שוק החשמל יוצא לתחרות - הזדמנות להתנתק מחברת חשמל גם בחול?

עפר ואפר

משתמש ותיק
יש איזשהי התקדמות, בחודש הבא מי שיש לו מונה דיגיטלי יוכל לעבור לחברות. היצרן יישאר חברת החשמל אבל בהקשר להולכה יהיו חברות אחרות.

מסתמא זה לא יתיר לצרוך את החשמל בשבת קודש, כי סו"ס הם היצרנים, אבל הזדמנות להתרחק קצת מלשלם לרשעים הללו המחללים שבת קדשנו בכספנו כ"כ הרבה שנים וכ"כ בפרסום.

יהיו רבים שיעברו, מן הסתם יהיה קצת יותר זול, וסתם בשביל החידוש. אבל יהיה חשוב להדגיש למה עוברים.

בשלמא

משתמש ותיק
עפר ואפר אמר:
במה המדובר:

https://www.kamaze.co.il/Companies/82228/Hot/electrical-power

https://www.tashtiot.co.il/2021/06/14/%D7%94%D7%95%D7%98-%D7%91%D7%A2%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%9C%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%92%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%95-%D7%A0%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C-%D7%9C/
הוט כנראה גם לא גרויסע צדיקים.
אבל נשאל את המומחים אם הפער כה משמעותי שראוי לעשות צעד שכזה בהפגנה
(כלומר אם מלכתחילה איני מעוניין לעבור)

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
בשלמא אמר:
עפר ואפר אמר:
במה המדובר:

https://www.tashtiot.co.il/2021/06/14/%D7%94%D7%95%D7%98-%D7%91%D7%A2%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%9C%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%92%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%95-%D7%A0%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C-%D7%9C/

סלקום?

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
יש גם עוד. כמדומה סופרגז.

עכ"פ אני רואה שיש גם יצרנים פרטיים, אולי בסוף הדרך תהיה אפשרות לחברה שבאמת גם תייצר בלי חילו"ש. הלוואי.

בשלמא

משתמש ותיק
עפר ואפר אמר:
בשלמא אמר:
עפר ואפר אמר:
במה המדובר:

סלקום?

לא מתמצא בכלל לכן אני שואל אם יש פער כל שהוא בין 3 הרשעים הללו עד שיש להעדיף אחת על השני כאקט הפגנתי 
(ומי שממילא עובר שלפחות יסביר את טעמו באזני החברה כמו שכתב הרב @עפר ואפר ותעמוד לו השבת לזכות)

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
קצת עיינתי בדבר שוב, ומתקן את עצמי שנראה שכן יש בקצה המהלך אפשרות מסויימת לא מופרכת של חשמל שאכן ייוצר מתחילתו ללא חילול שבת (או עכ"פ ע"י נכרים לבד).

מכיוון שכבר היום יש כמה עשרות אחוז מהחשמל שמיוצרים ע"י יצרנים פרטיים. לכן אם תהיה אפשרות שגם הספק בקצה יהיה שומר שבת, אפשר שיהיה חשמל בלי חילול שבת או עכ"פ חילול מצוצמם מאוד (ע"י נכרי).

כמובן סייגתי את עצמי באלף עזקאין, שאף אחד לא יזניח את עצמו מלעשות גנרטור/מצברים בגלל זה! כבר נפלתי פעם עם פרשת החתימות שהתבררה כלא מועילה כלל.

לכן נחיה ונראה ונחכה.

היצור הפרטי יועיל, לערים קטנות דוגמת מודיעין עילית וכדומה, שיוכל יזם להקים תחנת כח בסמוך לעיר, ולמכור חשמל לכל העיר כל השבוע ללא חשש חילולי שבת.
מעניין אם לרגולטור תהיינה דרישות כגון צוות חרום 7/24 וכדומה שיקשה על הפיתרון הנ"ל.
חברת החשמל תהיה חייבת לאפשר לו להשתמש בתשתיות הקיימות
מאידך, לערים מעורבות זה נראה לי כמעט לא יתכן שיוכלו לייצר חשמל נפרד מהרשת הכללית.

בן ראם

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
כגון צוות חרום 7/24 וכדומה שיקשה על הפיתרון הנ"ל.
למה זה מקשה? חשמל בעיר הוא צורך חיוני לכו"ע, ובוודאי אפשר ע"י נכרי.

בן ראם אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
כגון צוות חרום 7/24 וכדומה שיקשה על הפיתרון הנ"ל.
למה זה מקשה? חשמל בעיר הוא צורך חיוני לכו"ע, ובוודאי אפשר ע"י נכרי.
אתה צודק, נמצא מהנדס גוי שיאייש את התחנה.
לא כתבתי בלתי אפשרי, כתבתי מקשה, צריך מהנדס חשמל גוי, וממוחה תיקונים גוי, ואנשי שטח גויים, והוראות ברורות מה לתקן מתי איך וכו'.

בן ראם

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
לא כתבתי בלתי אפשרי, כתבתי מקשה, צריך מהנדס חשמל גוי, וממוחה תיקונים גוי, ואנשי שטח גויים, והוראות ברורות מה לתקן מתי איך וכו'.
פחות מסובך מחנות ירקות בשמיטה....

בן ראם אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:
פחות מסובך מחנות ירקות בשמיטה....
נכון.
אבל זה לא ראיה כי חנות ירקות בשמיטה זה פשוט לא אפשרי.

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
פינחס רוזנצוויג אמר:
היצור הפרטי יועיל, לערים קטנות דוגמת מודיעין עילית וכדומה, שיוכל יזם להקים תחנת כח בסמוך לעיר, ולמכור חשמל לכל העיר כל השבוע ללא חשש חילולי שבת.
מעניין אם לרגולטור תהיינה דרישות כגון צוות חרום 7/24 וכדומה שיקשה על הפיתרון הנ"ל.
מאידך, לערים מעורבות זה נראה לי כמעט לא יתכן שיוכלו לייצר חשמל נפרד מהרשת הכללית.

לפי מה שאני מבין את רפורמת משק החשמל, היעוד יהיה שכל צרכן פרטי יוכל לבחור לו את החברה שלו, בלי תלות בעיר שלמה.

עפר ואפר אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

לפי מה שאני מבין את רפורמת משק החשמל, היעוד יהיה שכל צרכן פרטי יוכל לבחור לו את החברה שלו, בלי תלות בעיר שלמה.
איך בדיוק?
תהינה כמה מערכות להובלת החשמל כמו שיש שתי מערכות מקבילות לטלפניה?

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
פינחס רוזנצוויג אמר:
עפר ואפר אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

איך בדיוק?
תהינה כמה מערכות להובלת החשמל כמו שיש שתי מערכות מקבילות לטלפניה?
כנראה, למה לא

עפר ואפר אמר:
כנראה, למה לא
שונה חשמל מטלפון בכמה מובנים.
טלפון עובר בכבל אחד של סיבים אופטים כמה מליוני שיחות במקביל,
חשמל יכול לעבור מתח מסוים לכל כבל, וצריך שלושה כבלים במקביל (לשלושה פאזות) שהמרחק בינהם מחושב שלא תהינה השפעות מגנטיות סותרות, ולקו מתח גבוה (שבהם ניתן להעביר יחסית כמות גבוהה יותר של חשמל) צריך מרחק גדול בינהם ובין הכבלים לקהל.
בקיצור הובלת חשמל היא מורכבת שבעתיים, וששתים או שלוש חברות יעבירו חשמל במקביל ברחוב אחד זה כמעט מופרך לגמרי.

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
פינחס רוזנצוויג אמר:
עפר ואפר אמר:
כנראה, למה לא
שונה חשמל מטלפון בכמה מובנים.
טלפון עובר בכבל אחד של סיבים אופטים כמה מליוני שיחות במקביל,
חשמל יכול לעבור מתח מסוים לכל כבל, וצריך שלושה כבלים במקביל (לשלושה פאזות) שהמרחק בינהם מחושב שלא תהינה השפעות מגנטיות סותרות, ולקו מתח גבוה (שבהם ניתן להעביר יחסית כמות גבוהה יותר של חשמל) צריך מרחק גדול בינהם ובין הכבלים לקהל.
בקיצור הובלת חשמל היא מורכבת שבעתיים, וששתים או שלוש חברות יעבירו חשמל במקביל ברחוב אחד זה כמעט מופרך לגמרי.
כ'פרשטיי, אדוני המלומד.
אבל שרחוב אחד יעבור זה אולי כן שייך

עפר ואפר אמר:
לא הבנתי את המילה הזו.
לגבי הובלת החשמל, אני מצטט מאתר משרד האנרגיה :
https://www.gov.il/he/departments/general/electricity_reform
רשת ההולכה והחלוקה, שהינה מונופול טבעי, תישאר בידי החברה ויושקעו משאבים לפיתוח מואץ והרחבה משמעותית של הרשת בהיקף של מיליארדי שקלים, וזאת תוך עמידה ביעדים מדידים ופיקוח רגולטורי לטובת יציבות ואיכות אספקת החשמל לציבור.

לאמור, מופרט רק הניהול והיצור אבל ההובלה לא מופרטת.

לבי במערב אמר:
יצוין כי בארה"ב פועלות חברות־חשמל פרטיות.
כל צרכן בוחר לו באופן אישי חברה?
והוא יכול להחליף את החברה כל יום?
כשהוא מחליף חברה טכנאי צריך להגיע הביתה?

עפר ואפר אמר:
עכ"פ באמת רשת ההולכה אין בה בעיה, עבורה לא צריך חילול שבת מן הסתם (לבד מקרים ספורדיים)
אכן, השאלה היא אם הרשת יכולה לחלק את הספקת החשמל בנפרד בין יצרן פלוני לצרכנן או שרק קבוצת צרכנים גדולה כמו שכונה שלימה או עיר שלימה יכולה להחליף יצרן, זה גם מה ששאלתי את @לבי במערב מה הנוהל בארה"ב.

עברתי עת על הכתבות שצירף הרב @עפר ואפר ולמדתי מהם שהולכת החשמל תשאר בידי חברה ממשלתית שתהיה אחראית להקמתם ולאחזקתם.
היצרניות ייצרו חשמל ויזרימו לרשת הממשלתית, כל צרכן משוייך לחברה מסויימת שהוא בוחר, והוא כביכול משתמש בחשמל שאותה חברה מספקת, החברה צריכה לייצר חשמל בכמות המספיקה לכלל הלקוחות שלה [לכל זמן נתון], אבל טכנית החשמל של כל החברות מתערבב ביחד ברשת האחידה.
אם יצרנית גדולה יחסית תקרוס, לא יהיה חשמל לכלל הלקוחות, (אני מבין שיהיו מערכות גבוי פוקציונאליות לפתור את הבעיה).

אני חושש שהדבר יגרום שאפילו אם כל החברות הגדולות ייצרו חשמל ללא מגע יד אדם, וללא חשש חילול שבת, עדיין עלול להיות שאם חברה בינונית אחת מחללת שבת, הרי שכלל הלקוחות נהנים מחילול השבת שלה, כי אם היא תפסיק לייצר חשמל, כל המערכת תקרוס.

עפר ואפר

משתמש ותיק
פותח הנושא
פינחס רוזנצוויג אמר:
עברתי עת על הכתבות שצירף הרב @עפר ואפר ולמדתי מהם שהולכת החשמל תשאר בידי חברה ממשלתית שתהיה אחראית להקמתם ולאחזקתם.
היצרניות ייצרו חשמל ויזרימו לרשת הממשלתית, כל צרכן משוייך לחברה מסויימת שהוא בוחר, והוא כביכול משתמש בחשמל שאותה חברה מספקת, החברה צריכה לייצר חשמל בכמות המספיקה לכלל הלקוחות שלה [לכל זמן נתון], אבל טכנית החשמל של כל החברות מתערבב ביחד ברשת האחידה.
אם יצרנית גדולה יחסית תקרוס, לא יהיה חשמל לכלל הלקוחות, (אני מבין שיהיו מערכות גבוי פוקציונאליות לפתור את הבעיה).

אני חושש שהדבר יגרום שאפילו אם כל החברות הגדולות ייצרו חשמל ללא מגע יד אדם, וללא חשש חילול שבת, עדיין עלול להיות שאם חברה בינונית אחת מחללת שבת, הרי שכלל הלקוחות נהנים מחילול השבת שלה, כי אם היא תפסיק לייצר חשמל, כל המערכת תקרוס.

באופן שחזרנו לקדמייתא, שמה שנוכל להוציא מזה זה רק שעכ"פ על החלק של אספקת החשמל ללקוח, נוכל שלא לשלם לחברה המחללת שבת.

בעל אוצר

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
אני חושש שהדבר יגרום שאפילו אם כל החברות הגדולות ייצרו חשמל ללא מגע יד אדם, וללא חשש חילול שבת, עדיין עלול להיות שאם חברה בינונית אחת מחללת שבת, הרי שכלל הלקוחות נהנים מחילול השבת שלה, כי אם היא תפסיק לייצר חשמל, כל המערכת תקרוס
מענין אם יש על זה דין ביטול ברוב דהחשמל האסור מעורב ברוב היתר

לבי במערב

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
זה גם מה ששאלתי את @לבי במערב מה הנוהל בארה"ב.
הרי על כך כתבתי לעיל, ש"איני בקי בדרכי הפעולה הטכניים של ההסדר"...
כמדומני שהעיקרון הוא כעין המבואר בכתבות הנ"ל. עכ"פ, ככל הזכור לי - המעבר בין חברות אינו כרוך בהגעת טכנאי.

חלק עליון תַחתִית