אתה הוראת אצל רבי לוי יצחק מברדיצ'וב

הדרך סלולה

משתמש ותיק
מעשה ברבי לוי יצחק מברדיצ'וב בצעירותו, שהתארח אצל חמיו בשמחת תורה וכיבדו אותו באמירת "אתה הוראת",
רבי לוי יצחק ניגש להיכל, נטל את טליתו בידיו וכשבא להתעטף בה הניחה בחזרה... ונסוג לאחור ולא חפץ בכיבוד.
אחר כך שאלו אותו - מה קרה?
והוא הסביר - כשלקחתי את הטלית כדי להתעטף בה ולומר "אתה הוראת", ראיתי שעומד לצידי היצר הרע, שאלתי אותו - מה אתה עושה פה? והוא ענה - באתי לומר איתך ביחד "אתה הוראת", טענתי לפניו - אני אומר זאת כי למדתי תורה ואתה מדוע אתה אומר זאת? ענה לי היצר - גם אני למדתי תורה... שאלתי אותו בתמיהה - אני למדתי תורה בישיבה ואתה איפה למדת תורה? ענה לי - אני הייתי איתך שם בישיבה ולמדתי לצידך...
שוב טענתי לפניו - אני אומר "אתה הוראת" כי אני חסיד, ענה לי - גם אני חסיד! שאלתי אותו - אני למדתי חסידות אצל המגיד ממזריטש, אתה איפה למדת חסידות? ענה לי - שם, הייתי איתך ביחד...
משראיתי שכך, אמרתי לו - אם אתה גם למדת תורה וגם חסיד - אז תגיד אתה "אתה הוראת" והלכתי...
יש בסיפור הזה מוסר בשכל גדול... היצר לעולם לא יעזוב אותנו... צריך למצוא את הדרך להתמודד איתו, כל הישועות!

אברך

משתמש ותיק
הדרך סלולה אמר:
מעשה ברבי לוי יצחק מברדיצ'וב בצעירותו, שהתארח אצל חמיו בשמחת תורה וכיבדו אותו באמירת "אתה הוראת",
רבי לוי יצחק ניגש להיכל, נטל את טליתו בידיו וכשבא להתעטף בה הניחה בחזרה... ונסוג לאחור ולא חפץ בכיבוד.
והוא הסביר - כשלקחתי את הטלית כדי להתעטף בה ולומר "אתה הוראת", ראיתי שעומד לצידי היצר הרע, שאלתי אותו - מה אתה עושה פה? והוא ענה - באתי לומר איתך ביחד "אתה הוראת", טענתי לפניו - אני אומר זאת כי למדתי תורה ואתה מדוע אתה אומר זאת? ענה לי היצר - גם אני למדתי תורה... שאלתי אותו בתמיהה - אני למדתי תורה בישיבה ואתה איפה למדת תורה? ענה לי - אני הייתי איתך שם בישיבה ולמדתי לצידך...
שוב טענתי לפניו - אני אומר "אתה הוראת" כי אני חסיד, ענה לי - גם אני חסיד! שאלתי אותו - אני למדתי חסידות אצל המגיד ממזריטש, אתה איפה למדת חסידות? ענה לי - שם, הייתי איתך ביחד...
משראיתי שכך, אמרתי לו - אם אתה גם למדת תורה וגם חסיד - אז תגיד אתה "אתה הוראת" והלכתי...
יש בסיפור הזה מוסר בשכל גדול... היצר לעולם לא יעזוב אותנו... צריך למצוא את הדרך להתמודד איתו, כל הישועות!
יפה מאד.
רק הערה קטנה: אתה הראית, ולא הוראת.
דברים פרק ד פסוק לה
אַתָּה הָרְאֵתָ וכו'

יוספזון

משתמש ותיק
הדרך סלולה אמר:
הסיפור מעט שונה. כשעמד שם וחשב ליד הארון הקודש, פתאום הוא הזדעק בערך בדברים אלו: "אם אתה למדן, ואתה חסיד לך אתה ואמור אתה הראית"....
חמיו נבהל, כשחשב שהוא מתכוון אליו, ואחר כך הסביר את ההסבר דלעיל.

אבר כיונה

משתמש ותיק
אברך אמר:
דברים פרק ד פסוק לה
אַתָּה הָרְאֵתָ וכו'
הקמץ הוא קמץ קטן, ולספרדים הוא נקרא כמו חולם.
בהרבה ספרים (גם של אשכנזים) כשכותבים בכתיב מלא כותבים ו' במקום קמץ קטן (עי' בהקדמת המהדורה המנוקדת של ש"ס עוז והדר)

אברך

משתמש ותיק
אבר כיונה אמר:
אברך אמר:
דברים פרק ד פסוק לה
אַתָּה הָרְאֵתָ וכו'
הקמץ הוא קמץ קטן, ולספרדים הוא נקרא כמו חולם.
בהרבה ספרים (גם של אשכנזים) כשכותבים בכתיב מלא כותבים ו' במקום קמץ קטן (עי' בהקדמת המהדורה המנוקדת של ש"ס עוז והדר)
האמנם? אתה כותב כָול?

אבר כיונה

משתמש ותיק

קבצים מצורפים

• אוצר החכמה_147443.jpg
    אוצר החכמה_147443.jpg
    22.6 KB · צפיות: 69
  • אוצר החכמה_146294.jpg
    אוצר החכמה_146294.jpg
    129.8 KB · צפיות: 69
  • אוצר החכמה_15742.jpg
    אוצר החכמה_15742.jpg
    5.8 KB · צפיות: 69
  • אוצר החכמה_100227.jpg
    אוצר החכמה_100227.jpg
    103.8 KB · צפיות: 69

אבר כיונה

משתמש ותיק
אברך אמר:
אולי זה בגלל הבוחער הזעצער ולא גירסה אמיתית
בין אם כותבים עם ו' ובין אם לא - קוראים את זה אותו דבר וההבדל הוא רק בכתיבה, ולכן לא שייך לומר כאן "גירסא אמיתית", ושתי הצורות אפשריות

חלק עליון תַחתִית