איך מותר לטלטל חפצים של אדם שנמצא רחוק מאלפים אמה?

מה אדבר

משתמש ותיק
כיון שרגלי בהמה כרגלי בעלים, וכן לענין כל מטלטלין, א"כ אדם שיש לו שכן שנסע מחוץ לעיר לשבת, אסור להזיז שום חפץ מחפציו בשבת.
וזכורני שראיתי בס' תשובות והנהגות שדן בזה, אך לא מצא היתר ברור לכך.
ומצוי מאד בחבר חדר בישיבה שנסע לשבת, כיצד ניתן לטלטל את חפציו אם הוא נמצא מחוץ לתחום??

מאיר גוטמן

משתמש ותיק
אולי שאלת שאלה זו מזמן אבל כעת הזדמן לראות
מי אמר שאפשר לטלטל חפץ כזה, באמת פוסקים שאסור כשרגלי הבעלים בעיר אחרת רחוקה, אבל, בתוך החדר כלומר הבית החצר וכל מקום שמוקף ומותר בו הוצאה מותר לטלטל את החפץ שבעליו בעיר אחרת כי זה כד"א כל אותו ההיקף שהכלי שבת בו, ועוד, אם החפץ מושאל מע"ש לחבר חדר לשכן וכיו"ב שוב איו כרגחלי הבעלים, יעוי' בחדושים ובאורים ביצה שיש מכתב לר"י בורדיאסקי אולי מובא בספרו הליכות יצחק ג"כ, שספר שהשאירו הבעלים בבית מדרש הרי"ז כמושאל לציבור ומותר לטטלו ודון מיניה.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
דרומאי אמר:
הרב וואזנר התכתב בזה באריכות עם רי"י בורודיאנסקי.
ומה יצא?

(זה מזכיר לי כשאני ניגש למישהו בבית המדרש ואני שואל אותו מה שהתקשתי בסוגיא שאני לומד, והוא עונה לי "מדברים על זה".)

דרומאי

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
דרומאי אמר:
ומה יצא?

(זה מזכיר לי כשאני ניגש למישהו בבית המדרש ואני שואל אותו מה שהתקשתי בסוגיא שאני לומד, והוא עונה לי "מדברים על זה".)
אתה חושב שאם הייתי זוכר את כל המו"מ לא הייתי כותב?

יושב אוהלים

משתמש ותיק
דרומאי אמר:
יושב אוהלים אמר:
דרומאי אמר:
ומה יצא?

אתה חושב שאם הייתי זוכר את כל המו"מ לא הייתי כותב?
לכן הוספתי את ההערה לגבי "מדברים ע"ז", שמה הועלת בזה שאתה מודיע לנו שהיתה פעם התכבות ארוכה בענין זה בין בעל השבט הלוי עם הגריי"ב אם אין אנו יודעים מה יצא מזה?
וכי סיפורים בעלמא באנו לספר?

huo yuc יום טוב

משתמש ותיק
אדם הנוסע בשבת לבית חולים בעיר אחרת
האם מותר לו לטלטל את בגדיו כשיוצא לטייל מחוץ לבית החולים
(מאוד מצוי בבעל שמלווה את אשתו ללידה)

עד שאתה שואל על היציאה מבית החולים, תשאל על היציאה מהבית לבית החולים. וכיון שפשוט לך שזה נכלל בהיתר יציאתו לצורך פיקוח נפש, א"כ יש להם אלפים אמה לכל רוח [מחוץ להיקף או לעיר] שיצא להציל, וכדין האדם עצמו.
ויש פעמים שיש היתר לקחת גם שלא לצורך ההצלה, כגון כשנוסע על ידי נכרי ולוקח חפצים לצורך חולה או מצוה, ובאופן זה באמת אסור להוציא אח"כ מד' אמות [ההיקף].
עפ"י ספר 'תחומי שבת' שהקיף את כל עניני תחומין. מצו"ב העמודים הנוגעים לענין
מתוך ספר תחומי שבת. הועתק ברשות המחבר

huo yuc יום טוב

משתמש ותיק
השאלה מה דין בגדים שאין לו כ"כ צורך בהם
עניבה, כובע וחליפה למי שאצלו זה לא כ"כ צורך
(לפעמים מתפלל גם בלי) וכדומה

huo yuc יום טוב אמר:
השאלה מה דין בגדים שאין לו כ"כ צורך בהם
עניבה, כובע וחליפה למי שאצלו זה לא כ"כ צורך
(לפעמים מתפלל גם בלי) וכדומה

בהודעה הקודמת צירפתי עמודים מתוך הספר 'תחומי שבת', גם ענין זה מתבאר שם היטב, כדאי לפתוח ולקרוא בנחת

לילה כיום יאיר

משתמש ותיק
לכאורה יש לומר, שכיון שניחא ליה לאינש שישתמשו בחפציו, ממילא הרי זה כאילו השאילם למי שירצה, וממילא התחום של החפצים הללו יהיה לפי השואל, כמבואר בביצה. ובחפצים שלא ניחא ליה לאינש, אז באמת אסור להשתמש בהם, וממילא יש לומר יהיה אסור להזיזם מד"א שלהם.

יהב חכמתא

משתמש רגיל
מצורף ההתכתבות של הרב ואזנר מספר הליכות יצחק עירובין להרב ברודיאנסקי

קבצים מצורפים

• מהליכות יצחק עירובין.pdf
    118.9 KB · צפיות: 3
חלק עליון תַחתִית