מישהו יכול להסביר מהי אהבה???

נושאים שונים

אור זרוע
נתן תודה: 1538 פעמים
קיבל תודה: 1266 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

Re: מישהו יכול להסביר מהי אהבה???

שליחה על ידי אור זרוע » 24 נובמבר 2021, 14:01

עוד הגדרה מזווית מסוימת ומעניינת:

העמק דבר דברים (פרשת נצבים) פרק ל פסוק ו

לאהבה את ה' וגו' למען חייך. אי אפשר לפרש כדי שתחיה ולא תמות, דא"כ אינו אהבת ה' אלא אהבת עצמו, ותו הרי אהבת ה' נכלל בכל המצות שכבר כתוב ושבת עד ה' וגו', וגם זה הוא מצות עשה, וכאן לא מיירי אלא בברכת ה', אלא משמעות למען חייך הוא כמש"כ לעיל ד' א' במה דכתב למען תחיו, שתרגישו בזה עונג וחיות הנפש היותר אפשר. ובאשר בהיותנו בחו"ל אפי' מי שמדבק עצמו באהבת ה' אינו משיגה בשלימות, משום שאין הקדוש ברוך הוא מתדבק עמנו להופיע עלינו רוח הקודש, והרי טבע האהבה שאינה נשלמת אלא באופן שהנאהב מתדבק להאוהב, וא"כ אין חיות הנפש בשלימות עדיין, אבל בימי המשיח תהיה האהבה בשלימות כי ישפוך הוא ית' את רוחו עלינו, וזו היא ברכה שאין למעלה הימנה, והנביא יואל (ג') אמר והיה אחרי כן אשפוך את רוחי על כל בשר וגו':

פותח הנושא
משתדל לעשות רצון ה'
נתן תודה: 469 פעמים
קיבל תודה: 639 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שליחה על ידי משתדל לעשות רצון ה' » 24 נובמבר 2021, 14:04

אפשר לעיין כאן https://www.arachim.org/ArticleDetail.asp?ArticleID=71  לא קראתי, זה ארוך...

האמת שמתאים ל @אריק להביא כמה מקורות מעניינים.

במחשכים הושבני
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

שליחה על ידי במחשכים הושבני » 24 נובמבר 2021, 14:08

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
24 נובמבר 2021, 14:01
שמעיה כתב:
24 נובמבר 2021, 13:57
המלבי''ם כאן נכנס לטענה, שיעקב לא אהב את רחל מחמת אהבת עצמו, ברצותו אותה מחמת יופיה וכל מיני רווחים שהוא היה יכול להפיק ממנה, אלא בגלל כשרון מעשיה. אני לא מסכים לכך שיש מי שאוהב את חבירו רק מחמת שהוא 'הדבר הטוב'.

אתה מוכן לשמוע את זה על האבות הקדושים, או שאתה רוצה פשט פשוט גם בזה?
אפשר לבאר בפשיטות, שהאהבה איננה בשביל רווח כלשהו אלא שיש תחושת חיבור ל'דבר הטוב',
ואחר שיש חיבור, שוב האהבה היא לעצמו, וכנ"ל.

מים טהורים
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים

שליחה על ידי מים טהורים » 24 נובמבר 2021, 14:14

רואים שקוף כתב:
24 נובמבר 2021, 13:25
מים טהורים כתב:
24 נובמבר 2021, 13:10
דבר מה מה חסר לי, ומישהו מסוים מספק לי אותו, עולה בלב אהבה למשלים החסר. לכן איש ואישה - ניגוד - השלמה - אהבה. והתורה, לנשמה, השלמת החסר, אהבה. וארשתיך לי לעולם. אל תקרי מורשה אלא מאורסה. וכן לקב"ה, דרך התורה.
וזה לא נקרא אהבה שהיא תלויה בדבר?
אם זה משלים לי חסר מסויים
זו הכרת הטוב לנותן, שתולדתה - אהבה.
'תלויה בדבר' - חיצוני, תאווה, לתאווה יבקש נפרד, אמנון ותמר.

אברכצ'יק
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 22 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברכצ'יק » 24 נובמבר 2021, 14:20

מתוך קונטרס קדושת ישראל מכתבי הגאון הרב יצחק אייזיק שר זצ"ל:
'הענין השלישי הוא האהבה, מדת האהבה איננה מפותחת אצלינו כראוי, אבל יש לדעת שכל שלמות
האדם נקנית רק ע"י מדה זו, ואהבת את ה' אלוקיך, ואהבת לרעך כמוך הן שתי מצוות הכוללות כל
התורה כולה'
עוד שם: 'האהבה הבאה מתוך תאוה היא כולה תאוה,
והשם אהבה לא שייך להזכיר עליו, אלא המצוה והחובה להתחנך מקודם בפתוח האהבה'
ומעריך שם בביאור אהבת איש לאשתו.

אמונה
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים

שליחה על ידי אמונה » 24 נובמבר 2021, 14:21

שמעיה כתב:
24 נובמבר 2021, 13:49
אור זרוע כתב:
24 נובמבר 2021, 13:48
הגדרה המחלקת בין אהבת הטוב לאהבת החשק מהמלבי"ם בראשית (פרשת ויצא) פרק כט פסוק כ
גם יאמר שאהבתו את רחל לא היה אהבת החשק, שהחושק יום לשנה יחשב לו, כי אהב אותה מצד כשרון מעשיה, לא מצד החשק עד שהשנים היו בעיניו כימים. וע"ז אמר באהבתו אותה, כי אהבת החשק הוא אהבת עצמו, לא אהבת הדבר, אבל אהבת הטוב אוהב את הדבר הטוב, לא את עצמו, ועז"א באהבתו אותה, שלא היתה אהבה חוזרת, וע"כ היו בעיניו כימים אחדים

אני אישית, לא מאמין בהבדלה הזו. וה' הטוב יכפר.
אשמח אם ינמק לנו מר טעמו.

בת עין
נתן תודה: 136 פעמים
קיבל תודה: 579 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בת עין » 24 נובמבר 2021, 14:22

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
24 נובמבר 2021, 11:19
אשמח לשמוע הגדרה מדויקת ל-"אהבה".

לפני שאתה שואל, האם למדת פעם ב'ראשית חכמה' שער האהבה?

באופן כללי מבואר שם ההסבר הפשוט והידוע, כי הפירוד שיש בין אנשים הוא רק בגוף, אבל בנפש-רוח-ונשמה אין פירוד כי ברוחניות הכל מקושר והכל משורש אחד, וכדוגמת שני נרות הנראים נפרדים, וכאשר מתחברים נעשים אחד, ומזה נקיש לנשמה שהיא אור רוחני.

וכל דבר שהוא אחד ונפרד כוסף לחזור ולהתדבק, והמשיכה הזאת של החלקים זה לזה הוא הוא האהבה עצמה, ותוצאתה הוא הרגש הנרגש בלב באופן של משיכה חזקה (ועיין באור החיים הקדוש פרשת וישלח, שהאריך בדבר זה).

ואכן אין לאדם אהבה כי אם לדבר שיש בו חלק רוחני, והיינו לדבר חי, או לדבר שמסמל בעיניו משהו רוחני (כגון אדם המחבב את המצוות ומנשקם, הוא אינו אוהב לדבר הדומם כי אם לרוחניות שמתבטאת בו). אבל לא ניתן לאהוב דבר גשמי לחלוטין, כי שם הפירוד הוא אמתי ואין שם נטיה לחזור ולהתדבק.

אין המקום להקשות האם האדם באהבתו מתכוון להנאת עצמו, כי האהבה היא מוכרחת למעלה מתאוותיו של האדם.

ואכן האהבה צריכה שיעוררו אותה, כי במרוצת החיים מתגבר ביותר החלק הגשמי שבאדם המפריד, וכדי שתתעורר האהבה צריך האדם להקדיש לכך מחשבה והתבוננות, ויתכן שיכוון האדם להנאת עצמו ולכן יעורר בקרבו את האהבה, אבל כל זאת עד שנתעוררה האהבה בקרבו, אבל לאחר שדבקה נפשו הרי הוא נמשך מאליו לכך בין אם ירצה ובין אם לאו, ושוב אין זה תלוי ברצונותיו ותאוותיו, וזה בבחינת מה שאמרו חז"ל 'מתוך שלא לשמה בא לשמה'.

מוחל וסולח
נתן תודה: 604 פעמים
קיבל תודה: 348 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 24 נובמבר 2021, 14:23

@משתדל לעשות רצון ה' 

בתרגום/ים משתמשים תמיד בשורש ר.ח.ם. לשורש א.ה.ב.

וההבנה הפשוטה היא שאהבה שייכת למשפחת הרגשות ההומניים. ולא למשפחת הרגשות האגוצנטריים, שאלו אהבות התלויות בדבר.

אך זה דרוש ביאור נוסף, כי כך גם מתורגם בבראשית כז' ד', ויש לפי זיכרוני מפרש, שמעמיק בביאור דברי יצחק אבינו לעשיו, איני זוכר כעת מיהו.

אברכצ'יק
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 22 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברכצ'יק » 24 נובמבר 2021, 14:27

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
24 נובמבר 2021, 13:34
אברכצ'יק כתב:
24 נובמבר 2021, 13:29
משתדל לעשות רצון ה' כתב:
מישהו יכול להסביר לי מה זה 'בעלות'?
מישהו יכול להסביר לי מה זה 'מה זה'...?

כאן הטעות שלך.

לחוש אהבה כולנו חשים, אבל אני רוצה הגדרה בשכל.

שמא הא גופא, שהאהבה הוא כלשונך 'לחוש',
והגדרה שכלית א"א שתהיה 'מדויקת',
[איך אתה מגדיר 'אדום'? - וכל המקורות שהביאו הם אומנם הגדרות, אבל 'שכליות']

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 24 נובמבר 2021, 14:39

יש דברים שאין יכולת להסביר אותם.

ואני אסביר....
מהיכן אני יודע שחוש הראייה שלך, פועל אצלך דרך גלגלי העין, אולי דווקא דרך קצות השערות בראש?
אלא שאני מקיש ומסיק מעצמי, על הדומים לי, ולכן די ברור לי שאתה רואה דרך גלגל העין, ולא דרך הנחיריים. אף שאיני יכול להוכיח זאת, אלא אם כן אבדוק ואראה שכאשר חוטמך סגור, אתה עדיין רואה, לדוגמה, להיכן אני מפנה אצבע. (אם תעצום עיניים ולא תצליח לעקוב אחרי היד שלי, זו אינה ראיה, כי אולי אתה עושה משחק).

לעומת זאת אם נצביע שנינו על מטפחת אדומה, ונאמר שהיא אדומה, אף אחד לא יודע האם אנו אכן רואים את אותו הצבע. כל אחד למד שמות צבעים. אך אין אדם בעולם שיכול לדעת מה שאני רואה.
(מקווה שהובנתי, קיצרתי במילים, אך הדברים ידועים)

אותו הדבר המונח/הערך 'אהבה', אלו דברים שבלב, ואין יכולת או אפשרות לזהות אותם, או להעביר אותם במילים והסברים.
זה כמו צבע, זו מילה מוסכמת למצבים מסויימים, ולהתנהגויות מסויימות.
אך לעולם לא נבין את המושג אחד מפי השני, אלא רק באופן התחושתי האישי בלבד.

מי שחש אהבה ויודע טעמה, יכול להדריך אותנו, איך לנסות להגיע אליה, אך לא להטעים לנו אותה.

(אני מסביר רבות לחילונים, שאהבה שהם חווים היא כ"כ קלושה, כי אין להם הדרכה כיצד להגיע אליה. הם מחפשים פרפרים, ריגושים, וסיפוק יצרים, וזאת הם מכנים בטעות 'אהבה', אך מי שלומד את הדרך בה רוכשים את היכולת לאהבה, הוא חווה דבר שהוא לא יכול להעביר במילים. ולכן כל המקורות שכבר ציינו המגיבים לעיל, הם רק מסבירים את הדרך או מגדירם את המקום (הפנימי) בו מתרחשת האהבה, אך כמדומני שאין מי שמגדיר את עצם התחושה ואת מהות הדבר)

אגב, לגבי תגובתי הקודמת, הרי שבאורחות צדיקים, בשער האהבה, כל מושגי האהבה שהוא מציין (ששה במספר) מדובר ב'אהבת המועיל'.

רואים שקוף
מיקום: הכל מהזיכרון, ללא מקורות, יתכנו טעויות, עמכם הסליחה
נתן תודה: 110 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רואים שקוף » 24 נובמבר 2021, 14:59

שמעיה כתב:
24 נובמבר 2021, 13:31
אני יכול לכתוב מה שאני חושב.
להבנתי, האהבה היא הקשר שאדם מרגיש לעצמו. את הדאגה הכנה לשלומו, את הרצון העז שיהיה לו טוב, הקרבת נוחיות זמנית על מנת להשיג אושר עתידי, וכל כהאי גוונא.
האהבה שאדם חש לאשתו, לילדיו, להוריו, לחבריו, לקהילתו, לעמו - מבוססת על כך שזהותו שלו כוללת אותם. אדם, בתודעתו, מתייחס לעצמו כאיש לאשתו, כבן להוריו, כאבא לילדיו, כאח לאחיו, וכרע לרעיו, כחלק מקהילתו ועמו.
זוהי זהותו, ולכן במידה מסוימת, מואצלת התחושה שהוא חש כלפי עצמו, גם כלפיהם.
כשאדם מתחתן, הוא בעצם מכניס את האישה אשר נשא לאגו שלו, זה לוקח זמן, אך אט אט זהותו משתנה והוא רואה את כל חוויותיו וחייו הנוכחיים בשיתוף איתה. זוהי הסיבה שהוא יאהב אותה. זו הזדהות עימה כאחד. הוא הדין לבניו, הוא הדין להוריו, הוא הדין לחבריו, והוא הדין לקהילתו.
אלא שככל שהקבוצה מתרחבת, תחושת ההזדהות העמוקה מתעמעמת. זוהי הסיבה שאהבת אדם לאשתו אינה כאהבתו לחבריו, וודאי לא כאהבתו לקהילתו או לעמו.
אהבת ה' גם היא מבוססת על ההזדהות הפנימית של האדם כיהודי, כמי שהוא עבד הקב"ה, ובכך ה' הוא חלק מזהותו העצמית.

כאשר אישה מתה, לבעלה היא מתה. חלק מן הזהות שלו נעלם, ולוקח זמן לעכל את המצב החדש, ולפנים שלמרות החסר, יש לו זהות נפרדת. לאיטו הוא מסתגל למצב החדש, ואז יכול אף לאהוב מישהי אחרת. להכניסו לחייו, ולמצוא שזוהי זהותו החדשה, שותפות עם האחרת.
והרבה יש להאריך בדברים, בפרט בעניין עבודת ה' מתוך יראה ומתוך אהבה.  
הציווי לאהוב כל אדם מישראל, נכלל בזה?

רואים שקוף
יצירת קשר:

שליחה על ידי רואים שקוף » 24 נובמבר 2021, 15:01

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
24 נובמבר 2021, 13:34
לחוש אהבה כולנו חשים, אבל אני רוצה הגדרה בשכל.
דבר רגשי צריך להיות שכלי?

רואים שקוף
יצירת קשר:

שליחה על ידי רואים שקוף » 24 נובמבר 2021, 15:05

מוחל וסולח כתב:
24 נובמבר 2021, 14:23
@משתדל לעשות רצון ה' 

וההבנה הפשוטה היא שאהבה שייכת למשפחת הרגשות ההומניים. ולא למשפחת הרגשות האגוצנטריים, שאלו אהבות התלויות בדבר.

אך זה דרוש ביאור נוסף, כי כך גם מתורגם בבראשית כז' ד', ויש לפי זיכרוני מפרש, שמעמיק בביאור דברי יצחק אבינו לעשיו, איני זוכר כעת מיהו.
אם כבר הוזכר הדבר בלשון ארמי,
הסתפקתי בביאור המילה 'רחמנא',
אוהבינו או שמא אהובינו.

אלי מאירי
נתן תודה: 42 פעמים
קיבל תודה: 110 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלי מאירי » 24 נובמבר 2021, 15:12

הרבה פה כתבו שזה רגש. וא"א לפשט רגש במילים.
כמו הגדרת צבע אדום, או אפילו הגדרת "מחשבה" (זה רגש או שכל??)
דומני שיש בזה משהו עמוק יותר בעצם.
מנסים לחפש הגדרה, ומביאים משפטים כמו "אני רואה את הטוב ומתמכר אליו" או משהו כזה.
אלו הם פעולות. מעשים בנפש. לא עצם הוויה של מציאות!
למרות שכבר כתבו כדבר הזה ממש לפני, לא אמנע מלהביע את הגדרתי לענין. אולי יהיה לתועלת.

רגש האהבה לא קיים על היעדר כמו שההגדרה "אני רואה את הטוב בדבר זה" יכולה, בהשלכה להידבק על כל דבר.
ולכן כולם יכולים לומר שחסרה פה עדיין הגדרה, כי כולם תופסים שזה לא המהות עצמה של הדבר.

ודבר זה הוא למורת רוח להשכל, שכל ענינו הוא למצוא את המציאות ולפשט אותה לכלל.
למשל - איך מגדיר השכל "שולחן": משטח עץ (כולם מכירים כאלו מהרבה מקומות) המונח (כמו שהרבה דברים מונחים) על גבי ארבע כלונסאות (כמו שמצוי).
והוא משמש (כמו ששאר כלים עשויים לשמש) להנחת צלחות אכילה ולכתיבה (כמו שיכולנו להניחם נמוכים על הקרקע).
מה עשה השכל? לקח עצם כלשהו, פירק אותו להרבה חלקים מוכרים, ואיחד אותם באמצעים מוכרים, והגדיר את שימושו בדברים אחרים.

כל זה אי אפשר לעשות לרגשות, כיון שכל רגש הוא יחידה בודדת.
(אין את זה אפילו באטומים הקטנים של הטבע! שמה מצאו שכל החומרים בעולם מורכבים מחלקיקים שווים לחלוטין ורק שונים בהרכבם)

מה כן אפשר לעשות?
אפשר או להגדיר את היסוד הכימי של הרגש. (ראה למעלה על פעולות האוקסיטוצין והדופאמין במוח)
אפשר גם להגדיר את הרקע הנפשי שמביא לכך (היקשרות, השלמת החוסרים והגדרת "אני" משותפת - ראה למעלה)
אפשר להגדיר את התוצאות הנפשיות של זה (אושר, חיבה חיבור דאגה, קנאה ומחיובות)

רק בשמחה
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 16 פעמים

שליחה על ידי רק בשמחה » 24 נובמבר 2021, 15:18

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
24 נובמבר 2021, 13:26
רואים שקוף כתב:
24 נובמבר 2021, 13:25
מים טהורים כתב:
24 נובמבר 2021, 13:10
דבר מה מה חסר לי, ומישהו מסוים מספק לי אותו, עולה בלב אהבה למשלים החסר. לכן איש ואישה - ניגוד - השלמה - אהבה. והתורה, לנשמה, השלמת החסר, אהבה. וארשתיך לי לעולם. אל תקרי מורשה אלא מאורסה. וכן לקב"ה, דרך התורה.
וזה לא נקרא אהבה שהיא תלויה בדבר?
אם זה משלים לי חסר מסויים
אתה מעיר טוב,
אז מה זה אהבה שלא תלויה?
[עיין אבות פ"ו]

פירוש הרמב"םפירוש אלו הדברים כך הוא [כל אהבה שהיא תלויה בדבר בטל, בטל דבר ובטלה אהבה, ושאינה תלויה בדבר בטל, אינה בטלה לעולם]. אתה יודע שאלו הסבות הגשמיות יבטלו ויסורו ויתחייב סור המתחדש בסור סבתו ומפני זה כשתהיה סבת האהבה ענין אלהי והוא המדע האמיתי האהבה ההיא אי אפשר שתסור לעולם מפני שסבתה מתמדת המציאות:

פירוש רבי עובדיה מברטנוראכל אהבה שהיא תלויה בדבר בטל - שאינו מתקיים, כשיתבטל הדבר שהיה סבה לאותה אהבה, גם האהבה בטלה. וכל אהבה שאינה תלויה בדבר בטל אלא בדבר קיים, כגון אהבת הצדיקים והחכמים, אינה בטלה לעולם. כשם שהדבר שהוא סבה לאותה אהבה אינה בטל, כך אין האהבה בטלה:

שמעיה
נתן תודה: 1062 פעמים
קיבל תודה: 1131 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 15:49

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
שמעיה כתב:
המלבי''ם כאן נכנס לטענה, שיעקב לא אהב את רחל מחמת אהבת עצמו, ברצותו אותה מחמת יופיה וכל מיני רווחים שהוא היה יכול להפיק ממנה, אלא בגלל כשרון מעשיה. אני לא מסכים לכך שיש מי שאוהב את חבירו רק מחמת שהוא 'הדבר הטוב'.

מקובל שלאבותינו הקדושים לא היה תאווה ותשוקת הגוף כמונו. בסדר גמור.
אני מתכוון, שבין אם עשיו אוהב את מחלת בגלל שהיא יפה ויכולה לספק את מאווייו, ובין אם יעקב אוהב את רחל בגלל כשרון מעשיה ויכולה לספק את מאווייו הרוחניים, שניהם כאחד אוהבים באותו דרך. שהם מרגישים שהזהות שלהם קשורה גם לאישיות שלפניהם (מחלת/רחל) ולכן היא נכללת באהבתם שלהם את עצמם.
ולכן, איני מסכים לחלוקה של המלבי''ם שיש האוהב את עצמו, ויש האוהב את הטוב כי הוא טוב. זה מסלול חשיבה ידוע ומוכר, אך לא בהכרח נכון.

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 15:51

במחשכים הושבני כתב:
24 נובמבר 2021, 14:08
משתדל לעשות רצון ה' כתב:
שמעיה כתב:

אפשר לבאר בפשיטות, שהאהבה איננה בשביל רווח כלשהו אלא שיש תחושת חיבור ל'דבר הטוב',
ואחר שיש חיבור, שוב האהבה היא לעצמו, וכנ"ל.

מדברי המלבי''ם לא נראה כן, כי נראה שהוא סבור שכיוון שיעקב אהב אהבת כשרון המעשה ולא אהבת החשק, היו השנים כימים ספורים. לפרשנותך (וכן לשיטתי), אין כל הבדל.

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 15:52

אברכצ'יק כתב:
24 נובמבר 2021, 14:20
מתוך קונטרס קדושת ישראל מכתבי הגאון הרב יצחק אייזיק שר זצ"ל:
'הענין השלישי הוא האהבה, מדת האהבה איננה מפותחת אצלינו כראוי, אבל יש לדעת שכל שלמות
האדם נקנית רק ע"י מדה זו, ואהבת את ה' אלוקיך, ואהבת לרעך כמוך הן שתי מצוות הכוללות כל
התורה כולה'
עוד שם: 'האהבה הבאה מתוך תאוה היא כולה תאוה,
והשם אהבה לא שייך להזכיר עליו, אלא המצוה והחובה להתחנך מקודם בפתוח האהבה'
ומעריך שם בביאור אהבת איש לאשתו.
האם לא קרא הנביא את שם האהבה על אהבת אמנון ותמר?

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 15:52

אמונה כתב:
24 נובמבר 2021, 14:21
שמעיה כתב:
אור זרוע כתב:
24 נובמבר 2021, 13:48
הגדרה המחלקת בין אהבת הטוב לאהבת החשק מהמלבי"ם בראשית (פרשת ויצא) פרק כט פסוק כ

עיין לעיל.

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 15:53

רואים שקוף כתב:
24 נובמבר 2021, 14:59
שמעיה כתב:
אני יכול לכתוב מה שאני חושב.
להבנתי, האהבה היא הקשר שאדם מרגיש לעצמו. את הדאגה הכנה לשלומו, את הרצון העז שיהיה לו טוב, הקרבת נוחיות זמנית על מנת להשיג אושר עתידי, וכל כהאי גוונא.
האהבה שאדם חש לאשתו, לילדיו, להוריו, לחבריו, לקהילתו, לעמו - מבוססת על כך שזהותו שלו כוללת אותם. אדם, בתודעתו, מתייחס לעצמו כאיש לאשתו, כבן להוריו, כאבא לילדיו, כאח לאחיו, וכרע לרעיו, כחלק מקהילתו ועמו.
זוהי זהותו, ולכן במידה מסוימת, מואצלת התחושה שהוא חש כלפי עצמו, גם כלפיהם.
כשאדם מתחתן, הוא בעצם מכניס את האישה אשר נשא לאגו שלו, זה לוקח זמן, אך אט אט זהותו משתנה והוא רואה את כל חוויותיו וחייו הנוכחיים בשיתוף איתה. זוהי הסיבה שהוא יאהב אותה. זו הזדהות עימה כאחד. הוא הדין לבניו, הוא הדין להוריו, הוא הדין לחבריו, והוא הדין לקהילתו.
אלא שככל שהקבוצה מתרחבת, תחושת ההזדהות העמוקה מתעמעמת. זוהי הסיבה שאהבת אדם לאשתו אינה כאהבתו לחבריו, וודאי לא כאהבתו לקהילתו או לעמו.
אהבת ה' גם היא מבוססת על ההזדהות הפנימית של האדם כיהודי, כמי שהוא עבד הקב"ה, ובכך ה' הוא חלק מזהותו העצמית.

כאשר אישה מתה, לבעלה היא מתה. חלק מן הזהות שלו נעלם, ולוקח זמן לעכל את המצב החדש, ולפנים שלמרות החסר, יש לו זהות נפרדת. לאיטו הוא מסתגל למצב החדש, ואז יכול אף לאהוב מישהי אחרת. להכניסו לחייו, ולמצוא שזוהי זהותו החדשה, שותפות עם האחרת.
הציווי לאהוב כל אדם מישראל, נכלל בזה?

לדעתי כן.
יש ציווי להתבונן בכך שבני ישראל הם אומה אחת אתי, משפחה אחת מורחבת, וממילא להשליך את האהבה הקיימת בי כלפיי, גם כלפיהם. 

אמונה
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים

שליחה על ידי אמונה » 24 נובמבר 2021, 16:35

שמעיה כתב:
24 נובמבר 2021, 15:52
אמונה כתב:
שמעיה כתב:

עיין לעיל.

האם לפי דרכו של מר יש דרך לפרש את דברי הרמב"ם (הל' תשובה פ"י ה"ב) שכתב: "העובד מאהבה עוסק בתורה ובמצות והולך בנתיבות החכמה לא מפני דבר בעולם ולא מפני יראת הרעה ולא כדי לירש הטובה אלא עושה האמת מפני שהוא אמת וסוף הטובה לבא בגללה", כלומר: מה ההבדל בין 'כדי לירש הטובה' ל'מפני שהוא אמת' הלוא מטרת האחרון הינה גם 'כדי לירש הטובה', ואף בתחילת דבריו מגדיר הרמב"ם ש'העובד מאהבה' הוא מי ש'עוסק בתורה ובמצות' - 'לא מפני דבר בעולם'?

קל וחומר של שטות
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קל וחומר של שטות » 24 נובמבר 2021, 16:50

אברכצ'יק כתב:
24 נובמבר 2021, 13:29
משתדל לעשות רצון ה' כתב:

מישהו יכול להסביר לי מה זה 'מה זה'...?

הנה משהו שברצוני למסור לאומה:
ניתן להסביר גם על פירושם של מילים בסיסיות (ברוב המקרים) על ידי מילים נרדפות או הגדרות. (למשל במקרה דנן: "מה זה" פירושו מילת שאלה השואלת לפירוש הגדרת/מהות/הסבר הדבר עליו מדברים.) ולא, השאלה לא ממשיכה להישאל. (מה זה "מילת" מה זה "שאלה" וכו'...) כי זה כבר מטומטם. המשמעות של הסבר של מילה זה אם ניתן להסביר אותה מבלי להצטרך לה. מהות המילים הם דבר אינטואטיבי שמבוסס על הבנה שכלית-רגשית שנתנה לנו במתנה מאת הבורא. את משמעות המילה לא ניתן להסביר. אך השאלה גם לעולם אינה נשאלת! מי ששואל שאלה כזו בעצם מגיע מנקודת מבט שאינה שפתית, ואם כן גם אינו יכול לשאול את השאלה.
אך לבקש משמעות של מילים באופן שהוא כן שפתי, דהיינו להגיע להבנה שתגרום אינטואטיביות, זה ודאי שאפשר.

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 760 פעמים
קיבל תודה: 1005 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 24 נובמבר 2021, 16:53

שמעיה כתב:

אתה כותב כ"כ טוב ויפה.
אשמח אם תאריך.

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 24 נובמבר 2021, 16:53

רואים שקוף כתב:
24 נובמבר 2021, 15:05
מוחל וסולח כתב:
24 נובמבר 2021, 14:23
@משתדל לעשות רצון ה' 

אם כבר הוזכר הדבר בלשון ארמי,
הסתפקתי בביאור המילה 'רחמנא',
אוהבינו או שמא אהובינו.

עד ששאלת, נשאל גם את השאלה הבאה,
אותה המילה שמחפשים כאן את ביאורה, היא שם העצם/הדבר, או שישנו שוני בין אוהב לנאהב, והמילה מבטאת רק את האוהב.

או שאשאל זאת כך, האוהב והנאהב, שניהם תחת הכותרת 'אהבה', אך הדבר פועל אצל שניהם אחרת לחלוטין. האם נאמר שהאהבה חייבת להיות הדדית, ללא יחסי גומלין. נותן/מקבל? או שיש יחסי גומלין, וכל אחד חווה זאת אחרת? והאם במקרה כזה רק לגבי אחד מהצדדים נשתמש במינוח 'אהבה'.
כשנפענח את השאלה הזו, ינתן לנו מימד נוסף למושג 'אהבה'.

ולשאלתך, שאלתך מתבססת על ההנחה שהמילה 'רחמנא' יש בה הטיה. ולכן אתה מסתפק מהי ההטיה הנכונה.
אני סבור ש'רחמנא', משמעותו 'רחמים', שם הדבר.
אשמח אם יש מי שיכול לאשש את דברי, או לדייק אותי.

יד אבשלום
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 76 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יד אבשלום » 24 נובמבר 2021, 17:39

קישור לדברי הגרש"ר הירש בחורב שמבאר מצוות "ואהבת לרעך כמוך" כיון שהאדם תכליתו מתקיימת רק בקיום האחר
ומבאר את ענין האהבה כתחושה שבלעדי מושא האהבה חסר בשלמות האוהב (ודאי שלא מספיק להכיר בזה אלא צריך לחיות את זה והבהנה שכלית אינה נקראת אהבה)
https://www.hebrewbooks.org/pdfpager.as ... =&pgnum=62

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 17:50

אמונה כתב:
24 נובמבר 2021, 16:35
שמעיה כתב:
24 נובמבר 2021, 15:52
אמונה כתב:

עיין לעיל.

האם לפי דרכו של מר יש דרך לפרש את דברי הרמב"ם (הל' תשובה פ"י ה"ב) שכתב: "העובד מאהבה עוסק בתורה ובמצות והולך בנתיבות החכמה לא מפני דבר בעולם ולא מפני יראת הרעה ולא כדי לירש הטובה אלא עושה האמת מפני שהוא אמת וסוף הטובה לבא בגללה", כלומר: מה ההבדל בין 'כדי לירש הטובה' ל'מפני שהוא אמת' הלוא מטרת האחרון הינה גם 'כדי לירש הטובה', ואף בתחילת דבריו מגדיר הרמב"ם ש'העובד מאהבה' הוא מי ש'עוסק בתורה ובמצות' - 'לא מפני דבר בעולם'?
לא. עלית על הנקודה.
יש מקום להכניס את דבריי בדברי הרמב''ם, אך זה מאוד קשה. אאריך בכך בלי''נ מאוחר יותר, אלא שלדעתי וודאי לא התכוון הרמב''ם למה שאני אומר.

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 17:51

יהודה יעקבזון כתב:
24 נובמבר 2021, 16:53
שמעיה כתב:

אתה כותב כ"כ טוב ויפה.
אשמח אם תאריך.

זה קשור לשאלת הרב @אמונה. כבר זמן רב ברצוני לכתוב בזה את עמדתי, אקווה לעשות זאת בקרוב.

סמל אישי של משתמש

נחמן הקטן
נתן תודה: 153 פעמים
קיבל תודה: 114 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחמן הקטן » 24 נובמבר 2021, 20:22

משתדל לעשות רצון ה' כתב:

אנסה להגדיר בקצרה מהי אהבה [הדברים נראים מחודשים ומוזרים, אך התבוננו בהם לפני פסילתם].

שימו לב שתמיד אני אוהב אדם שקיבלתי ממנו טוב, אין מציאות של אהבה לאדם שהוא לא מסב לי הנאה וטוב.
כמו"כ תמיד האהבה תפגש עם רצון נוסף, והוא, רצון שיהיה לאדם המואהב טוב, ואני אנסה למצוא האיך להיטיב עמו.
משכך המסקנה המתבקשת היא כדלהלן :
כשאני מקבל טוב מאדם אחר, אני אוהב אותו, מהי אהבה - רגש המתקבל מצירוף של שני דברים, א. הנאה מהטוב שקיבלתי. ב. רצון שלאותו אדם שהיטיב עימי יהיה טוב ג"כ [וכשהטוב שקיבלתי היה עוצמתי, הרצון יהיה יותר חזק ועוצמתי], ורגש שמחה וקורת רוח כשזה קורה.
כשאני מקבל רע מאדם אחר, אני שונא אותו, מהי שנאה - רגש כפול. א. סבל מהרע. ב. רצון שלאותו אדם שהרע לי יהיה רע [וכנ"ל עוצמת הרצון היא כפי הרע שהוא הסב לי], ורגש שמחה וקורת רוח כשזה קורה.

הרגש העז של האהבה, הוא הוא השילוב של הנאה מהטוב יחד עם הרצון שיהיה לאדם המיטיב עמך טוב, ולכן באהבתך אותו תנסה בכל דרך למצוא האיך להיטיב עימו, והאיך לגרום שיהיה לו טוב.

כשאדם אוהב את ה', זהו מחמת שהוא הבין בדעתו את הטוב הרב והעוצמתי שהוא מקבל מה', התבוננו בכך.

כשאני רואה אדם שסובל, אם הוא אדם שהרע לי אני ישמח כי אני רוצה שיהיה לו רע כנ"ל, אם הוא היטיב עימי אני אצטער כנ"ל, אם בסתמא אני גם אצטער כי אני מדמיין את הכאב הזה [ולא קשור לאהבה או שנאה], אך מחמת שהנתונים דומים לאהבה, הרחמים נקראים בלשון תרגום אהבה [בדרך אפשר].

הערשלה
נתן תודה: 711 פעמים
קיבל תודה: 645 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הערשלה » 24 נובמבר 2021, 21:17

משתדל לעשות רצון ה' כתב:
אכתוב מה שנראה בעיני.

אהבה היא הכח הפנימי ביותר שקיים בבריאה כולה.
כח שמשפיע לכוחות אחרים (כידוע בעולם הספירות).
כח מאחד לכל הכוחות והוא השורש לכולם.
כח של חיבור קשר ודביקות.

לכן אהבה אמיתית אינה תלויה בדבר, כיוון שכשהיא מותנית בגורם אחר היא חיצונית.
לכן באהבה אמיתית בין איש ואשה זכו ושכינה ביניהם שהרי הם הגיעו לשורש שם נמצאת השכינה.
לכן אהבה אמיתית לא יכולה להיות אגוצנטרית, כיוון שהיא מתייחסת לחיבור ולא לנפרדות.
לכן אהבה יוצרת נתינה והשפעה, שהרי תמיד השפע מגיע מהשורש המאחד את הכל. 

לכן מצוות אהבה היא מצווה שורשית ויסודית, כיוון שרק בקיומה יש אחדות בעשיית המצוות לרצון הנרצה.

נקודה נוספת הראויה להדגשה.
אהבה ניתן להרגיש, אבל היא יכולה להיות קיימת גם בלי שמרגישים אותה.
הטעות של רבים שמתייחסים לרגשות מסוימים כקובעים את קיומה של אהבה, בעוד שזה לא ממש חייב להיות מוכרח.
לדוגמא אדם לפעמים מרגיש תחושות של היפך אהבה מה', אלא שאנו בטוחים באמונה שהוא תמיד בכל מצב רק אוהב את בניו אהוביו.

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 נובמבר 2021, 22:56

בס"ד
אני מתייג מי שאני זוכר שביקש את התייחסותי: לכל לראש פותח האשכול @משתדל לעשות רצון ה' הרבנים @אמונה ו@יהודה יעקבזון
כאמור, להבנתי, האהבה היא רגש המופעל באדם כלפי עצמו, וכלפי כל מה שהוא מזהה כחלק מזהותו הוא.
עבודת ה' מתוך יראה, הינה מצב בו האדם מקיים מצוות ונזהר מעבירות כי הוא פוחד מעונש, או כי הוא מתחלחל מרוממות ה' המצווה.
כאשר האדם מתרגל להישמר מחילול שבת, לאט לאט זהותו מתעצבת כאדם שומר שבת. הוא לא יכול לחשוב על עצמו מחלל שבת, בלי כל קשר לעונש, ולעתים אף בלי קשר לכך שה' ציווה עליו לשמור שבת. הוא ושמירת שבתו חד הם. אני חושב שכל אחד הרגיש את התחושה הזו כאשר התיישב במכונית שהובילה אותו ואת אשתו בציריה לבית החולים בשבת. זה מרגיש לא נוח ולא שגרתי, זה מעשה סותר זהות.
לאדם מן השורה, כאשר התמודדות בשמירת שבת ניצבת לפניו, אין צורך לפנות למחוזות ההפחדה, הוא לא צריך להיזכר שאם הוא יכשל, הכרת תכרת נפשו, או שסקול יסקל, וכדומה. ברור לו למעלה מכל ספק, שהוא לא מחלל שבת. כי חילול שבת, זה לא הוא.
הוא הדין באכילת חזיר, או נבילות וטריפות.
ככל שחומרת האיסור פחותה בעיניו, החיוב והאיסור פחות מזוהים עם האישיות הפנימית שלו. אלו שרגילים לדבר לשון הרע, מזמן השלימו עם העובדה, שהם דוברי לשון הרע. הזהות שלהם בנויה כך, הם לא ימנעו אלא במצב שייזכרו בעונשים המצפים להם. בעניין הזה, במקרה שהם נזהרים, זה מיראה.
אספר מעשה שאירע בידידי הטוב, השופך את לבו לפני. הוא נהג מדי פעם, אחת לחודש או חודשיים, לשכור מחשב עם אינטרנט פרוץ, ולחגוג על סרטים. לאחר כמה שעות בילוי אסור, היה חש חרטה עצומה, מתפטר מן הכלי, ומחליט שלעולם לא עוד. אך הגלגל הזה סבב סביב עצמו מספר שנים טובות.
שאלתי אותו פעם, עד מתי? האם אתה רואה את עצמך יום אחד מפסיק עם זה? האם תמשיך את זה עוד עשרים שנה, כשתהיה אדם מבוגר?
הוא כבש פניו בקרקע, והודה, שהאמת תאמר, שהוא לא רואה אירוע שיכול לשנות את המצב. הוא חוטא, מתחרט, וחוזר ונכשל. מה הולך לקרות עוד שנה שלא קרה עד היום?
לאחרונה הוא סיפר לי שהוא כבר לא רואה את עצמו חוזר ונכשל בזה. לשאלתי הוא תיאר לי, שלפני כשנה ומחצה, כשתקף עליו יצרו, עמד אז בפני תפנית גורלית בחייו הכלכליים אשר לא הייתה תלויה בידיו, ולא היה ביכולתו להושיע לעצמו מאומה. במקרים כאלו בדרך כלל בורח האדם אל הכל יכול, והוא פנה בתפילה לה'. אלא שאז נמלא חרדה גדולה, בהבינו שאם הוא ממרה את פי הקב"ה כל הזמן, אין סיבה שתפילתו תישמע. מרוב פחד, לא עלה על דעתו לחטוא.
תובנה זו, ליוותה אותו כמחצית השנה. כל עת שעלה בדעתו להיכשל, הזכיר לעצמו ששלום ביתו, פרנסתו, בריאותו ובריאות משפחתו, תלויים ביד ה', ובכוח זה נשמר. לאחר כמחצית השנה, כבר לא התמודד עם הניסיון. זהותו השתנתה בהצלחה מאדם שנכשל כל חודש חודשיים, לאדם שאינו שייך לעניין של סרטים ואינטרנט. ברגע שזהותו התייצבה על הצורה הזו, כבר לא עלה בדעתו לעשות את הפעולה סותרת זהות זו, כפי שאינו עולה בדעת כל אחד ואחד מאתנו לחלל שבת, גם אם זה מאוד נחוץ.
סיפור זה, מהווה דוגמא מצוינת לעבודת ה' מתוך אהבה. בעוד שהעובד מיראה, זהותו מסתדרת באופן מעולה עם הפעולה, והוא לא עושה אותה כי הוא פוחד; העובד מאהבה, גם אם יש לו משיכה, זהותו מתנגדת לכישלון. ומאחר ואדם אוהב את עצמו, הוא לא יעשה משהו שלא מוצא חן בעיניו.
ברמב"ם (תשובה י, ב) לא משמע כדבריי, מפשטות לשונו נראה, כי הוא סובר שעבודת ה' מאהבה מבוססת על כך שהאדם החכם מעוניין לעשות דברים שהם טוב, אך ורק משום שהם טוב. וזה לשונו:
העובד מאהבה עוסק בתורה ובמצות והולך בנתיבות החכמה לא מפני דבר בעולם ולא מפני יראת הרעה ולא כדי לירש הטובה אלא עושה האמת מפני שהוא אמת.
כבר גיליתי דעתי, לא פעם ולא פעמיים, שאיני מאמין בטוב הצפון בטבעו של אדם. אני משוכנע, שאחר כל המעשים, בכל רדיפת טוב מצוי רדיפת ההנאה העצמית. ברגע שננטרל את השכר והעונש מן המערכת, סביר להניח שהכל יקרוס, ולא יעלה על לב אחד לעבוד את ה' גם אם יבין שכך ראוי. כי אין סיבה שאדם יעשה מה שראוי, כשזה קשה ולא מתגמל בכלל. [הסתייגות מה מן האמור בקטע זה, עיינו להלן מד"ה 'מה שכן' ואילך]
מדברי הרמב"ם משמע שלא כדבריי, אך מה אעשה, ומחלוקת פילוסופית זו היא מחלוקת במציאות, ואפילו קטן שבקטנים אינו יכול ומסוגל לשנות את ראייתו מחמת תמונת המצב המשתקפת לעיני החכם שבחכמים.
אפשר לדחוק בלשון הרמב"ם ולומר, שכוונתו למה שביארתי בעבודת ה' מאהבה, שכאשר מתרבה שכל האדם, הוא מזדהה עם התורה והמצוות הזדהות מוחלטת, עד שהוא עושה אותם גם ללא יראת העונש או בקשת השכר, אלא מצד זהותו הדורשת זאת. דוגמא לדבר, יש להניח שאדם מתורבת שנימוסיו הפכו להיות חלק מאישיותו, ישמור עליהם גם במקרה ואין מי שילעג לברבריותו אם יכשל בהם. כי זה מאפיין אותו והוא חש שזה מה שהוא.
אך אני לא מאמין שלכך התכוון הרמב"ם, הגיוני יותר שהוא עצמו סבר שיש אנשים שמעדיפים להקריב את טובתם האישית בעבור האמת. לצערי, איני מקבל עמדה זו.
מה שכן, יש סוג אחר של עבודת ה' מאהבה, כאשר האדם מתקשר עם ה' ומשוכנע כליל במציאותו, וכפי שהוא אוהב את אשתו, בניו, והוריו אשר נוכחותם מורגשת פיזית, כך הוא אוהב את ה' אשר נוכחותו מורגשת רק תודעתית. הוא מכליל את עצמו ואת בוראו כזהות אחת בלתי נפרדת, ובשל כך עבודת ה' שלו היא הקרבת צרכיו בשביל ה' שהוא גם חלק מזהותו.
זה לא נראה כוונת הרמב"ם בציטוט הנזכר, אם כי זה מסתדר ומתאים להמשך דברי הרמב"ם, וזה לשונו:
והיא מעלת אברהם אבינו שקראו הקדוש ברוך הוא אוהבו לפי שלא עבד אלא מאהבה והיא המעלה שצונו בה הקדוש ברוך הוא על ידי משה שנאמר ואהבת את ה' אלהיך, ובזמן שיאהוב אדם את ה' אהבה הראויה מיד יעשה כל המצות מאהבה. וכיצד היא האהבה הראויה הוא שיאהב את ה' אהבה גדולה יתירה עזה מאוד עד שתהא נפשו קשורה באהבת ה' ונמצא שוגה בה תמיד כאלו חולה חולי האהבה שאין דעתו פנויה מאהבת אותה אשה והוא שוגה בה תמיד בין בשבתו בין בקומו בין בשעה שהוא אוכל ושותה, יתר מזה תהיה אהבת ה' בלב אוהביו שוגים בה תמיד כמו שצונו בכל לבבך ובכל נפשך, והוא ששלמה אמר דרך משל כי חולת אהבה אני, וכל שיר השירים משל הוא לענין זה.
לסיכום:
עבודת ה' מיראה הינה כאשר האדם מזדהה בהחלט עם מעשה העבירה, או אינו מזדהה עם מעשה המצווה, ובכל זאת עושה מה שנדרש ממנו כי הוא מפחד.
עבודת ה' מאהבה יכולה להיות בשתי אפשרויות.
אהבת התורה והמצוות, כאשר האדם מתרגל את שמירתן, ובמשך הזמן זהותו נהפכת לכזו שאין לה קשר עם הפעולה האסורה, או שאין סיכוי שלא יעשה את הפעולה המצווה, כדוגמת נימוסי שולחן - או אז, הוא לא נדרש ליראה על מנת לקיים את התורה והמצוות.
אהבת ה', כאשר האדם משתכנע לחוש את נוכחותו, והוא מנהל עמו מערכת יחסים קרובה, עד כדי הזדהות מוחלטת עם העובדה שהוא בנו של הקב"ה, והוא לא מסוגל לעשות את הרע בעיניו או שלא לעשות את הטוב בעיניו.
יש לך אדם, ששמירת השבת שלו מבוססת על אהבת מצוות השבת (אפשרות א' של אהבה), שמירת הלשון שלו מבוססת על יראה, ואילו הדלקת נר חנוכה שלו מבוססת על אהבת ה' (אפשרות ב' של אהבה). כל מצווה ואיסור, לפי מידת הזדהותו עם הפעולה, או עם ה'.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”