מה זה "נוסח פסטער"??

בן איש חי

משתמש ותיק
אינני בקי בנוסחאות.
ר' יענקל פסטער, מוצאו מהעיר פעסט, שבהונגריה?
הוא הסבא של משפחת אייזנבך הענפה.

בגדי חמודות

משתמש ותיק
אני זכיתי להתפלל בביהכ"נ שבו התפללו נוסח פסטער, וזה באמת היה מיוחד, כהיום אני מתפלל במקום אחר, אך אומר את האמת לא פעם אני נזכר בנעימה ובערגה שנשפכים מהנוסח, אני אישית הולך כמעט מידי שנה לביהכ"נ סאדיגורה בירושלים לשמוע שם את התפילות בנוסח פסטער הנאמרות ע"י האחים הורביץ, ומכניסים את השומע בכל חושיו להיכלי התפילה, ותודה רבה לוחי בהם על שהעלה את הנושא כאן, וכן תודה מיוחדת להרב הכהן על שהעלה את הקישורית על הסיפורים על הרב יענקל פסטער, אכן לשמוע את הנוסח אחרי קריאת הדברים הדבר שונה לחלוטין.

מענטשאלע

משתמש רגיל
בן איש חי אמר:
אינני בקי בנוסחאות.

אני אישית לא מתפלל בביה"כ בו מתפללים בנוסח פעסטער, אבל שמעתי רבות על ואת הנוסח הענוג הזה, תענוג לאוזן ומרגש ללב.

ארץ ישראלי

משתמש רשום
יצא כבר לפני כמה שנים דיסק כפול עם הנוסח ע"י נכד אחר
בשם יהודה שיינברגר
ניתן לשמוע כאן

HaimL

משתמש ותיק
אם זה פסטער, כי מוצא המשפחה הוא מפעסט, אז אם הניקוד כולל עי"ן בתור e (אף פעם לא הבנתי מדוע), אז צריכים לנקד גם בהתחלה עם עי"ן, פעסטער. אני הייתי בטוח שזה פסטער, כמו לואי פסטר, ולא הצלחתי להבין מה לו ולנוסח של חזנות...

בגדי חמודות

משתמש ותיק
בן איש חי אמר:
אינני בקי בנוסחאות.
HaimL אמר:
אם זה פסטער, כי מוצא המשפחה הוא מפעסט, אז אם הניקוד כולל עי"ן בתור e (אף פעם לא הבנתי מדוע), אז צריכים לנקד גם בהתחלה עם עי"ן, פעסטער. אני הייתי בטוח שזה פסטער, כמו לואי פסטר, ולא הצלחתי להבין מה לו ולנוסח של חזנות...
צדק הכותב שטען שאם מוצאו מהעיר פעסט יש לכתוב פעסטער, אבל מבדיקה בערי העולם עולה שהעיר נקראית כך פשט, ולכן וודאי צריך לכתוב פסטער ולא פעסטער.
רק מה שכן האות ש התחלפה באות ס', וזאת כנראה להבדיל בין שין ימינית לשין שמאלית.
למסקנא וודאי כותבים פסטער

וחי בהם

משתמש ותיק
פותח הנושא
בגדי חמודות אמר:
בן איש חי אמר:
אינני בקי בנוסחאות.
HaimL אמר:
צדק הכותב שטען שאם מוצאו מהעיר פעסט יש לכתוב פעסטער, אבל מבדיקה בערי העולם עולה שהעיר נקראית כך פשט, ולכן וודאי צריך לכתוב פסטער ולא פעסטער.
רק מה שכן האות ש התחלפה באות ס', וזאת כנראה להבדיל בין שין ימינית לשין שמאלית.
למסקנא וודאי כותבים פסטער
למה ודאי שכותבים 'פסטער', סוף סוף באידיש מוסיפים ע' גם בשם העיר, וא"כ כיון ששם העיר באידיש הינו 'פעסט' יש לכתוב 'פעסטער'. הלא כך?

א אידיש קינד

משתמש ותיק
בן איש חי אמר:
רבי יעקב פסטער זצ"ל היה אח של רבי חיים הערש אייזנבך זצ"ל אביו של רבי וועלוול אייזנבאך זצ"ל,
אביהם רבי אברהם זצ"ל הגיע מגאלציה לארץ ישראל מאחר ובמקום מושבם חל חוק חינוך חובה אצל ביה"ס של הגויים, ושלחו את הילדים בכפרים כדי שיוכלו ללמוד עטה"ק, (כפרים לא היה החוק... )
עד שפעם שמעה האמא את אחד הילדים על רצונות ושאיפות לגדול כרופא וכדו', אז החליטה לא להשאר לרגע, ועזבו הכל ועלו לא"י, בדרך לא"י נתכעבו למשך שנתיים בבודפעסט שבהונגריה. ומאז נקרא שמם פעסטער...

א אידיש קינד

משתמש ותיק
א אידיש קינד אמר:
בן איש חי כתב: ↑05 ספטמבר 2020, 23:59
רבי יעקב פסטער זצ"להיה אח של רבי חיים הערש אייזנבך זצ"ל אביו של רבי וועלוול אייזנבאך זצ"ל,
אביהם רבי אברהם זצ"ל הגיע מגאלציה לארץ ישראל מאחר ובמקום מושבם חל חוק חינוך חובה אצל ביה"ס של הגויים, ושלחו את הילדים בכפרים כדי שיוכלו ללמוד עטה"ק, (כפרים לא היה החוק... )
עד שפעם שמעה האמא את אחד הילדים על רצונות ושאיפות לגדול כרופא וכדו', אז החליטה לא להשאר לרגע, ועזבו הכל ועלו לא"י, בדרך לא"י נתכעבו למשך שנתיים בבודפעסט שבהונגריה. ומאז נקרא שמם פעסטער...
אגב יש לציין שרבי יעקל פעסטער כבר נולד אחר שעלו לא"י...

וחי בהם

משתמש ותיק
פותח הנושא
קיבלתי כעת מייל עם המודעה המצו"ב, אשר מופיע בה מספר טלפון ל"קו פסטער" טל: 0733476134.
התקשרתי לטלפון של "קו פסטער", ואכן יש מה לשמוע!
מודעה עם טלפון נוסח פסטער.jpg

בגדי חמודות

משתמש ותיק
וחי בהם אמר:
למה ודאי שכותבים 'פסטער', סוף סוף באידיש מוסיפים ע' גם בשם העיר, וא"כ כיון ששם העיר באידיש הינו 'פעסט' יש לכתוב 'פעסטער'. הלא כך?
בדקתי קצת בכתבי ידות דאז, האם כתבו בודפעסט או שכתבו בודפשט, וראה ראיתי שצדק הרב וחי בהם כי במקומות שאני מצאתי ראיתי שכותבים בודפעשט, אבל מכיון שכהיום משתמשים הרבה בארץ בשפה העברית בשילוב האידיש, א"כ אפשר גם לכתוב בלי ע, ורצוי אבל לכתוב אוטנתי עם האות ע.

וחי בהם

משתמש ותיק
פותח הנושא
בגדי חמודות אמר:
וחי בהם אמר:
בדקתי קצת בכתבי ידות דאז, האם כתבו בודפעסט או שכתבו בודפשט, וראה ראיתי שצדק הרב וחי בהם כי במקומות שאני מצאתי ראיתי שכותבים בודפעשט, אבל מכיון שכהיום משתמשים הרבה בארץ בשפה העברית בשילוב האידיש, א"כ אפשר גם לכתוב בלי ע, ורצוי אבל לכתוב אוטנתי עם האות ע.

שוב חשבתי שהרי באידיש אומרים 'פעסטער נוסח', וא"כ על כרחך שהמשפט 'נוסח פעסטער' הוא בעברית, וא"כ יותר נכון לכתוב גם את עצם המילה 'פסט' בעברית (בלי אות ע'), ורק לכתוב בסוף 'ער' שזה אכן באידיש.
אגב ראיתי כעת בפרוג שמישהו כתב שם:
אנחנו רצנו לקנות ברגע שקיבלנו 2 הודעות במייל מ-2 מקורות על ההפקה. הנוסח זהה ב99.9% למקור - עדות של מי ששמע את ר' יעקב בעצמו והשתתף בילדותו במקהלת נכדיו. הקשבנו לכל ההקלטה וצמרמורת אחזתנו...

אחד ואחד

משתמש רגיל
אברהם משה אמר:
אמונת אומן אמר:
אציין מהכירות אישית שהחזן בדיסק הוא ת"ח בסדר גודל.
מצטרף!
(שכני בילדותי)
הוא החזן של רחמסטריווקא בימים נוראים? 
קבלתי במייל כתבה בנושא (את המייל קבלתי מ 3 מקורות, כנראה ההתלהבות הרקיעה שחקים, עקב כך שזה קרוב ללב האנשים), ושם כתוב שהנ"ל משמש כחזן בקרית צאנז בירושלים. הכתבה התפרסמה גם בעיתונים.
מצורף
כתבה_עמוד_1.jpg

קבצים מצורפים

• כתבה_עמוד_2.jpg
    כתבה_עמוד_2.jpg
    255.4 KB · צפיות: 348

אברהם משה

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
אברהם משה אמר:
אמונת אומן אמר:
אציין מהכירות אישית שהחזן בדיסק הוא ת"ח בסדר גודל.
מצטרף!
(שכני בילדותי)
הוא החזן של רחמסטריווקא בימים נוראים? 

אני לא חושב. הוא מתפלל באחד מבתי המדרש באיזור רוממה.
מענין...
כששמעתי את קולו, מיד נזכרתי בו, זוכר את הסלסולים שלו בזמירות שבת, והוא מתגורר באמת בקרית צאנז, ליתר דיוק על גבול קרית צאנז.
בכל אופן האם הוא לא חסיד רחמסטריווקא? 
ואולי יש 2 יוחנן וינגרטן קרובי משפחה?

אמונת אומן

משתמש ותיק
הוא אכן חסיד ראחמסטריווקא, אבל הוא לא הבעל תפלה שם.
הבעל מוספין של ראחמסטריווקא הוא שכנו לבנין הר''ר פנחס שיש.

בגדי חמודות

משתמש ותיק
בן זכאי אמר:
וחי בהם אמר:
תוכל להעלות?
אמ"א כרגע.
מי שיש לו אדרבה..
בסיפורים ירושלמים מופיע בכיתוב שחור לבן, אבל מספר מאה שערים ושכונתיה, העתיק בצבעוני, ולכן הבאתי כאן את הספר 'מאה שערים ושכונתיה'
קריאה מהנה

מצורף
הצג קובץ מצורף מאה שערים ושכונתיה.pdf

צרפתי לכאן עמוד אחד מספר סיפורים ירושלמים שאינו מופיע בספר הנ"ל, תיאור על מה שקרה בפורים ב'מארמערישע שול' שגם כאן לקח ר' יענק'ל חלק.

קבצים מצורפים

• סיפורים ירושלמים חלק ד עמוד 3.PDF
    119.1 KB · צפיות: 25

אחד ואחד

משתמש רגיל
אני מוכרח לציין שעכשיו פגשתי יהודי מבוגר, שעוד זכה להתפלל בצעירותו אצל ר' יענקל בעצמו, הוא מאד התרגש לרגל הופעת הדיסק, וסיפר לי שנסחב עד לקרית צאנז בגילו המבוגר, וזאת בכדי לקנות את הדיסק, והוסיף ואמר לי שמעתי הרבה חזנים בנוסח פסטער, אבל החזן הזה הוא דייקן עד להפליא, ואך יורד לרוזילציות מאד מדויקות.

חלק עליון תַחתִית