, ניסו בדרכים חדשות (וכמו כל אדם אחר בכל נושא אחר, שכשאינו מצליח באופן מסויים מנסה דרך אחרת),

הרצון העז הבוער בליבו של בן ישראל לעבוד את בוראו גובר לפעמים על שיקולים אחרים, חשובים ככל שיהיו (אם כי כאן אפשר לטעות, ולכן יש צורך באדם גדול שיורה מה אפשר לחדש ומה לא).

מאידך כשהשמרנות אינה מתמודדת עם הרצון העז לעבודת הבורא, אלא עם שיקולים אחרים, הרי וודאי שכוחה עדיף.

אמונת אומן

משתמש ותיק
כולם כאן מקבלים את האקסיומה של פותח האשכול, שיש קשר בין השמרנות לענין המסכות.

לטעמי כל העניין בטעות יסודו.

יותר מכך, אני רואה בנהירה אחרי הוראות משרד הבריאות - קיבעון מחשבתי וחוסר גמישות.

ולראיה, כל הגדולים הפחות צפויים, סוברים אחרת.

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:

אנא, גם אם אתה צודק- אל תקח את זה לשם. ברור שהקורונה הציפה את זה, אבל יש אין ספור דוגמאות אחרות. בא נישאר במסגרת הדיון. אתה יכול לחשוב שאני או כל אחד אחר טועה, זו זכותך. אבל בא נתאפק ולא נזכיר את השם המפורש הממוצה דיו באשכולות אחרים. תודה.

יהודה יעקבזון

משתמש ותיק
לאיפה אתה רוצה שנקח את זה?
ברור שהתכוונת גם לזה,
תקן אותי אם אני טועה,
כדי לנתח נכון, זה יהי' טעות אם נדבר בשיח שטחי ותיאורטי.
אדרבה, תביא דוגמה, מנהג, וננסה להבין אם היא קיבעון או חידוש.

אמונת אומן

משתמש ותיק
בן ראם אמר:
אמונת אומן אמר:

אנא, גם אם אתה צודק- אל תקח את זה לשם. ברור שהקורונה הציפה את זה, אבל יש אין ספור דוגמאות אחרות. בא נישאר במסגרת הדיון. אתה יכול לחשוב שאני או כל אחד אחר טועה, זו זכותך. אבל בא נתאפק ולא נזכיר את השם המפורש הממוצה דיו באשכולות אחרים. תודה.
בעיני, ההיפך הוא הנכון. 
הצד הליטאי מקובע על דפוסים קבועים, תגובתו לכל ענין ידועה מראש, כל מה שצריך זה משנה ברורה.
ואילו אצל החסידים רואים כל הזמן התחדשות, פעילות של הנשמה. 
ההגדרה המדויקת של החסידות איננה חידושים ,
אלא פעילות של הלב ומערכת הרגש של היהודי,
לעומת פעילות יותר טכנית של מי שאינם חסידים. 

השימוש בחידושים היה בעיקר כדי לתרום למערכת הזו, לדוגמה שתיית לחיים כמנוע לחיזוק ההרגש והאחדות, ולא החידושים כשיטה. 

שמירת המנהגים כתריס בפני הפורענות זה ענין בפני עצמו. 

תיקו

משתמש ותיק
תלמיד נאמן אמר:
בשו"ת דברי חיים ובעוד הרבה מקומות מובא שהטעם ששינו את הנוסח לנוסח אריז"ל כי נוסח האריז"ל הוא נוסח שכולל את כל הי"ב שערי התפלה וכדו' הסברים הדומים לזה הצד השווה שהיה כוונה מכוונת דווקא לנוסח האריז"ל מחמת המעלה המיוחדת שיש בנוסח האריז"ל
ולא בכדי היה על זה כזה מערכה בשעתו בכל קהלה וקהלה בדווקא להתפלל בנוסח האריז"ל

בן ראם

משתמש ותיק
פותח הנושא
אמונת אומן אמר:
בעיני, ההיפך הוא הנכון. 
הצד הליטאי מקובע על דפוסים קבועים, תגובתו לכל ענין ידועה מראש, כל מה שצריך זה משנה ברורה.
ואילו אצל החסידים רואים כל הזמן התחדשות, פעילות דל הנשמה. 
שמירת המנהגים כתריס בפני הפורענות זה ענין בפני עצמו.
אתה צודק. הליטאים בזמננו הם קצת חסידים, לכן בא קצת נתנתק מאקטואליה ונעסוק בעיקרון.

חלק עליון תַחתִית