איך מסייעים לילדנו לא להכנס או לצאת ממכת עישון הסיגריות

חכמה ודעת

משתמש רגיל
בני נמצא בישב"ג מצויינת אך לצערי מעשן תדיר סיגריות כל יום .
אני תמיד אומר לו כמה זה מזיק ומסוכן לבריאות, וכן שיש דעת גדולי הדור שכתבו שאסור לעשן בימנו
וגם שזה מזיק מאד בשידוכים , שבנות לא רוצות חולי העישון והורים מבררים על זה .
אך לא עוזר , מה ניתן לעשות , איך ניתן לעזור לו לצאת מזה . מישהו יש רעיון או שיטת גמילה .

יהודי

משתמש ותיק
לצערי אין עם מי לדבר.
למרות שמישהו אמר לי שכיום רוב הבחורים לפני החתונה מפסיקים. הלוואי שזה נכון.

יהודה היהודי

משתמש רגיל
נסית פעם לעשות לו מבצע אם הוא יורד בהדרגה הוא מקבל תגמול
או אולי תאסור עליו לעשן כי זה מצערך ותאסור עליו מדין כיבוד אב שזה מצווה מהתורה לדעת כל הפוסקים

יהודי

משתמש ותיק
יהודה היהודי אמר:
או אולי תאסור עליו לעשן כי זה מצערך ותאסור עליו מדין כיבוד אב שזה מצווה מהתורה לדעת כל הפוסקים
אמר לי יהודי אחד שפעם אביו ניסה זאת, ואסר עליו לעשן, ואמר לו ששאל רב ואינו מחויב לשמוע בקולו בזה.

יהודה היהודי

משתמש רגיל
יהודי אמר:
יהודה היהודי אמר:
אמר לי יהודי אחד שפעם אביו ניסה זאת, ואסר עליו לעשן, ואמר לו ששאל רב ואינו מחויב לשמוע בקולו בזה.

בסוף כולנו יהודים ...
אבל מעניין באמת למה אינו מחוייב לשמוע לו גם בדור הזה שלכל הדעות זה מזיק

משיב דבר

משתמש ותיק
חכמה ודעת אמר:
אני תמיד אומר לו כמה זה מזיק ומסוכן לבריאות, וכן שיש דעת גדולי הדור שכתבו שאסור לעשן בימנו
אך לא עוזר , מה ניתן לעשות , איך ניתן לעזור לו לצאת מזה . מישהו יש רעיון או שיטת גמילה .

בעישון יש גם צורך נפשי. ביום שהוא יפסיק לעשן הוא יעשה משהו אחר במקום. חיי הבחרות ביש"ג (בפרט "מצויינת") הגיל והסביבה דורשים מעט פינוק רגשי שאין בישיבות. עדיף שהסגריות יהיו העניין. אגב, זו גם דעתם של כמה ראשי ישיבות. לפעמים זו דקת הגישמאק היחידה שיש לבנך ביום. עם כל הכבוד.
גילוי נאות: הכותב היה מעשן בישי"ג לפחות חבילה ביום.

דבש לפי

משתמש ותיק
יהודי אחד סיפר לי שהיתה תקופה שאחד מבניו היה מעשן והוא היה מממן לו את הסיגריות, ובאחת הפעמים כשהוא נתן לבנו את הכסף לזה הוא אמר שהוא לא בטוח שהוא לא ייענש על זה, וכנראה אמירה זו גרמה לבן להפסיק לעשן.

חכמה ודעת

משתמש רגיל
פותח הנושא
משיב דבר אמר:
חכמה ודעת אמר:
וכן לבריאות, וכן שיש דעת גדולי הדור שכתבו שאסור לעשן בימנו

-------------------------
בעישון יש גם צורך נפשי. ביום שהוא יפסיק לעשן הוא יעשה משהו אחר במקום. חיי הבחרות ביש"ג (בפרט "מצויינת") הגיל והסביבה דורשים מעט פינוק רגשי שאין בישיבות. עדיף שהסגריות יהיו העניין. אגב, זו גם דעתם של כמה ראשי ישיבות. לפעמים זו דקת הגישמאק היחידה שיש לבנך ביום. עם כל הכבוד.
איזה צורך נפשי , להרוס את הגוף ואת הנפש !! ? 
איזה ראש ישבה אמר את זה ?   כנראה היה מעשן בעצמו . 
נזקי העישון עולים על כל דבר , הן בגוף והן בנפש , ומכתב גדולי ישראל אמרו אסור להתחיל 
וחייבים להיגמל , 
מצרף המכתב   הצג קובץ מצורף 2

קבצים מצורפים

• תשובות והנהגות - ג שטרנבוך משה.pdf
    236.5 KB · צפיות: 28
  • ליקוט דף אחד.doc
    146 KB · צפיות: 32
  • 12 דפים מגדולי ישראל נגד העישון.doc
    742 KB · צפיות: 30

משיב דבר

משתמש ותיק
חכמה ודעת אמר:
משיב דבר אמר:
חכמה ודעת אמר:
וכן לבריאות, וכן שיש דעת גדולי הדור שכתבו שאסור לעשן בימנו

-------------------------
איזה ראש ישבה אמר את זה ?   כנראה היה מעשן בעצמו . 
נזקי העישון עולים על כל דבר , הן בגוף והן בנפש , ומכתב גדולי ישראל אמרו אסור להתחיל 
וחייבים להיגמל , 
מצרף המכתב  תשובות והנהגות - ג שטרנבוך משה.pdf

אדם נורמלי חייב גם "פינוקים" ובפרט בדורינו. בישיבות אין אוכל טוב או מיטה טובה. יש לחץ לימודי וחברתי. יש גיל ההתבגרות ועוד. העישון הוא פורקן רגשי ופינוק נחמד. בחור מסתייע מזה. 
ישנם כמה ראשי ישיבות ש(לפחות בזמני) תמכו במציאות לפיה בחורים מעשנים כדי שיהיה זה להם לפורקן ולחויה שכ"כ נצרכת בגיל ובמצב הזה. תברר הייטב אצל בוגרי תפרח היודעים דבר. 
נזקי העישון לא קיימים למי שמפסיק בהמשך כמו רובם של המעשנים שלנו מעולם הישיבות. 
נכון - יש רבנים שאוסרים. אבל יש המון שמתירים (ואפילו מעשנים בעצמם) ולכן א"א לאסור על מישהו אחר כי אתה סובר כפלוני או בגלל שמעצבן אותך שבנך מעשן.
מה שבטוח שעם הגישה שלך לא תצליח להוציא אף אחד מעישון. בלי להבין מה זה נותן לבן שלך - לא תוכל לחשוב בחיים איך לסייע לו להפסיק. אתה תצעק עליו והוא יעשן. תחשב על רעיון בו יהיה לו תחליף לסגריה. 
שוב - עשנתי הרבה בחיי, יחד עם כל ידידי בישבה המצויינת בה למדתי. כולנו הפסקנו בשבלב כזה או אחר. אבל אני מרגיש שזהיו הסגריות כנקודות נעימות בתוך הנהר השוטף (הקדש והמיוחד שלעולם לא נוותר עליו) של חיי הישיבה.
דברי יצאו מלב והלאוי יכנסו ללב.

יעקב שלם

משתמש ותיק
חכמה ודעת אמר:

איזה טעם לומר זאת
למי שלא טעם

ואם טעמת
באמת שאיני מבין טעמך...

אחרי שבחור מעשן
ההתמכרות היא צורך פיזי של המח

גילוי נאות לכותב מעולם לא היה טעם בעישון
(אבל סביבתו מאוד מעשנת)

משיב דבר

משתמש ותיק
מובא בקובץ שהעלית מימרא של רבנים שמתייחסים לעניין ההתמכרות כדבר שלילי, וזה אכן נכון תאורתית. אבל:
1. גם התמכרות לקפה היא התמכרות. (וכ"ש לקוי נייעס וכו')
2. הרבה גדולי ישראל היו מכורים לסגריה עד אין קץ, למשל הרב שך, וכן שמעתי מהגרח"ש ליבוביץ על הברכ"ש שהיו מכור מאוד!
3. ברשימת הבעיות של צרות אדם הנדרשת מבן עליה - זהבערך במקום שמונים.

לומד מכל אדם

משתמש ותיק
יהודה היהודי אמר:

לגבי מבצע עם תגמול, מנסיון הוכח כאינו יעיל, כיון שברגע שזה נגמר הוא חוזר לעשן, ואז משתמש בכל הכסף שחסך לבזבוז על סיגריות...
ולגבי כיבוד אב ודאי שאינו מחוייב בזה דכיבוד הוא דוקא בגופו מלבישו וכו'..., וכמדומה שרק מדין מורא נסתפקו בזה הפוסקים.

מענה לשון

משתמש ותיק
הרב @חכמה ודעת לפני זמן מה פתחתי אשכול על אותה הבעיה, מומלץ בעיקר התגובות..
https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=24&t=20704

מענה לשון אמר:
הפצרתי בידיד מעשן כבד, להפסיק את הרגלו המגונה
אתה מסכן את בריאותך ומקצר את חייך וחיי משפחתך, אמרתי לאברך הצעיר
אבל הוא שמע בנימוס את דברי והמשיך בדרכו..

הרהרתי לרגע, כיצד אדם שמסכן את חייו במו ידיו, יכול לבקש בתפילה
"רפאנו ה' ונרפא"

כיצד הוא לא מתבייש להודות להקב"ה כשהוא מתעורר בבוקר
מודה אני לפניך שהחזרת נשמתי.. ושנייה לאחר מכן הוא מקצר את נשימתו ונשמתו

או להודות לאחר עשיית צרכיו
אי אפשר להתקיים ולעמוד, ותכף במו סיגרתו.. גומר את עצמו ומאבד את קיומו

לבקש פרנסה טובה
אבינו רענו זוננו פרנסנו וכלכלנו, ודקתיים אחרי זה לשרוף כספו על קופסת סיגירות

א גרויסע קשיא..

צבי הירש

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
מובא בקובץ שהעלית מימרא של רבנים שמתייחסים לעניין ההתמכרות כדבר שלילי, וזה אכן נכון תאורתית. אבל:
2. הרבה גדולי ישראל היו מכורים לסגריה עד אין קץ, למשל הרב שך, וכן שמעתי מהגרח"ש ליבוביץ על הברכ"ש שהיו מכור מאוד!
2. בימיהם לא ידעו שזה מסוכן לבריאות, וזה אכן היה כמו התמכרות לקפה. בימינו זו התמכרות לדבר מזיק, אין שום בעיה בהתמכרות ללימוד תוספות, הבעיה היא בהתמכרות לדברים שליליים "ויתמכר לעשות הרע".
3. לא הבנתי.

חכמה ודעת

משתמש רגיל
פותח הנושא
שפת הים אמר:
חכמה ודעת אמר:
הפוגה מהרצף שבו הוא חי, וקצת נתינת צבע וגוון.
בפרט אצל בחורים קיים צורך זה, שבאמת חייהם נטולים כל גיוון, יום רודף יום וסדר רודף סדר.
אמונות יסוד , זה השקפות חיים שמקורם בטעות פטלית .

יהודי

משתמש ותיק
בעיקר הענין אני לא מבין את העליהום שאין כדוג' שעושים על המעשנים, זה ודאי לא בריא, אבל מכאן לפסול אותם לעדות וכדו' לענ"ד רחוקה הדרך מאוד (ובאמת יש יהודי א' שכתב זאת בספרו, ומאז אני מסתכל עליו אחרת).

משיב דבר

משתמש ותיק
צבי הירש אמר:
משיב דבר אמר:
2. בימיהם לא ידעו שזה מסוכן לבריאות, וזה אכן היה כמו התמכרות לקפה. בימינו זו התמכרות לדבר מזיק, אין שום בעיה בהתמכרות ללימוד תוספות, הבעיה היא בהתמכרות לדברים שליליים "ויתמכר לעשות הרע".
3. לא הבנתי.

בקובץ מובא שהרב שטיינמן טוען שאדם שמכור לא שולט על מעשיו אינו בן אדם. ע"ז הבאתי שהיו גדולים שהיו מכורים נרואות לסגריות. הברכ"ש היה מתיישב ליד מעשנים כדי להריח מעט בזמן שלא עישן מסיבה מסויימת, וכן היה מוצץ סגריה בפה בשביל זה. הרב שך היה מכור נורא. גם בזמן שלהם ידעו להחליט אם התמכרות היא אויס מענטש.
3. גם אם יש בזה חסרון, הוא עניין של דרגה גבוהה, ולכן לא צריך לטפל בזה אצל בחור שבתחילת דרכו. זה שכתבתי: הבעיה היא במקום שמונים ולפניה ראוי לטפל ב79 מעלות יסודיות יותר.
עכשיו - בטוח שהבנת.

מענה לשון

משתמש ותיק
משיב דבר אמר:
מענה לשון אמר:
אשכול על אותה הבעיה
לא נכון.
הדגשתי בעיקר בתגובות
לדוגמה (ויש עוד כמה) מה שנכתב שם
אני נוהג כשאני נתקל בבחור שמתחיל לעשן,
להבהיר לו 2 נקודות:
א. שינסה למצוא מי שהתחיל לעשן בגיל 30...
ב. אני מתקשר בנוכחותו לסוכן ביטוח ומבקש הצעה לביטוח חיים.
השאלה הראשונה שהוא שואל היא 'מעשן או לא'?
ואני מבקש הצעה ל2 האפשרויות.
ההפרש במחיר מכניס את הבחור לשוק, ואז אני מסביר לו שלחברות הביטוח אין אינטרס נגד העישון, פשוט המחשבים שלהם לא משקרים, והם יודעים שאם אתה מעשן אתה מועמד בטוח למוות!
זה פועל יפה מאד ברוב המקרים.
עד כאן דברי הרב אמונת אומן

חכמה ודעת אמר:

השיטה היחידה שאני מכיר זה לא להיכנס לבוץ על דרך המשל הידוע עם העגלה.

כלומר כבר מגיל צעיר שהילדים קטנים להמאיס בעיניהם את הסיגריה - באופן כללי ולא ישיר, לספר סיפורי גבורה מצד אחד על הנסיונות שהיו לנו והתגברנו ולא עישנו, (לאלה שלא מעשנים) או איך הצלחנו להיגמל (למעשנים) וכמה כיף להיות בלי להיות מכור לסיגר, ומצד שני כמה העישון מאוס מחלות וכו' וכו' כל אחד כפי רעיונותיו והסבריו, וגם שהילד יראה לכל עת מצוא כמה שהסיגריה מאוסה אצל אביו, למשל אם הוא בחברה מעשנת שיראה שהוא לא מרוצה.

אם הבחור כבר בבוץ אז לפחות לנסות עכשיו, אבל לא לדבר ישירות איתו על זה אלא בסעודת שבת באופן כללי ולכל עת מצוא וכו'
הרבה נחת

חלק עליון תַחתִית