סיפורי מופת על מרן ראש הישיבה הגר"ש אויערבאך זצוק"ל

מחדרה

משתמש חדש
לאחר אשכולות על רבנים אחרים, רחש ליבי דבר טוב, ללקט קצת מסיפורי המופת על מרן זיע"א, למען ידעו צדיק מה פעל.

tkhvu

משתמש ותיק
ביודעי ומכירי. אברך שכמה הרפתקי עדו עליה, פנה אליו והתאונן על כך שאינו מצליח ללמוד - אין לו חשקת התורה. ענה לו הגר"ש זצ"ל כי איתא במדרש שהתורה בתחילה צריך לחזר אחריה ופעמים שבורחת וכדו' וקשה לתופסה, אולם אח"כ היא מלפפתו ואינה מרפה ממנו ומושכת אותו אחריה בעבותות בכל המצבים ובכל הזמנים. וסיים הגר"ש בהתרגשות: "ואני יודע שזה ממש כך".

מחדרה

משתמש חדש
פותח הנושא
מחדרה אמר:
לאחר אשכולות על רבנים אחרים, רחש ליבי דבר טוב, ללקט קצת מסיפורי המופת על מרן זיע"א, למען ידעו צדיק מה פעל.

ליקוט קצר לפניכם:
- אחד מגדולי הת"ח בדורינו, הגאון ר' פ.ש. שליט"א. חלה במחלה הנוראה. מרן זיע"א, הגיע לבקרו בבית החולים. בצאתו מהביקור, אמר לו מרן, לך אין מחלה, זה לא קשור אליך. ועשה תנועת ביטול עם היד. בבדיקות שלאחר מכן, נעלמה המחלה!
- מתוך ספרו של הרב יעקב ב. פרידמן שליט"א: דקות ספורות לפני הסתלקות הרבנית רחל ע"ה, כשהיא כבר גססה. והחלו באמירת הוידוי. היה אדם חילוני מוכר, שהתלונן שמפריעים לאשתו, ששכבה במיטה ליד. מרן אמר לתלמידים, שיצאו לחמש דקות בדיוק מהחדר! לאחר חמש דקות נכנסו לחדר התלמידים עם מרן, ואז אמרו קריאת שמע ויצאה נשמתה בטהרה. ויהי לפלא.
- עוד מהספר הנ"ל: באחד הקעמפים של ישיבתו, מעלות - התורה. ישב מרן בחצר ולמד. השעה שעת צהרים והשמש קפחה בכל עוז, לאחר מס' דקות הגיע טווס שהיה במקום. פרש את כנפיו, והגן מהשמש על מרן. עד שהלך, במשך שעה ארוכה. תמונה נמצאת אצל משמשו הרב ישראל ויזל. ויהי למופת.
- סיפר אחד מתלמידיו: הביאו למרן, שם של חולה שיתפלל עליו. אך מרן סירב. לאחר מכן התברר, שבאותם רגעים נפטר.
- עוד מהספר: מרן רגיש לכל נדנוד של טומאה. ויודע על תלמידיו מי טבל באותו בוקר במקוה!
- על א' מתלמידיו שהיה בצער, אמר מרן לבני ביתו, שעכשיו שמח, שהוקל לו. וכשנשאל, איך יודע, אמר שמרגיש!
- לאחר תפילת מנחה בכותל, אמר לתלמידו הרב מרדכי יפה שליט"א, שנראו לו מראות אלוקים, ויהי לפלא [בנהירו עילאה].
עוד רבים הם הסיפורים על מרן, וליקטתי על קצה המזלג, לפי מה שעלה בזכרוני מיד. ואשמח שחברי הפורום ישלימו חלק מהתמונה.

עדין

משתמש ותיק
פעם קראתי [אולי בספרו של הרב פרידמן] שבטהרה שלו היה משהו אבל עשו חרם לא לגלות

איש האמת

משתמש ותיק
בלדד השוחי אמר:
היודע כל דבר אמר:
עדין אמר:
אז למה אתה מגלה?
כדי שהיודע כל דבר ידע גם את זה..
חזזזקקקקקקקקקקקק
ובאשר לשם 'ניקי' יעויי' כאן
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=21&t=2750&p=80479#p80479

זך הרעיון

משתמש ותיק
עדין אמר:
התפרסם בזמנו מאחד מראשי הח"ק הביטוי שמימות השרף המהרי"ל דיסקין נבג"מ זי"ע, אין עדות נוספת על מראות האלוקים שראו בטהרה של רה"י זי"ע.

זך הרעיון

משתמש ותיק
עובדנא ידענא מכלי ראשון שאחד מגדולי תלמידיו של מרן זי"ע היה לו בת מעוכבת בשידוכים, בצר לו פנה להתאונן אצל מרן זי"ע ומרן זי"ע הבטיחו נאמנה שבקרוב ממש תשתדך ביתו,
ומיותר לציין שכך הוה.

זך הרעיון

משתמש ותיק
מסתבר שסיפורי מופתים אינם דווקא דברים אלוקיים,
ידוע מה שהתבטא פעמים רבות בציבור מרן הגרב"ש דויטש שליט"א על היותו של מרן זצ"ל צופה לבית ישראל ויכולתו לראות ולחזות דברים למרחוק,
כשבד"כ הוא נוקט את המשפט שעשר שנים לפני היה רואה את הדברים,
שמעתי מאחד מגדולי תלמידי הגרב"ש שליט"א בשמו שהוא עצמו שמע דברים מהגר"ש זי"ע כעשרים שנה ואף יותר לפני שדברים קרו אך הוא אינו אומר זאת בציבור משום שהדברים לא יתקבלו בלב השומעים.

tkhvu

משתמש ותיק
מחדרה אמר:
- עוד מהספר הנ"ל: באחד הקעמפים של ישיבתו, מעלות - התורה. ישב מרן בחצר ולמד. השעה שעת צהרים והשמש קפחה בכל עוז, לאחר מס' דקות הגיע טווס שהיה במקום. פרש את כנפיו, והגן מהשמש על מרן. עד שהלך, במשך שעה ארוכה. תמונה נמצאת אצל משמשו הרב ישראל ויזל. ויהי למופת.
למה הוא לא מפרסם אותה?

מחדרה

משתמש חדש
פותח הנושא
tkhvu אמר:
מחדרה אמר:
למה הוא לא מפרסם אותה?
מוזמן לפנות אליו.

אקשן דקדושה

משתמש ותיק
זך הרעיון אמר:
התפרסם בזמנו מאחד מראשי הח"ק הביטוי שמימות השרף המהרי"ל דיסקין נבג"מ זי"ע, אין עדות נוספת על מראות האלוקים שראו בטהרה של רה"י זי"ע.
כך סיפר בשעת הלויה ראש הדגל הרב אייזנבאך, (אבל איני כלי ראשון ממנו אלא עיין בסוף ההודעה)
לאחר שנשמע קולו בבכי בעת ההכרזה ברמקול. ואלו שהכירהו תמהו כי ידוע לאיש קר שראה בימי חייו אלפי נפטרים ו'גדולים' וצעירים וטרגדיות וכו' ולא נשמע מעולם ש'יפול' בבכי כלשהוא. וענה בהתרגשות כנ"ל.
יש חרם כללי שלא לפרסם דברים מהטהרה, בעיקר כי יש הרבה פעמים דברי ניוול וגנאי למת, וגם כי יש לפעמים דברים פלאיים גם לריעותא. ולכן לכאן זה לא שייך. לתשומת לב הרבנים @עדין ו @היודע כל דבר .
לפני שנים אמר לי אחד נאמן מותיקי הח"ק שיש סימנים המסורים על קדושת הנפטר ואין מגלים אלא לצנועים. ולי לא גילה. והוסיף שהיה בטהרה של הרבה גדולים מאד ולא היו הסימנים. ובאשכבתיה דמרן הגר"ש זיע"א ראיתיו, וידעתי שהיה בטהרה, ושאלתיו, ואמר שראה הסימנים. אבל לא אמר לי מתי כן ראו בבפעם הקודמת.
וביד הרב אייזנבאך יש מסורות מדוייקות מאנשי הח"ק מדורות קודמים, ולכן ידע לומר שמהשרף המהרי"ל זיע"א.

עדין

משתמש ותיק
אקשן דקדושה אמר:
זך הרעיון אמר:
כך סיפר בשעת הלויה ראש הדגל הרב אייזנבאך, (אבל איני כלי ראשון ממנו אלא עיין בסוף ההודעה)
לאחר שנשמע קולו בבכי בעת ההכרזה ברמקול. ואלו שהכירהו תמהו כי ידוע לאיש קר שראה בימי חייו אלפי נפטרים ו'גדולים' וצעירים וטרגדיות וכו' ולא נשמע מעולם ש'יפול' בבכי כלשהוא. וענה בהתרגשות כנ"ל.
יש חרם כללי שלא לפרסם דברים מהטהרה, בעיקר כי יש הרבה פעמים דברי ניוול וגנאי למת, וגם כי יש לפעמים דברים פלאיים גם לריעותא. ולכן לכאן זה לא שייך. לתשומת לב הרבנים @עדין ו @היודע כל דבר .
לפני שנים אמר לי אחד נאמן מותיקי הח"ק שיש סימנים המסורים על קדושת הנפטר ואין מגלים אלא לצנועים. ולי לא גילה. והוסיף שהיה בטהרה של הרבה גדולים מאד ולא היו הסימנים. ובאשכבתיה דמרן הגר"ש זיע"א ראיתיו, וידעתי שהיה בטהרה, ושאלתיו, ואמר שראה הסימנים. אבל לא אמר לי מתי כן ראו בבפעם הקודמת.לכן ידע לומר שמהשרף.
וביד הרב אייזנבאך יש מסורות מדוייקות מאנשי הח"ק מדורות קודמים, ולכן ידע לומר שמהשרף המהרי"ל זיע"א.
יישר כח על הבהרת הדברים ועל הידע.

[לי זכור לי מהספר של הרב פרידמן שעשו חרם למקרה הזה בדווקא, אבל אולי אני טועה].

אקשן דקדושה

משתמש ותיק
עדין אמר:
[לי זכור לי מהספר של הרב פרידמן שעשו חרם למקרה הזה בדווקא, אבל אולי אני טועה].
הספר של הרב פרידמן אינו בעל דייקנות גבוהה כלל. ויש דברים שמלכחילה לא באו ככתיבת עובדות אלא תיאור רקע. ועיקר מטרתו היא להכניס לאוירה. ואכן הוא עושה זאת מצוין.
דוקא הסיפור הראשון על המפגש עם המאפיונרים במוצאי יו"כ כדי להציל אברך שהסתבך איתם, די מדוייק.

רימון

משתמש ותיק
הנה סיפור ששמעתי מבעל המעשה, שאני מכיר טוב.
ההוא היה לו בת מעוכבת בשידוכים, וכבר הרבה זמן לא הציעה לה שידוכים כלל.
הלך להגר"ש, והוא שתק, ולבסוף אמר שבסוף תזכה בתלמיד חכם עצום, עם הרבה יראת שמים.
אז אותו אחד יצא מביתו בשמחה.
עבר שנה, ושוב ניגש אל הגר"ש, ושוב ביקש ברכה לביתו.
הפעם הוא הגיע עם אשתו. עוד פעם הגר"ש אמר שהיא תזכה לת"ח גדול. והמשיכו ויצאו.
אשתו אמרה לו כשיצאו שהוא שוב ייכנס להגר"ש ולבקש שזה יהיה בקרוב.
האברך הנ"ל לא רצה לעשות, אבל לא היה לו ברירה, אז שוב נכנס לחדר של הגר"ש.
הגר"ש כבר היה שקוע בתלמודו, ואז אמרו לו שהוא חזר, ושאל מה הוא רוצה. ענה שהוא בא לבקש שהראש ישיבה יגיד שהיא תזכה בשידוך בקרוב.
ר' שמואל חייך עליו ולא אמר כלום.
אחרי עוד חצי שנה שלא היה כלום, וכמדומה כמעט לא הציעו לה שידוכים, הגר"ש היה לו איזה עניין שביקש עזרה מאותו אברך.
ולכן הגר"ש התקשר אליו, והנ"ל הבטיח שהוא יעזור לאותו דבר, ושוב שאל בסתמא אם הוא יכול לברך שידוך לביתו.
הוא ענה מיד, שהיא תזכה לת"ח בקרוב ממש.
תוך כמה ימים הציעו לה איזה בחור, ממש מצוין ות"ח עצום, ובקיצור תוך שבוע וחצי היה אירוסין.
אותו אברך חזר להגר"ש וסיפר לו כל המעשה, איך שכל פעם הוא ביקש ברכה ולא אמר בקרוב, ואיך לבסוף אמר בקרוב וכך הווה.
הגר"ש צחק ואמר שהוא חשב לפחות התלמידים שלו לא עושים אותו איזה אדמו"ר.

שמש מרפא

משתמש ותיק
מחדרה אמר:
מחדרה אמר:

ליקוט קצר לפניכם:
- אחד מגדולי הת"ח בדורינו, הגאון ר' פ.ש. שליט"א. חלה במחלה הנוראה. מרן זיע"א, הגיע לבקרו בבית החולים. בצאתו מהביקור, אמר לו מרן, לך אין מחלה, זה לא קשור אליך. ועשה תנועת ביטול עם היד. בבדיקות שלאחר מכן, נעלמה המחלה!
- מתוך ספרו של הרב יעקב ב. פרידמן שליט"א: דקות ספורות לפני הסתלקות הרבנית רחל ע"ה, כשהיא כבר גססה. והחלו באמירת הוידוי. היה אדם חילוני מוכר, שהתלונן שמפריעים לאשתו, ששכבה במיטה ליד. מרן אמר לתלמידים, שיצאו לחמש דקות בדיוק מהחדר! לאחר חמש דקות נכנסו לחדר התלמידים עם מרן, ואז אמרו קריאת שמע ויצאה נשמתה בטהרה. ויהי לפלא.
- סיפר אחד מתלמידיו: הביאו למרן, שם של חולה שיתפלל עליו. אך מרן סירב. לאחר מכן התברר, שבאותם רגעים נפטר.
- עוד מהספר: מרן רגיש לכל נדנוד של טומאה. ויודע על תלמידיו מי טבל באותו בוקר במקוה!
- על א' מתלמידיו שהיה בצער, אמר מרן לבני ביתו, שעכשיו שמח, שהוקל לו. וכשנשאל, איך יודע, אמר שמרגיש!
- לאחר תפילת מנחה בכותל, אמר לתלמידו הרב מרדכי יפה שליט"א, שנראו לו מראות אלוקים, ויהי לפלא [בנהירו עילאה].
עוד רבים הם הסיפורים על מרן, וליקטתי על קצה המזלג, לפי מה שעלה בזכרוני מיד. ואשמח שחברי הפורום ישלימו חלק מהתמונה.

אישית איני מחבב מאד סיפורי מופתים, ולא לגמרי ברור מה יוצא לנו מזה.

משה אמת

משתמש ותיק
זך הרעיון אמר:
עדין אמר:
אני אישית שמעתי מאחד מהח"ק שהיה נוכח בטהרה, שכל הסיפורים בעניין זה בדותות.
הוא היה גם בטהרה של הגריש"א, ושל עוד רבים מגדו"י, תמיד המקורבים באים לרחרח מה ראו בטהרה, ותמיד יש מהם הנוהגים להגיד שהיה "גיוואלדיק".
באמת אין לזה שום בסיס.
עוד שמעתי ממנו דברים שלא ניתן לכתוב באופן ציבורי, אפשר בפרטי.

tkhvu

משתמש ותיק
מחדרה אמר:
Re: סיפורי מופת על מרן ראש הישיבה הגר"ש אויערבאך זצוק"ל
סמן הודעה כלא נקראהדיווחציטוטציטוטתודה
הודעה שלא נקראה על ידי מחדרה » אתמול, 20:36

ציטוט
tkhvu כתב: ↑אתמול, 19:27
מחדרה כתב: ↑אתמול, 14:25
למה הוא לא מפרסם אותה?
מוזמן לפנות אליו.
וכי נראה לך שאילו היתה תמונה כזאת, היא לא היתה מפורסמת?

בנוגע לח"ק. נראה לי שהמסורת היחידה שיש לח"ק היא שלכל משפחת נפטר מספרים כי ה"נפטר שלהם" היה נראה משהו מיוחד. תבדקו ותגלו שכן הוא.

אקשן דקדושה

משתמש ותיק
משה אמת אמר:
הוא היה גם בטהרה של הגריש"א, ושל עוד רבים מגדו"י, תמיד המקורבים באים לרחרח מה ראו בטהרה, ותמיד יש מהם הנוהגים להגיד שהיה "גיוואלדיק".
באמת אין לזה שום בסיס.
מה נעשה שאותו אחד שדיבר איתי והוא דייקן ונאמן ולא חשוד להחניף לאיש. ולמרות היותו שייך מאד וקרוב למרן הגרי"ש זיע"א לא אומר זאת עליו. (וכבר מסרתי סימניו בזה)
ואת העובדה שיש סימנים אמר לי כמה שנים קודם ולא בהקשר לנפטר כל שהוא, ולא סתם שהיה 'גיוואלדיק' אלא סימנים מוגדרים.
וכן את העובדה שקולו של הרב אייזנבאך נשבר מבכי לעיני כל ישראל, באזנינו שמענו. והתפלאו ע"ז אז מכיריו.
tkhvu אמר:
בנוגע לח"ק. נראה לי שהמסורת היחידה שיש לח"ק היא שלכל משפחת נפטר מספרים כי ה"נפטר שלהם" היה נראה משהו מיוחד. תבדקו ותגלו שכן הוא.
זלזול חסר טעם. הח"ק פרושים בירושלים וכן ח"ק חסידים עובדים ברציפות כמאתים שנה ולא זזים מאומה ממנהגיהם וכל אחד זוכה לעשות שימוש תדירי אצל קודמיו. כמובן שיש כאלה שיש להם חוש לשים לב לדברים, ולשמוע ולמסור מה שקבלו מזקנים. ויש שכל מעשיהם כמעשה קוף בעלמא. ואני דברתי עם הסוג הראשון.
ואגב, יש מסורות שהוא ועוד אחרים כן מסרו לי.
אכן, ידוע לי מעשה שאחד מהמטהרים בא לנחם אבלים על אחד האדמורי"ם והחסידים מיד אמרו בפניו בשמו שראו דברים גדולים בטהרה והוא אישר. וכשיצא אמר 'שלא לבייש את מי שאין לו'. ומסתמא היו כמה מעשים כאלו. אבל אין זה שייך לכאן וכנ"ל.

אף שאישית איני מוצא כ"כ טעם בנפלאות, ונוטה מטבעי יותר לאימרה הקוצקאית ש"אותות ומופתים באדמת בני חם", מכיון שיש כאלו שמגלים ענין בכך, אכתוב עבורם את אשר הייתי נוכח בו בעצמי.
בשמחת שבע ברכות שנערכה במשפחתי בשילהי שנות הס' השתתף הגר"ש, ושני בחורים מבוגרים <יחסית, כבני כ"ד-כ"ה> תלמידי אאמו"ר שליט"א נכחו בה אף הם, ואחר השמחה ניגשו להגר"ש לבקש ברכתו לזיווג הגון, את אחד מהם בירך הגר"ש מלא פיו בחמימות, ומהשני התעלם לחלוטין ועשה עצמו כאילו אינו רואהו. הראשון אכן מצא את זיווגו חדשים מספר מאותו מעשה, והשני המתין עוד כד' או ה' שנים אח"כ.
שוב, אני חפץ לסיים מעין הפתיחה.

ההוא טייעא

משתמש ותיק
כמעט כל הסיפורים הם חסרי משמעות לחלוטין, גם רובוט להבדיל שיתן ברכות למעוכבי שידוך/ילדים באופן קבוע, הרי ברור שחלק יושעו, ועל אלו שלא הרי לא מספרים, הסיפור עם הח"ק כבר ידוע שמדובר בטיפוסים עם חוש הומור, והסיפור עם החולה סרטן נשמע קצת יותר מדי טוב וכדרך הסיפורים מלא בגוזמאות אם בכלל יש גרעין של אמת ועד שלא אשמע מהבן אדם בעצמו עם כל הפרטים פשוט מנסיון אין סיבה להאמין שזה קרה.

(היות שכתבו פה הרבה שמויפסים ממילא לא חשובים כתבתי מש"כ ואין פה ענין להוריד מגדלותו וזה כמובן נכון לסיפורים שמספרים על אחרים גם כן )

tkhvu

משתמש ותיק
אקשן דקדושה אמר:
זלזול חסר טעם
לא התכונתי לזלזל בעצם מנהגיהם. אלא במסורות שיש להם בענין זה.
ולעני הסיפור עם חולה הסרטן. לי זכור מקרה אחר בו התבטא כך על חולה אחר ממקורביו באמרו "ליבי אומר לי שאין כאן חולי" ובתחילה עשו איזה בדיקות והיה נראה כדבריו, וכבר נופפו בזה אולם תוך זמן קצר התברר שהיה חולי גדול והאיש נפטר לב"ע.

משה אמת

משתמש ותיק
אקשן דקדושה אמר:
משה אמת אמר:
באמת אין לזה שום בסיס.
מה נעשה שאותו אחד שדיבר איתי והוא דייקן ונאמן ולא חשוד להחניף לאיש. ולמרות היותו שייך מאד וקרוב למרן הגרי"ש זיע"א לא אומר זאת עליו. (וכבר מסרתי סימניו בזה)
ואת העובדה שיש סימנים אמר לי כמה שנים קודם ולא בהקשר לנפטר כל שהוא, ולא סתם שהיה 'גיוואלדיק' אלא סימנים מוגדרים.
וכן את העובדה שקולו של הרב אייזנבאך נשבר מבכי לעיני כל ישראל, באזנינו שמענו. והתפלאו ע"ז אז מכיריו.
אולי לא הובנתי נכון,
שוחחתי עם אדם שהיה בטהרה של הגרש"א וגם בשל הגריש"א, והוא כופר בזה לחלוטין. (לא ציטטתי שראו משהו אצל הגריש"א)
אולי לא כ"א מאנשי הח"ק זוכה לראות.
ואולי לא כ"א זוכה לדמיין.

מחדרה

משתמש חדש
פותח הנושא
בנוגע לטהרה שמעתי בעצמי מפי הגאון רבי יוסף פטרוף שליט"א, שהיה דברים נוראיים, אלא שסירב לפרט.
אגב, בנוגע להרגשת כל נדנוד של טומאה, שח לי אחד מתלמידיו בישיבת "מעלות התורה", שיום אחד פנה ר' שמואל זיע"א, לא' הבחורים [בשיחה אישית], ואמר לו, שהרהורי עבירה קשים מעבירה. על הרגשתו בכל בדל של טומאה, יש על כך מאות! עדויות לפחות. ואני בעניי שמעתי מספר סיפורים מכמה מקורות, והדברים ברורים לכל. כך, שעם ההבנה שישנם שמפריע להם ההוכחה שמרן זיע"א, הוא איש האלוקים - קדוש הוא. מ"מ האמת תורה דרכה.

בהיכלו

משתמש רגיל
הותיקים בינינו זוכרים, שאיש הח"ק (כנראה שזה אותו איזנבך) גם השתנק ב"עקביא" שאמר בהלוייה של אבי הגר"ש - מרן הגרש"ז.
אז לא סיפרו כלום על הטהרה, רק אמרו אז משמו של הנ"ל, "שאני אגיד לר' שלמה זלמן - 'דע מה למעלה ממך'?" וזה שהביא אותו להתרגשות.

שוב מצאתיו ב'מאור הגדול' לגרי"מ שטרן:
תמונה1.jpg

משה אמת

משתמש ותיק
מחדרה אמר:
כך, שעם ההבנה שישנם שמפריע להם ההוכחה שמרן זיע"א, הוא איש האלוקים - קדוש הוא. מ"מ האמת תורה דרכה.
חבל מאוד שהמשפט הזה נאמר באשכול מכובד זה,
ואחרי שהוא נאמר בבחינת "ולא יכול ... להתאפק" הרי שגם אני אבקש להשיב לך בשתים.

1. על העובדה שמרן זיע"א היה גברא רבה באופן נדיר, צריך להיות כסיל כדי לחלוק ע"ז.

2. אבל לבוא לשכנע בסיפורי מופת באופן דמגוגי, באופן שרק אנשים המבינים בעם יכירו במופתים אלו, זה סתם טיפשי, כי ענין המופת מיועד לעמך שבשדות.
גם במידה שלגבי גזירות מגזירות שונות נאמץ את התזה....

חלק עליון תַחתִית