עריכה תורנית הכוונה

להתעמק

משתמש רגיל
אני מעוניין לעבוד בעריכה תורנית, אשמח לדעת אם יש אפשרות לקבל איזשהו הדרכה או הכוונה בתחום.

מלמד להועיל

משתמש ותיק
להתעמק אמר:
אני מעוניין לעבוד בעריכה תורנית, אשמח לדעת אם יש אפשרות לקבל איזשהו הדרכה או הכוונה בתחום.

לי יש הרבה מאד נסיון בעריכה תורנית ובהגהה, ואשמח לתת לך עזרה
בגדול בראש ובראשונה בעריכה תורנית צריך 3 דברים בסיסיים: יכולת לעבוד הרבה על המחשב [בדרך כלל זה נצרך], יכולת כתיבה משובחת, יכולת לקבל ביקורת..
בנוסף, יש צורך בהרבה סבלנות ויכולת "לשבת על המקום", אבל אני כורך את זה עם העיקר הראשון

באשר לעבודה עצמה, זה מאד משתנה בהתאם לאופי העבודה, ומה סוג העריכה הנדרשת, אם תכתוב לי יותר, אוכל לתת לך טיפים מנסיוני,
בהצלחה רבה

בר בי רב

משתמש ותיק
לפעמים יכול להוסיף עצם ההרגל לראות עריכות משובחות של אחרים ולהשתמש בהם ולראות במה העורכים נותנים דגש.

משה סט

משתמש רגיל
דבר ראשון תבדוק איך אתה כותב, אם לפי כללי הדקדוק, ואם אתה מסופק תפתח ספר דקדוק של סמינר ותקרא קצת על סוגי משפטים ואיך מפסקים. שזה לדעתי הבסיס. אח"כ כמעט כל מכון שמכבד את עצמו כותב כללי עריכה המיוחדים לו אבל בסה"כ ישנם כללים בסיסיים ידועים כמו סדר אזכרת מקורות, איך מסמנים ציטוט, ועוד.
אחרי שהכנת את עצמך או תוך כדי תחליט מה מתאים לך בחום. הדרה של ספרי ראשונים (כרוך בפענוח דפוסים ישנים והשוואות). כתיבה (בסגנון עוז והדר וכדו'). הגהה, עריכה לשונית. תמלול. עריכה של חומר כתוב, עריכת מפתחות, כל תחום עומד בפני עצמו וכולל בתוכו ידע רב ושונה. ותחפש עבודה בתחום שנראה לך ואתה טוב בו. בהתחלה אפי' בחינם רק כדי שתוכל לשלוח דוגמאות עבודה. לא מן הנמנע שבשביל דוגמאות תחליט לערוך את הסיכומים שלך מהיש"ג / כולל. והכי חשוב ללוות הכל בתפילה ובטחון. אם תרצה עוד ערה אשמח לעזור בפרטי..

מלמד להועיל

משתמש ותיק
משה סט אמר:
ותחפש עבודה בתחום שנראה לך ואתה טוב בו.
המשפט הזה מהנסיון שלי, לא כל כך נכון, כי גם כך המציאות היא שהרבה אברכים מחפשים הכנסה נוספת ופונים לאפיק הזה, והמציאות היא שיש הרבה קופצים על כל משרה שפונה לעורך תורני, ולכן אין כל כך את הפריוולגיה לסנן ולקחת רק את מה שיותר אוהבים, אלא צריך פשוט לקחת מה שיש ולהתאמץ

מלמד להועיל

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
אם אתה רוצה ללמוד על עריכה תורני מומלך לראות הספר בית הועד.

פעם התגלגל לידי קונטרס שנקרא "דרך הכתיבה" שבו יש הרבה טיפים בתחום, וגם יש איזה ספר שהוציא תלמיד של הרב מאזוז על הנושא [לא זוכר את שמו], והוא מאד מועיל,
ואחרי כל זה, אני לא חושב שאפשר להתחיל ממש מאפס. רק מי שיש לו רקע של כתיבה או חוש לכתיבה או אהבה לכתיבה, יוכל ללמוד עוד ולהתמקצע ולהצליח

משה סט

משתמש רגיל
מלמד להועיל אמר:
משה סט אמר:
ותחפש עבודה בתחום שנראה לך ואתה טוב בו.
המשפט הזה מהנסיון שלי, לא כל כך נכון, כי גם כך המציאות היא שהרבה אברכים מחפשים הכנסה נוספת ופונים לאפיק הזה, והמציאות היא שיש הרבה קופצים על כל משרה שפונה לעורך תורני, ולכן אין כל כך את הפריוולגיה לסנן ולקחת רק את מה שיותר אוהבים, אלא צריך פשוט לקחת מה שיש ולהתאמץ

נכון שיש הרבה קופצים אבל מניסיון אם לא אוהבים את העבודה אז מתייאשים מאוד מהר וחבל. וכבר אמרו בזיעת אפך תאכל לחם אז לכה''פ תהנה מזה. (כדעת חבה"ל שההישתדלות צריכה להיות לפי אופי האדם וכשרונויו). 

להתעמק

משתמש רגיל
פותח הנושא
אשמח אם תוכל לפרט יותר מה ההבדל בין כתיבה (בסגנון עוז והדר וכו') לעריכה של חומר כתוב.
וכן איך עורכים מפתחות.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
לדעתי הצורך להיות טוב בכתיבה, מוגזם קצת. זה חשוב בעריכה תורני, אבל לא הכל. יש הרבה דברים שאינם דורשים כתיבה ברמה כלל, כגון הכנת מפתחות, בדיקת כת"י ודפוסים קדומים, ואיתור מראה מקומות. יש אנשים שהתחום שלהם הוא למצוא ולתקן שגיאות כתיבה, ואפשר להעזר בהם לעת הצורך. אם יש לך מה להציע בתחומים אחרים, זה יכול לחפות על העדר כשרון בכתיבה.

בנציון

משתמש ותיק
להתעמק אמר:
משה סט אמר:
אם תרצה עוד ערה אשמח לעזור בפרטי..
איך אפשר לפנות אליך בפרטי

או בצד שמאל של ההודעה היכן שכתבו יצירת קשר, או ללחוץ על שם המשתמש ובדף שנפתח ללחוץ על שלח הודעה פרטית.

ליאור סיבי

משתמש רשום
מישהו יכול לתת כיוון מהיכן מתחילים?
יש לי ניסיון רב וידע בכתיבת מאמרים וכד'
מעוניין לעסוק בתחום
אשמח לעזרה מבעלי ניסיון
מייל: [email protected]

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יש ספר הכתב והמכתב : פרקי הדרכה והנחיה באמנות הכתיבה התורנית / ערכתי מאת הר' עובדיה חן. לא ראיתי אותו, ואין לי מושג עם זה טוב/מומלץ, אבל מסתמא יש בו דברים מועילים.

בשלמא

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
יש ספר הכתב והמכתב : פרקי הדרכה והנחיה באמנות הכתיבה התורנית / ערכתי מאת הר' עובדיה חן. לא ראיתי אותו, ואין לי מושג עם זה טוב/מומלץ, אבל מסתמא יש בו דברים מועילים.
לעיל הזכיר @מלמד להועיל את הספר "הכתב והמכתב" (שלא בזכרון שם הספר) והמליץ עליו כספר טוב.

אני חושב שאחת ההכוונות החשובות זה להתחיל לעבוד הנסיון והשיטה נלמדת תוך כדי עבודה (בתנאי שיש מבקר מעליך, ואינך לוקח מטלות ועושה מלאכתך רמיה כפי שיכול לקרות בעבודות פרטיות, שהבעה"ב הוא מבין קטן ומשלם טוב)

שמעון רבינוביץ

משתמש ותיק
זכורני שפעם ראיתי קונטרס הנקרא "וורד לאברך", אם מישהו יכול להעלות אותו כאן, או לפחות לציין איפה ואיך אפשר להשיג זאת לתועלת כולם, שיבורך בכל הברכות [כמדומני שיש שמה הדרכה מפורטת על כל מה שצריך לדעת בתחום המחשב].

סופר-סתם

משתמש רגיל
שמעון רבינוביץ אמר:
זכורני שפעם ראיתי קונטרס הנקרא "וורד לאברך", אם מישהו יכול להעלות אותו כאן, או לפחות לציין איפה ואיך אפשר להשיג זאת לתועלת כולם, שיבורך בכל הברכות [כמדומני שיש שמה הדרכה מפורטת על כל מה שצריך לדעת בתחום המחשב].
הוא נמכר ב30 שקל במהדורה דיגיטלית ו40 לחוברת על ידי הרב יואל שילה.

בשלמא

משתמש ותיק
שמעון רבינוביץ אמר:

יו"ל ע"י ר' @יואל שילה 

אחד התלמידים

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
שמעון רבינוביץ אמר:

יו"ל ע"י ר' @יואל שילה 

לא ברור עד כמה הוא נכנס כאן, אחר שננעלו האשכולות בענין פאות. אבל המייל שלו: [email protected]‬‏.

בשלמא

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
בשלמא אמר:
שמעון רבינוביץ אמר:

יו"ל ע"י ר' @יואל שילה 

לא ברור עד כמה הוא נכנס כאן, אחר שננעלו האשכולות בענין פאות. אבל המייל שלו: [email protected]‬‏.
לכשיכנס
ראיתי שכתבתי תואר שלא מספיק הולם ת"ח ובקי שכמותו.

חלק עליון תַחתִית