המנהג לזרוק מגבות על המדליק בבית הכנסת

עלה מבבל

משתמש ותיק
שמעתי ממקור נאמן ששמע מהרה"ק ר' יענקל'ע מפשעווארסק [שהיום (כ"ז חשון) היא"צ שלו] שאמר לאחד ששאלו המקור לכך, שאינו יודע המקור אבל זאת יודע שכאשר זורקים מגבות כאן בעוה"ז, זורקים השפעות מלמעלה.

בשלמא

משתמש ותיק
לשאלת פותח האשכול, אזי התשובה כן זה ננהג בעוד מקומות, אבל אצלם אין זה כמנהג וותיקין כמו אצל הנ"ל אלא נסחפו לזה ומדי פעם יש נסיונות לבטלו ויד הצעירים לפעמים גוברת (נא לא לשאול היכן כי זה מתעדכן אצלי רק אחרי חנוכה).

שחל

משתמש ותיק
ידוע המנהג לזרוק מגבות על החתן כשעושה הבדלה במוצאי השבע ברכות. ומקובל הטעם כדי שאם יטעה שלא יבוש. וא"כ אולי זהו הטעם גם בביהכ"נ.
ואולי הטעם כדי שישפך היין, שזהו סימן ברכה בתחילת השבוע, וכדברי הרמ"א שיש לשפוך היין על הארץ.

ליפמן

משתמש ותיק
דרומאי אמר:
יהודי אמר:
עוד מנהג מביך ומגוחך גם יחד.
אל תהי בז לכל אדם, ואל תהי מפליג לכל דבר. שאין לך אדם שאין לו שעה, ואין לך דבר שאין לו מקום.
לעצם העניין אני לא מכיר ולא מבין טעם למנהג. האם השואל מכיר מנהג כזה או ששאל כדי לומר שלפי מנהג אחר של זריקת מגבות, מתאים שיהיה מנהג כזה.
מ"מ אני סבור שלא נכון להטיח דברי זלזול שלא מוסיפים מידע לשואל.

כהן זריז

משתמש ותיק
יש מנהגים שכל מטרתם התחילה עם זה שיהיה קצת מעניין לילדים (והיום אפילו בחורים) ואחרי זה הוסיפו טעמים משונים אבל מי שחושב שעל זה נאמר "מנהג ישראל תורה" וכול מגבת שזורקים זה עושה רעש גדול בשמים אז שיזרוק כל היום העיקר לא ללמוד.

mmh

משתמש ותיק
.
.
שמעתי פעם רעיון כזה:
דבר הגיוני - מוסבר ע"י הסברים הגיונים,
דבר משונה - מוסבר ע"י הסברים משונים.

מרגיש לי שה'מנהג' הזה נולד כתוצאה מטעות כלשהיא,
והפך ברבות הימים ל'מנהג שיסודו בהררי קודש',
או שנצטרך להסברים מסוג אחר (יורדים השפעות וכו').

הרי אין שום מקור קדום לענין הזה,
ואין שום רעיון רציני שמסביר את המטרה התורנית / רוחנית בפעולה כזו,
מלבד העובדה שבעיירה אחת או שנים בגליציה ורומניה נהגו כך.

אני מתנצל מראש בפני אלו שאני גורם להם לחשוב,
אך אי אפשר להפוך את התורה שלנו ('היא חכמתכם ובינתכם') לאוסף של פעולות משונות.
ומי שרואה את זה רואה דבר משונה.

הצג קובץ מצורף א בליק לייוו - אינטרעסאנטע ווידעא פון חנוכה ביי כ״ק אדמו״ר מ.mp4 .

ה' הוא האלוקים

משתמש ותיק
mmh אמר:
שמעתי פעם רעיון כזה:
דבר הגיוני - מוסבר ע"י הסברים הגיונים,
דבר משונה - מוסבר ע"י הסברים משונים.
מרגיש לי שה'מנהג' הזה נולד כתוצאה מטעות כלשהיא,
והפך ברבות הימים ל'מנהג שיסודו בהררי קודש',
או שנצטרך להסברים מסוג אחר (יורדים השפעות וכו').
הרי אין שום מקור קדום לענין הזה,
ואין שום רעיון רציני שמסביר את המטרה התורנית / רוחנית בפעולה כזו,
מלבד העובדה שבעיירה אחת או שנים בגליציה ורומניה נהגו כך.
אני מתנצל מראש בפני אלו שאני גורם להם לחשוב,
אך אי אפשר להפוך את התורה שלנו ('היא חכמתכם ובינתכם') לאוסף של פעולות משונות.
ומי שרואה את זה רואה דבר משונה.
איני רוצה להיכנס למנהג זה ספציפי, אבל התגובה  באופן כללי צרמה לי.
מדוע אתה בטוח שהגוי שרואה אותך בודק את תיומת הלולב או מניח תפילין מתרשם ממך עמוקות, בעוד שמכזה מראה הוא נרתע?
בגלל שזה מראה שגדלת עליו, ולכן בעינך הוא מראה אוטופי מעורר השראה, וזה מנהג שלא הכרת [אגב, גם אני לא] ולכן הוא נראה לך כמו מנהג של קניבאלים.
אז בבקשה, רק תשתדל קצת לצאת מהקופסא, ותגלה עולמות שלמים של אנשים רבים וטובים.

ה' הוא האלוקים אמר:
מדוע אתה בטוח שהגוי שרואה אותך בודק את תיומת הלולב או מניח תפילין מתרשם ממך עמוקות, בעוד שמכזה מראה הוא נרתע?
בגלל שזה מראה שגדלת עליו, ולכן בעינך הוא מראה אוטופי מעורר השראה, וזה מנהג שלא הכרת [אגב, גם אני לא] ולכן הוא נראה לך כמו מנהג של קניבאלים.
הנוהג מה שביכולתו להסבירו לאחר, לו ישאל על מנהגו, אף אם שעה ארוכה תידרש לכך, הרי זה מנהג חכמה. והיפוכו מנהג שטות.

איש אחד יהודי

משתמש רגיל
אליהוא בן ברכאל אמר:
הנוהג מה שביכולתו להסבירו לאחר, לו ישאל על מנהגו, אף אם שעה ארוכה תידרש לכך, הרי זה מנהג חכמה. והיפוכו מנהג שטות.
אבהיר שגם אני לא גדלתי על נוהג זה והוא אף נראה לי מוזר,
אבל אם נראה לך שניתן להסביר למה מכסכסים ענפי עצים וממסובבים תרנגולות מעל הראש וכו' וכל שאר מצוות השי"ת ומנהגי ישראל המקובלים, באופן שיהיה יותר מובן ממנהג זה, לענ"ד אתה טועה,
רק מה היות ואנחנו מאמינים באמונה שלימה באמיתות המצוות וקדושתם לכן הסברי הפרד"ס לכל עניין מתקבלים על דעתנו בקלות, ובדברים שאנו מתקשים להאמין בהם, ממילא ההסברים נראים לנו מוזרים.
ולכן היות וכפי הנראה יש גדולים וטובים שמצדדים במנהג זה, ע"כ לא נראה לי מן הראוי לזלזל בו מיסודו.
אזכיר כאן גם את מה שכתב הרב @עלה מבבל
עלה מבבל אמר:
שמעתי ממקור נאמן ששמע מהרה"ק ר' יענקל'ע מפשעווארסק [שהיום (כ"ז חשון) היא"צ שלו] שאמר לאחד ששאלו המקור לכך, שאינו יודע המקור אבל זאת יודע שכאשר זורקים מגבות כאן בעוה"ז, זורקים השפעות מלמעלה.
נ"ל שזה לא שונה בעצם מההסבר של לעצור טללים רעים וכו' (אם כי כמובן שיש חילוק עצום בין דבריו גדול ככל שיהיה לדברי הגמ', וכוונתי רק לדמות למען הראות שאי"ז כ"כ חריג מצד עצמו)

כהן זריז

משתמש ותיק
זה מצחיק שמנהג שהמקור וההסבר הכי טוב שמצאו עליו זה להראות שלא יוצאים מהברכות של החזן, ויש כאלה שאמרו שזה התחיל להראות שלא מסכימים אם דעת הרמ"א שמברכים בבית כנסת עושה רעש גדול בשמים וכנראה שהעדות לא נכונה או שהוא אמר את זה בצחוק.
נ"ב גם אצל האדמורי"ם שכן עושים את זה רואים שהם משועשעים מהנושא ולא כל כך מרגישים את הרעש הגדול בשמים (עיין ההסרטה של האדמו"ר מסאטמר שליט"א).

מםאלף

משתמש ותיק
עד שאתם תמהים על מנהג הזריקה, תתמהו על מנהג ההדלקה.
מנהג ההדלקה בבית הכנסת לא נזכר בתלמוד כלל, ויש מן הפוסקים שכתבו לא להדליק וכ"ש לא לברך.
יש הסוברים שמדליקים בשביל החזן שדר בבית הכנסת ויש שסוברים שמדליקין בשביל האורחים שאין להם היכן להדליק. עוד טעם שמעתי שמכיון שמדליקים בפנים ללא פרסום הנס ברבים, נהגו להדליק בבית הכנסת.
כל שלושת הטעמים הנ"ל אינם שייכם כיום ברוב הקהילות בארץ ישראל. (אני מאמין שיש עוד הסברים על המנהג להדליק, ואדרבא יבואו התלמידי חכמים שבפורום ויסבירו.)

ושמא מתוך התמיהה על מנהג ההדלקה במקום שלא תיקנו חז"ל נבין את ההפרעה על ידי זריקת בלאי הבגדים בשביל להודיע שאינו מעיקר הדין.

ה' הוא האלוקים

משתמש ותיק
אליהוא בן ברכאל אמר:
ה' הוא האלוקים אמר:
ומי אמר שהם לא יוכלים להסביר?
אגב, אני מכיר הרבה מקומות שנהוג לזרוק על חתן העולה לתורה, או להפריע לחתן בר מצוה באמירת הדרשה, אולי יש טעם משותף?
ושאלה חשובה: מה מקור המנהג להתקיף כל דבר שאינו קיים בעדה המצומצמת שלך? [אני לא מדבר עליך אישי, רק כל אחד והמנהגים שלא הכיר]

חלק עליון תַחתִית